גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כדאי שתתעדכנו: חוקי הצרכנות שייכנסו לתוקף ב-2012

אחרי שנים שהצרכן התקשה להתמודד מול גופים מסחריים חזקים, הועלו בשנת 2011 חוקים להגנתו, ועוד כאלה צפויים גם בשנה הבאה

חקיקה צרכנית

הגנת הצרכן

האותיות הקטנות: תקנות בעניין גודל אותיות בהוראות המגבילות ומסייגות פרסומות ומידע לצרכן, כגון קטלוגים - אושרו סופית וייכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2012. על פי התקנות, גודל האותיות של הסייגים יהיה לכל הפחות 30% מגודל האותיות הגדולות יותר במודעה, ובכל מקרה לא פחות מ-2 מ"מ.

ביטול עסקה - גם בטיסות: חודשים ספורים לאחר שנכנסו לתוקפן תקנות ביטול עסקה המדוברות, נוספה גם האפשרות לבטל עסקה לרכישת כרטיסי טיסה - אולם לא ניתן לבטל שירות תיירות שניתן במלואו מחוץ לישראל, כגון חדר בבית מלון בחו"ל. התקנות, יש לציין, חלות על עסקה פרונטלית ואילו ההוראות בחוק בעניין מכר מרחוק לא שונו (ומאפשרות ביטול תוך שבועיים).

ביטול כרטיסי טיסה / צלם: איל יצהר

הצרכן יבחור את מועד החיוב בכרטיס האשראי: תיקון לחוק הגנת הצרכן מאפשר לצרכן לבחור את מועד החיוב החודשי בכרטיס האשראי או בהוראת קבע מבין ארבעה מועדים. התיקון ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2012.

לשלם חשבון חודשי ללא עמלה: תיקון נוסף לחוק הגנת הצרכן שייכנס לתוקף תוך ימים ספורים מאפשר ללקוחות של חברות מפוקחות, כמו בזק או חברות הגז, לשלם את החשבון החודשי במזומן וללא עמלה. ההצעה נועדה להתמודד עם המצב כיום, שבו חלק מהחברות המספקות מוצרים או שירותים מחייבות את הצרכן לשלם באמצעי תשלום אחד, כמו למשל הוראת קבע או כרטיס אשראי, ולעתים אף גובות עמלה בהתאם לאמצעי התשלום.

מדבקת אחריות על המוצר: ביוני 2012 ייכנס לתוקף תיקון לחוק המחייב הדבקת מדבקת אחריות על מוצרים בנוסף לתעודה הרגילה, כדי להבטיח מתן שירות בתקופת האחריות גם אם התעודה נעלמת. המדבקה תעיד על תוקף האחריות ולא תהיה ניתנת להעברה בין מוצר למוצר.

הקבלן יפצה: תיקון בחוק המכר, לפיו קבלן שיאחר במסירת דירה לתקופה של יותר מ-60 יום ישלם פיצוי כבר מהיום הראשון. סטטוס: אושר במליאה בקריאה שנייה ושלישית ונכנס לתוקף.

תקשורת

בתחום התקשורת, הייתה 2011 שנה רבת משמעות עבור הצרכנים. שורת מהלכים עקביים עברה לפסים מעשיים ושינתה את מעמדו של הצרכן, בעיקר בתחום הסלולר. נתוני משרד התקשורת מצביעים על צרכן מתעורר: ברבעון האחרון התניידו מעל ל-234 אלף לקוחות מחברה לחברה, כאשר הממוצע בשנים האחרונות היה רק 100 אלף ניודים לרבעון. מדובר בעלייה חדה של 134% - ובמשרד רואים בכל עדות מובהקת לכך שהתחרות התחזקה ושהכוח עבר ללקוח.

ההכנסה הממוצעת מלקוח בחברות הסלולר ירדה מ-135 שקל ל-110 שקל, ירידה של כ-20%. היום מדובר על מחיר שיחה מוצעת של כ-35 אגורות לדקה ללקוח, כשהכוח בעיקר בידיהם של לקוחות עסקיים גדולים (כמו עובדי מדינה, המשלמים 7 אגורות לדקה) והלקוח הפרטי משלם את הפער. במשרד התקשורת מאמינים שעם כניסתם של המפעילים החדשים לשוק, יירד המחיר הממוצע לדקה ל-20 אגורות.

16 כשלים צרכניים בענף הסלולר טופלו במהלך השנה החולפת - ובחודש הקרוב, ככל הנראה, יפיץ המשרד שימוע לטיפול בשורה נוספת של כשלים צרכניים. הנה עיקר הדברים ששונו בשנה החולפת:

הפחתת דמי הקישוריות: בינואר 2011, בתום דיונים ממושכים, הופחתו דרמטית דמי הקישוריות הסלולריים - מ-25 אגורות ל-7 אגורות בלבד.

דמי הקישוריות הופחתו / צלם: Oleksiy Mark/Shutterstock.com. א.ס.א.פ קראייטיב

ביטול קנסות היציאה: סוף סוף נקבעה נוסחה הוגנת לקנסות יציאה, בתחילה בענף הסלולר ובהמשך בענפים אחרים - אינטרנט, טלפוניה, ערוצים.

ניתוק זיקה: החברות חויבו להעניק את אותן הטבות בזמן אוויר ובסבסוד מכשירים, גם למי שלא רכש את המכשיר הסלולרי אצלן.

תקופת ההתחייבות: צומצמה בענפי הסלולר והערוצים מ-36 חודש ל-18 חודש. על החברות נאסר להעלות תעריפים בתקופת ההתחייבות.

שירותי תוכן: אחד השינויים החשובים, שבא למגר תופעה קשה של חיובים עבור שירותי תוכן שונים בסלולר. כעת חלה חובת קבלת אישור מהלקוח תמורת כל שירות שהחברה מספקת לו לרבות שירותי התוכן.

עוד בתכנון

עוד ערוצים בממיר הדיגיטלי: הרחבת פלטפורמת השידורים "עידן פלוס" מחמישה ערוצים ל-18 ערוצים: כל תחנות הרדיו במתכונת הקיימת בכבלים ובלוויין, ערוץ 24, 9, חינוכית במודל מחודש, ערוץ ערבי, ערוץ מורשת, ערוץ חדשות, ערוצי HD ועוד (התקבל במשרד התקשורת).

הגדלת המגוון על מדפי הסופר: חקיקה של משרד התמ"ת שתאפשר התערבות בסידור המוצרים על מדפי רשתות השיווק כדי לאפשר תחרות שווה גם לחברות קטנות (בשלבי חשיבה).

קנס על גביית יתר ועל סירוב לנתק: משרד התקשורת מבקש לקנוס את חברות התקשורת באחוז מרווחיהן, באופן מדורג, אפילו על פגיעה בלקוח בודד. בין ההפרות: גביית יתר, עיכוב החזרים, סירוב לנתק מנוי ושינוי ללא ידיעת הלקוח.

בשלבי חקיקה

הגברת אכיפה: תיקון המאפשר הגברת האכיפה של דיני הגנת הצרכן, באמצעות כלי אכיפה כמו עיצומים כספיים. סטטוס: עבר קריאה ראשונה ב-2011 וממתין לדיון בוועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית.

פיצוי על ביטול טיסות: קובעת תנאים ונסיבות שבהם נוסע יהיה זכאי להטבות בשל ביטול, עיכוב או סירוב להעלותו לטיסה. ההטבות כוללות סיוע ללא תשלום, החזר הוצאות, כרטיס טיסה חלופי ופיצוי כספי (ח"כ אחמד טיבי). סטטוס: אושר בקריאה ראשונה.

הגבלות תכנית הטבות: למנוע מחיקת יתרת ההטבות המגיעות לצרכן אם מפעיל תכנית ההטבות לא יידע אותו בצורה ראויה על סיום התכנית, לא נתן לו זמן מספיק לניצול ההטבות או סיפק מגוון דל (ח"כ איתן כבל). סטטוס: אושר בקריאה טרומית.

חוק השקיפות: לאסור על בעלי עסקים לגבות תשלום קבוע במקרים בהם הלקוח לא צרך כל שירות או לגבות דמי שימוש קבועים רק אם יפרטו עבור מה התשלום (ח"כ איתן כבל). סטטוס: נדון בוועדת הכלכלה לקראת קריאה ראשונה.

חוק ההנקה: חרף הסערה עקב הניסיון לעודד הנקה באמצעות החוק הזה, עיקרו צרכני ונועד למנוע בלעדיות של תחליף חלב מסוים בבית חולים כשהבחירה תינתן להורים (ח"כ דני דנון). סטטוס: בדיונים בוועדת הכלכלה (שהדגישה שתעסוק בפן הכלכלי ולא החינוכי של החוק).

