גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא על עד המדינה לבדו

לצידו של עד המדינה בתיק הולילנד יש מגוון של ראיות תומכות, כולל עדי תביעה רבים

השבוע השתנה סדר יומה של הזירה המשפטית בישראל. השופט דוד רוזן נכנס לאולם (היה זה אולמה של הנשיאה, דבורה ברלינר, הגדול באולמות בית המשפט המחוזי בתל-אביב והיחיד המסוגל להכיל את כלל הנאשמים, הסנגורים והעיתונאים המצוותים לפרשה), התיישב על כסאו ונתן את האות לפתיחתו של המשפט המסקרן, וככל הנראה הסבוך והמורכב ביותר שנראה כאן זמן רב - משפט הולילנד.

איש אחד לא היה באולם - ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נאשם מספר 8. יש לו תירוץ טוב: באותו זמן הוא שהה בבית המשפט המחוזי בירושלים והאזין לסיכומי ההגנה ההולכים ומתקרבים לסיומם במשפט המתנהל נגדו בפרשות טלנסקי-ראשונטורס-מרכז ההשקעות.

המוטיב המרכזי במשפט הולילנד יהיה רוחב היריעה: מספרם הגדול של הנאשמים, מספרם הגדול עוד יותר של הסנגורים, מספרם העצום של העדים שהתביעה מאיימת להצעיד אל בית המשפט, אם לא יוסכם על הגשת מסמכים, שתייתר חלק מאותם עדים. זהו פאזל עצום ממדים, שהתביעה תצטרך לקשור את כל חלקיו אלה לאלה, כדי לבסס את התשתית הראייתית לעבירות החמורות המפורטות בכתב האישום.

גם הספינים והמניפולציות צפויים להגיע בהיקפים גדולים. הספין המרכזי מטעם הסנגורים כבר שוחרר, והוא ילווה את כל מהלך המשפט. על-פי הטיעון הזה, כל מה שיש בידי הפרקליטות הוא עד מדינה, ש"ד, שעליו מושתת כתב האישום כולו, ומדובר באדם מפוקפק, לא אמין, שקרן פתולוגי, שלא ניתן להסתמך ולו על מילה אחת שיוצאת מפיו - ומילים שיוצאות מפיו הם כאמור כל מה שנאסף בחקירת המשטרה.

הטיעון הזה מתיישב עם נרטיב רחב יותר, שגם בו מנסים הסנגורים לשכנע את הציבור, ושנקלט בקרב כמה חסידים שוטים. על-פיו, ניתן כבר עכשיו לקבוע כי "ההר הוליד עכבר", וכי מדובר בעצם ברוב מהומה על לא מאומה. כל התגמשות של הפרקליטות מכאן ואילך - בין אם מדובר על הסכמות דיוניות לוותר על עדים מסוימים, ובין אם ייחתמו עסקאות טיעון של ממש - משמעותה קריסה רבתי של כתב האישום, ממש כפי שקרה בפרשת רשות המסים, שהחלה בקול תרועה גדולה והסתיימה בקול ענות חלושה. עד כאן הספין הסנגוריאלי.

טיפה בים

האמנם? נבחן את הטענות הללו אחת לאחת. הטענה הראשונה, שלפיה כל מה שיש בידי התביעה הוא עדותו של עד המדינה, היא הקלה ביותר להפרכה. אמת, הוא מסר עדות במשטרה שהתפרסה על 70 ימים. אך זהו אפס קצהו של הר הראיות שבתיק (250 ארגזים, 1,000 קלסרים).

הנה כמה טעימות, על קצה המזלג ממש: האדריכל ברוך יוסקביץ העיד ב-13.4.2010 כי השינויים שנעשו בתוכנית ג' של פרויקט הולילנד היו שינויים מהותיים, ולא רק "הטבות" לעומת התוכנית הקודמת. "שיפור נוסף משמעותי מאוד בכלכליות הפרויקט", הוא אמר, "היה כשבמקום מילוי מתחת למפלס הכניסה יצרנו עד שש קומות מדורגות, שהן דירות מיוחדות בעלות מרפסות גדולות".

מתכנן הערים עופר אהרון מסר ב-18.4.2010 כי "אני לא הייתי ממליץ על הגדלת מספר יחידות הדיור ב-20%, המלצתי שלא לאפשר ליזמים לקבל את תוספות הבנייה בתנאים שהם מציבים".

עו"ד רינה מיוחס, יו"ר ועדת הערר במועצה הארצית לתכנון ובנייה, מסרה כי "אני זוכרת פנייה של חבר ועדת הערר, שביקש להסתייג מההחלטה, הנימוק היה שהשר... הבהרתי שלא מקובל עלי ששר יכתיב לנציג שלו כיצד להצביע". כאמור, זוהי רק טיפה בים.

בידי התביעה יש אמנם את עדותו של עד המדינה ש"ד, אך לצידה יש מגוון שלם של ראיות תומכות. אם הסנגורים מפקפקים בכך, ימתינו עד שיעלה מצעד עדי התביעה, שיגבו את עדותו של ש"ד.

באשר למהימנותו של ש"ד, והעובדה שהוא זוכה לתגמול כספי נדיב מצד המדינה. אכן, הסכם עד המדינה שנחתם עמו הוא חריג. אלא שחריגות בו תואמת את חריגותה של הפרשה כולה - את השוחד ששולם לכאורה בהיקף חריג, את פרק הזמן החריג שבו נמשכו לכאורה תשלומי השוחד, את תפקידיהם הבכירים של לוקחי השוחד לכאורה, את סכומי השוחד ששולמו לכאורה.

עוד יש לזכור כי פרשת השחיתות הזו - לכאורה - לעולם לא הייתה נחשפת אלמלא התייצב עד המדינה בפני רשויות החוק. נכון, יש לו אינטרס חזק בפרשה הזו. אין עדי מדינה נטולי אינטרס, שאינם מבקשים להפיק תועלת מעדותם.

השאלה איננה חוזק האינטרס, אלא וידוא אמינותה של העדות. הפרקליטות, יש לזכור, לא חתמה על ההסכם עם ש"ד, אלא רק לאחר שמסר פרטים מרכזיים על הפרשות שבהן היה מעורב, ולאחר שפרטים אלה נבדקו ואומתו על-ידי ראיות חיצוניות.

חגיגה בטרם עת

הטיעון שלפיו הפרשה הזו כבר מסתמנת ככזו שתסתיים בקול ענות חלושה הוא מופרך במיוחד. המשפט טרם החל וכבר הסנגורים חוגגים את ניצחונם. אין לחגיגה הזו שום סיבה, לפי שעה. אפשר שגם בעתיד לא תהיה.

מה שאפשר הוא רק לזרות חול בעיני הציבור: מה שבהחלט יכול לקרות בפרשה הזו הוא הסדרי טיעון שייחתמו בין התביעה לבין חלק מהנאשמים. כך היה גם בפרשת רשות המסים, כך בפרשת הירשזון והסתדרות העובדים הלאומית.

הנאשמים וסנגוריהם ממהרים לחגוג בתקשורת כל הסדר טיעון כזה, ולהציגו כהתקפלות של התביעה. הנה, הם אומרים, מ-4 אישומים של ניסיון לשוחד נותרו רק שניים, או שרכיב הנסיבות המחמירות נמחק מעבירת קבלת דבר במירמה.

בתקשורת תמיד ממתינים בזרועות פתוחות - מי שמטעמים של אידיאולוגיה, אינטרס או בורות יאמצו את הספין הזה מצד הנאשמים ועורכי דינם, מבלי לבדוק מה משמעותו של אותו הסדר טיעון, והאם הוא באמת מייצג ניצחון טקטי לנאשם, או שזוהי חגיגה ריקה.

בחינה מדוקדקת של הסדרי הטיעון שנחתמו הן בפרשת הירשזון והן בפרשת רשות המסים מגלה כי לא הייתה כל התקפלות ובוודאי לא קריסה של התביעה. ההיפך הוא הנכון: במהלך שלב ההוכחות, משנוכחו הנאשמים לגלות כי הם אינם מצליחים להפריך את האישומים, וכי הם צועדים בדרך סלולה לעבר הרשעה, הם עשו את הדבר היחיד שנותר להם לעשות - להודות באישומים, ולבקש שהתביעה תתגמש מעט בנוגע לחומרת הניסוחים וסעיפי העבירות בכתב האישום, בתמורה לכך שנחסך זמן ניהול יתרת המשפט. זה מה שקרה בתוך אולמות המשפט, בלי קשר למה שאמרו הסנגורים למיקרופונים, שחיכו להם מחוץ לאולם.

אבל המיקרופון סובל הכול, הזיכרון הציבורי קצר, ולשכתב את ההיסטוריה הופך להיות קל מאי-פעם. אולי זו הסיבה שיותר ויותר נאשמים וסנגורים מנהלים את המשפט בשתי החזיתות, הן בבית המשפט והן בתקשורת. בתקשורת יותר קל להם לנצח.

עוד כתבות

אישה בבית חולים בספרד שם אובחן מקרה קורונה / צילום: נאצ'ו דוצ'ה, רויטרס

בהלת הקורונה נמשכת בשווקים: נעילה שלילית באירופה וירידות בוול סטריט בשבוע הגרוע ביותר מאז 2008

שווקי העולם בדרך לשבוע הגרוע ביותר מאז משבר 2008 ● הנפט צונח ב-4.5% ● שנזן צנח ב-4.8%, שנחאי וניקיי התרסקו ב-3.7% ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; שבעה חולי קורונה בישראל

החולים בישראל כוללים את שני הישראלים שחזרו מהאניה, חולה נוסף שהיה ביפן והחלים ואובחן שוב, אחד חזר מאיטליה בתחילת השבוע, הוא הדביק אדם נוסף ועוד שני חולים שאובחנו היום ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

proptech - הטמעת טכנולוגיות בעולם הנדל"ן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

2020 נפתחת בהשקעות משמעותיות נוספות ב-PropTech

שתי קרנות גדולות מצטרפות לגל ההשקעות בחברות המתמחות בהטמעת טכנולוגיות בתעשיית הנדל"ן • חדשנות בנדל"ן - טור חדש

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב