גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האוניברסיטה הטובה בעולם

שחקן שנכנס ל-200 הראשונים בעולם צריך למלא חובה אחת מוזרה: להתייצב להשתלמות בת 4 ימים באוניברסיטה של סבב ה-ATP ■ נשמע כמו עניין מעיק. כלומר, עד שנהג המונית הוריד אותי במלון "מאריוט"

שואלים אותי לפעמים על המחויבויות שלי בתור שחקן טניס. אין לך הרי קבוצה שאתה שייך אליה, אין מאמן שיכול להוציא אותך מהמגרש אם אתה לא ממלא הוראות. אתה די אדון לעצמך. החיים שלך דבש. אם לא בא לך להתאמן, תמיד אתה יכול לשכנע את עצמך שאתה לא מרגיש טוב ועדיף לקחת יום התאוששות ולהישאר במיטה (וזה קורה). חי את החיים שלך. למען האמת, יש בזה משהו.

לפני כמה שבועות הרגשתי בפעם הראשונה שאני בכל זאת "שייך" למשהו. קיבלתי תזכורת מארגון סבב הטניס העולמי לגברים (ATP) שעליי להשלים את החובה השנתית שלי ולהגיע לאוניברסיטה של ה-ATP, ללימודים שיימשכו ארבע ימים. "חובה? אוניברסיטה? יש מבחן בסוף?", הלכתי לברר אצל החברים.

מתברר שכל טניסאי שנכנס למאתיים הראשונים בעולם, חייב להגיע תוך שנה מרגע שנכנס ל"מועדון המאתיים" להשתלמות בת ארבעה ימים. האופציות לא רעות: במארס ההשתלמות מתקיימת במיאמי, בנובמבר מתייצבים בלונדון. אני החלטתי לנצל את הפגרה כדי להגיע ללונדון ולגמור עם הסיפור הזה.

החשש הקל התפזר כבר ברגעים הראשונים. עם הנחיתה בלונדון הגיע רכב של ה-ATP לאסוף אותי. אחרי פחות משעה מצאתי את עצמי מקבל סוויטה ענקית על חשבון הארגון במלון "מאריוט", מרחק יריקה מהביג בן. וכך, במשך ארבעה ימים זכינו 11 חבר'ה די המומים, שרובם לא טעמו אפילו סיבוב רשמי בגראנד סלאם, לחוויה שעמוק בפנים ידענו שייתכן ולא תחזור עוד.

***

נתחיל מהביזנס. במשך ארבעה ימים למדנו (המושג "למדנו" נשמע קצת קשה - לימודים מ-9 בבוקר עד 2 בצהריים) איך עובד הארגון, מאיפה מגיע הכסף, איך להתנהל מול תקשורת ואיך להתראיין, איך להיזהר ממאות החומרים האסורים שמסתובבים ומוצעים על-ידי "רופאים", שהפילו לא מעט טניסאים תמימים. ובעיקר למדנו: מה לעשות, או יותר נכון - מה לא לעשות, עם הכסף שלנו.

נוהל האוניברסיטה קיים משנת 1989. הוא נכנס בתקופה שהסבב העולמי החל ליהנות מכניסת הכסף הגדול, ובמקביל הלכו והתרבו המקרים של שחקנים שהפסידו את כספם או פשטו רגל, אם בגלל השקעות לא נכונות ואם סתם בזריקתו לפח אצל סוכני ההימורים. הכוונה היתה ברורה: לתת לילדים בסבב מושג לאיזה עולם הם נכנסו. לנסות להסביר מה קורה לילד, נניח כמו בוריס בקר, שזוכה בווימבלדון בגיל 17 וחצי ומקבל הר של כסף ותהילה שמשנים את חייו בין לילה.

קיבלנו כמה טיפים להשקעה, כולל הרצאה של אחד מהבכירים בבנק הצרפתי BNP PARIBAS (בנק שגם משמש כספונסר המרכזי של גביע דייויס). היינו בהלם לשמוע עד כמה תופעת ההתרסקויות של שחקנים היא רחבה. כמה מהשמות הגדולים יותר והגדולים פחות, שאיבדו את כל כספם זמן קצר אחרי הפרישה, או עדיין כשחקנים. חלק מהשחקנים היו כאלו שניסו להיכנס לביזנס כי חשבו שהם טובים שם לא פחות מאשר על המגרש, וחלק פשוט הימרו והפסידו את כל הקריירה על שולחן הרולטה. מרסלו ריוס הצ'יליאני הוזכר כדוגמה לשחקן שהגיע למקום הראשון בעולם, והפסיד את כל כספו תוך זמן קצר. דומיניק הרבאטי הסלובקי, שאולי לא היה כוכב-על, הוזכר כמי שעשה השקעות נדל"ן מוצלחות מאוד והיום, שנה אחרי הפרישה, נהנה מהצלחה כלכלית אדירה.

כדי שלא נרגיש ש"גונבים" אותנו (בכל זאת, 2,500 דולר שילמנו השנה דמי חברות לארגון), ה-ATP הסבירו לנו מאיפה מגיע הכסף לארגון, ואיזה אחוז הולך אלינו השחקנים. הנתון שהכי הפתיע אותנו הוא העובדה שרק 12% מההכנסות של התחרויות מגיעות מטלוויזיה - סכום אפסי יחסית למשקל של הטלוויזיה בענפים אחרים.

