גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למה בנק ישראל סילק עיצוב בתערוכה "מטבעות העתיד"?

בנק ישראל הורה לבנק דיסקונט להסיר מהתערוכה עבודה של איתמר בורשטיין, ובה שטרות כסף ישראלי מקופלים כמטוסי נייר ■ הסיבה: פגיעה בכבודו של השטר ובחוק ■ בורשטיין: "זוהי פגיעה בחופש הביטוי האומנותי"

בנק ישראל הורה לבנק דיסקונט להסיר מתערוכת העיצוב "מטבעות העתיד" המוצגת במוזיאון הרצלילינבלום לבנקאות ונוסטלגיה עבודה של איתמר בורשטיין, ובה שטרות כסף ישראלי מקופלים כמטוסי נייר.

אומנות, עבודתו של איתמר בורשטיין / צלם: יחצ

כפי שפורסם במדור זה לפני מספר שבועות, התערוכה מציגה עבודות רעיוניות של מעצבים ואמנים יוצרים באשר למטבעות וכסף בעתיד. על-פי מידע שהגיע ל"גלובס", אנשי בנק ישראל לא ביקרו בתערוכה, אלא קראו על כך בעיתונות. אנשי הבנק נתקלו במידע ובתמונות של עבודתו של בורשטיין ופנו לבנק דיסקונט בדרישה להסיר את העבודה מהתערוכה, כיוון שיש בה עבירה על החוק.

על-פי חוק העונשין "חוק קלקול שטר מטבע: מי שביודעין מטשטש, קורע, חותך או מקלקל בדרך אחרת שטר מטבע שהוא הילך חוקי בישראל, דינו מאסר שלושה חדשים".

שטרות כסף שימשו גם אמנים גדולים וחשובים ל"הערות והרהורים" על ערך הכסף ועל מעמדו בחברה חומרנית. כך למשל, יצירתו של אנדי וורהול "200 שטרות של 1 דולר" שנמכרה בנובמבר 2009 תמורת 43.8 מיליון דולר. בורשטיין מציין בטקסט הנלווה למטוסי השטרות כי ברצונו לדבר על הערך של יצירות לעומת הערך הנקוב של הכסף.

כאשר השטרות מוצגים בהקשרם האמנותי נראה שהפנייה מבנק ישראל וההחלטה להסיר את המוצגים מהתערוכה מייצגים פרשנות צרה של לשון החוק, ואפילו פגיעה בחופש הביטוי האמנותי.

החוק היבש לא נרטב אף פעם

בורשטיין מכנה את העבודה - plain paper (משחק מילים שפירושו נייר פשוט או נייר מטוס). הוא כותב כי "השימוש בשטרות הכסף כחומר גלם בוחן את המשמעות החברתית שאנו נותנים לניירות המודפסים הללו. הבחירה במטוסי נייר היא רמז לתקופה הנאיבית של הילדות, שבה לכסף הייתה משמעות מעורפלת וחדוות בניית המטוסים נעשתה לשם ההנאה בלבד. הוספת תג מחיר למטוסים השונים נועדה לבחון מחדש את הקשר בין אומנות וכסף. לדוגמה, האם אובייקט העשוי משטר בסכום מסוים יכול להיות שווה פחות מסכום זה?"

בסוף השבוע האחרון הוסרה כאמור העבודה מהתערוכה. "הבקשה לסילוק העבודה היא במידה רבה המשך מתבקש להצגתה בתערוכה", אומר בורשטיין. "קשה ליישב את הסתירה הפנימית של עבודה ביקורתית על כסף במוזיאון של בנק".

"הובהר לי ששימוש לא ראוי בשטרות כסף היא עבירה פלילית שניתן לשבת בעטיה עד 3 חודשים בכלא. אבל הייתי רוצה לראות את השופט שהיה מכניס מישהו לכלא כי הוא עשה מטוס משטר כסף. מסקנתי מהפרשה שהריבון אינו מצטיין בהומור".

אוצר התערוכה, אלון רזגור, מסביר כי השאלה של ביזוי היא שאלה מעניינת: "האמן השתמש ב-370 שקל, בשטרות של 200, 100, 50 ו-20 שקל. פעולת הקיפול היא שמעניקה לשטר את ערכו - הערך נקבע בהתאמה לעבודה המושקעת - ככל שהקיפול מורכב יותר, ערכה של עבודת האמן גבוה יותר ולפיכך מוצמד לה תג מחיר".

רזגור: "מעניין לגלות מה מעסיק את משפטני בנק ישראל. שאלה נוספת היא מתי הופך קיפול שטר לפגיעה או ביזוי: הרי הכסף הוא שלי, או במקרה זה של האמן. והוא בוחר איך לקפלו ולשים בכיס או בארנק. העובדה שהוצאנו את זה לעין הציבור והצגנו את השטרות כעבודת אמנות-עיצוב, מעלה שאלות מהי הנקודה שבה השטר הופך מפרטי שלי לסמל ציבורי - למי יש זכויות על אופן השימוש בשטר? אם עצם הקיפול הוא הבעיה הרי שכולנו עוברים על החוק יומיום ושעה שעה".

דוברת בנק דיסקונט שרית וייס מציינת את הרגישות הגבוהה שהתעוררה עם פניית בנק ישראל. "פנינו לאמן בבקשה להסיר את המוצג מהתערוכה בעקבות הפנייה מבנק ישראל, שהוא הגוף האמון והאחראי על הפיקוח על המטבע. אין בכך משום הבעת עמדה של הבנק כלפי כוונת האמן ויצירתו". עוד ציינה וייס: "מדובר בלשון החוק ואנחנו לא יכולים שלא להיענות לדרישה חוקית שיש בצידה גם רצון להגן על האמן. הצענו לרכוש ממנו עבודה חלופית".

תגובת בנק ישראל לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

תערוכת מטבעות העתיד: מוזיאון הרצלילנבלום, הרצל 13 פינת לילינבלום 26, תל-אביב; א'-ה': 9:00-19:00, ו': 9:00-13:00

עוד כתבות

סטיב מנוצ'ין / צילום: שאטרסטוק

לקראת פסגת G20 - מנוצ'ין: היינו קרובים ב-90% להשלמת הסכם סחר

לקראת מפגש הפסגה בין הנשיא האמריקאי למקבילו הסיני בפסגת ה-G20, ברשת CNBC צוטטו באופן שגוי את שר האוצר האמריקאי כאומר "אנחנו 90% קרובים לחתימת מהסכם הסחר" - והשווקים בעולם הגיבו בזינוקים ● לאחר מספר שעות הוציאה הרשת תיקון: מנוצ'ין אמר "היינו" בלשון עבר - והעליות התמתנו

זאב קלימי / צילום: איל יצהר

זאב קלימי מואשם בשימוש במידע פנים בעסקת נסטלה-אסם

לפי כתב האישום, בינואר 2016 עשה קלימי שימוש במידע פנים שהגיע אליו מאיש פנים באסם אודות עסקת מיזוג בין נסטלה לאסם, כשבוע לפני פרסום הדיווח המיידי בעניין ● טרם פרסום הדיווח רכש קלימי מניות אסם בסך של כ-250 אלף שקל ואף מסר את המידע לחבריו בעז דקל ושלמה ברק ● קלימי מכחיש

איתי שטרום / צילום: שלומי יוסף

פרשת הרצת מניות אי.די.בי: קוצר עונש המאסר של איתי שטרום

שטרום צפוי להשתחרר ב-15 ביולי השנה, לאחר שנשיא המדינה קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, שעמד על שנתיים מאסר בפועל ● איש העסקים נוחי דנקנר מרצה באותה פרשה עונש של 3 שנות מאסר

מניית אמזון על מסכי וול סטריט רגעים לאחר ההגעה לשווי טריליון דולר / צילום: Reuters

פתיחה חיובית בוול סטריט: המדדים עולים בעד 0.8%; בורסות אירופה נסחרות ביציבות

לקראת פסגת ה-G20, שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין על הסכם הסחר: טוב לשני הצדדים ● יו"ר הפד פאואל אמר אמש כי התנאים הכלכליים השתנו בשבועיים האחרונים ● המדדים באירופה יציבים ● מיקרון עקפה אמש את התחזיות המוקדמות של האנליסטים, והמניה מגיבה בעליות חדות

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

עוד קיזוז מכספי המסים הפלסטיניים - הפעם בסך 14 מיליון שקל

עוד מכה כלכלית לרשות הפלסטינית: רשמת לשכת ההוצאה לפועל קבעה כי על המדינה לחלט דמי פיצויים בסך 14 מיליון שקל שקבע בית המשפט המחוזי בירושלים ל-52 פלסטינים משתפי פעולה עם ישראל אשר נעצרו ועונו ע"י כוחות הביטחון הפלסטיניים

ברוך שי / צילום: יחצ

ברוך שי על פרשות דב גילהר ויצחק נוי: "חציית קו אדום"

בתוכנית "שבת עולמית" בהגשת יצחק נוי ב"כאן רשת ב'", אמר המגיש יצחק נוי כי "הבדואים ידועים גם כרוצחים ממדרגה ראשונה" ● בתוכנית "ערב ערב" בהגשת דב גילהר, שלף מרדכי גילת את ארנקו כדי להדגים למשפחת נתניהו איך משתמשים בכסף ● מנהל חטיבת החדשות של "כאן": נוי וגילהר הושעו ממספר תוכניות ● ומה לגבי ירון לונדון?

אהוד ברק / איל יצהר

אוהד ברק מכנס מסיבת עיתונאים ב-18:00; צפוי לחזור לפוליטיקה

עם ברק צפויים להתייצב האלוף במיל' יאיר גולן, איש מפלגת העבודה יאיא פינק, וככל הנראה גם היזם קובי ריכטר

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה: "להכריז עליו כמונופול"

לאחר שלפני מספר חודשים שלח אליעזר שקדי מכתב התרעה למועדון הגולף בקיסריה, הוא פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות ● מבקש להכריז על המועדון כמונופול שניצל לרעה את מעמדו, כדי לכפות מחירי מנוי מופרזים ותנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים

EA בכנס E3 / צילום: לוסי ניקולסון, רויטרס

חולשות אבטחה התגלו בפלטורמת המשחקים הפופולארית EA

חוקרי צ'ק פוינט וסייברינט מצאו חולשות אבטחה בפלטפורמת אוריג׳ין של חברת המשחקים ● לפלטפורמה יש למעלה מ-300 מיליון משתמשים ברחבי העולם ● החולשות שאיתרו החוקרים מאפשרות השתלטות על החשבון האישי של המשתמש, כולל פרטי כרטיסי אשראי וכן את הפרטים האישיים של המשתמשים האחרים שמשחקים איתו

יובל סויירף באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"באירופה מחכים לכניסת חברות הקנאביס הישראליות"

כך אמר היום יובל סויירף, מייסד ומנהל פארמקן פולסקה, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "השוק בפולין זה שוק של 50 אלף מטופלים שכל הזמן גדל, זה יכול להגיע ל-600-300 אלף חולים בשנים הקרובות"

אהרון גריי באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"שוק הקנאביס בארה"ב צפוי לעמוד על 30 מיליארד דולר עד 2030"

כך אמר היום אהרון גריי, דירקטור מנהל ואנליסט בכיר באליינס גלובר פארטנרס A.G.P, בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "ההזדמנות הגדולה ביותר מחוץ לארה"ב היא גרמניה"

יובל סויירף. / צילום: שלומי יוסף

הראשון בקנאביס: הישראלי שהשקיע בתחום כשעוד היה בחיתוליו - ונשאר כל הדרך עד לאקזיט

כולם מדברים על העתיד של שוק הקנאביס, אבל יובל סויירף זיהה את הפוטנציאל כבר ב־2013, ובשנה שעברה החברה שבה השקיע נמכרה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר ● היזם הישראלי, שיופיע היום בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס", מספר בראיון מיוחד על ההחלטה להמר על החלום ולא שולל השקעה בחברות בתחום גידול הקנאביס בישראל

הדמיית הבנייה המתוכננת באזור אפולוניה / הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

העליון: אור ירוק לתוכנית אפולוניה לבניית 2,687 יח"ד בהרצליה

ביהמ"ש העליון ביטל ברוב דעות את החלטת ביהמ"ש לעניינים מינהליים, שהורה על ביטול החלטת הותמ"ל להפקיד ולאשר את התוכנית ועל החזרתהּ לדיון בפני הותמ"ל, על-מנת שזו תבחן מחדש אם להפקידהּ לאחר שתקבל לידיה סקר סיכונים מלא

יוחנן דנינו בכנס עושים שוק \ צילום: איל יצהר

המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו: "תפסיקו להסתכל על מניית טוגדר, צריך להסתכל על דברים אחרים"

כך אמר המפכ"ל לשעבר ויו"ר חברת הקנאביס טוגדר פארמה בכנס "עושים שוק" של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "לקנאביס רפואי נעשה הרבה עוול כי חיברו אותו לצד הפלילי והסטלני. אך זה כלל לא המקרה"

משרדי להב 433 / אייל פישר

חוקרי משטרת ישראל פשטו על משרדי חברת "גלעד לובינג"

הבוקר ביצעו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה חיפוש במשרדי חברת הלובינג הגדולה והמוכרת • בשנה שעברה, במסגרת פרשה אחרת שאינה נוגעת לפרשה הנחקרת כעת ע"י יאח"ה, פורסם כי הלוביסטית מירב שמולי, עובדת המשרד, חשודה במסגרת פרשת דוד ביטן • במשטרה אישרו את הפרטים

אהוד אולמרט באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"בקצב שבו ישראל מידרדרת, יכול להיות שכל אזרח לא צריך עציץ קנאביס אחד בבית - אלא שניים"

כך אמר היום ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "הרגולטור צריך לעסוק כעת בהסדרת יצוא הקנאביס כפי שאישרה הממשלה" ● מעריך כי נתניהו לא יצליח להקים ממשלה גם לאחר הבחירות הקרובות

עו"ד רעות אלפיה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"לישראל יש היום פוטנציאל להפוך לאומת הקנאביס"

כך אמרה היום עו"ד רעות אלפיה, מנהלת מחלקת הקנאביס בפירמת עורכי הדין הבינלאומי ZAG - S&W, בהרצאה שנתנה בכנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריה, "אנחנו הגענו ללוות את תעשיית ה קנאביס לגמרי במקרה, והיום אנחנו אחת המחלקות הוותיקות בתחום"

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

הסטארט-אפ דיי טו מגייס 30 מיליון דולר נוספים

בין המשקיעים: קרן aMoon של מריוס נכט, עמרי כספי שחקן ה-NBA, תאגיד ג'ונסון אנד ג'ונסון וקרן אופק

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

לידיעת הסטודנטים לחשבונאות: בקרוב תצטרכו לעבור גם בחינה סופית במסים

לפי מסקנות הצוות שמינתה יו"ר מועצת רואי החשבון, תוכנית הלימודים תכלול שבעה סמסטרים במקום שישה, ומנגד תבוטל שנת ההשלמה • לשתי הבחינות הסופיות תתווסף בחינה במסים • בלימודים יושם דגש על טכנולוגיה ומיסוי • שינוי נוסף שנבחן: קיצור ההתמחות משנתיים לשנה וחצי • נשיאת לשכת רואי החשבון: "הסרנו חסמים"

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"