גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

4 שעות טלוויזיה ביום

ככה הם רוצים אתכם, שקטים וכנועים

א. אתם מוכנים? יופי. לפי סימן שלי כולם מסתדרים בשלשות ופורצים בטקס הישראלי המסורתי הידוע. שלוש, ארבע ו... הדרת נשים! לא יעלה על הדעת! החרדים האלה, חשוכים, נבערים!

מה קורה לכם, לא אכלתם ארוחת בוקר? אני לא שומע כלום. בואו ננסה שוב:

שלוש, ארבע ו... תג מחיר! לאן הגענו?! טרור יהודי, קומץ מטורף, עשבים שוטים, איפה נשמע כדבר הזה!

יותר טוב, תודה. אנחנו ממשיכים.

שלוש, ארבע ו... הפצצה האיראנית! סכנה קיומית למדינה! חייבים לעצור את זה ויפה שעה אחת קודם, למה העולם שותק?!

כל הכבוד, בואו נעשה עוד אחד, בשביל גלעד שליט. שלוש, ארבע ו... מסתננים!

רגע, הלו, מה קרה ולאן נעלמו כולם? אה, התחיל "המירוץ למיליון 2", פרק הדחה מיוחד? טוב, ניפגש שוב במבזק חצי מיוחד על מותה של הדמוקרטיה.

ב. כן, כי הידיעה המדכאת של השבוע הגיעה דווקא ממדורי הפנאי: הישראלי הממוצע צופה בטלוויזיה 232 דקות מדי יום. 4 שעות. הישראלי הממוצע הזה מדורג במקום השלישי בעולם בצפייה בטלוויזיה, אחרי ארצות-הברית ובריטניה. 4 שעות ביום בטלוויזיה. 4 שעות. בהנחה שמדובר באדם שגם עובד, נוסע וחוזר מהעבודה, ישן ואוכל ופה ושם נצרך לנקביו (בזמן הפרסומות, ברור) - הרי שהישראלי מבלה את כל זמנו הפנוי מול הטלוויזיה, צורך זבל מהסוג הנחות ביותר.

המסקנה: מי שצורך זבל - שלא יתפלא שמאכילים אותו חרא.

חברות וחברים, בואו לא נטעה בעניין הזה: מי שמביא את החלום הציוני לקצו והורג את הדמוקרטיה זה הישראלי הממוצע. הישראלי הממוצע, לא דני דנון או חנין זועבי. הישראלי הממוצע, לא האנרכיסטים נגד הגדר או איתמר בן-גביר. כי הישראלים הממוצעים יושבים בשקט ובולעים את הדרעק של ערוץ 2 במקום לעשות, במקום לחשוב.

אז מתישהו בעתיד, כשיבואו אליכם הדורות הבאים וישאלו איפה הייתם ומה עשיתם בשביל הדבר שאתם מאמינים בו, תוכלו להצביע על השקע שעשה התחת שלכם בכורסה ולומר בגאווה: הנה, בזה אנחנו מאמינים.

ג. יאיר לפיד, מהחשובים בעיתונאי ישראל ולבטח הפופולרי שבהם, כתב השבוע בעניין הדרת הנשים שהציבור החילוני הגיע לשלב ה'אל חזור' או ה'ייהרג ובל יעבור' או מה שזה לא יהיה.

פחחח. עזבו עכשיו את הדרת הנשים, הרי בשבוע הבא זה יהיה משהו אחר לגמרי ושוב ייכתב כל הג'יבריש הבורגני השבע הזה על איך הגענו אל פי פחת ומה יהיה וצ'ק-צ'ק-צ'ק ואוי אוי אוי ובלה בלה בלה.

מבלי להקל ראש בנושאים החשובים והמזעזעים שהובאו לעיל, הרי שהם לא יותר מהסחת דעת שקופה ועלובה. זורקים לנו בוטנים כדי שנריב עליהם ולא נשים לב שאנחנו חיים בכלוב. יש דברים הרבה יותר חשובים ועקרוניים שבהם אנחנו נדפקים מדי יום, שעה שעה, כיחידים וכחברה, ומילה לא נאמרת.

אנחנו חיים בחברה חולה. דוח של מרכז אדוה שפורסם השבוע גילה כי ב-2010 עלות השכר השנתית הממוצעת של מנהל בכיר באחת מ-25 החברות הגדולות בבורסה (תל-אביב 25) עמדה על 998 אלף שקל בחודש, או 11.97 מיליון שקל בשנה. פי 114 מהשכר הממוצע במשק. לי זה נשמע מסוכן יותר לדמוקרטיה הישראלית מאבן על ראש של סמח"ט.

השכר הממוצע הריאלי במשק, אגב, לא עולה כבר עשור. ב-2011 הוא נמוך בכ-1% או ב-2% ממה שהיה בשנת 2000. הוא אולי עולה בכמה שקלים, אבל יורד מבחינת מה שהוא יכול לקנות. גם העלייה שהייתה, זה ברור, לא הייתה שווה. החלשים קיבלו קצת, החזקים קיבלו הרבה. בעשור האחרון גדלה ההכנסה השנתית של המאיון העליון בערך פי חמישה מהכנסת המאיונים התחתונים.

השכר הממוצע לשכיר במשק ממשיך לרדת ביחס לעלייה במדד המחירים לצרכן. אנחנו מרוויחים פחות ככל שהזמן עובר. ואי-השוויון רק הולך ומאיץ.

מתי יכריז יאיר לפיד שהגענו לנקודת האל-חזור? מתי ישכתב את נאום "אחיי העבדים" שלו? מתי תקום המקהלה הקבועה ותתחיל להזדעזע מהדבר הכי גדול שיש להזדעזע ממנו? המדינה דופקת אותנו - בנחישות, בעקביות, בחוסר רגישות. על החלש היא מכבידה את ידה, את החזק היא מלטפת. זה חוסר צדק במובן הכי פשוט ואכזרי שלו. זה פשע.

וזה, חברות וחברים, ייהרג ובל יעבור.

אתם חושבים שהמצב ישתפר? אנא, חישבו שוב. התאחדות התעשיינים פרסמה השבוע תרחיש ל-2012: שיעור האבטלה יזנק, וכ-46 אלף איש יאבדו את מקומות עבודתם. אם יש דבר שכולם מסכימים עליו, זה שהולך להיות יותר גרוע. אבל גם האמת המוחלטת הזו לא ממש נכונה, כי לא לכולם הולך להיות יותר גרוע. לעשירים הולך להמשיך ולהיות טוב מאוד, תהיו רגועים.

איך הרוב לא קולט שהזעזוע הצבוע מהנאום של דן כנר באזכרה לחללי השריפה בכרמל, הזעם הקדוש על נערי הגבעות או השנאה לחרדים הם לא יותר ממסך עשן שמאחוריו נעשות העוולות האמיתיות?

ד. ובינתיים, החברה של נוחי דנקנר מאמצת תקן חשבונאי חדש, IFRS 9. התקן הזה מאפשר לה להעלים הפסדים של 2.1 מיליארד שקל על עסקת קרדיט סוויס, ולהמשיך לחלק דיבידנדים.

עכשיו, עזבו את המובן מאליו - המרתיח בפני עצמו, כמובן - שאתם ואני לא יכולים אפילו לחלום על העלמת החובות הקטנים והעלובים שלנו, אנחנו לא יכולים לאמץ תקן חשבונאי חדש, המקסימום שאנחנו יכולים לאמץ זה חתול.

ובאותו הזמן ממש שבו נעלמים כבמטה תקן הקסם הפסדים של 2.1 מיליארד שקל, מפטרת סלקום, גם היא בשליטת דנקנר, 700 עובדים. 700 אישה ואיש שילכו הביתה. סלקום הרוויחה מעל 4 מיליארד שקל ב-3 השנים האחרונות. אבל מה הקשר בין זה לבין 700 עובדיה?

ובאותו הזמן "מעריב", חברה אחרת שלו, מפטרת עיתונאים משובחים ולוקחת מנכ"ל בשכר של 2 מיליון שקל בשנה. זה בערך פי 140 ממה שמרוויחים רוב העיתונאים שם. יפה, לא?

אגב, המנכ"ל הנ"ל, טל רז שמו, טוב מאוד בלהביא רווחים לבעלי השליטה והפסדים למשקיעים. כלל פיננסים, שאותה ניהל, נמחקה מהבורסה אחרי שגרמה הפסד של כ-60% לבעלי המניות שלה. למחיקה מהבורסה קדמו פיטורים אגרסיביים. האם זה רמז למה שעומד להתרחש במעריב? וזה לא רק דנקנר, הוא רק משל היה. חבריו לחונטה - וחונטה זה מה שזה - לא יותר טובים.

נחזור לסלקום. ברור שסלקום לא לבד, גם חברותיה הסלולריות האחרות עומדות לפטר מאות עובדים. ולא כי הן מפסידות, מה פתאום. הן לא מפסידות והן גם לא יפסידו. הן מפטרות כי הן צופות שהן הולכות להרוויח פחות.

עכשיו תגידו לי אתם מה יותר מעצבן ולא מוסרי, מה מסכן יותר את המדינה - עובדים חלשים וחסרי זכויות אל מול מעסיקים תאבי-בצע וחסרי עכבות, פערים בלתי נתפסים, עוני ממאיר שרק הולך ומתגבר, או סידורי הישיבה בכמה קווי אוטובוס?

ה. 4 שעות טלוויזיה ביום. ככה הם רוצים אתכם. אותנו. שקטים. כנועים. פעם בשבוע הם יציעו לנו מישהו לשנוא: חרדי. אפריקאי. מתנחל. אנס. שמאלן. איראני. וחוזר חלילה.

אבל ששש. שקט שיהיה פה, עוד רגע מתחיל "בית-הספר למוזיקה". הגמר הזה, אומרים לי, הולך להיות גורלי.

הרהור

4 שעות ביום? זה אומר שהישראלי מבלה את כל זמנו הפנוי מול הטלוויזיה, צורך זבל מהסוג הנחות ביותר.

עוד כתבות

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

אופנהיימר חיובי על פריון: ממליץ "תשואת יתר" בפרמיה של 42% על מחיר המניה

מחיר היעד של פריון, 9 דולר, הוא מחיר בו המניה כבר נסחרה לזמן קצר בתחילת השנה הנוכחית לפני פרוץ משבר הקורונה

אנשי הצוות הרפואי בתחנת בדיקות הקורונה במתחם אוקטוברפסט במינכן מחכים לקחת דגימות ממתנדבים / צילום: Matthias Schrader , Associated Press

בדיקות מהירות, מניעת אירועים ומרפאות שיטפלו רק בקורונה ובשפעת: כך מתכוננים בגרמניה לגל השני

הרשויות בגרמניה מגבשות אסטרטגיה להתמודד עם החורף ומתכוונות להגביר משמעותית את השימוש בבדיקות האנטיגן החדשות, המעניקות תשובה בתוך 15 דקות ● בנוסף ייפתחו מרפאות מיוחדות לאבחון חולי שפעת וקורונה ● מה ישראל יכולה ללמוד?

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

ירידות קלות בבורסה; דסק"ש קופצת ב-17%, נכסים ובנין ב-15%

מגמה שלילית באירופה וירידות של כ-0.7% במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● הבחירות בארה"ב נכנסות לישורת האחרונה ● הדולר והאירו נחלשים מול השקל

הרחוב הראשי של דיסניוורלד בארה"ב שומם בימי קורונה / צילום: Charles Sykes/Invision, AP

כשפתיחת דיסנילנד לא נראית באופק: דיסני תפטר 28 אלף עובדים

החברה מציינת כי ההחלטה התקבלה על רקע המשך ההגבלות במדינת קליפורניה

תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מדד בועות הנדל"ן הגלובלי של UBS: "תל אביב יצאה מאיזון"

מדד בועות הנדל"ן הגלובלי של בנק UBS קבע כי מחירי הדירות בתל אביב לא מאוזנים ומעורכים בהרבה מעל שוויים ● לפי "רמזור" בועות הנדל"ן שיצר הבנק, ת"א היא עיר צהובה - עדיין לא במצב בועתי אך לוקה בהערכת יתר ● באילו ערים בעולם קיים חשש לבועה והאם המצב ייחודי לישראל?

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

שלמה החזקות במגעים לרכישת מחצית מתלמה תיירות

קבוצת שלמה דיווחה לבורסה כי היא מנהלת מו"מ ובדיקות נאותות לרכישת עד 50% מחברת תלמה נסיעות ותיירות ● משבר הקורונה בלם את הנפקתה הצפויה של תלמה, שבשוק העריכו את השווי שלה ב-500 עד 600 מיליון שקל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 29 בספטמבר 2020

אמש באיכילוב: 17 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מפגינים עולים אל הכנסת / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"הפנימו והבינו, זה קרב על חיינו": אדלשטיין ואוחנה בנסיון להבהיר את ההנחיות

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה וממלא מקום המפכ"ל, מוטי כהן, ערכו מסיבת עיתונאים חריגה במרכז תל אביב ● בהצהרות עצמן לא נמסר מידע חדש, אך השלושה נאלצו להתמודד עם הפגנה קולנית במחאה על הזכות להפגין

מימין: אלשטיין, הרב יאשיהו פינטו ונוחי דנקנר בחתימת השותפות / צילום: יח"צ

הרב כיועץ השקעות: מי הבטיח לאלשטיין כי כספו "יוכפל וישולש"

הרב יאשיהו פינטו נחשב למי שתיווך בעסקה בין נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין ● פינטו הבטיח, על פי הפרסומים, כי כל מי שישקיע בישראל - "יראה את כספו חזרה ואף יוכפל וישולש" ● שמונה שנים אחרי שנכנס אלשטיין להשקעה בקבוצת אי.די.בי, הכסף לא רק שלא הוגדל - אלא ירד לטימיון

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מסתמן: ליצמן יחזור למשרד השיכון כסגן שר