ככל שעבר הזמן הרשינו לעצמנו לשאול יותר שאלות שמציקות לנו הטניסאים "הרגילים" של הסבב, כי עם כל הכבוד אנחנו עוד רחוקים ממצב של איפה להשקיע את הכסף. אנחנו הרי לעולם לא נהייה פדרר, נדאל או דיוקוביץ', לא בטוח שנצליח אפילו להיכנס למאייה הראשונה בעולם, ומאוד מטרידה אותנו חוסר היכולת שלנו להתפרנס. העלנו בפני אנשי ה-ATP את האבסורד הכי גדול - בכל שנה מעלים את הסכום של הזוכים בתחרויות של ה-ATP והגראנד סלאמים, אבל אותם זוכים כבר לא צריכים עוד 100 אלף דולר לצ'ק המנופח גם ככה. בעוד שלנו, השחקנים שנאלצים לשחק מוקדמות, לא מעלים כלום. כל הכסף הגדול הולך לקצפת. השורה התחתונה שהעלנו: משהו במנגנון של ה-ATP שבור, אם רק שחקנים שמגיעים לטופ-100 יכולים להרוויח כסף. איך יכול להיות ששחקן שעושה קריירה טובה במקומות 100-200 בעולם, צריך אבא שיפמפם לו כסף כדי שיחזיק אותו על הרגליים?

***

אחת הסדנאות היותר מהנות היתה עבודה מול תקשורת. לימדו אותנו איך להתחמק משאלות של עיתונאים שמנסים להפיל אותנו בפח, איך לזהות שאלות כאלו, איך לעמוד ואיפה לשים את הידיים בזמן ראיון. כל אחד מאיתנו קיבל סדנה אישית שבה הוא תרגל אחד על אחד את מה שלמדנו בכיתה, עמד במבחן "ראיון", ואחר כך צפה בעצמו וראה איך הוא עומד מול האומה כולה ו... מסתכל על קצות הנעליים של עצמו.

***

והיה גם הרבה הרבה פלז'ר. בכל זאת, ה-ATP מכניס לא מעט כסף (ב-2009, למשל, קראתי שהארגון הכניס 83 מיליון דולר והרוויח 28 מיליון דולר), וקיבלנו דוגמה טובה ליכולת שלו לפנק (ועזבו לרגע את המימון המלא של הטיסות והארוחות, הסוויטות או אפילו את האייפוד שחיכה לנו בסיום הקורס). אז ככה: בסיום יום הלימודים הראשון הודיעו לנו שהערב אנחנו אורחים של ה-ATP בגמר המאסטרס בין פדרר לטסונגה באולם ה-O2 המדהים. כולנו קיבלנו תג של שחקן, ככה יכולנו להיכנס לכל מקום שרצינו באולם, בין אם לחדרי הלבשה, לחדרי הגביעים לחדרי האח"מים. אני העדפתי את חדר האח"מים, שם שהיתי רוב הזמן ובשלב מסוים הבנתי שזאת גם הדרך הכי טובה לראות את המשחק.

אני לא אוהב ללכת לבקש תמונות מאנשים. אבל במקרה הזה נאלצתי לחרוג ממנהגי. זה התחיל בחדר האח"מים כשעמדה שם סוללת כדורגלנים שכמעט הוציאה אותי מדעתי - כריסטיאנו רונאלדו, וויין רוני, כמעט כל שחקני טוטנהאם. אחרי שאילצתי את כריסטיאנו לתת לי תמונה איתו, לא עברו כמה שניות ולחדר הגיעה פיפה מידלטון, אחריה אלטון ג'ון, סטינג, ודוגמניות. הרבה דוגמניות. בסוף הערב, אחרי ארוחה באצטדיון, חיכתה לנו הסעה למלון: אנשי ה-ATP בחרו דרך מקורית להסעה הרשמית של השחקנים בשבוע המאסטרס - אונייה בת 50 מקומות ששטה בתמזה, כדי שלא נצטרך להיאבק בפקקים של העיר. עלינו על האונייה שאמורה היתה לצאת ב-22:00.

כמה דקות אחרי שהאונייה היתה אמורה לצאת לדרך, היא התבקשה להתעכב, כי "יש כמה אנשים שחייבים לעלות עליה". אחרי כמה דקות אפשר היה לצאת לדרך: טים הנמן, גרג רוזצקי, בוריס בקר, פט קש, קייט מידלטון, אלטון ג'ון, ורוג'ר פדרר עלו לסיפון.

היה לי העונג לכתוב לכם השנה. להתראות ב-2012.

עוד כתבות

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

ההפצצות הטורקיות בסוריה./ צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת משעות מכירת נשק לטורקיה בשל המתקפה בסוריה

עם זאת, ההודעות מתייחסות רק ל"נשק שעלול להיות בשימוש בסוריה", מה שמאפשר את המשך עסקאות הצוללות וכלי השיט בין גרמניה לטורקיה ● מחר יתכנסו בבריסל שרי החוץ של האיחוד לדון בתגובה למתקפה

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

שיחת עבודה בין הרמטכ"ל יצחק רבין (משמאל) לשמעון פרס / צילום: לע"מ

האם השמאל הציוני הגיע לסוף דרכו? ואיך ניתן לשקם אותו?

כיצד הגיע מחנה השמאל לעבר פי סכנת הכחדה מוחלטת בשתי מערכות הבחירות האחרונות? ● שמונה דמויות מפתח בשמאל הפוליטי מנסות להבין לאן ממשיכים מכאן ● פרויקט מיוחד

הבורסה האוסטרלית/ צילום: רויטרס

זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים

מחירי בשר חזיר בסין זינקו ב-69% בחודש ספטמבר ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● טראמפ הטיל מכס בגובה 50% על הפלדה מטורקיה בצל תקיפת הכורדים