גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אורך הנשימה של רוכשי הדירות לא גדול; הם יחזרו לשוק"

(עדכון) - הכלכלנית הראשית של פסגות: "לא יהיה כאן פיצוץ של בועת נדל"ן כמו בארה"ב" ■ "הירידה במחירים זמנית" ■ "הקבלנים לא בונים באופן משמעותי כדי למנוע ירידות מחירים"

איילת ניר, הכלכלנית הראשית בבית ההשקעות פסגות, מעריכה שמחירי הדירות בישראל לא יקרסו ב-30% כמו בארה"ב, אלא יירדו באופן מתון. בכנס הרצליה שנערך במרכז הבין-תחומי אמרה ניר כי הקבלנים מסתכלים על תמונת המצב בשוק הנדל"ן באופן נכון ולא מגדילים את היקפי הבנייה באופן משמעותי, כדי למנוע ירידת מחירים משמעותית.

"אנו לא צופים פיצוץ של בועת נדל"ן כמו שקרה בארה"ב כי עודף ההיצע פה יכול להיסגר במהירות", אמרה ניר. "בשנות ה-90 נוצר מלאי גדול של דירות כי העלייה מרוסיה הסתיימה אז הביקוש ירד. היום הביקוש לא נעלם אלא נעצר; זה ביקוש כבוש והשאלה היא מהו אורך הנשימה של ציבור רוכשי הדירות. להערכתנו, אורך הנשימה הזה הוא לא גדול וגם לא ייווצר היצע דירות גדול מאוד. לכן, תהיה ירידה במחירי הדירות אך היא תהיה מוגבלת בזמן".

"אנו מגלים את היכולת שלנו לעמוד בפני זעזוע כל כך קשה"

בפאנל על כלכלת ישראל בכנס השתתף גם פרופ' רפי מלניק, שציין כי "ביסוד כלכלת ישראל יש תופעה יסודית והיא הגורם החשוב שמסביר מדוע ישראל עומדת לא רע במשבר הזה: דיווידנד ארוך טווח של רפורמות. ב-25 השנים האחרונות הכלכלה הישראלית עברה טרנספורמציה עצומה. הכל נעשה, מאז תוכנית הייצוב, לפי הטקסטבוק, לפי הספר. המשבר הפיננסי האחרון והעמידה האיתנה של כלכלת ישראל היא תשובה חלקית לסיפור הזה. אנו מגלים את היכולת שלנו לעמוד בפני זעזוע כל כך קשה".

"המתווה של טרכטנברג לא היה סגור והוא לא סגור - זה לא סוד מדינה", הוסיף מלניק. "הועדה פעלה בשני שלבים - התייחסות ל-2012 ואחרי זה. היתה דילמה: לפתוח תקציב או לתעדף מחדש. אני כבר אמרתי אז כי אין מקום לפריצה של מסגרת התקציב. לכן יש צורך לעשות תעדוף. כבר מהתחלה קיבלנו כ-2.5-3 מיליארד שקלים כדי להשקיע בחברה. זאת היתה המסגרת. אבל אחרי חודשיים, גילינו שאין מקום לקיצוץ בביטחון במצב הגיאו-פוליטי. אז איך סוגרים את הפער? בשלב זה, ואני תומך, ניתן לחינוך, על חשבון דברים חברתיים אחרים. זה נכון אבל זה לא פותר את הבעיה. אחרי 2012, הדברים לגמרי לא סגורים. החברה הישראלית תצטרך להחליט בקיץ מה עושים. שנת 2013 היא שנת בחירות. שמעתי שיש תרחיש שיהיו בחירות לפני התקציב. המתווה של טרכטנברג לא סגור ולא יכול להיות מופעל כי הכסף של הביטחון לא ניתן. אז נצטרך שוב לעשות תעדוף מחדש".

"חלק מהמחאה מוסבר על ידי היעדר דיון על תקציב וסדר העדיפויות", אמר מלניק. "לכן, כדאי לחזור לתקציב החד-שנתי".

"השאלה שנותרה פתוחה היא לגבי מדיניות פיסקאלית. ניתן להסתמך על האפיזודה של 2008-2009 וזה מה שמומלץ לממשלה גם היום: הממשלה לא הגדילה את רמת ההוצאות בתקציב. היא שמרה על מסגרת ההוצאה ואיפשרה את הירידה במסים ואת הגידול בגרעון - זה המייצב האוטומטי של ישראל. ברגע שהגרעון גדל כתוצאה מירידה בצמיחה ולא בגלל העלאה בהוצאות - הוא לא גרעון בעייתי, הוא לא מפחיד והוא נסבל. זה לא מה שנעשה בארה"ב ולא באירופה. תראו מה קרה להם", סיכם מלניק.

יוסי בכר: "כדאי לחזור לתקציב החד-שנתי"

לאחר דבריו של מלניק דיבר יוסי בכר, יו"ר בנק דיסקונט ומנכ"ל האוצר לשעבר. בכר טוען כי הוא "אופטימי. אני מאמין גדול בחוסנו של המשק הישראלי. לישראלי יש יכולת די ייחודית להסתגל למשברים. לגבי המשק הישראלי, אני חושב שיש גם תגובת יתר בצורה של נבואה שמשמשת את עצמה. ישנם כאלו שמתחילים להאמין בכל הנבואות ועוצרים קצת את הפעילות הכלכלית. אנו הפכנו בנשים האחרונות קצת "אור לגויים" והנתונים שלנו יותר טובים".

לדבריו, "היכולת של בנק ישראל לעבוד מחוץ למערכת הפוליטית מאפשר לו גמישות טובה ומעניק לו יותר כלים כדי לטפל בבעיות. המערכת הבנקאית שלנו מאוד איתנה ומאוד יציבה. גם בגלל ההתנהלות של הבנקים אבל גם בגלל הרגולציה שהיא עניינית וגם מקצועית למרות שלעיתים היא קשה".

בכר הוסיף כי "ועדת בכר עסקה רק ב-20 מהגמל. איפה כן עסקה? בקרנות, ושם ירדו דמי הניהול. היא אכן המליצה להכניס את הבנקים לפנסיה. את זה לא עשו כי רצו לתת הדרגתיות. אז קיבלנו היום שחברות הביטוח שולטות לגמרי וזו תוצאה שלא ראינו, כי ההפצה והייעוץ נעשה גם על ידי הגופים שעסוקים גם ביצור. את זה במפורש המלצנו לא לעשות. אז יש את אלו שיש להם קופות מפעליות כמו חברת חשמל וכו'. הבעיה היא באותן מקומות עבודה שלא נותנים נגישות לבנקים. יש פתרון פשוט שנכלל בועדה: תנו נגישות לבנקים להיות יועצים ותראו כי דמי הניהול ירדו".

עוד הוסיף יוסי בכר כי כדאי לחזור לתקציב החד-שנתי.

"הכנסות המדינה ממסים לחודש ינואר הפתיעו, והם גבוהים בהרבה מהצפי המקורי", כך אמר מ"מ מנכל משרד האוצר, דורון כהן, בכנס הרצליה. "יחד עם זאת, הנתונים המעודדים אינם משקפים בהכרח את מצב המשק בהמשך השנה. עיקר מקורה של העלייה בהיקפי הגבייה היא תשלומי דיבידנדים ששולמו למדינה בסוף דצמבר כתוצאה משינוי בשיטת המיסוי".

כהן הוסיף כי הסערה קרבה. "אנחנו עם היד על הדופק. בחודשים האחרונים נערכת במשרד האוצר עבודת מטה מקיפה: אנחנו מכינים תכניות מגירה לשעת משבר - הן בפן הריאלי והן בפן הפיננסי, בוחנים אפקטיביות של תכניות ישנות ומעלים רעיונות חדשים.

באשר לסוגיית הכנת תקציב חדש לשנת 2013, ציין כהן כי דווקא בגלל החשש למשבר יש צורך בתקציב דו שנתי: הגברת הוודאות והיציבות במשק, העלאת היכולת של משרדי הממשלה לתכנן את פעילותם לטווח ארוך יותר בהתאם לתקציב ופינוי זמן לחשיבה אסטרטגית ולבניית תכניות לטווח-ארוך, בשל המרווח הגדול יחסית שבין העיסוק בתקציב אחד למשנהו.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות שערים בתל אביב: טאואר מתחזקת ב-4%; דלק קידוחים עולה 5%

טאואר חזרה אתמול מהמסחר בניו יורק עם פער חיובי בשיעור דומה ● לאומי יורדת ומושכת את מדד הבנקים לירידות נגד המגמה ● מדד דאו ג'ונס טיפס אמש לשיא כל הזמנים ● פאואל בעדותו בסנאט אתמול לא צופה הורדות נוספות של הריבית ● טבע חוזרת עם פער חיובי של 0.3%, פריגו עם פער חיובי של 1.4%, לייבפרסון עם פער חיובי של 1.8%

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן את פריסת הסיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • אך חייבים לשאול: האם זוהי הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עו"ד איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז טוען כי "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישרה: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

הג’יהאד האסלאמי / צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני - ארגון קטן שמנסה לשחק בגדול

מאז עליית החמאס לשלטון ברצועת עזה, הג'יהאד האסלאמי אינו חדל לזנב בו, בפומבי ובחשאי, ישירות ובעקיפין • הג'יהאד עושה לחמאס את מה שעשה החמאס בשעתו לפתח, ואינו מאפשר לחמאס להשלים את המעבר מארגון צבאי לגוף פוליטי אזרחי שיכול לקדם מהלכים מדיניים ● דעה

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

האם המהפכה הירוקה תתחיל דווקא ממקומות העבודה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

אנטנת סלולר במצפה רמון / צילום: שאטרסטוק

מקורות בשוק התקשורת: יש ניסיונות לעסקאות נדל"ן על אתרי הסלולר

ל"גלובס" נודע שבשבועות האחרונים מנסה קבוצת יזמי נדל"ן לקדם עסקת ענק לרכישת אתרי הסלולר של חלק מהחברות והחכרתן מחדש לחברות לטווח ארוך

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

במועצת רמ"י הוחלט להאריך את מחיר למשתכן בשנה נוספת

מנתונים של רמ"י עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן ב-2015 פורסמו מכרזי קרקע עבור 115,912 יח"ד ובוצעו עסקאות עבור קרקע לבניית 90,542 יח"ד

בורסת סין (צילום: רויטרס)

נטייה שלילית באירופה על רקע מחסום נוסף בשיחות ארה"ב-סין

גרמניה הצליחה להימנע ממיתון טכני ● מגמה מעורבת באסיה על רקע נתונים מאכזבים של הייצור התעשייתי בסין: צמח ב-4.7% באוקטובר, לעומת תחזיות של 5.4% ● הונג קונג מאבדת 0.8% ● ארה"ב דורשת ויתורים גדולים יותר מצד סין בתמורה להסרת מכסים על סחורות סיניות ● ירידה חדה במספר המשרות החדשות באוסטרליה בחודש אוקטובר ● וול סטריט ננעלה בעליות קלות, עם שיא חדש בדאו ג'ונס

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

משפחת גינדי יוצאת מהאופנה: במו"מ מתקדם למכירת חלקה בקניון TLV למוטי בן משה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה