גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ועו"ד מתחזים

התופעה של התחזות אנשים לעו"ד מעלה את לשכת עוה"ד והמשטרה על מסלול התנגשות

ביוני האחרון קיבל ס', אזרח ירושלמי (כל השמות שמורים במערכת), מכתב בדואר, שנחזה להיות מכתב ממשרד עורכי דין. "ש"ס ושות', משרד עורכי דין / המחלקה להוצאות לפועל", צוין בלוגו המכתב, שכותרתו "התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים".

כתובת המשרד, שצוינה במכתב, היא רחוב העלייה בתל-אביב, ובמכתב עצמו הוזהר ס' כי אם לא ישלם את חובו בסך 8,000 שקל, הוא צפוי לעיקולים, שלילת דרכון, פקודת מאסר ועוד צרות רבות ומגוונות.

משרד עורכי הדין של ס', גם הוא בירושלים, ניסה לאתר את עורך הדין ששלח את המכתב. מתברר כי יש עורך דין אחד בישראל העונה לשם ש"ס, אך הוא איננו יושב ברחוב העלייה. פנייה אליו גילתה כי המכתב לא יצא ממנו, וכי החברה הרשומה בו מעולם לא הייתה לקוחה שלו. ש"ס האמיתי מיהר להגיש תלונה במשטרה, בעוון התחזות לעורך דין, ובמקביל פנה לוועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין כדי לדווח על ההתחזות.

עו"ד גד שילר, יו"ר הוועדה להגנת המקצוע, פנה גם הוא במקביל למשטרה בדרישה לפתוח בחקירה, שכן דין התחזות לעורך דין אינו כדין כל התחזות אחרת, אלא שזו נקבעה כעבירה ייחודית מכוח סעיף מיוחד בחוק לשכת עורכי הדין.

זו לא הייתה אמורה להיות חקירה סבוכה במיוחד, שכן מי שזייף את מכתב עורך הדין, השאיר קצה חוט משמעותי: "אם הנך מעוניין לנצל הזדמנות זו ולהסדיר את חובך", הוא כתב במכתב ברוב חוכמתו, "נא פנה למשרדנו או למרשי, מר ח"ט, טל' נייד... (המספר שמור במערכת, י"י)".

תיק החקירה הועבר למפלג ההונאה של משטרת תל-אביב, ואולם בנובמבר האחרון עידכן סגן ראש המפלג, רפ"ק דניאל סימון, את לשכת עורכי הדין כי לאחר שאותר חשוד, ולאחר שהוא נחקר באזהרה במשטרה, הוחלט לסגור את התיק בשל חוסר ראיות מספיקות.

בלשכה זיהו את ההזדמנות להיעמד על הרגליים האחוריות, ולא לוותר במסגרת המאבק על השגת גבול המקצוע. בדרך-כלל מתמקד המאבק הזה במוסדות הנותנים שירותי ייעוץ וטיפול לאזרחים מול רשויות שונות, תוך גלישה גם לטיפול משפטי, אבל הפעם עמדה על הפרק התחזות של ממש לעורך דין, תוך נטילת שמו וזהותו.

"החלטתכם אינה עולה בקנה אחד עם הראיות החד-משמעיות שהוצגו בתיק על-ידי המתלונן, עו"ד ש"ס (האמיתי), המובילות לאיתור המתחזה לעורך דין. היות שבכוונת המתחזה להוציא כספים מאדם, שלטענתו חייב לו כסף, הרי שהוא השאיר במכתב מספר טלפון נייד פעיל, המספק קצה חוט שדרכו ניתן להגיע לאדם העומד מאחורי ההתחזות".

בימים האחרונים התקבל תשובתה של משטרת ישראל לפנייה המחודשת. הפעם כתב רפ"ק גיא ישראלי, ראש מחלק במפלג ההונאה בתל-אביב. "הריני להודיעכם כי הוחלט לפתוח את התיק מחדש ולנסות לאסוף ראיות נוספות. בסיום הטיפול תתקבל החלטה מחודשת בדבר גורלו את התיק, בהתאם לממצאים", נכתב.

"ההתנהלות של המשטרה והקלות שבה היא בוחרת לסגור תיקים בעניין זה מתמיהה ומעוררת מחשבות קשות", אומר עו"ד שילר. "זה אינו המקרה הראשון של התחזות, שבגינו הוועדה פונה אל המשטרה ומבקשת את טיפולה. לצערי, המקרה הזה עוד טוב, בדרך-כלל המשטרה אינה טורחת להשיב לפניותינו".

גם ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, שהצטייד בימים האחרונים בדובר חדש - עו"ד איתי הר-אור, נדרש לתופעה. "יש לטפל במתחזים בחומרה, הפגיעה אינה רק בציבור עורכי הדין, אלא בראש ובראשונה בציבור הרחב", אומר ברזילי. "הלשכה תיאבק בתופעה פסולה זו, של אנשים המציגים עצמם כעורכי דין מן המניין, כדי להלך אימים על אזרחים תמימים. אנו מצפים שהמשטרה תתייחס לתלונות אלה במלוא הרצינות ותמצה עד תום את הטיפול בהן. אם המשטרה תסרב לבצע את תפקידה אנחנו נפעל בדרכים המתאימות".

תמרור אזהרה לקצב

מוטב לנשיא האנס, משה קצב, וסנגורו החדש, יורם שפטל, לעיין היטב בפסק דינו של בג"ץ מהשבוע שעבר, שעניינו של טוראי עאטף זאהר.

זוהר הורשע ב-2005 בבית דין צבאי באינוס חיילת שהיתה פקידה שלו, ונגזרו עליו 6 שנות מאסר בפועל ושלילת דרגותיו. לאורך כל תקופת מאסרו המשיך זאהר לכפור באשמה, לגרוס כי האישומים נגדו הם "עלילת דם שפלה ונתעבת", וכי בינו לבין החיילת התקיים רומן ותו לא. נוכח הכחשותיו הנמשכות, נמצא זאהר בלתי מתאים להליך שיקום בכלא. שהרי, תנאי יסודי לטיפול בעברייני מין הוא "הכרה פנימית בהיות המעשים משום עבירות מין".

למרות כל זאת, החליטה ועדת השחרורים הצבאית, בפעם השלישית שהתיק הובא בפניה, על שחרור מוקדם של זאהר מהכלא, כך ששנת מאסרו האחרונה תתווסף למאסר על-תנאי שנגזר עליו. נגד החלטה זו עתרו הפצ"ר, וכן איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, בטענה כי החלטת השחרור היא בלתי סבירה באופן קיצוני.

השופטים אליעזר ריבלין, אליקים רובינשטיין וחנן מלצר קיבלו את העתירה, והורו על ביטול שחרורו המוקדם של זאהר (בג"ץ 6067/11).

חשיבותה של פסיקת בג"ץ היא בקביעת גבולות סמכותה של ועדת שחרורים, בין אם אזרחית או צבאית. לא כל מסקנה בדבר "הלקח שלמד האסיר" היא אפשרית. יש למצוא לה עיגון בעובדות, ובמסגרת זו לא ניתן להתעלם מסירובו של האסיר להכיר בפליליות מאסר. הודאה ב"רומן" ובפסול המוסרי שבו איננה תחליף ראוי להודאה באשמה פלילית.

דומה שהשופט ריבלין ניסח את דבריו כשעניינו של קצב נמצא נגד עיניו: "עבריין מין סדרתי, שאינו מפנים את פליליות מעשיו ואת חומרתם, איננו מבין את האסון שהמיט על קורבנו, איננו מביע חרטה, איננו סבור כי הוא נזקק לשיקום דרכיו - איננו מסוג האסירים שככלל יש לשחררם שחרור מוקדם".

סנגורו של זאהר קבל על כך ששב"ס אינה מפעילה בין כותלי הכלא תוכנית שיקום לעברייני מין הממשיכים להכחיש את אשמתם. השופטים הסכימו כי זכותו של עבריין מין להמשיך להכחיש את אשמתו, ואלם שחרור מוקדם אינו זכות אלא פריבילגיה, וזו אינה ניתנת למי שלא שוקם ולא הוכיח שמסוכנותו לציבור חלפה.

אגב, מי שביקש בשם זאהר ששב"ס יפעיל תוכנית שיקום גם לעברייני מין מכחישים, הוא סנגורו - עו"ד אביגדור פלדמן.

עוד כתבות

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים