גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תלונה: "השופטת ורדה אלשיך 'שיפצה' פרוטוקול דיון"

בספטמבר שיגרה אלשיך לוועדת האתיקה בלשכה תלונה נגד עו"ד ר"א, שהופיע בפניה, שאליה צורף פרוטוקול הדיון ■ לטענת ר"א, הוא גילה בו תיקונים ותוספות שלא היו בפרוטוקול המקורי ■ דוברות בתי משפט: "אלה תיקונים טכניים מותרים"

לשכת עורכי הדין פנתה להנהלת בתי המשפט בבקשה לבדוק את התנהלותה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ורדה אלשיך. זאת, עקב חשד לכאורה שהתעורר, שלפיו אלשיך "שיפצה" פרוטוקול של דיון והחלטות שהתנהלו באולמה בחודש ספטמבר האחרון.

ל"גלובס" נודע כי המקרה התגלה בעקבות תלונה ששיגרה אלשיך עצמה - באמצעות הנהלת בתי המשפט - נגד אחד מעורכי הדין שהשתתפו בדיון.

בספטמבר 2011 פנה עו"ד ברק לייזר, עוזרו הבכיר של מנהל בתי המשפט משה גל, לוועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין במכתב תלונה נגד עו"ד ר"א (שמו שמור במערכת). למכתבו צירף לייזר פרוטוקול דיון, שהתקיים ימים אחדים קודם לכן באולמה של השופטת אלשיך, ובו ביקש ר"א להתמנות למנהל מיוחד בתיק פשיטת-רגל.

לפי התלונה, נמנע ר"א מלמסור לשופטת אלשיך במהלך הדיון מידע רלוונטי שהיה ברשותו וש"היה עשוי לשנות את פני הדברים", ובנוסף הוא היה מצוי בניגוד עניינים. "ר"א ניסה לסכל את תפקידו של בית המשפט בעשיית דין צדק, בשל עניינו האישי", כתבה לשכת מנהל בתי המשפט ללשכת עורכי הדין.

תיקונים ותוספות

כמקובל במקרים כאלה, פנתה ועדת האתיקה לעורך הדין שנגדו הוגשה התלונה, צירפה את מכתב התלונה ואת הפרוטוקול, וביקשה את תגובתו. אלא שאותו עורך דין החזיק בעותק של פרוטוקול הדיון המדובר, שאותו קיבל מקלדנית בית המשפט ביום הדיון. לפיכך השווה ר"א את עותק הפרוטוקול המקורי והחתום שבידו עם עותק הפרוטוקול שצורף לתלונה, וגילה עשרות תיקונים ותוספות שנעשו בו - בחלקם הוכנסו מילים לפיו, שלא היה להם זכר בפרוטוקול המקורי.

במכתב תשובה ששיגר ר"א ללשכת עורכי הדין, צוין כי אותם מילים ומשפטים שנוספו לפרוטוקול ה"משופץ" - הם אלה העומדים בבסיס התלונה המשמעתית נגדו, שאת הגשתה יזמה השופטת אלשיך.

לטענתו של ר"א, "מאן דהוא שיפץ/זייף את הפרוטוקול, כך שהפרוטוקול שצורף למכתב התלונה אינו זהה לפרוטוקול, שאותו קיבלתי ממזכירות בית המשפט, סמוך לאחר סיום הדיון".

יצוין כי האופן שבו תועדה בפרוטוקול התנהלותו של עורך הדין באולמה של השופטת אלשיך, והדברים הקשים שהכתיבה השופטת לפרוטוקול בנוגע אליו, הם כה חמורים באופיים, עד שהם עשויים - אם התלונה תגיע לבסוף לבית הדין המשמעתי בלשכת עורכי הדין - להסתיים בתוצאה קשה עבורו, אפשר שאף בשלילת רישיון עריכת הדין.

ואולם, לפי שעה הופסק בירור התלונה, וזאת עד שתתקבל תשובה מהנהלת בתי המשפט בנוגע להבדלים שבין הפרוטוקול המקורי לבין זה שעומד בבסיס התלונה נגד עורך הדין.

