גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אימפריית הרכב לובינסקי מכרה אשתקד ב-2.2 מיליארד ש'

הרווח הנקי מעסקי הרכב של קבוצת דוד לובינסקי שבבעלות משפחת מנור עמד אשתקד על כ-40 מיליון שקל, ירידה של יותר מ-60% לעומת הרווח ב-2010

בשבועות האחרונים נרקמת אחת מעסקאות הנדל"ן הגדולות בישראל: משפחת מנור שכרה את משרד האדריכלים תשבי לתכנון פרויקט ענק, שיכלול בנייני משרדים, מסחר ומגורים (מעל 500 יחידות דיור) במתחם פיג'ו-סיטרואן בבני-ברק, הנמצא בבעלותה.

מדובר בעסקה שנסגרה לפני שנתיים ויישומה אמור להתבצע בשלבים, כשהמשפחה תישאר הבעלים של חלק מהפרויקט. את הקרקע, בשטח של כ-40 דונם, תפנה קבוצת דוד לובינסקי, שבבעלות המשפחה, עם השלמת המבנה החדש לעסקי הרכב שלה - מוסך ראשי, אולם תצוגה ומחסנים - שמוקם במתחם שורק הסמוך לראשל"צ.

העומד בראש קבוצת לובינסקי, יצחק מנור, מקפיד להתבטא אך ורק בענייני עסקי הרכב שלה, ונמנע מלהתראיין אודות יתר עסקי המשפחה. וכאלה יש לא מעטים. בראש רשימת העסקים הללו עומדת החזקה של 13.3% במניות אי.די.בי כחלק מגרעין השליטה בקונצרן, אותו מוביל נוחי דנקנר ושבו שותפה גם משפחת לבנת. בימים אלה מנהלת משפחת לבנת מו"מ לרכישת השליטה במונופול המלט נשר, מידי כלל תעשיות. עסקה, שאם תחתם, תוציא אותה מגרעין השליטה באי.די.בי.

משפחת מנור דווקא הייתה שמחה להישאר עם אי.די.בי, אך ייתכן שגם היא תיאלץ להיפרד מהשקעתה בקונצרן הגדול לאחר תשע שנות שותפות. באוגוסט 2011 החליט המפקח על הבנקים כי על המשפחה לבחור אם לרדת בהחזקה באי.די.בי או למכור את החזקותיה בבנק אגוד, בו היא מחזיקה 23% (בשותפות עם משפחת זכאי). זאת, מכיוון שלא ניתן להחזיק הן בבנק והן בחברת ביטוח המנהלת נכסים פנסיוניים, ואי.די.בי מחזיקה בכלל ביטוח. את החלטה נדרשת המשפחה לקבל עד אוגוסט השנה.

מנור אולי בנה על כך שאי.די.בי תמכור את כלל ביטוח, אבל זה לא קרה. בינתיים, בנק ישראל דרש ממנור להתפטר מדירקטוריון הבנק ולהעביר את מניותיו לנאמן, ומנור עזב את הדירקטוריון לאחר 18 שנים ומינה במקומו את מקורבו, יצחק זיסמן. בנוסף, על מנור לדווח לבנק ישראל מדי שלושה חודשים אודות התקדמות המכירה.

מהמעברה לתואר של כבוד בצרפת

הסיפור של יצחק מנור בן ה-71 מתחיל בעיראק, שם נולד. בגיל 10 עלה עם משפחתו לישראל היישר למעברת חירייה ליד לצומת מסובים, שבה לא היו אפילו מים זורמים. בהמשך עברה המשפחה לרמת גן, ובגיל 13 התחיל מנור לעבוד בחברה למכונות תפירה בתל אביב ובערב למד חשמל בביה"ס מקס פיין. לאחר שירות צבאי בחיל האוויר חזר מנור לאותו מקום עבודה, שם החליטו לשלוח אותו ללימודים בגרמניה.

מנור חזר לישראל עם ידע רב בתחום מכונות תפירה, אבל הקריירה שלו קיבלה תפנית דרמטית כשפגש במסיבה את רות, בתו של יבואן הרכב דוד לובינסקי. השניים התחתנו ונולדו להם ארבעה ילדים. לובינסקי, שנפטר בשנת 1998, לא עשה הנחות לחתנו הצעיר, ומנור התחיל את דרכו באימפריית הרכב מלמטה, כמנהל מוסך פיג'ו וסיטרואן בת"א. הוא התקדם ופיתח את סוכנות הרכב ואת יתר עסקי המשפחה, והגדיל את היקפם בהרבה.

כמי שהשפות ערבית, אנגלית וגרמנית שגורות בפיו, השתלט מנור גם על השפה הצרפתית והצליח לפתח קשר חם עם יצרניות פיג'ו וסיטרואן בצרפת. משפחת מנור מחזיקה בנתינות צרפתית בעקבות קשרי המסחר ההדוקים הללו, ויצחק מנור אף זכה במשך השנים באותות כבוד שונים מצרפת.

כיום חברת דוד לובינסקי מעסיקה כ-700 עובדים ומפעילה 16 נקודות מכירת רכב ו-40 מוסכי שירות. בנוסף היא פועלת באמצעות מספר חברות בנות: פריים ליס, המבצעת עסקאות ליסינג; לוביט, העוסקת בביטוח רכב; עודית, העוסקת במתן אשראי לרכישת רכב; לובינסקי טרייד, המבצעת עסקאות טרייד אין; מוטוספורט, יבואנית טרקטורונים, קטנועים ואופנועי שטח; טלרון, יבואנית מצברים ו-IMC, העוסקת ביציקות אלומיניום לתעשיית הרכב.

עד שנת 2007 התחלקו מניות יבואנית הרכב באופן שווה בין שתי בנותיו של לובינסקי: רות מנור ודרורה זכאי. אך אז רכש מנור את חלקה של משפחת זכאי, לפי שווי חברה של 300-350 מיליון שקל.

על פי ההערכות, כיום שווה יבואנית הרכב - שחלקה בשוק המקומי עומד על 7% - כפול מהסכום הזה. נתונים שהגיעו לידי "גלובס" ונחשפים כאן לראשונה, תומכים בכך, אם משווים אותם לאלו של יבואנית רכב אחרת, קרסו (יבואנית רכבי "רנו" ו"ניסאן"), שהונפקה אשתקד בבורסה בת"א, ונסחרת כיום לפי שווי של כ-800 מיליון שקל.

את שנת 2011 סיימה דוד לובינסקי עם מכירה של 15,681 כלי רכב, שהזניקו את הכנסותיה מפעילות זו ל-2.2 מיליארד שקל - גידול של כ-30% לעומת 2010. באותה שנה מכרה קרסו 19,069 מכוניות ועל פי הכנסותיה המדווחות בחודשים ינואר-ספטמבר, היא צפויה לסיים את 2011 עם מחזור של מעל 2.5 מיליארד שקל.

הרווח הנקי של דוד לובינסקי מפעילותה בתחום הרכב עמד אשתקד, ככל הידוע, על כ-40 מיליון שקל - ירידה של יותר מ-60% לעומת הרווח ב-2010 שהסתכם בכ-110 מיליון שקל (שנה שהסתיימה בקרסו עם רווח נקי של 98 מיליון שקל).

שורת הרווח הנקי בלובינסקי הושפעה לרעה ב-2011 מהנחות שניתנו לחברות ליסינג, מבצעי מכירות, ועלייה של 4.2% בשער האירו. ככלל, שיעורי הרווח הגדולים יותר בשוק הרכב נמצאים בפלח של רכבי היוקרה, אליו לובינסקי כלל אינה פונה כיום.

משקיעים בנדל"ן באירופה

למשפחת מנור יש כאמור גם השקעות נוספות. כך, בשנת 2010 רכשה המשפחה 27.25% מחברת הנדל"ן צמח המרמן תמורת 29 מיליון שקל לפי שווי חברה של 107 מיליון שקל. חיים פייגלין, שותף בחברה, המכהן בתפקיד מנכ"ל, מרוצה מהשותפות הזו. "קבוצת מנור ביצעה לחברה בדיקת נאותות כה יסודית, שאפילו אני למדתי עוד על החברה", הוא אומר ל"גלובס". "אנו עובדים עמם בהרמוניה ומרוצים מהשת"פ שנעשה באווירה עסקית ועניינית".

שנה קודם לכן רכשה לובינסקי את מתחם מעין שורק מידי חברת סמל"ת, יבואנית פיאט ואלפא רומיאו. הסכום המדויק של הרכישה לא פורסם, אך על פי הערכות היא שילמה עבור 46 דונם כ-110 מיליון שקל.

מלבד הקרקעות בבני ברק ובמעין שורק, מחזיקה משפחת מנור בעוד שלוש חלקות קרקע משמעותיות בפתח תקווה ובצורן. בצומת הרחובות רבין וז'בוטינסקי בפתח תקווה מתכננת החברה להקים מגדל בן 25 קומות עם אולם תצוגה למטה.

המשפחה משקיעה בנדל"ן מניב גם בחו"ל, ויש לה נכסים בהולנד, גיאורגיה, הונגריה ובלגיה. בנוסף, היא משקיעה בקרנות שונות שמשקיעות בנדל"ן בחו"ל ובסך הכול היקף פעילות זה מוערך בכמה עשרות מיליוני אירו.

מנור

קרסו

עוד כתבות

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

בעקבות ההרעלות: ירידה של עשרות אחוזים במכירת מוצרי טונה במסעדות ובבתי קפה

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן: "באירועים הכוללים אשפוז והשלכות בריאותיות חמורות, מרגישים את זה מיידית. מניסיון העבר, אני מניחה שאחרי כמה ימים זה ייעצר"

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

טרודו עם בוחרים פוטנציאלים /צילום: רויטרס

החרדות הכלכליות של תושבי קנדה ינצחו בבחירות בעוד שבוע

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ויריבו השמרן אנדרו שיר נושאים עיניים לפרברי טורונטו, שמהם תבוא ההכרעה בבחירות בשבוע הבא • אף שתמונות ישנות של טרודו מחופש לשחור עלולות לפגוע בתמיכה בו, מה שמעניין את הבוחרים הם מחירי הדיור ומס שמייקר את הנסיעה

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

מורט מנדל / צילום: קרן מורט מנדל

המיליארדר והפילנתרופ מורטון ל' מנדל, מייסד קרן מנדל, הלך לעולמו

מנדל, ציוני נלהב, בן 98 במותו, תרם למוסדות שונים בישראל למעלה מחצי מיליארד דולר

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק משדר כעת נאום בשידור חי בו הוא פורש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס מזנקת ב-70% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

גרשון גונטובניק /צילום: אלון רון

בית המשפט משרטט מחדש את גבולות שכר-הטרחה של עורכי הדין

מסר לעורכי הדין הגובים שכר-טרחה על בסיס הצלחה: ביהמ"ש המחוזי קבע כי אין תוקף משפטי לסעיף בהסכמי שכר-טרחה מבוססי אחוזים, שלפיו הלקוח מתחייב לשלם את מלוא הכסף גם אם יפסיק את הטיפול המשפטי ● ערעור על ההחלטה נדון בעליון

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר