גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל אקסלנס: "כלכלן ראשי לא יכול להשתלח"

גורמים בשוק ההון: "אם בירם ודויטש היו עדיין באקסלנס הם לא היו מפטרים אותו. כנראה רצו שילך וזו הייתה ההזדמנות המתאימה" ■ גורם המקורב למעוז: "הוא רצה להיות חבר דירקטוריון בלאומי. נורא התעצבן על ועדת האיתור ואמר שזו חונטה"

ההודעה הדרמטית והפומבית שמסר אמש בית ההשקעות אקסלנס נשואה בדבר פיטוריו של הכלכלן הראשי שלמה מעוז בשל התבטאויותיו השנויות במחלוקת בכנס במכללה האקדמית ספיר, יצרה היום סערה ציבורית הן בשוק ההון והן בקרב פעילים חברתיים שמחו על הסיבה והאופן שבו פוטר.

מעוז, שהפך בשנים האחרונות למעין כוכב טלוויזיה בשל הלשון החדה והשנויה במחלוקת שלו בעניינים כלכליים וחברתיים, תקף אתמול את "הממסד האשכנזי" שמפלה את בני עדות המזרח ולא חסך דברים מבית המשפט העליון, מהקיבוצים ש"שדדו קרקעות", מהמשטרה שנוהגת באלימות במפגינים מהשכונות הדרומיות של ת"א ומנגד נוהגת בכפפות של משי במפגינים משדרות רוטשילד.

עם זאת, פיטוריו מיוחסים בעיקר לעובדה שתקף את בנק לאומי והגדיר אותו "בנק של אשכנזים", שכן כבר התבטא בעבר בחריפות בעניין האפליה בין אשכנזים למזרחים. מעוז טען כי בנק לאומי סירב לקבל אותו בעבר לעבודה רק בשל מוצאו, ובאותו ערב פוטר לאלתר מאקסלנס נשואה שם גינו את דבריו בתוקף.

דוד ברוך, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, אמר היום (ה') ל"גלובס": "אנשים לא יכולים לנצל פוזיציה כדי להביע השקפות בנושאים שאינם בעיסוקה של אקסלנס", והוסיף: "מזעזע בעיניי שמדרדרים את הדיון למגרשים של קיפוח עדתי". ברוך סבור כי "יש זכות לגיטימית לכל אדם לדבר על כל מה שקשור לחברה הישראלית. אך עובדי ומנהלי אקסלנס חייבים לעמוד ברמה של סגנון ודרך ארץ מחייבים. לא יכול להיות שדברים יגיעו לרמה של השתלחות".

גורמים בכירים באקסלנס אמרו היום כי "מי שלקח על עצמו את התווית של כלכלן ראשי של אחד מבית השקעות הגדולים, לא יכול להביע עמדות אישיות ובצורה לא ראויה. בגוף שעוסק בניהול כסף, יש מחויבות גם לסגנון".

מנגד, אמר גורם בשוק ההון כי "החלטות כאלה תוך שעה לא מתאימות לדוד ברוך. שלמה לא מתחבא כשהוא מדבר והדעות שלו לא חדשות לאיש, מה גם שאם בוחנים את מה שאמר, אז המינון היה חזק וההתבטאות חריפה מדי אבל יש בסיס נכון לטענות שהשמיע".

גורם אחר המכיר את מעוז ואקסלנס העריך ש"אם רוני בירם וגיל דויטש היו עדיין באקסלנס הם לא היו מפטרים אותו. הוא אומר דברים כאלה תמיד, ותמיד מדבר בבוטות. בסך הכול כנראה רצו שילך וזו הייתה ההזדמנות המתאימה. מהיכרותי עם שלמה, נראה לי שהוא לא מתכוון אשכנזים במובן הגזעי (מוצא), אלא כתפיסה בין אלו שיש להם וקיבלו הכול על מגש של כסף כחלק מההשתייכות שלהם, לבין אלו שהכול הלך להם קשה כי הם לא מהקבוצה הנכונה".

את תגובתו של מעוז לא ניתן היה להשיג היום.

