גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בים תטיס יורד הלחץ - וחברות התעשייה בישראל נפגעות

קצב ההפקה במאגר הגז המתרוקן של קבוצת דלק ונובל הופחת, עקב ירידת לחץ ■ נייר חדרה מדווחת על עלייה של כ-100 אלף שקל ליום בהוצאות על אנרגיה

חודש הבא ירגישו אזרחי המדינה על בשרם את המחסור בגז טבעי שקיים במשק הישראלי כעת, הנובע מהשיבושים בהזרמת הגז ממצרים. הפסקת ההזרמה של הגז המצרי גרמה לשאיבה מוגברת ממאגר הגז היחיד שמספק נכון להיום גז לישראל - "ים-תטיס" של קבוצת דלק ונובל אנרג'י.

בעקבות העלייה בהיקף כמות הגז הנשאבת ממאגר זה, הוא צפוי להתרוקן עד סוף השנה, עוד בטרם תחל אספקת הגז המלאה ממאגר "תמר". כתוצאה מהמחסור בגז, נאלצת חברת החשמל לקנות סולר יקר יותר, על מנת לייצר חשמל, ובעקבות זאת תעלה רשות החשמל את מחיר החשמל לצרכנים בתחילת החודש הבא ב-6.6% (כחלק מהעלאה תלת-שנתית של 13.4%).

אל הפער בעיתוי האספקה בין שני המאגרים נוספה בשבוע שעבר בעיה חדשה: ירידת לחץ בלתי צפויה במאגר "ים תטיס" אילצה את נובל אנרג'י, מפעילת הפרויקט, המחזיקה ב-47% מהזכויות בו, להפחית עוד יותר את היקף הפקת הגז, לאחר הורדה בקצב ההפקה שכבר בוצעה בסוף 2011. הפחתת ההפקה נועדה לשמר את יכולת המאגר לספק גז לישראל עד להגעת הגז מ"תמר", בקצב איטי יותר אך יציב, אשר יפחית את הסיכון להפרעות עתידיות לאספקת הגז למשק.

כך, מלבד הצרכנים הפרטיים של חברת החשמל, מי שעוד נפגעים מהפחתת היקף הפקת הגז הם הלקוחות התעשייתיים אשר מאגר "ים תטיס" מספק להם גז. בין הלקוחות הקבועים של המאגר נמצאים בית הזיקוק של פז באשדוד, תחנת הכוח של מתקן ההתפלה באשקלון, מפעלי ים המלח של כיל, בית הזיקוק בחיפה ומפעלי נייר חדרה (ראו טבלה).

נוסף לכך, יש לחברה שני לקוחות מזדמנים - המפעלים של מכתשים אגן באשדוד וברמת חובב, שבהם קיימת תחנת כוח שבה הגז מים תטיס אמור לשמש כגיבוי לאספקת הגז ממצרים, ומפעל המלט של "נשר" ברמלה.

"לא צוינו שיעורי ההפחתה"

היום (א') נחשפה הסנונית הראשונה שמדווחת על פגיעה כתוצאה מהירידה בהיקף הפקת הגז ומחוסר יכולתה של "ים תטיס" לספק את כמויות הגז שעליהן התחייבה בהסכמים עם לקוחותיה. חברת נייר חדרה , מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, דיווחה הבוקר כי קיבלה הודעה בסוף השבוע מנובל אנרג'י כי אין באפשרותה לספק גז, בשל הירידה בקצב השאיבה.

עוד דיווחה נייר חדרה, כי "למועד הדיווח החברה אינה יכולה להעריך את מלוא ההשלכות של הודעת ספק הגז, כמו גם ההשלכות של צמצום כמות הגז הטבעי המסופקת לה, בין היתר בהתחשב בעובדה שבמסגרת הודעת הספק לא צוינו שיעורי ההפחתה באספקת הגז הטבעי, אם כי צוין שפרטים נוספים יועברו לחברה בהמשך". זאת מכיוון שבנובל לא יודעים עדיין להעריך בכמה תרד תפוקת המאגר, ומחכים לתוצאות בדיקות המהנדסים של החברה.

הגז הטבעי משמש את תחנת הקו-גנרציה שהקימה נייר חדרה בשטח מפעלי החברה בחדרה, המופעלת באמצעות הגז הטבעי. נייר חדרה הקימה את תחנת הכוח בחצר המפעל, על-מנת לספק את תצרוכת החשמל הנדרשת לקו החדש, שהפעלתו החלה בשנת 2010, ושזכה לכינוי "מכונה 8". המכונה, שבנייתה נאמדה בכ-690 מיליון שקל, הגדילה את היקף כושר ייצור הנייר של החברה ביותר מכפול, לרמה של כ-330 אלף טונות.

עקב החוסר בגז, דיווחה היום נייר חדרה כי "החברה בוחנת את האלטרנטיבות העומדות לרשותה להתמודדות עם צמצום בכמות הגז הטבעי המסופקת לה על-ידי 'ים תטיס', לרבות אפשרות הרחבת השימוש בסולר חלף השימוש בגז טבעי. להערכת החברה, המתבססת על מחירי השוק למועד הדיווח, מחירו של הסולר גבוה משמעותית ממחירו של הגז הטבעי, ועל כן להגדלת השימוש בסולר עלולות להיות השלכות כספיות שליליות ועלויות נוספות בטווח שבין 80-100 אלף שקל ליום, או אף יותר, בגין כל יום שבו לא תסופק לה כל כמות הגז הטבעי הנדרשת להפעלת מתקניה".

עוד דיווחה נייר חדרה, כי "על מנת לחסוך בעלויות האנרגיה ולנסות לצמצם את אותה השלכה כספית שלילית מוערכת, בוחנת החברה אפשרות השבתה לסירוגין של חלק ממתקניה". למרות התרחיש הפסימי, נראה כי המשקיעים בבורסה של ת"א לא ייחסו לה משמעות רבה, ומניית נייר חדרה רשמה היום ירידה בשיעור מתון של כ-1%.

"לא תעמוד בתחזית השנתית"

נייר חדרה שבשליטת כלל תעשיות (59.1%) פועלת במגזר הנייר, האריזה והמחזור, ובמגזר מוצרי הצריכה (באמצעות החזקה של 49.9% בחוגלה קימברלי). ברבעון השלישי רשמה החברה הפסד תפעולי של 9.5 מיליון שקל, בעקבות גידול בעלות המכר, עקב התייקרות תשומות חומרי הגלם והגז הטבעי. הפרשה חשבונאית בגובה 21 מיליון שקל, כנגד דרישת מס של רשויות המס בטורקיה, הביאה את נייר חדרה לרשום הפסד של 43.6 מיליון שקל, וזאת ביחס לרווח של 23 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בהערכת השווי לפעילות החברה, שצורפה לדוחות, נכתב כי "לאור תוצאות הרבעון השלישי והתחזית לרבעון האחרון של השנה, החברה ככל הנראה לא תעמוד בתחזיות השנתיות כפי שצפתה בתקציבה לשנה זו".

הלקוחות של מאגרי ים תטיס

עוד כתבות

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט ועדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות רה"מ הבריטי או כל גורם אחר

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב-ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מנשיא רוסיה ולדימיר פוטין

פסולת / צילום: איל יצהר

המדינה נאבקת בהטמנת הפסולת – והתעשיינים מזהירים מעליית מחירים

ד"ר אלי אברמוב, יו"ר איגוד הכימיה, הפרמצבטיקה ואיכות הסביבה בהתאחדות התעשיינים: "המשרד להגנת הסביבה נכשל מזה מספר שנים בקידום של פתרונות למיחזור וטיפול בפסולת, ולמרות זאת הוא פועל במטרה להקשות על תפעול המטמנות האקולוגיות שמהוות כיום פתרון מוסדר יחיד לפסולת הביתית"

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

עמוס לוזון, מגדלי יו / צילום: איל יצהר

ירידה חדה בפעילות או ריקון החברה ע"י עמוס לוזון – מה הוביל לקריסתה של דורי בנייה?

לטענת חברת הבנייה של עמוס לוזון בבקשת הקפאת ההליכים, היא נקלעה למצבה הקשה בשל ירידה חדה בפעילות ופגיעה קשה במוניטין ● ל-81 דיירי מגדלי ת"א יש הסבר אחר, ובמרכזו הטענה כי בשנים האחרונות הוביל לוזון מהלכים מתוחכמים ושיטתיים להברחת נכסים בעשרות מיליוני שקלים ● דורי בנייה: "טענות מופרכות"

סנאפ / צילום: רויטרס

תחזית חלשה לרבעון הבא: סנאפ דיווחה על תוצאות לרבעון השלישי

החברה דיווחה על הפסד של 4 סנט דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים להפסד של 5 סנט למניה ● ההכנסה הממוצעת למשתמש עמדה על 2.12 דולר, מעט מעל ציפיות האנליסטים להכנסות של 2.1 דולר למשתמש

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות הסבורים כי ההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה, והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09%, ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

אנשים ממלאים את דיזנגוף סנטר ביום הבחירות לעיריות 2018 / צילום: שני מוזס

פדיונות הקניונים לא התרוממו בספטמבר: ראש השנה והבחירות לא הצליחו לעורר את ענף האופנה

יום השבתון בבחירות האחרונות לא הביא עמו בשורה למרכזי הקניות, ונרשמה בו ירידה של כ-5% לעומת הבחירות הקודמות באפריל ● הפדיון היומי בספטמבר מציג ירידה של 0.7%, ואילו בתקופת ראש השנה נרשמה ירידה של כ-4% בימים שקדמו לחג ביחס לשנה שעברה

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

פייסבוק ממשיכה לדחוף את ליברה: צוקרברג יעיד היום בקונגרס האמריקאי

בשימוע בקונגרס יתבקש מנכ"ל פייסבוק להשיב על שאלות בנוגע להשפעת החברה על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור ותוכנית המטבע הדיגיטלי ליברה ● "אם אמריקה לא תהיה חדשנית, המנהיגות שלנו בתחום הפיננסי אינה מובטחת"

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות, ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● מטעם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח-אדם"

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "מאיר שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

עם המנדט באה האחריות: הכנסת מגבירה את האבטחה לבני גנץ

זאת בהנחיית המשטרה ● בישראל, היחידה הממלכתית לאבטחת אישים, יחידה 730 של השב"כ, היא האחראית לסידורי האבטחה של סמלי השלטון מפני איומים שונים