גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ישראל מתייחסת לעיתונאים הזרים כמו לעובדים זרים"

מנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית הפורש, אורן הלמן, חושב שהעיתונאים הזרים צריכים לקבל יחס VIP אבל "הביורוקרטים מקשים" ■ "אם יש סיקור שלילי על ישראל - אז אנחנו אשמים"

"מדינת ישראל מתייחסת לעיתונאים הזרים בדיוק כמו שהיא מתייחסת לעובדים הזרים שבאים לעבוד במדינה הזאת" - כך אומר האדם שאולי מכיר את הנושא באופן הטוב ביותר, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית היוצא, אורן הלמן.

במשך שנים ארוכות מסתובב הלמן במסדרונות השלטון במסגרת תפקידי ייעוץ ודוברות בכירים, השבוע הוא מתחיל את הצעד הבא: סמנכ"ל רגולציה ואחראי קשרי ממשל של חברת החשמל.

במסגרת תפקידו עמד הלמן בראש הגוף הרשמי הראשון שבו נתקלים 450 גופי התקשורת הזרים שעובדים בישראל. לע"מ אחראית על הנפקת תעודות עיתונאי - תעודה המקנה להם חופש תנועה יחסית גבוה יותר מנקודה לנקודה וכמובן כניסה לאזורי סיקור ולאירועים רשמיים של המדינה.

* אנחנו עדים באחרונה ליותר ויותר כתבות לא מחמיאות בחו"ל על היחס של ישראל לעיתונאים הזרים. היחס אליהם התדרדר לאחרונה או שזה המצב שהיה פה תמיד?

"יש כאן כמעט בעיה מבנית. ישראל מתייחסת לעיתונאים הזרים בדיוק כמו שהיא מתייחסת לעובדים התאילנדים שבאים לעבוד במדינה הזאת, וזה בא לידי ביטוי במספר היבטים בסיסיים. זה מתחיל בזה שהם צריכים לחדש כל חצי שנה את רישיון הנהיגה שלהם בתהליך בירוקרטי ארוך ומייגע וממשיך בזה שכל חמש שנים הם צריכים לעזוב את המדינה כי תוקף הוויזה שלהם פג.

"זה מצב שחייבים לשנות כי זה עומד בסתירה לאינטרסים של ישראל. זה מנוגד לאינטרס של מערך ההסברה הישראלי שמטרתו היא לחשוף את העיתונאים הזרים לישראל כמדינה דמוקרטית, לתרבות שלנו, לכלכלה שלנו ולעמדות שלנו".

* אז למה זה לא קורה?

"אחת הבעיות המרכזיות שלנו היא שאין כאן תיאום בין גופי ההסברה - מטה ההסברה, משרד ההסברה, משרד החוץ - לבין הביורוקרטיה הישראלית. לצערי, הביורוקרטים לא תופסים את העיתונאים הזרים כגוף של אנשים שצריך לתת לו יחס VIP.

"ההחלטה הראשונה שקיבלתי כשנכנסתי לתפקיד היתה להפוך את הלשכה למעין משרד יחסי ציבור מול התקשורת הזרה. כלומר במקום היחס שהעיתונאים הזרים מקבלים, להעניק להם יחס שירותי אדיב, אפילו להתחנף אליהם במובן מסוים ולצ'פר אותם. הבעיה היא שהביורוקרטים מקשים על גורמי ההסברה בישראל ובהם לע"מ לעשות את זה. במקום זאת, יש כל מיני חוקים שמקשים עליהם. הנושא הכאוב ביותר הוא הבידוק הביטחוני שהם נאלצים לעבור, לעתים תוך השפלה נוראית".

* עד כמה השב"כ מעורב בהחלטות למי נותנים תעודות עיתונאי?

"על-פי הכללים אני רשאי לסרב לבקשה להנפקה של תעודת עיתונאי כתוצאה משיקולי ביטחון. בכללים של לשכת העיתונות הממשלתית לקבלת תעודת עיתונאי, כתוב במפורש שיש גם בדיקה ביטחונית בטרם מחליטים אם להעניק או להעניק תעודות עיתונאי - לעיתונאים מחו"ל ולאלה הישראלים. יותר מזה אני לא יכול להוסיף".

"נתניהו היה יותר ליברלי ממני"

אחת הבעיות שעלו לאורך השנים היא הקושי להגדיר מיהו עיתונאי. לדברי הלמן, "בשלב מסוים הוקמה ועדה משותפת של לע"מ והפרקליטות בהקשר להצעת חוק שעסקה בחיסיון מקורות והגדרת העיתונאי. העמדה שלנו בוועדה הייתה שיצירת הגדרה למושג עיתונאי היא רעה לדמוקרטיה, לתקשורת וגם לחופש העיתונות משום שזה פותח פתח לתלות לא בריאה בפוליטיקאים. זה יהיה אסון אם העיתונות תצטרך לבקש את אישורם של הפוליטיקאים לתפקידים. עדיין אין החלטה בעניין אבל עד כה הפרקליטות הביעה את הסכמתה בעניין זה. מה שכן, אני יכול לומר שבדיונים רבים עם אנשי השב"כ גיליתי שיש שם דווקא פתיחות גדולה מאוד לכל סוגיית העיתונאים הזרים ואפילו הבנה גדולה להשפעה שיש בחו"ל לסיפורים על היחס שהעיתונאים הזרים מקבלים בישראל".

* ועדיין, כל כמה שבועות מתפרסמות בעולם כתבות על עיתונאי שעבר בדיקה ביטחונית משפילה שכוללת הפשטה.

"לצערי כל פעם שיש אירוע כזה זה נזק גדול מאוד לישראל. האירועים האלה חייבים להיפסק לטובת תדמיתה של ישראל בעולם. אחרי כל תקרית כזאת של בידוק ביטחוני יש המון כתבות בכל רחבי העולם. הכתבות האלה מחסלות את ניסיונותיה של ישראל לעלות את קרנה בעולם. בכתבות האלה ישראל מוצגת כמדינה חשוכה או מדינת עולם שלישי. אחרי כל אירועי מביך כזה, דאגתי להתקשר לכתב, להתנצל ולהבהיר כי זאת לא המדיניות של הלשכה".

* לשכת ראש הממשלה מעורבת בהחלטות שמקבלת לע"מ?

"בניגוד לביקורת שאני קורא על התערבויות פוליטיות בתקשורת אני יכול לומר שלא הייתה שום התערבות מצד נתניהו או לשכתו בכל מה שקשור לעיתונות הזרה והפעם היחידה שנתקלתי במעורבות הייתה כשהוא נתן הוראה שסתרה הוראה שלי לגרש עיתונאים זרים שהשתתפו במשטים ל-10 שנים. כלומר, הוא היה יותר ליברלי ממני והורה על כך שהעיתונאים יקבלו יחס שונה מהפעילים ויועלו על מטוסים וחלק אפילו יוכלו להישאר בישראל. למעט הפעם הזאת, אני יכול לומר שמעולם לא קיבלנו הנחיות או ביקורת מכיוון ראש הממשלה או לשכתו על פעילויות שיזמנו. הם לא מתערבים ברמת השאלות של מי עיתונאי, מי לא עיתונאי, פקודות עיתונאי. לא חוויתי שום התערבות מצד אנשי לשכתו".

"אנחנו פועלים במעגל קסמים"

הלמן מוסיף כי "בלשכת נתניהו יש דווקא פתיחות גדולה מאוד כלפי העיתונאים הזרים והם מבינים שם את החשיבות שלהם ושל החופש העיתונאי שלהם".

* ולמרות זאת בתקשורת הזרה, ישראל מסוקרת באופן שלילי.

"הדעה שלי בעניין הזה קצת שונה משל עמיתיי. אני חושב שאם יש סיקור שלילי על ישראל אז אנחנו אשמים, ואין מקום לבוא בטענות לעיתונאים הזרים. אנחנו פשוט פועלים במעין מעגל קסמים: אנחנו, הישראלים, בגישה שהתקשורת הזרה נגדנו - ואז חלק מאיתנו מראש לא אוהבים אותם ומתייחסים אליהם בהתאם. הם בתגובה לא אוהבים אותנו, וחושבים שישראל מתנכלת להם בכל נושאי הבירוקרטיה. כל זה משפיע מן הסתם על הדיווחים ואז אנחנו לא אוהבים את הדיווחים, ואז הם לא אוהבים אותנו בתגובה, ובקיצור, מעגל קסמים. בשיטת האירוויזיון - כל המדינה חושבת אחר כך שכל העולם נגדנו".

* ומה היחס לעיתונאים שמגיעים מגופים שנחשבים מראש ליותר ביקורתיים כלפי ישראל כמו אל-ג'זירה?

"הפגישה הראשונה שלי בתפקיד עם כלי תקשורת זר הייתה עם אל-ג'זירה. אנחנו נמצאים בקשר מצוין ורציף איתם כיום. אין מה לעשות, העולם הערבי אוהב את הפלטפורמה של אל-ג'זירה ואם מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שחופש העיתונות בה הוא ערך עליון, כפי שאני תופס אותו, אז אנחנו לא יכולים להערים עליהם קשיים, גם אם הם מבקרים את ישראל. בדיונים פנימיים היו לי ויכוחים על זה, אבל זה מה שאני חושב".

עוד כתבות

מונית של אובר. העיר המארחת של משרדיה טרם נקבעה / צילום: shutterstock

כך נהגי אובר וליפט מרמים את המערכת כדי להעלות את מחירי הנסיעות

על פי הדיווח, מספר פעמים בכל לילה, כל נהגי ליפט ואובר הפועלים בנמל התעופה בווירג'יניה מכבים באופן מתואם את האפליקציות בו זמנית לדקה או שתיים, על מנת שהאפליקציה תקבל מצג לפיו אין נהגים פנויים בסביבה, ותביא לעליית מחירים ● לדברי הנהגים, המניפולציה שהם מבצעים על האפליקציות היא דרכם להיאבק בחזרה בקיצוצים בשכרם ובעמלות המופרזות

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

חדוה בר / צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי

דוח הפיקוח על הבנקים: קיטון במס' העובדים, גידול במשתכרים לפחות 30 אלף ש' לחודש וחשש מסייבר

בדוח השנתי של הפיקוח על הבנקים ל-2018 שפרסם היום בנק ישראל כתבה חדוה בר: "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מהמהפכה הטכנולוגית"

עסקים קטנים / צילום: Shutterstock

דוח של משרד הפנים: 27% מהעסקים בישראל פועלים בניגוד לחוק ללא רישיון - רובם בתחום המזון

הנתונים שהגיעו לידי "גלובס" מלמדים על מגמה של ירידה איטית במספר העסקים שפועלים ללא רישיון, ששיעורם עמד ב–2013 על 31% מכלל העסקים טעוני הרישיון • הירידה מיוחסת לתחילת הרפורמה ברישוי עסקים בשנת 2017, שמאפשרת להעניק רישיון על בסיס תצהירים של הבעלים

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל אביב / צילום: רי/מקס

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בשכונת התקווה בתל-אביב?

הדירה, בשטח 65 מ"ר, נמכרה במזומן, משום שאי-אפשר לקבל בגינה משכנתא בגלל היעדר פרצלציה

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

טופשופ העולמית נקלעה למשבר, איך תושפע הזכיינית הישראלית גולף?

קבוצת ארקדיה, קמעונאית האופנה הבריטית והבעלים של רשת טופשופ ומותגים נוספים, נקלעה לפשיטת רגל על רקע המשבר בענף והמעבר לקניות מקוונות ● במקביל, הזכיינית הישראלית גולף לא עומדת ביעדי המכירות ולא פתחה מספיק סניפים - מה שעלול לגרום לה לאבד את הזיכיון ● קבוצת גולף: לטופשופ ישראל אין קשר לנושא

גיימינג / צילום: שאטרסטוק

ארגון הבריאות העולמי מכיר רשמית בהפרעת התמכרות לגיימינג

ההפרעה מתוארת כך שהסובלים ממנה מתאפיינים בדפוס התנהגות של קושי לשלוט על הנטייה לשחק במשחקים דיגיטליים ● מומחה מטעם הארגון לבריאות הנפש והתמכרות לסמים ואלכוהול, אמר לפי דיווח ב-NBC News כי המקרים החמורים ביותר שנחקרו הם של אנשים ששיחקו במשך 20 שעות ביום, על חשבון שינה, ארוחות, עבודה, לימודים ועוד

ביטקוין / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הביטקוין בשיא שנתי: התקרב בלילה ל-8,900 דולר אך ירד מיד

ביום א' בלילה העפיל הביטקוין אל מעבר ל-8,900 דולר, אך לאחר מכן ירד במהירות, ונסחר ב-8,740 דולר

שלי יחימוביץ' / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

חסינות שוב על הפרק: כמה גורפת הייתה תמיכת הליכוד בביטול החסינות האוטומטית?

שורת עבירות פליליות שביצעו ח"כים הובילה את הכנסת ב-2005 לשנות את החוק שמעניק להם חסינות אוטומטית ● מי הצביע בעד התיקון? לפי שלי יחימוביץ', "הצביעו בעדו כל חברי הליכוד" ● האם היא מדייקת? ספרנו אצבעות ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: חיים בורנשטיין

בליכוד מאיימים לפזר היום את הכנסת: ספין או תרחיש בר מימוש?

נתניהו ליברמן הם צמד-חמד פוליטיקאים מנוסים. לפעמים הם ביחד, ולפעמים הם לחוד ● היום בכנסת ימשוך כל אחד מהם לכיוון אחר, ואם הם לא יצליחו להיפגש בעמק השווה, ייתכן כי יפילו את הבית על יושביו ● פרשנות

עובדי ההייטק / צילום: Shutterstock

נט-אפ רכשה את קוגניגו הישראלי תמורת 70 מיליון דולר

עם הרכישה, 35 עובדי קוגניגו הצטרפו למרכז הפיתוח של נט-אפ בישראל, המונה כיום כ-80-90 עובדים

המרכז  של WEWORK שצפוי לקום/ צילום הדמיה: אמפא נדל"ן

WeWork מגיעה לפתח תקוה: מקימה מרכז ענק שישתרע על שש קומות בצומת גהה

המרכז יוקם על חורבות "פיל לבן" ויכלול 15 אלף מ"ר עם 3,000 עמדות עבודה • ענקית חללי העבודה תשכור את הנכס מאמפא נדל"ן • אחת הסיבות לבחירה במיקום זה היא הנגישות התחבורתית והעובדה כי הקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור במקום בעתיד • צפי לפתיחה: שנת 2020

קנאביס, חברות קנאביס, פעילות קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

קיבל אולטימטום: השקעת מייסד AM:PM בקאנומד בסכנה והמניה צוללת 10%

חברת הקנאביס קאנומד (לשעבר פרוטאולוג'יקס) נתנה אולטימטום לרן בלינקיס, מייסד AM:PM לשעבר, שאם לא יעביר את השקעתו המתוכננת בסך 18 מיליון שקל לחברה - הסכם ההשקעה מבוטל ● מניית קאנומד צוללת 10% בשעה זו

ניסים בובליל / צילום: תמר מצפי

3 חודשי עבודות שירות לניסים בובליל בגין עריכת הסדר כובל

ביהמ"ש קיבל את הסדר הטיעון אליו הגיעו רשות התחרות וניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים לשעבר ● בשנה שעברה הורשעו בובליל והתאחדות הקבלנים בעבירות עפ"י חוק ההגבלים העסקיים, מכיוון שהנחו קבלנים שלא להגיש הצעות למכרזים להקמת חדרי מיגון בעוטף עזה כל עוד המדינה מסרבת לפצותם על התייקרות הברזל והתשומות

נשיאת העליון, אסתר חיות, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

חיות לנתניהו: הצהרת שצריך בית משפט חזק ועצמאי. מה השתנה?

בנאום שנשאה נשיאת העליון בפתיחת הכנס השנתי של לשכת עוה"ד, שיגרה השופטת אסתר חיות מסר ברור לעבר רה"מ והפוליטיקאים כי מערכת המשפט תילחם על מעמדה ● "האם על הרשות השופטת להתמיד בשתיקתה גם כשמנסים לשנות מן היסוד את מערך היחסים בינה ובין הרשויות האחרות ולפגוע פגיעה משמעותית בסמכויותיה?"

פסל דמותו של קרל מרקס במרכז מוסקווה / צילום: Ekaterina Bykova / Shutterstock

איך עושים מהפכה? הפרט החשוב שנעלם ממורשתו של מרקס

כל כך הרבה קלישאות נאמרו על המרקסיזם ● ממהפכה, דרך ביטול הבעלות הפרטית, ועד דיקטטורה של מעמד הפועלים ● האם אכן מרקס שאף למהפכה אלימה? כנראה שלא ● יכול להיות שהחזון שלו לא רחוק ממדינת רווחה מודרנית? ● חלק שני בסדרה ● האזינו

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

הבחירות לפרלמנט האירופי: המרכז הפוליטי נשחק, הקצוות התחזקו

"הירוקים" וברית הימין האירו-סקפטית של סלביני כמעט שווים עם 73 ו-78 מושבים, בהתאמה ● השמרנים והסוציאל-דמוקרטים הפסידו יחד 106 מתוך 751 מושבים ● בצרפת ספג הנשיא מקרון תבוסה כשתנועתו הגיעה במקום השני בלבד, אחרי "האיחוד הלאומי" הימני של לה-פן ● ביוון עשויות התוצאות להוביל לבחירות חדשות

וולבו S60 / צילום: יחצ

נחתה בישראל: וולבו S60 החדשה. כמה היא עולה?

המכונית תוצע עם מנוע טורבו 2 ליטר ולראשונה עם גרסת פלאג-אין, שמייצרת 390 כ"ס ● המחיר מתחיל ב-249 אלף

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

כדאי לבדוק את החשבונית: כך מעלות חברות הסלולר את המחירים בדלת האחורית

מחירה החודשי של חבילת סלולר, 30–40 שקל, לא יאפשר לחברות בתחום לשרוד לאורך זמן • לאחר שסלקום ופרטנר הובילו לפני כחצי שנה מהלך להעלאת מחירים ונבלמו, המפעילות הגדולות החלו לגבות תשלום עבור שירותים נלווים • האם התא הקולי יהיה גלגל ההצלה של שוק הסלולר? ● בדיקת "גלובס"