"הוא רצה להיות דירקטור בלאומי"

מעוז (65) נמנה עם בכירי הכלכלנים בשוק ההון זה שנים רבות. התבטאויותיו הציפו "בטן מלאה" שיש לו על בנק לאומי. במבט לאחור, כך מעריכים היום, נראה שהאיבה העזה שרוחש מעוז ללאומי ו"החונטה" שממנה את העומדים בראשו התגבשה סופית במהלך שנת 2010, לאחר שלא נבחר לדירקטוריון הבנק, על רקע התחרות העזה על זהות יו"ר הדירקטוריון.

מעוז, שהתמודד אז על תפקיד דירקטור בבנק לאומי ונדחה, טען אתמול כי לא נבחר לתפקיד כי הוא מזרחי.

בבנק לאומי ובבנק ישראל מסרבים להתייחס לנושא וטוענים בתוקף שאין להם כל קשר לפרשה. באוצר ציינו היום כי "הליך מינוי הדירקטורים בבנק לאומי נעשה בהתאם להוראות חוק המניות הבנקאיות שבהסדר. מועמדי המדינה מוצעים בידי ועדה של אנשי ציבור שמונו בידי ועד ציבורי בראשות שופטת בדימוס. בוועד ובוועדה לא חברים עובדי המדינה ולמדינה אין שום יכולת להשפיע על רשימת המועמדים או על אופן ההצבעה של הועדה מכוח מניות המדינה".

"הוא רצה להיות חבר דירקטוריון בלאומי", סיפר היום גורם המקורב למעוז. "הוא נורא התעצבן על ועדת האיתור ואמר שזו חונטה של המדינה, שסימנה את האנשים שהיא רוצה לתפקיד וכלום לא יעזור לו - לא היכולות ולא המעשים וההישגים".

ב-22 ביולי 2010, היה דירקטוריון בנק לאומי בשיאו של המרוץ לבחירת יו"ר הבנק במקומו של איתן רף. לתפקיד נבחר דוד ברודט, לשעבר מראשי משרד האוצר בירושלים. סיפור מועמדותו של מעוז לדירקטוריון החברה, שנדחתה חודשים ספורים קודם לכן, נדחק לקרן זווית. עם זאת, באפריל 2010 עתר מעוז לבג"ץ נגד אי-זימונו לראיונות בוועדת המניות בראשות מרגלית נוף ובוועדת המניות העליונה בראשות השופטת שולמית ולרשטיין, וטען כי לא קיבל הזדמנות שווה להופיע בפני הוועדה ולכן הופלה לרעה בהשוואה לאחרים שהציגו מועמדותם לדירקטוריון.

מועמדי ועדת המניות ("ועדת מרגלית נוף") לדירקטוריון הבנק, כלומר מועמדי המדינה, היו אז דוד ברודט, אהוד שפירא, יואב נרדי, יהודה דרורי ומשה דברת, שאף נבחרו למועצת המנהלים בבנק.

הקשרים עם נמרודי ועופר

מעוז, שנולד ב-1946 בעיראק, מחזיק בתואר שני בכלכלה מ-London School of Economics. הוא החל את דרכו ככתב ועורך ב"ג'רוזלם פוסט" והיום הוא כלכלן מוערך בשוק ההון. ב-2008 הוא מונה לתפקיד יו"ר הכשרת היישוב - חברת הנדל"ן והאנרגיה שבשליטת משפחת נמרודי, הנסחרת בבורסה לפי שווי של כ-803 מיליון שקל. הקשר של מעוז עם נמרודי לא מסתכם בתפקידו הנוכחי בהכשרת היישוב. מ-2004 עד אוקטובר 2010 היה חבר בדירקטוריון "מעריב" (בימים שבהם העיתון היה של הכשרת היישוב) ומנובמבר 2005 עד פברואר 2006 היה ממלא מקום יו"ר חברת הכשרה, חברה לביטוח, ממש ערב מכירתה מהכשרת הישוב של נמרודי לאיש העסקים אלי אלעזרא.

מעוז מכהן גם במועצות מנהלים בקבוצת החברה לישראל של משפחת עופר, כגון צים, תרכובות ברום, מפעלי ים המלח ורותם אמפרט נגב - שלושתן בשליטת כיל, שגם היא של החברה לישראל.

לצד קבוצות אלה, מעוז מכהן כדירקטור בשורה רחבה של חברות כבעלים של חברת ייעוץ כלכלי וייעוץ בשוק ההון בשם "שלמה מעוז השקעות", ובמסגרת זו הוא בין היתר דח"צ בחברות הציבוריות סנו ואפקון אלקטרו-מכניקה שבשליטת שלמה שמלצר. לצד חברות אלה, מכהן מעוז כדח"צ גם בדיסקונט חיתום והנפקות מקבוצת בנק דיסקונט.

