גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לפיד: "מעמד הביניים הולך לצבא בזמן שהחרדים מקבלים דירה; זה יהיה סופה של המדינה שלנו - הפלסטינים יכולים לעשות קפה ולהדליק סיגריה"

(עדכון) - יאיר לפיד בכנס באילת: "אנחנו נחנקים בידי ציבור שלא עובד ולא משרת בצבא; ש"ס מסובבת את המדינה על האצבע הקטנה עם 11 מנדטים"

"עד לפני חודש היו לי את החיים הכי טובים שאפשר לבקש. לבשתי חליפה יפה ואיפרו אותי יפה. הרווחתי מאד יפה והייתה לי השפעה - כי כשאתה מגיש את מהדורת החדשות המרכזית של יום שישי, יש לך השפעה", פתח לפיד את דבריו בכנס העסקים באילת.

"מאז שהכרזתי על ההליכה לפוליטיקה, כל אדם שפוגש אותי ברחוב שואל אותי את אותו הדבר - 'לפיד, בשביל מה היית צריך את זה?'", סיפר לפיד על הכרזתו ללכת לפוליטיקה לפני כחודש, וטען כי הוא דווקא חושב אחרת: "הייתי צריך לעשות זאת הרבה קודם, כי מציקה לי שאלה אחת שלא נותנת לי מנוח, והיא: 'למי שייכת המדינה הזו'?".

"הפוליטיקאים שכחו התפקיד אליו מונו"

"תענו לעצמכם על השאלה הפשוטה הזו - למי שייכת המדינה? זו השאלה שבגללה שאני כאן", המשיך לפיד, ונפנה לציין כי לדידו "המדינה הזו לא שייכת לאינטרסנטים, לוביסטים, טייקונים או על מפלגות שמשתלטות על ועדת הכספים, זורקי אבנים, או אנשים שמאיימים על קציני צה"ל".

לפיד המשיך, ונפנה לתקוף גם את המערכת הפוליטית: "היא גם לא שייכת לפוליטיקאים ששכחו את התפקיד אליו מונו, שהפכו את הכנסת למועדון חברים סגור, בו כולם חושבים שהמדינה שייכת להם. המדינה הזו שייכת לנו. מעמד הביניים".

לפיד הבהיר כי המדינה "שייכת למעמד הביניים הישראל - לאלה שמשלמים מסים, שהולכים לצבא, שעושים מילואים, שמשלמים לקרן הפנסיה ושמחירי הדירות והרכב שהם קונים, הם מהיקרים בעולם המערבי. המדינה שייכת לציבור היצרני במדינת ישראל, שנותן הכי הרבה - ומקבל הכי מעט".

"הבירוקרטיה הפכה לסוג של עריצות"

"אני שואל 'איפה הכסף?', וזו לא רק שאלה כלכלית, אלא גם שאלה ערכית", המשיך לפיד. "הילדים שלנו לא יכולים לקנות דירה, ואם כל זה לא מספיק - אנחנו חייבים בחברה מפוצלת, אינטרסנטית, מפולגת. בזמן שהילדים שלנו הולכים לצבא - מישהו מקבל דירה במקומם".

"זו מדינה שבה הבירוקרטיה הפכה סוג של עריצות - ומעמד הביניים לא רואה מאיפה תבוא הישועה", דברי לפיד. "לקח לי זמן, אבל בסופו של דבר החלטתי להקים מפלגה כדי שלא נהיה תקועים עם אותו סוג של פוליטיקאים - שאנחנו לא מעריכים, שנכשלו שוב ושוב בניהול והנהגת המדינה".

לפיד המשיך להתקיף את המערכת הפוליטית, בדגש על המפלגות החרדיות: "איזו מן תפיסת עולם זו? אני לא מוכן להרים ידיים, לא מוכן לוותר - לא ישתיקו אותנו, יפחידו אותנו, ולא יעצרו אותי", לדבריו.

"ש"ס עם 11 מנדטים מסובבת את כל המדינה הזו על האצבע הקטנה", ירה לפיד. "יהדות התורה מנהלת את ועדת הכספים וקובעת סדר יום מבלי שאף אחד יוכל לעצור בעדה".

"נחנקים בידי ציבורים שלמים"

"אנחנו נחנקים בידי ציבורים שלמים שלא עובדים, לא משרתים בצבא, לא עושים שירות לאומי וחיים על חשבוננו", חזר לפיד להגן על מעמד הביניים. "השנה נחצה הקו האדום - 50% מתלמידי כיתות א' השנה הם או חרדים או ערבים. זה אומר ש-12 שנים מעכשיו 50% מבני ה-18 לא יתגייסו ולא ישתלבו בשוק העבודה".

לפיד הבהיר כי במצב זה - "זה יהיה סופה של המדינה הציונית. הפלסטינים יכולים לעשות כוס קפה ולהדליק סיגריה - והמדינה פשוט תקרוס בעצמה". לפיד המשיך והתייחס גם לנושא השחיתות וההון השחור, והבהיר: "המדינה מאבדת למעלה מ-20 מיליארד בגלל ההון השחור".

לפיד תוקף: "רימו אותנו"

"בגלל שאנחנו אנשים טובים - רימו אותנו", ציין לפיד. "לא השקיעו את הכסף שלנו בחינוך, משטרה חזקה, בתי משפט, ממשל יעיל ותקין, רווחה או בריאות. במקום זה - לקחו הפוליטיקאים את הכסף וחילקו אותו לחברים שלהם ומקורבים שלהם, לכל מי שהיה מסוגל ללחוץ ולסחוט ולהפעיל עליהם כוח. לקחו את הכסף שלנו וקנו בעזרתו שותפים קואליציוניים".

"הרבה אנשים שואלים אותי: 'מה אתה מציע?'", התייחס לפיד למשנתו, והבהיר כי "צריך לשנות את מערכת ההפעלה של המדינה - ובכדי שזה יקרה, יש מספר דברים שצריך לעשות".

לפיד סיפר כי הדבר הראשון הוא לשנות את שיטת הממשל: "לא שינוי מסובך, שינוי פשוט שאפשר לעשות זאת מהרגע שנבחרת הכנסת הבאה. אחוז החסימה יעלה ל-6%, ולא יהיה ניתן להפיל את הממשלה אלא על בסיס רוב קונסטרוקטיבי של 65% - שינוי שיגרום לאנשים להצביע למפלגות גדולות, וימנע מהממשלה להיות בר-ערובה של מפלגות קטנות".

הדבר השני, "לבטל את חוק טל וחוק נהרי ולהקים שירות אזרחי - כדי שכל אזרח ערבי ודתי ילמדו לימודי ליבה במדינת ישראל - ואחרי זה ילכו לעבוד", הסביר לפיד. "זה לא כי אנחנו נגדם, זה כי אנחנו לא יכולים לשאת אותם יותר על גבינו. זה לא עלבון לאורח חייהם - אין שום דבר מעליב בעבודה".

הדבר השלישי לדברי לפיד, "הוא לצאת למלחמה בשחיתות של ההון השחור ובשחיתות השלטונית. לא יכול להיות שבגרמניה יהיו 16 שרים, ובמדינת ישראל יהיו 40 שרים וסגני שרים על תקן. צריך להגביל בחוק את מספר השרים בממשלה".

"אם נולדת עני - תמות עני"

ולבסוף - צריך לייצר מנועי צמיחה, טוען לפיד. "מדינת ישראל שהתגאתה בהיותה מדינה שיווניות - היא היום המדינה עם הפערים הכי גדולים בעולם המערבי והכי פחות ניידות חברתית", דברי לפיד. "במדינת ישראל - אם נולדת עני, אתה תמות עני. זה לא בסדר, זה לא כלכלי ולא צדק חברתי".

ואם כבר מדברים על צדק חברתי, המשיך לפיד: "צריך להקים מנגנוני פיקוח על אנשים שלוקחים את כספי הפנסיה שלנו, מקימים קזינו בווגאס, ומבקשים אחר כך תספורת על האג"ח שלנו. אני לא נגד הצלחה - אבל אנחנו צריכים לדאוג לכך שטייקונים שלא יחזירו כסף לציבור, לא יוכלו ללכת שוב לשוק ההון".

"הטייקונים לא צריכים לישון בלילה אם יש להם חובות - בדיוק כמו שקורה לאזרח הקטן", סיכם לפיד את הנושא.

"זו תוכנית אפשרית"

"מה שתיארתי היא לא תוכנית מסובכת", דברי לפיד. "זו תוכנית אפשרית. אפשר לעשות את זה - ואם נעשה זאת, מדינת ישראל תהיה מה שהיא צריכה הייתה להיות. חברת מופת שאינה מושתתת על קנאה וצרות עין, בה כל אחד דואג רק למקורבים אליו, אלא כזו שלא מבוססת על הרעיון שאנחנו לא פה במקרה".

"מדינת ישראל היא לא רק מקום, אלא גם רעיון - במסגרתו בחרנו לחיות פה, ביחד, והחלק שלי הוא לעשות הכל כדי שזה יקרה - בעוד החלק שלכם הוא להאמין שזה יקרה", המשיך לפיד. "כולם מתנהגים כאילו ערבות הדדית נעלמה, אבל אני חושב שהיא קיימת בתוכנו. רק שאף אחד לא הזכיר לנו כבר הרבה זמן שאכפת לנו אחד מהשני, ואכפת לנו מהמדינה הזו".

"ישראלי בעיני - זה שאכפת לך מהמקום בו אתה חי, ואתה לא מרים ידיים", לפיד אמר. "הישראליות נמצאת תחת התקפה, אבל אנחנו יכולים לקום ולהגיד: 'המדינה הזו היא שלנו, ואנו דורשים אותה בחזרה'. כי עם כל הצרות שלנו, אין שום מקום אחר בעולם שבו נוכל לחיות. זו המדינה היחידה שאין לנו, ועליה אנו צריכים להיאבק".

"בחודש האחרון כולם אמרו: 'אנחנו לא יודעים מה הוא חושב', והנה - עכשיו אתם יודעים מה אני חושב ומה אני הולך לעשות", דברי לפיד. "אי-אפשר לעשות כלום? אם לפני 64 שנים אנשים היו חושבים ככה, לא הייתה לנו מדינה. זה הדבר הנכון לעשותו, ואני הולך לעשות זאת - עכשיו נשארה השאלה: מה אתם הולכים לעשות?".

קיים ההבטחה

לפיד הבטיח הבוקר לחשוף את משנתו הפוליטית בוועידה עסקית באילת. "אני הולך לפרוס היום את ה'אני מאמין' שלי", כתב לפיד בדף הפייסבוק שלו. "אסביר שהשאלה 'איפה הכסף?' מסתירה מאחוריה שאלה גדולה יותר: 'למי שייכת המדינה הזו?'. ותהיה גם תשובה".

בתחילת החודש נחשף באתר "כיכר השבת" דף מסרים של לפיד, בו נכתב בין היתר כי הסיבה העיקרית שבגינה החליט לפיד ללכת לפוליטיקה היא הנטל על מעמד הביניים.

"כך אי אפשר להמשיך", נכתב בדף המסרים. "למעמד הביניים - הציבור היצרני של מדינת ישראל - נמאס מיוקר המחיה, מזה שכל הנטל נופל עליו, מכך שציבורים שלמים במדינה חיים על חשבונו, ומן העובדה שהוא זה שנושא על גבו את המדינה אבל קולו אינו נשמע".

עוד כתבות

נתניהו בסיור במפעל ופלים בבית שמש. שיעור התמיכה בו ובליכוד ירד בכ־20% בחודשים מאי־אוגוסט / צילום: רויטרס

בחירות בחורף הקרוב? 4 סיבות לכך שזה ממש לא בטוח

המצב של נתניהו בסקרים, חיזוק המנהיגות בכחול לבן, היצמדות החרדים לליכוד וחובות המיליונים של המפלגות ● לאף אחד בקואליציה אין אינטרס להיגרר שוב לקלפי. ולזה תוסיפו את ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות

ראג'ה קודורי, מנכ"ל קבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה באינטל / צילום: דוברות אינטל

ראש בראש עם אנבידיה ו-AMD: אינטל נכנסת לשוק המעבדים הגרפיים

בסוגיית המשך הייצור הבהירה אינטל: "נמשיך להשקיע בטכנולוגיות ייצור עתידיות של אינטל. לא חוששים שנפגר אחרי המתחרים" ● אינטל חשפה את המעבד החדש "אלדר לייק", המפותח בישראל ושלטענתה יהיה "המוצר הטוב ביותר של אינטל אי פעם בכל הקשור לביצועים מול צריכת חשמל"

הצעדה השבוע בוואדי עירון. מימין: ח"כ היבא יזבק, מונה אום חליל שבנה נרצח, ח"כ איימן עודה ונכדה של אום חליל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מחיפה לירושלים: הצעדה למיגור האלימות בחברה הערבית יצאה לדרך

החום הכבד ומיעוט הצועדים לא הפחיתו מחשיבות המטרה והמוטיבציה של המשתתפים, שמקווים שבסוף השבוע המחאה תצבור תאוצה ● ביום א’ היא תגיע לבית הנשיא ● "זה אינטרס של כולנו"

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סקרים לא יגלו לכם מה שלום העובדים. אז מה כן?

מדוע ארגונים צריכים לדאוג לרווחת העובדים, ואילו כלים טכנולוגיים יכולים לסייע בכך

האריס וביידן בעימות בין המתמודדים הדמוקרטים על מועמדות המפלגה לנשיאות ארה"ב / צילום: Paul Sancya, Associated Press

אם אנשי הקמפיין של ביידן לא יתעשתו, הוא עלול למצוא את עצמו בשידור חוזר

הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו בעוד שלושה חודשים, נצח במונחי בחירות, אך כבר עכשיו ניתן לזהות מגמות שונות בניהול הקמפיינים מצד שני המתמודדים ● למרות נקודת המוצא החלומית, ביידן עדיין בשלב למידת החומר ומולו פועלת מכונה משומנת

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יציבות בוול סטריט; S&P 500 נושק לשיא, הזהב שבר רצף עליות של 10 שבועות

שירות הדואר האמריקאי עדכן על העלאת מחירים זמנית ● המכירות הקמעונאיות בארה"ב עלו ביולי בשיעור הנמוך מהתחזיות ● אפל קרובה לשווי של 2 טריליון דולר ● בריטניה הכריזה על בידוד של 14 ליום לנכנסים אליה משלל מדינות אירופאיות

להפריד בין פייק לניוז

מרוב זיופים לא רואים את היער: מה מנסים האחראים על הפייק ניוז להשיג?

"חשדות כזב" הן התגובה שפיתחנו ל"חדשות כזב" ועלולות לגרום לנו להתעלם מעובדות נכונות ● סרטונים שפורסמו לאחרונה - כמו ההתקפה על העיתונאי אבישי בן חיים - לוו באינספור ניסיונות להוכיח שהם "פייק" ● לחשדנות יש תופעות לוואי שליליות ● המשרוקית של "גלובס" 

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

כיתה בבית ספר יסודי בתל אביב, מסודרת לשמירת מרחק בין תלמידים / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

"חסר ציוד היקפי ומחשבים ניידים - ואנחנו זקוקים לעזרה"

רכזת תקשוב בבית ספר במרכז הארץ מתארת את מצב ההיערכות בבית הספר שלה לקראת שנה הבאה ● מה יבוא על חשבון מה, ואיך אפשר לעזור

משנים את הקודים / עיצוב: גלובס

משנים את הקודים: מצמיחים את ההייטק בחברה הערבית

שיעור עובדי ההייטק הערבים אמנם בעלייה, אבל עדיין נמוך ביחס לחלקם בשוק העבודה ● היכן מתחילים הפערים, ואיך נכון לטפל בהם? ● ועידת "גלובס" וארגון צופן תתקיים ב-24 באוגוסט ותועבר בשידור חי באתר ובעמוד הפייסבוק

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

כשלוקחים ממך קוראים לזה ביטוח, כשנותנים - קוראים לזה סיוע

הדרמה הנוכחית על סוגיית התקציב מבהירה שזאת תמיד אותה שיטה: שנים שמכריחים אותנו להתנהג כפושטי יד מול הממשלה; גורמים לנו להיות חסרי ודאות, קצרי נשימה, להתחרות זה בזה על הפרוסה האחרונה ● דרור פויר קיבל כיסא חדש במתנה שגרם לו להרהר על השיטה

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

הנה רשימת המדינות הירוקות מהן תותר הכניסה לישראלים ללא בידוד

הנכנסים לישראל יצטרכו למלא טופס דיווח כניסה לישראל במהלך 24 ‏השעות שלפני הטיסה ● איטליה, גאורגיה, ניו זילנד, קנדה, דנמרק, אנגליה ופינלנד אלו חלק מהמדינות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

מתחמם הקרב בין רוכשי הדירות לרשות המסים: עד מתי ניתן לתקן שומת מס שבח?

בבתי המשפט נידונים כמה מקרים הקשורים למגבלת הזמנים לתיקון שומות מס שבח ומס רכישה ● החוק קובע ארבע שנים, רשות המסים יכולה להאריך, אבל לרוב בוחרת שלא

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

צעד לעידוד השקעות: האוצר הודיע על "פחת-מואץ" בהיקף של כ-2 מיליארד שקל

במסגרת הוראת שעה יקבע, כי מכונות וציוד המשמשים לפעילות יצור בתחומי התעשייה בישראל יהיו זכאים לקבל פחת בשיעור כפול משיעור הפחת לו היו זכאים בגין נכסים אלו, ובלבד שסך כל הפחת לא יעלה על מחירו המקורי ובהתאם לתנאים שנקבעו בהוראת השעה

ראש הממשלה בשיחת טלפון עם נשיא ארה"ב ועם יורש העצר של איחוד האמירויות / צילום: קובי גדעון, לע"מ

משרד החוץ של עומאן: מברכים על ההסכם בין ישראל לאמירויות

בהודעה שפורסמה בטוויטר, נכתב שהיא מקווה שהמהלך יוביל להסכם "מקיף, צודק ובר-קיימא ולשגשוג בכל המזרח התיכון" ●  בראיון לרשת ב' הודיע יועצו של מלך בחריין כי "עד סוף שנת 2020 יהיו עוד מדינה או שתיים שיחתמו על הסכמים על ישראל, וההסכם יוביל לאפקט דומינו"

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

אבי גבאי ורן גוראון / צילום: כדיה לוי ושלומי יוסף, גלובס

המכרז עבר בשלום אבל הדם הרע בין המפעילים יישאר עוד הרבה זמן

מכרז הדור החמישי הסתיים בתוצאה סבירה בהחלט, אך סלקום שמשלמת הרבה יותר יקר מכולם יודעת בדיוק מי שיחק נגדה מלוכלך בעוד היא, שיכלה לפעול בצורה דומה, נמנעה מכך