גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך תפחיתו את חשבון החשמל ותחסכו מאות שקלים בחודש

על רקע חשבונות החשמל הגבוהים, "גלובס" בדק אם יש דרכים לצמצם מעט את ההוצאה - החל בהתקנת מערכת סולארית, דרך ניתוק בר המים הביתי ועד שימוש במוצרים המופעלים בגז, לצד רכישה מושכלת של מוצרים לבית ושימוש נכון בהם

על רקע העלייה בתעריפי החשמל, "גלובס" בדק אם יש דרכים לצמצם מעט את חשבון החשמל החודשי. המסקנות לפניכם.

מוצרים חסכוניים: לחמם מים ולייבש כביסה על-ידי גז

אלטרנטיבה שלא כולם מודעים לה היא שימוש במוצרים שפועלים באמצעות גז - מה שנחשב גם "ירוק" וידידותי לסביבה.

כך, למשל, מציעות חברות הגז מוצרים כמו מחמם מים שמייתר את הצורך בשימוש בדוד חשמלי או דוד שמש (ומחמם מיידית את המים, בפתיחה של הברז); מייבש כביסה שפועל על גז ומייבש את הכביסה בחצי מהזמן של מייבש חשמלי, תנור הסקה ועוד.

חברות נוספות מציעות מוצרים שונים בתחום, אולם נראה כי מודעות הצרכנים לקיומם עדיין לוקה בחסר. בכל הנוגע לחימום מים, יש לציין גם קיומם של פתרונות חימום מיידיים דוגמת "אטמור" ומוצרים אחרים, המאפשרים גם הם חיסכון נקודתי - מבלי לשכוח את הדוד דולק או להפעיל אותו זמן רב מדי.

תני גבע, סמנכ"ל השיווק של פזגז, אומר כי "המוצרים בארץ הם יחסית מושג חדש מאד. בארה"ב ובאנגליה מדובר במוצרים שהם לחם חוק, ומי שחוזר משם לארץ אחרי תקופה, לרוב יביא איתו מוצרים כאלה. היתרון הגדול הוא בעיקר בנוחות ובאיכות החיים - אבל כמובן גם החיסכון גדול".

כמה זה חוסך?

גבע מעריך כי עבור חימום מים, מדובר בחיסכון של 30%-35% - "אלא אם אנשים עושים מקלחות ארוכות יותר בגלל הנוחות". מייבש כביסה, הוא אומר, "הוא צרכן החשמל מספר אחת" - וגם שם מדובר בחיסכון מהותי, שכן מלבד הניצול האנרגטי השונה, זמן השימוש מתקצר במחצית".

הנחות: חברת החשמל מעודדת חסכנות

מצוקת האנרגיה מאיימת על חברת החשמל, והיא מנסה לתמרץ את הצרכנים - פרטיים ועסקיים - לצמצום הצריכה ככלל, ובשעות השיא בפרט.

השבוע הודיעה החברה על הכוונה לזכות צרכנים ב-10%-20% מחשבונות החשמל שלהם בקיץ הקרוב, בהתאם לחיסכון שיציגו בחשבונות לעומת החודשים המקבילים בשנה החולפת (כך שהחיסכון הוא כפול - בשינוי דפוסי הצריכה, ובשורה התחתונה בחשבון).

התוכנית כרוכה בהרשמה מראש ובשימוש הנדרש לאישורה.

כמה זה חוסך?

לפי הערכות של חברת החשמל עצמה, מדובר בחיסכון פוטנציאלי של עד 400 שקל לחודש קיצי עבור משק-בית שיענה לאתגר.

הסדר נוסף שמחכה לאישורים סופיים, "ניהול צריכה עצמית", שיאפשר לצרכן להתקין מחברים מיוחדים בין השקע הביתי למכשיר החשמל שבאמצעותם תשלוט חברת החשמל בהפעלת המכשירים ותמנע את הפעלתם במשך 100 שעות בשנה.

התמורה לצרכן: החזר של 3.15 שקלים לכל קווט"ש שלא נצרך באותן השעות, בהשוואה לצריכה שנרשמה במשך 10 ימי עסקים קודמים.

אלא שההסדר מיועד בעיקר לצרכני חשמל מסחריים, הצורכים יותר מ-40 אלף קווט"ש בשנה - או להתאגדות מאורגנת של צרכנים ביתיים, אם תתקיים.

למשפחות שיצטרפו להסדר באופן מאוגד, מוערך החיסכון בעד 300 שקל בשנה למשפחה.

מה זה תעריף תעו"ז?

תעריף התעו"ז הביתי (תעריף לפי עונה וזמן) קיים כבר משנת 2004 - ומאפשר גבייה משתנה לפי עונות השנה ושעות היממה: בשעות שיא הצריכה יעלה התעריף בשיעורים המגיעים עד ל-150% מהתעריף הקבוע, ובשאר השעות תינתן הנחה של כ-18% ממנו.

צרכן שבחר להצטרף להסדר יוכל להתחרט לאחר שנה ולחזור לתעריף הקבוע, אולם חשוב לדעת כי הוא כרוך בהתקנת מונה מיוחד שעלות אחזקתו הקבועה גבוהה יותר.

כמה זה חוסך?

על-פי רשות החשמל, לא מעט: מדובר בחיסכון פוטנציאלי של כ-10% מחשבון החשמל השנתי, תוך שינוי הרגלי הצריכה בהתאם לתעריף המוזל.

בפועל, מתברר, על-פי נתוני חברת החשמל - מתוך 2,700 משפחות בלבד שעברו עד היום לשימוש בתעריף, רק 43% הרוויחו מהמעבר כשהרווח מגיע ל-3-4%.

כ-57% מהלקוחות, לעומתם, הפסידו מהשינוי ושילמו יותר (הפרש שהבטיחה החברה להחזיר בהתאם לתעריף שהיו משלמים ללא מעבר למונה החדש).

אנרגיה סולארית: מומלץ לבדוק היטב את הכדאיות

האפשרות להתקנת מערכת סולארית ביתית להפקת חשמל קיימת כבר מספר שנים. כיום יכול לקוח פרטי בעל שטח גג מתאים להתקין מערכת שתייצר חשמל, למכור אותו לחברת החשמל בתעריף הקבוע מראש ל-20 שנה - ולקבל מדי חודש צ'ק לביתו עבור הכמות שהפיק (במקביל לתשלום הרגיל שלו עבור צריכת החשמל לחברה, שנמדדת במונה נפרד).

האם אכן מדובר בעסק כדאי? לא מעט גורמים אמורים להיות חלק בשקלול הכולל: העלות הכבדה של התקנת מערכת, שינויים ביעילות ודרישות אחזקה, ירידת תעריף המכירה לחברת החשמל ושינוי בתנאי המימון שמציעים הבנקים היום עשויים להצביע על כדאיות מוטלת בספק עבור חלק מהלקוחות - כמו גם גורמים כמו בלאי ותיקונים הצפויים לצוץ במשך השנים (כשהאחריות לרוב חלקית בלבד).

"מחירי המערכות צנחו בחצי בשנים האחרונות", אומר דני דנן, מנכ"ל חברת האנרגיה הסולארית אנרפוינט ישראל, "וכך גם התעריף שמקבלים מחברת החשמל. ככל שהמערכת קטנה יותר - ההחזר יתארך ומדובר בהשקעה ארוכת-טווח.

"כיום גם קיימים פאנלים טובים ויעילים יותר, אבל חשוב לקחת בחשבון שחברות זולות עלולות להשתמש בחומרים בעייתיים שייצרו בעיות באיכות, ואז התפוקה תהיה נמוכה יותר, והתחזוקה לאורך שנים יקרה.

"הפרספקטיבה הנכונה היא איזה מימון תצליח לקבל - ובשורה התחתונה, ככל שהשטח להתקנת המערכת גדול יותר, מה שקיים בדרך-כלל בבתים בפריפריה - המערכת תחזיר את ההשקעה מהר יותר".

כשהשטח מינימלי או קרוב לזה, מודים לא מעט גורמים בענף, לא תמיד כדאית ההשקעה לעומת טווח ההחזר, הטרחה והסיכונים שבעלויות נוספות לטווח ארוך.

כמה זה חוסך?

בישראל, כל קילו-וואט מותקן של פאנלים סולאריים ייצר בממוצע על-פי חברת החשמל אנרגיה חשמלית של 1,600-1,700 קוט"ש בשנה, שעבורו יקבל מחברת החשמל - על-פי התעריף שהתעדכן בתחילת 2012 - 1.71 שקל לקוט"ש. מערכת בסיסית של 4 קילוואט (כ-40 מ"ר) תייצר על-פי החישוב הזה חשמל שיתורגם לכ-11 אלף שקל בשנה.

מכיוון שמחירי מערכות בסיסיות כאלו מתחיל מסכומים של 80-100 אלף שקל, מדובר בהחזר בטווח של 7-9 שנים, מבלי לקחת בחשבון את הגורמים שהוזכרו קודם: בלאי, תיקונים, ירידת אפקטיביות והריבית עבור המימון.

במערכות גדולות יותר המתפרסות על שטח נרחב, הכדאיות כאמור עולה.

5 דרכים לחסוך בחשמל באופן יומיומי

1. שימוש מושכל במוצרי חשמל

נדוש, אבל אמיתי: כל מעלה נוספת במזגן מייקרת את עלות החשמל בעוד 5%. עלות שעה של מזגן סטדנרטי - 1.50 שקל. בהרתחת קומקום חשמלי הקפידו למלא את הכמות הרצויה ולא יותר. שימוש בתרמוס טוב במשך היום יכול לחסוך המון.

2. דירוג אנרגטי

בקניית מכשירי חשמל, מומלץ להקפיד על דירוג אנרגיהA - החסכוני ביותר. לרוב גם תוחלת החיים של המכשיר ארוכה יותר.

3. חימום מים

דוד שמש הוא מרכיב יקר בהחשבון החשמל. כדאי להקפיד שהוא מכוון לטמפרטורה של 65-70 מעלות ושהדוד נקי מאבנית. מחיר שימוש בדוד חשמלי לשעה יכול לנוע בין 90 אגורות ל-2.50 שקלים.

4. לנתק את בר המים

מטהרי המים הם זוללי חשמל גדולים. משפחות שוויתרו עליהם דיווחו שחסכו אפילו 30% בחשבון החשמל. אם ברשתוכם מתקן, מומלץ להתקין טיימר שיפעיל אותו רק כשצריך ולא יעבוד כל במשך כל היום.

5. נורות חסכוניות

ההשקעה בהחלפת הנורות לחסכוניות (מה שמתיישב עם הרפורמה האחרונה האוסרת על מכירת נורות ליבון) - מסתכמת במאות שקלים, אולם תחסוך 8% מצריכת החשמל במשק-הבית - ובחישוב גס, כ-400 שקל בשנה.

* ההמלצות נאספו בעזרת היועץ לכלכלת משפחה שי אבו.

עוד כתבות

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

שליחים של וולט ותן ביס/ צילום: שלומי יוסף

בלי סכו"ם בבקשה: כך תהפכו את משלוח האוכל שלכם לקצת פחות מזהם

לפריחה בתחום משלוחי האוכל יש מחיר כבד - באיחוד האירופי נזרקים מיליארד קופסאות חד-פעמיות מזהמות לפח מדי שנה, ובישראל אלפי שליחים מדי יום מעבירים ארוחות ארוזות במוצרים לא מתכלים לבתי עסק ● רוב החברות אפילו לא מציעות ללקוחות להימנע מלקחת מוצרים מזהמים

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

תיירים צופים בציור קיר של אירועי "בלאדי סאנדיי". הגבולות בין צפון אירלנד ואירלנד שוב במוקד המחלוקת   / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

כשהאדמה הבריטית רועדת תחת רגלי הנמר הקלטי

אחרי שהכלכלה האירית התרסקה כתוצאה משילוב של המשבר העולמי ומשבר פנימי, היא חווה צמיחה גבוהה במיוחד בעשור האחרון ● אבל לא בפעם הראשונה בהיסטוריה אירלנד לומדת שגורלה שזור בזה של בריטניה, ובמקרה של ברקזיט ללא הסכם, היא עלולה להינזק אף יותר ממנה

מטוסי בואינג 777 / צילום: GECAS

תע"א תסב מטוסי בואינג 777 עבור GECAS במאות מיליוני דולרים

התעשייה האווירית מרחיבה את פעילותה בתחום הסבת המטוסים: במסגרת הסכם חדש שעליו היא חתמה עם GECAS, היא תסב עבורה 15 מטוסי בואינג 777 מתצורה של מטוסי נוסעים לתצורת מטען

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

"אל תהיה טיפש": המכתב המדהים של טראמפ לארדואן

בתאריך 9 באוקטובר הציע נשיא ארה"ב לנשיא טורקיה להגיע להסכמות, וכתב לו: "אתה לא רוצה להיות האיש האחראי לטבח אלפי אנשים, ואני לא רוצה להיות אחראי להרס הכלכלה של טורקיה"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

דונלד טראמפ / רויטרס

האם התנהלותו של טראמפ מצביעה על התמוטטות עצבים?

פלוסי: "הבה נתפלל לבריאות הנשיא" ● מותחי ביקורת: העלבונות שטראמפ משגר לכל כיוון ומכתבו הילדותי לנשיא טורקיה הם סימנים לקריסה נפשית ● אנליסטים: בשורש הבעיה לא רק הביקורת הכמעט אוניברסלית על הנסיגה מסוריה אלא הכרה שלא יעלה בידו להימלט מאימפיצ'מנט בגין אוקראינה ● פרשנות

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

שלט של כריסטיאן דיור על קניון בסין / צילום: Darley Shen, רויטרס

מכבדת את עיקרון סין האחת: דיור מתנצלת על השמטת טייוואן משטח המעצמה

מותג האופנה כריסטיאן דיור קיים מצגת באוניברסיטה שכללה מפה של סין ללא טייוואן, שסין רואה בה מחוז סיני מורד - מה ששם את החברה במרכז שערורייה פוליטית שהובילה להתנצלותה

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

הקשיות של רשת לנדוור / צילום: חי דורני

המשבר האקולוגי הכריע: רשת לנדוור נפטרת מכל קשיות הפלסטיק

ל"גלובס" נודע כי רשת בתי הקפה מוותרת על קשיות הפלסטיק שלה ותשלים בקרוב העברה של כל הרשת לקשיות מקרטון ● ככל הידוע, מדובר על רשת המסעדות הראשונה בישראל שמבצעת מהלך כזה בפריסה ארצית