בעבר שימש יועץ כלכלי לשר האוצר יצחק מודעי. מאוחר יותר שימש נספח כלכלי בלונדון ונציג משרד התקשורת בעיר. בתחילת שנות השמונים, זמן קצר לפני משבר המניות, היה מעוז אחד הבודדים שהתריע מפני התמוטטות הבורסה.

עוד כתבות

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

שר המסחר ההודי: אמזון לא עשתה לנו טובה גדולה בכך שהכריזה על השקעה של מיליארד דולר במדינה

"הם אולי מכניסים מיליארד דולר, אבל אם הם מפסידים כאן בערך מיליארד דולר בשנה, הם למעשה חייבים לממן את ההפסד הזה", אמר שר המסחר ההודי פיוש גויאל ביריד בנושא אבטחה בניו דלהי, "לכן זו לא טובה גדולה כשהם משקיעים בהודו מיליארד דולר"

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה

בלומברג/  צילום: רויטרס, PETER HENDERSON

ההוצאה חסרת התקדים של בלומברג משנה את כלכלת הבחירות בארה"ב

מה הסכום שהוציא המיליארדר הדמוקרטי עד נקודה זו, כמה עלה לו ספוט תשדיר של 60 שניות במחצית משחק הסופרבול הקרוב, ומה הסיבה שהוא מתקיף את נשיא ארה"ב? ● "יש תחושה שבלומברג עושה משהו שהמפלגה שלו לא יכולה לעשות – ללכת בכוח נגד טראמפ"

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

מנדלבליט מסרב לבקשת נתניהו לקבל את מלוא חומרי החקירה

היועמ"ש לסנגורי רה"מ: "חומרי החקירה הרבים שהועמדו לרשותכם במסגרת ליבת חומרי החקירה מקיפים את כל הנדרש עבור בקשת החסינות" ● מטעם נתניהו נמסר בתגובה: "מי שממשיך להתנהל בחוסר שקיפות, כנראה רוצה להשיג תוצאה ידועה מראש"

מערכת לזיהוי פנים אלקטרוני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האיחוד האירופי שוקל לאסור שימוש בזיהוי פנים במרחבים ציבוריים

מטרת הצעד תהיה לאפשר לאיחוד מספיק זמן כדי לגבש מדיניות שתמנע שימוש לרעה בטכנולוגיה

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

מטוס התובלה של אל על  / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

ביהמ"ש אישר ייצוגית נגד אל על ו-3 חברות תעופה בגין "קרטל המטענים"

עמותת הצלחה טוענת כי תיאום מחירים בין אל על, בריטיש איירוויז, לופטהנזה וסוויס גרמו לנזקים של כ-613 מיליון שקל

אופיר כהן/  צילום: יחצ

מינויים חדשים בזרוע הדיגיטל של קבוצת מקאן

אופיר כהן, עד לאחרונה המשנה למנכ"ל יוניברסל מקאן דיגיטל, מונה למנכ"ל החברה ● בנוסף מצטרף לקבוצה רון כספית, אחד הדמויות המוערכות בענף בתחום ה-CRM והמרקטינג אוטומיישן, שמונה למנכ"ל MRM - חברת הדאטה החדשה שהקימה מקאן

אדם מקשיב לתא קולי בסלולר / צילום: Shutterstock

מחקר בארה"ב ובריטניה: עשירים חיים בבריאות טובה כעשור יותר מאשר עניים

מגיל 50, הגברים העשירים ביותר יכולים לצפות לעוד 31 שנים של חיים בריאים – לעומת הפחות־עשירים שיכולים לצפות רק לעוד 22-23 שנים של בריאות

קובי אלפי  / צילום: מורן ויזל

"השוק המקומי ממשיך להיות זול ואטרקטיבי ביחס לרמת התמחור של שוק המניות העולמי"

לדברי קובי אלפי מבית ההשקעות אלפי בנדק, סביבת תמחור הכסף מאוד נמוכה ונוחה למגזר העסקי: "השוק הספיק להפנים במהלך השנה החולפת שהריבית נמצאת בשליטה ואינה צפויה לעלות בקרוב" ● ואילו סקטורים ומניות מומלצות לדעתו?