"תיקונים טכניים"

בימים האחרונים, לאחר שבלשכת עורכי הדין התבררו הפערים שבין שני הפרוטוקולים, פנתה ועדת האתיקה להנהלת בתי המשפט בבקשה לקבל את התייחסותה לדברים. יצוין כי אף שבסמכותו של שופט לתקן טעויות בפסק דין או בהחלטה, ניתן לתקן רק טעויות לשון, טעויות בחישוב, פליטת קולמוס, השמטה מקרית או הוספת דבר באקראי - וגם זאת בהחלטה מנומקת של השופט. כל תיקון מהותי חייב בתגובות הצדדים.

דוברת בתי המשפט מסרה בתגובה, בשם השופטת אלשיך: "בית המשפט, בטרם קם ממושבו, תיקן השמטות מקריות או שגיאות לשוניות של הקלדנית, בהתאם לסמכותו על-פי סעיף 81(א) לחוק בתי המשפט. עדכון ההחלטה נעשה לאחר שבאולם שררו נסיבות שהקשו על ניהולו התקין של הדיון, כמפורט בפרוטוקול, וכן לאור דברים נוספים שהושמעו מפי באת-כוח הכנ"ר, המפורטים בפרוטוקול ובהחלטה שלאחר מכן.

"כוונת ומטרת בית המשפט הייתה להעמיד את ההחלטה והשתלשלות הדברים במדויק. התיקונים שבוצעו הינם טכניים ובודדים ואינם משנים מהותית. אלה שבוצעו בפרוטוקול נוגעים לדברים אישיים שאמרה באת-כוח הכנ"ר, ולא היה צורך לקבל הסכמת עו"ד ר"א לתיקון. לא נוהל דיון במעמד צד אחד, הצד הנוגע בעניין היה באולם".

עוד צוין בתגובה כי "הניסיון לייחס לבית המשפט התנהלות בלתי תקינה או בלתי הגונה ביחס לפרוטוקול אינו ראוי".

תקדים השופטת הילה כהן: שיפצה פרוטוקולים - והודחה

"שיפוץ פרוטוקולים" על-ידי שופטים נחשב עניין חמור ביותר, ואף עילה להדחת שופט מכס השיפוט. באוגוסט 2005 פסק בית הדין המשמעתי לשופטים בעניינה של השופטת דאז, הילה כהן, שהייתה שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה.

מדובר בהליך נדיר ביותר, שבו יושב הרכב ובו שופטי עליון ונשיאי מחוזי בעקבות קובלנה משמעתית, שמגיש שר המשפטים נגד שופט. בית הדין הרשיע את כהן בעקבות כך ש"הוציאה תחת ידיה 14 פרוטוקולים, שלא שיקפו את האירועים באולם המשפט".

בית הדין גזר על כהן עונש של נזיפה והעברה למקום כהונה אחר, אך בסופו של דבר, בהמלצת נשיא העליון דאז, אהרן ברק, ושרת המשפטים דאז, ציפי לבני, הדיחה הוועדה לבחירת שופטים את השופטת מכהונתה - הדחת השופט היחידה בתולדות המדינה.

עוד כתבות

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

צ'ק דרך הוואטסאפ? פייסבוק משיקה שירות תשלומים חדש

השירות "פייסבוק פיי" יאפשר ביצוע תשלומים דרך כל אפליקציות החברה ● השירות יהפוך לזמין בפייסבוק ומסנג'ר בארה"ב במהלך השבוע הקרוב ובהמשך יהיה זמין במדינות נוספות

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

הלוויתו של בכיר הג'יהאד האיסלמי בעזה / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הטראבל מייקר של הרצועה: מיהו בכיר הג'יהאד האיסלמי שחיסולו הלילה הוביל להסלמה הביטחונית

ישראל חיסלה הלילה את מי שנחשב ל"עושה הצרות" של רצועת עזה - מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי בצפון הרצועה, בהאא אבו אל עטא ● מדובר במי שיזם את מרבית אירועי ירי הרקטות על ישראל

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בצל ההסלמה הביטחונית

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

אנשים מתגוננים בעת אזעקה בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

ההחלטה הכלכלית היקרה של פיקוד העורף

מפקד פיקוד העורף קיבל החלטה שעלותה נאמדת במיליארדי שקלים - השבתת העבודה מתל אביב ודרומה • מי ישלם את החשבון: קופת המדינה, המעסיקים או העובדים? • ההסלמה במצב הביטחוני חייבת להוות נקודת מפנה ביחס לחקיקה הקיימת בתחום ● דעה

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"