ליצמן התפטר לפני כשבועיים בשל הטלת הסגר בתקופת החגים ●בימים הקרובים הוא צפוי לדון בנושא יחד עם ראש הממשלה כאשר הכיוון הוא מינוי של שר קיים למשרד השיכון בנוסף לתפקיד קיים ולאחר החגים חזרתו של ליצמן למשרד כסגן שר ● ההחלטה תתקבל עד סוף השבוע

מכשיר ה-PCR הממוזער של חברת ויסבי (Visby Medical), של פרופ’ אדם דה לה זרדה (בעיגול) / צילום: רויטרס

הפרופ' הישראלי, בדיקת הקורונה המהירה ואישור ה-FDA: האיש מאחורי הפיתוח שיכול לשנות את כללי המשחק

הוא רק בן 36, ובשנים האחרונות ניסה לפתח מכשיר ביתי בגודל כף יד לגילוי מחלות מין • אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה ההזדמנות הגדולה: מייסד Visby Medical אדם דה לה זרדה מספר ל"גלובס" על הפיתוח שכל העולם ממתין לו, ומה הסיכויים שהמוצר יגיע בקרוב לישראל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט קטעו רצף עליות של שלושה ימים וננעלו בירידות קלות

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב-0.3% ● הנפט ירד בחדות וננעל בשפל של שבועיים ● דאקס איבד 0.4%, פוטסי 100 נחלש ב-0.5% וקאק 40 ירד ב-0.2% ● מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון

המרינה בהרצליה / צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

המאבק על המרינה: מירי רגב דוחפת, גילה גמליאל מנסה לבלום

חופי הים התיכון נמצאים תחת מכבש לחצים גובר ● תוכנית שנדונה השבוע במינהל התכנון להקמת שש מעגנות חדשות לכלי שייט ברחבי ישראל, עשויה לצמצם את המרווח עוד יותר ● שרת התחבורה מנסה לקדם את המהלך בעקבות פנייתם של מספר ראשי ערים, השרה להגנת הסביבה מציגה את המחיר הכבד והכפול שישלמו אזרחי ישראל

אוניברסיטת הרווארד / צילום: שאטרסטוק

בית הספר למנהל עסקים בהרווארד מתחייב להתמודד עם סוגיות גזעיות

דיקן בית הספר הכריז כי תוכנית הלימודים תשונה ויותר תלמידים שחורים יגויסו למוסד היוקרתי

אלדד פרי / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי ביהמ"ש מגלים: כך נפל פרופ' רן בליצר בבועת הנדל"ן של אלדד פרי

וגם: בכמה התקרבה החופשה שלכם לבית, עוזי ברייר עוזב את דוטס נאנו והמינוי החדש של פרופ' יפעת ביטון (לא חברת הכנסת שאשא-ביטון)

האותיות הקטנות: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם / צילום: גלובס

כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם: הצטרפו לשידור החי

איך להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, ואיך לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ● האותיות הקטנות

טל אוחנה, ראש עיריית ירוחם / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מערך אפידמיולוגי עצמאי: כך קטעה ראשת מועצת ירוחם את שרשרת ההדבקה והפכה את העיר מאדומה לירוקה

ירוחם הוכרזה אדומה וראשת המועצה לא חיכתה לממשלה ● ביישוב ש-70% מתושביו פוקדים בחגים את בתי הכנסת, היא הותירה אותם נעולים וסגרה את בתי הספר לפני כולם ● היום המועצה כבר ירוקה

אביגדור וילנץ / צילום: איייל טואג, יח"צ

לייטביטס לאבס של אביגדור וילנץ חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם אינטל

במסגרת ההסכם, תשקיע אינטל קפיטל בלייטביטס לאבס 10-20 מיליון דולר ● שיתוף הפעולה אמור לחזק את כוחה של אינטל בקרב מול אנבידיה ומלאנוקס על הטכנולוגיה שתפעיל את הדאטה סנטרים העתידיים  

תומכי חיזבאללה / צילום: Aziz Taher, רויטרס

נחשפו אתרים לייצור טילים מדויקים של חיזבאללה בלב שכונות מגורים

גורמי ביטחון ישראלים אומרים כי הפיצוצים אשר התרחשו בשנים האחרונות בסביבה אזרחית בשטח לבנון ממחישים את השימוש הציני שעושה ארגון הטרור חיזבאללה באזרחי המדינה כמגן אנושי

העימות הראשון בין ג'ו ביידן ודונלד טראמפ  / צילום: Patrick Semansky, AP

איזו דרמה: טראמפ לא נתן לו לדבר, ביידן קרא לו "מוקיון"

ויכוח הטלוויזיה הראשון בין הטוענים לנשיאות ארה"ב היה 90 דקות של תוהו-ובוהו חסר תקדים ● טראמפ היה זקוק לשינוי-דינמיקה, אך ספק אם הוא השיג את מבוקשו ● ביידן היה חלש, אבל אולי לא חלש מדי