חוק ההנקה / צלם: אריאל ירוזולימסקי

הקלטת שיחות: לחייב את החברות להקליט שיחות בעסקאות מכירה ולהשמיע את ההקלטה ללקוח (ח"כ אורי אריאל, ח"כ אורלי לוי).

פיצוי מהיר: חלקה השני של ההצעה מבקש לחייב חברות לענות בתוך 24 שעות לכל פניית לקוח בנוגע לחיוב יתר בחשבונו. אם יימצא כי אכן חויב ביתר, יזוכה הלקוח בחשבונו תוך 3 ימים מרגע הפנייה בתוספת ריבית והצמדה, אחרת ניתן יהיה לפסוק פיצויים של עד 500 שקל (ח"כ אורי אריאל). סטטוס: ועדת הכלכלה מכינה לקריאה ראשונה.

הבנקים מבהירים: בנקים יחויבו למסור ללקוח הודעה המבהירה לו, בלשון ברורה ומובנת לאדם הפשוט, את המשמעויות וההשלכות העיקריות הנובעות והצפויות מהעמדת ההלוואה לפירעון מיידי והנימוקים לביצוע הפעולה (ח"כ אורי מקלב). סטטוס: אושר בטרומית.

פיקוח על ספרי לימוד: פיקוח על מחירי ספרי הלימוד ואיסור על עדכון מהדורות. המחירים ייקבעו על ידי שר החינוך והדפסת מהדורות ספרים חדשות תאושר רק עקב שינוי בתכנית הלימודים (ח"כ אורי אריאל). סטטוס: עבר בקריאה טרומית.

הגברת הפיקוח על מחירי ספרי הלימוד / צלם: שלומי יוסף

הגבלת פרסום אלכוהול: פרסום מוצרי האלכוהול יכלול את פרטי בסיס בלבד לצד האזהרה: "צריכה מופרזת של אלכוהול מסכנת חיים ומזיקה לבריאות". בתוכניות טלוויזיה ורדיו המיועדות או מופנות לקטינים לא ישודרו פרסומות למשקאות משכרים. סטטוס: אושר לקריאה שנייה ושלישית ויעלה להצבעה במליאת הכנסת.

הטלת מגבלות על פרסום אלכוהול / צלם: אריאל ירוזולימסקי

הסוף לצינתוקים: איסור לשגר פרסומות באמצעות מערכות חיוג אוטומטיות והכפלת הקנס על משגרי פרסומות ממספרים חסומים שלא יפרטו את דרכי יצירת הקשר עמם (חברי הכנסת אורי מקלב, משה גפני ויוליה שמאלוב-ברקוביץ'). סטטוס: אושר לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה.

סינון תכנים חינם: לחייב את ספקי האינטרנט לספק לכל דורש תכנת סינון תכנים פוגעניים, בחינם (ח"כ אלכס מילר). סטטוס: אושר בוועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית.

ניצול תווי שי: להבטיח את ניצולם של תווי שי באופן מיטבי, ללא מגוון הגבלות המוטלות כיום על הצרכן (ח"כ יואל חסון). סטטוס: על שולחן הכנסת.

חוק הקוסמטיקאיות: ההצעה: להסדיר את העיסוק בקוסמטיקה (ח"כ אורית זוארץ). סטטוס: על שולחן הכנסת.

חוק השיפוצניקים: לחייב רישיון למי שעוסק בשיפוצים (ח"כ אקוניס). סטטוס: על שולחן הכנסת.

הסדרת ענף השיפוצים / צלם: תמר מצפי

הגבלת החזר שווי הטבה: לחייב את חברות הסלולר לגבות מהמנוי לא יותר מהמחיר הממוצע של המכשירים בשוק, כדי שההתחייבות הכספית על המכשיר בתמורה להחזר חודשי לא תהווה חסם בפני לקוח שרוצה לעזוב (חה"כ כרמל שאמה ויוליה שמאלוב-ברקוביץ'). יש לציין כי תקנות ניתוק זיקה אמורות להוות פתרון למחירי המכשירים - גם אם לא כולם עוד מודעים להן ולמשמעותן. סטטוס: על שולחן הכנסת.

ביטול הגבלת תווים: לבטל את מגבלת התווים במסרונים בסלולר (ח"כ אמנון כהן והמועצה לצרכנות). סטטוס: על שולחן הכנסת.

בלי חטיפים ליד הקופה: לאסור ממכר חטיפים ליד נקודות התשלום ברשתות השיווק (ח"כ דני דנון). סטטוס: על שולחן הכנסת.

כפל תשלומים בעו"ש: לפטור חשבון עו"ש הנמצא ביתרת זכות מתשלום עמלות, וביטול עמלת המינימום (המועצה לצרכנות וח"כים נוספים). סטטוס: הונחה על שולחן הכנסת.

עוד כתבות

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מה משותף לראש ה'פד' "אויב העם" וליהודים ה"בלתי נאמנים"?

מטח ציוצים חשף, פעם נוספת את אי הכשירות של טראמפ לנהל את הכלכלה הלאומית ● טראמפ מכריז: השאלה היחידה שלי היא: מי אויב גדול יותר, ג'יי פאואל או מנהיג סין, שי"? ● "לא צריך את סין, נסתדר בלעדיה" ● פרשנות

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע ב"תיקי רה"מ נתניהו" למוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו מנדלבליט משנה את האישומים ● פרשנות

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות ● פרשנות

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות", המחירים הגבוהים ב–am:pm? "תל אביב יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים", האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל, ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

הבניינים ברחוב תש"י רמת גן / הדמיה: מועלם אדריכלות

הבעלים נותן את הקרקע ליזם: כיצד לנווט בין השיקולים

עסקאות קומבינציה, שבהן נותן הבעלים את הקרקע שלו ליזם ומקבל בתמורה חלק מהדירות, הן עסקאות עתירות מס, בין אם מסי מקרקעין כגון מס שבח, רכישה ומסים מוניציפליים, ובין אם מס ערך מוסף ● כיצד לנווט בצורה נכונה בין השיקולים השונים, ואיך להחליט אם להעדיף עסקת "נטו" או "ברוטו"

מפלגת כחול לבן

מהחפרפרת לחלה - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

עם מי חתמה ישראל ביתנו על הסכם עודפים, איך רוצה איימן עודה להחליף את השלטון ועד לאן רוצה בצלאל סמוטריץ' שתגיע הרכבת הקלה של גוש דן?

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות. אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

אוהדי כדורגל / צילום: שאטרסטוק

ליגת העל חוזרת בפעם העשרים: איך מתנהל הכדורגל הישראלי וכיצד תיראה עונת 2019/20

שנייה לפני שריקת הפתיחה של ליגת העל בכדורגל, ב"גלובס" בוחנים את יסודות הכדורגל הישראל ● איך נראה העתיד של שחקני הנוער? האם כדאי לבת שלכם להיות שחקנית כדורגל מקצועית? מה עובר על האוהדים ביציע? למה מאמן כדורגל הוא אחד המקצועות הרעועים בשוק העבודה ואיך עומדים להשתנות המגרשים בארץ? ● ליגת העל חוזרת - פרויקט מיוחד

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

טסלה ופורד בעלות הפוטנציאל הגבוה ביותר להפסד ממלחמת הסחר

ענקיות הרכב האמריקאיות הן בין היצואניות המובילות של כלי רכב לסין יחד עם ב.מ.וו ומרצדס בנץ ● אמש מניות הרכב של טסלה, פורד וג'נרל מוטורס התרסקו עם נעילת המסחר בארה"ב

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

נתניהו וזלינסקי/ צילום: לעמ

הכל כשר למען הבחירות: איזה קלף ישלוף טראמפ למען נתניהו ולמה הוא מצפה בתמורה

הביקור המתוקשר של ראש הממשלה נתניהו באוקראינה היה למטרות קמפיין בלבד • מה ישלוף הנשיא טראמפ למען נתניהו לקראת הבחירות ולמה הוא מצפה בתמורה • למה מקבלים עמיר פרץ ואורלי לוי־אבקסיס חיבוק מהימין, ומה מנסים לשדר בכחול לבן אחרי פרשת משרד החקירות ● פרשנות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו -10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקניים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● על פי מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

אהבה נכזבת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נפלת חזק: לא תאמינו איפה עובר הגבול הדק בין אהבה לשיגעון

אם האהבה נגמרת בשברון לב, זו יכולה להיות טראומה ● הכל נובע מהדימיון בין התאהבות לשיגעון והתמכרות ● איך הכי נכון לטפל בלב השבור? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" - סיפורים מפתיעים על הטבע שלנו

עובד בחברת כריית ביטקוין./ צילום: רויטרס, Alessandro Bianchi

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות יותר נדיר אפילו מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה למתכת הזהב ואפילו יותר ממנה ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם, ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי, שמסתכם כיום בעשרות מיליארדי דולרים, לזנק מעל 2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו