גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשביל להציל את האנורקטיות

שתי בעיות בחוק החדש שיכניס את הלוקות במחלה לקטגוריית חולות נפש

חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע שני עקרונות הנוגעים לטיפולים רפואיים באדם: מצד אחד - חירותו של האדם להחליט על כל הנוגע לגופו ובריאותו, המעוגנת בסעיף 2 לחוק; ומצד שני - חובתה של החברה להגן על גופו וחייו של האדם, המעוגנת בסעיף 4 לחוק.

עקרונות אלה עלולים להתנגש כאשר אדם מסרב לקבל טיפול רפואי אשר לדעת מומחים ועל-פי מחקרים מדעיים עשוי להטיב את מצבו או אף להציל את חייו, ובתי המשפט נאלצים להתמודד עם השאלה איזה מהעקרונות יגבר.

דומה כי בשנים האחרונות גוברת הנטייה להעדיף את זכותו של האדם וחירותו להחליט על הנעשה בגופו ובחייו, וכך בשנת 2005 חוקק "חוק החולה הנוטה למות", המאפשר לאדם לתת הוראות מראש על מתן או אי-מתן טיפולי רפואיים כאשר מצבו יהיה סופני.

עם זאת, הדילמה האמיתית מתעוררת כאשר אדם מסרב לקבל טיפול במצב שבו לדעת מומחים טיפול רפואי עשוי עדיין להציל את חייו.

על-פי חוק זכויות החולה, אפשר לכפות טיפול רפואי על חולה שמתנגד לקבלת טיפול רק בנסיבות בהן נשקפת לחולה סכנה חמורה, ומדובר בטיפול דחוף - וגם זאת רק לאחר אישורה של ועדת אתיקה אשר שוכנעה כי התמלאו 3 תנאים מצטברים: נמסר לחולה מידע מספק לקבלת הסכמה מדעת; יש לצפות שהטיפול הרפואי ישפר במידה ניכרת את מצבו הרפואי של המטופל; וכן קיים יסוד סביר להניח כי בדיעבד, לאחר שיינתן הטיפול הרפואי ומצבו של החולה אכן ישתפר, הוא ייתן את הסכמתו רטרואקטיבית.

בשנת 1991 סערה המדינה סביב סיפורו של נער בן 17 ו-7 חודשים אשר חלה בסרטן וסירב לקבל טיפולים כימותרפיים שהסבו לו סבל רב על אף ששיפרו את מצבו הרפואי, בניגוד לעצת רופאיו שהעריכו כי עם קבלת הטיפול הכימותרפי סיכוייו להחלים עומדים על למעלה מ-50%.

לאחר שהנער אף ברח מביתו והסתתר עד שאותר על-ידי המשטרה, בית המשפט לנוער החליט לחייב את הנער לקבל את הטיפולים בכפייה במחלקה פסיכיאטרית סגורה. ואולם, הנער עתר לבג"ץ כנגד ההחלטה, ובג"ץ הסיר את הכפייה לאחר שהנער התחייב לשתף פעולה עם הטיפולים מרצון. השאלה אם בית המשפט היה משאיר את הכפייה על כנה אם הנער היה עומד על סירובו, נותרה פתוחה.

גם בשנת 2003 בית המשפט העליון קיבל עתירה כנגד טיפול רפואי בכפייה שניתן לבחורה בת 21 החולה באנורקסיה. הבחורה אושפזה מספר פעמים בבית-חולים לחולי נפש לצורך הזנה בכפייה מאחר שסירבה לאכול, ומצבה הפיזי הידרדר בקיצוניות שהעמידה אותה בסכנת חיים.

בית המשפט הודה מפורשות כי ייתכן שבהחלטה בדבר שחרורה של החולה הוא מעמיד את חייה בסכנה, וכי התנהגותה של החולה, המעמידה את חייה בסכנה, נדמית כמחייבת התערבות כפויה - אך קבע כי מחלת האנורקסיה אינה מחלת נפש, ולכן לא ניתן לכפות טיפול באמצעות חוק טיפול בחולי נפש.

בית המשפט לא דן באפשרות לכפות על חולה באנורקסיה טיפול באמצעות החריג לחוק זכויות החולה תחת השימוש בחוק טיפול בחולי נפש, אולי מאחר שבמקרה של חולת אנורקסיה קשה יהיה לעבור את מכשול התנאי הדורש סיכוי סביר לכך שהחולה תיתן אישור רטרואקטיבי לטיפול לאחר נתינתו.

השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק המוסיפה במפורש את מחלת האנורקסיה לרשימת המחלות בגינן ניתן לאשפז בכפייה על-פי חוק לטיפול בחולי נפש.

על אף הכוונה הטובה של הצעת החוק, היא נושאת עימה שני חסרונות עיקריים: האחד - הגדרת מחלת האנורקסיה כמחלת נפש, על אף שמבחינה רפואית רבות מהחולות מבינות את מצבן ואינן עונות על הגדרת מצב פסיכוטי; החיסרון השני טמון בעובדה שהחוק נותן פתרון נקודתי למחלת האנורקסיה בלבד - ולא מכסה מחלות אחרות המעמידות הורים חסרי אונים מול ילדיהם המסרבים לקבל טיפול.

פתרון רחב יותר יתאפשר באמצעות תיקונו של חוק זכויות החולה, כך שתחת התנאי על-פיו יש להעריך את הסיכויים שהחולה ישנה בעתיד את דעתו, יש להוסיף שיקולים כמו הסבל הכרוך בטיפול ומידת הבנתו של החולה את המחלה, הטיפול המוצע והתוצאות הצפויות עם קבלת טיפול ובהיעדרו.

עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי, מומחית לדיני משפחה וירושה, מנהלת פורום דיני משפחה ב"גלובס".

עוד כתבות

גיל שפירא, מנהל השקעות ראשי (CIO) של חברת eToro  / צילום: גיא חמוי, יח"צ

מחזקת את ניהול ההשקעות: eToro מינתה את גיל שפירא ל-CIO

פלטפורמת המסחר במניות ובמטבעות דיגיטליים שמובילים האחים יוני ורונן אסיא, הכריזה על הוספת תפקיד ניהולי חדש ● שפירא, לשעבר מנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות, יהיה אחראי על ניהול ההשקעות במניות ועל פעילות האנליסטים בחברה

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

חיים גרון/  צילום: איל יצהר

בכיר לשעבר במשרד התקשורת בביקורת חריפה על מדיניות המשרד

סמנכ"ל הטכנולוגיות לשעבר חיים גרון בתגובה למדיניות המשרד בנושא הסיבים האופטיים: "קיים כשל אנושי מובנה בהנחה לפיה חבורת פקידים, בכירים ומוכשרים ככל שיהיו, יצליחו לחזות על סמך תחזיות ותרחישים תיאוריים את התנהגות השוק בתגובה למהלכי אסדרה שיינקטו על ידם"

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן / צילום: לע"מ, קובי גדעון

שינו את הטון: לאחר פגישה בין ליברמן לרה"מ, בליכוד התחילו לפרגן

לאחר שהפגישה בין ליברמן לראש הממשלה הסתיימה בצורה חיובית, דיברו הבוקר מספר שרי ליכוד בכלי התקשורת ופרגנו לראש ישראל ביתנו במילים חמות ● ליברמן, כך מסתמן, מתפקד כמתווך בין נתניהו לגנץ

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

שלוש וחצי שנים אחרי הרכישה: המיזוג של מגה ויינות ביתן יוצא לדרך

במסגרת המהלך עליו מדווחת היום קבוצת יינות ביתן, היא תאחד תחת מערך ניהולי אחד את כל סניפי מגה ויינות ביתן, והמבנה הארגוני ישתנה

יאיר לפיד/ צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאטיב

לפיד: "דברי נתניהו על הערבים הם גזענות בלתי נסלחת"

ח"כ יאיר לפיד בישיבה של סיעת כחול לבן: "אם יקרה משהו למי מהיושבים פה בחדר, שיידע שזה ביבי. הוא מוביל לאלימות" ● יו"ר כחול לבן בני גנץ: ניהול מו"מ פוליטי אל מול הליכוד "שקול לדיבור עם הקיר"

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

פרויקט "דרך ערך" חוזר: נהגים שיפחיתו שימוש ברכבם הפרטי יתוגמלו ע"י המדינה

המאמצים להוריד את העומס הקשה בכבישים נמשכים והפעם הגיע תורו של החיזוק החיובי • כיצד זה יעבוד ומי יכול להשתתף בפרויקט? "גלובס" עושה סדר

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

משפחת יוחננוף המורחבת: שגיא, מורן, שרית, איתן, מרדכי, אילנה, יובל דמארי ונועה  / צילום: שלומי יוסף

איתן יוחננוף הגיע לכנס "גלובס" ביום ההנפקה בבורסה: "ברשות אמרו לי שקול מלים"

כנס "עסקים מבית טוב" של "גלובס" ובנק לאומי אירח הבוקר את בעלי רשת הקמעונאות ובכירים נוספים בתחום העסקים המשפחתיים

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

השריפה באמזונס /  צילום:  גרינפיס Victor Moriyama  גרינפיס

קצב בירוא יערות האמזונס הוא הגבוה ביותר מזה שנים

לפי הנתונים רשמיים שפורסמו היום, שיעור בירוא היער בין אוגוסט 2018 ועד יולי 2019 דומה לפינוי של 3,820 מגרשי כדורגל ביממה