גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הושג הסדר חוב באמפל; יוסי מימן יוותר על שכרו

מחזיקי האג"ח הסכימו לדחיית תשלומים בשנתיים - ויקבלו תוספת ריבית ■ הנושים הלא-מובטחים יקבלו אופציות ל-23% ממניות החברה ■ מחזיקי האג"ח יוכלו לדרוש לצאת מפרויקט האתנול בקולומביה

נציגות מחזיקי סדרת האג"ח הגדולה באמפל, סדרה ב', הסכימה למתווה הסדר חוב שבמסגרתו תקבל חברת ההשקעות של יוסי מימן "גרייס" של שנתיים בתשלומי הקרן, ותשלומי הריבית יימשכו כסדרם. ההתחייבות למחזיקי אג"ח ב' היא 470 מיליון שקל, ובהמשך תנסה החברה להשיג הסכמה להסדר גם מבעלי סדרות א' ו-ג' (התחייבויות של 250 ו-150 מיליון שקל, בהתאמה).

לפי מתווה ההסדר, יקבלו מחזיקי האג"ח תוספת ריבית וכן אופציות ל-23% ממניות החברה (שיינתנו לכל הנושים הבלתי מובטחים), וזאת כנגד דחיית תשלומי החוב בשנתיים. בעל השליטה, מימן, יתרום להסדר 6 מיליון דולר במזומן או בשווה מזומן, וכן יוותר על שכרו כחלק מהקטנה משמעותית של הוצאות הנהלה וכלליות בחברה. למחזיקי האג"ח תינתן גם הזכות לדרוש ממימן להוציא את אמפל מפרויקט אתנול בקולומביה ולהחזיר לקופתה את ההשקעה בו בסך 22.5 מיליון דולר.

כנהוג בהסדרי חוב בשנים האחרונות, מחזיקי האג"ח ימנו משקיף בדירקטוריון החברה ויפקחו על הוצאותיה. החברה תתמקד בהשבחת הנכסים הקיימים וקידום הליך הבוררות הבינלאומי מול ממשלת מצרים, בעניין הנזקים שנגרמו לחברה בגין הפסקת אספקת הגז לישראל מאז פרוץ האירועים במדינה.

בימים הקרובים תתכנס אסיפת מחזיקי אג"ח ב' שבה יוחלט האם להמשיך להסדר מפורט, כשמטרה היא להגיע תוך 60 יום להסדר חוב מלא. חשיפת ההסדר הבוקר, באתר "גלובס", הפתיעה את המשקיעים כיוון שרק בתחילת חודש מארס החליטו מחזיקי אג"ח ב' על העמדת החוב לפירעון מיידי ונקיטת אמצעים משפטיים מול החברה.

בתגובה לפרסום זינקה מניית אמפל ב-33.9%. האג"ח זינקו בשיעור של עד 16%.

את אמפל מייצג במגעים עו"ד אברמי וול ממשרד פישר-בכר-חן. סדרה ב' של האג"ח מיוצגת על ידי עו"ד אריה דנציגר, מורדי משיטה מכלל ביטוח, יניב צלאל ממיטב ואדוארד קלר. סדרות א' ו-ג', המיוצגות ע"י עו"ד עופר שפירא, מתנגדות לו בינתיים.

לדברי עו"ד שפירא, "מתווה ההסדר אינו מקובל על נציגות סדרות א' ו-ג', בין השאר כיוון שאין בו כל פתרון סביר לחוסר יכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי מחזיקי האג"ח. תרומת הבעלים המוצעת היא אפסית, הריבית המוצעת לא משקפת את הסיכון שכבר התממש לחוסר יכולת פירעון מצד החברה, ויש בו רק משום דחיית הקץ וכותרת של הסדר שמאחוריו אין כל בשורה כלכלית למחזיקי האג"ח".

מימן ואילוז נהנו מ-80 מיליון שקל

לאמפל, שנקלעה למשבר תזרימי קשה, התחייבויות אג"ח בהיקף של 870 מיליון שקל בשלוש סדרות, הנסחרות בתשואת זבל של עד 150%. החברה מחזיקה ב-12.5% מיבואנית הגז המצרית EMG ושולטת בחברת גדות מיכליות. מקור הצרות של אמפל היאEMG, שהקימה צינור גז מאל-עריש לאשקלון. מימן, שנמנה עם יזמי הפרויקט, מכר בשנים 2005-2007 את מניות המיזם לאמפל ולגופים מוסדיים בישראל, תמורת סך כולל של 350 מיליון דולר (כ-1.3 מיליארד שקל). הוא עצמו הרוויח יפה מאוד מהמהלך וגם על ידי משיכת משכורות שמנות מהחברה המפסידה: מימן ויד ימינו, סמנכ"ל הכספים אירית אילוז, לקחו יחד לכיסם בשנים האחרונות שכר בעלות מצטברת של 80 מיליון שקל.

העסק התנהל כשורה עד פברואר אשתקד, אז החלה סדרה אינסופית של פיגועים בצינור - על רקע ההפיכה במצרים - שהשביתה את אספקת הגז עוד בטרם חילקה EMG דיבידנד ראשון למשקיעים.

במהלך 2011 עוד ניסתה אמפל לשדר "עסקים כרגיל", אך בדצמבר פנתה החברה למחזיקי האג"ח שלה בבקשה לדחות את תשלום החובות. בסוף ינואר לא שילמה החברה את הקרן, בגובה של 130 מיליון שקל, למחזיקי אג"ח ב', אלא רק את הריבית בגובה כ-20 מיליון שקל.

אמפל מבהירה שאינה מחזיקה במזומנים מספיקים לצורך תשלום חובותיה ומימון המשך פעילותה השוטפת, ובהתאם לכך צורפה הערת "עסק חי" לדוחותיה הכספיים לשנת 2011. אמפל סיימה את השנה עם הפסד של 95.3 מיליון דולר (לעומת הפסד של 44.7 מיליון דולר ב-2010). ההפסד נרשם בעיקר בשל הפחתה של כ-100 מיליון דולר בשווי מניות EMG שבידי החברה.

עוד כתבות

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

דני מזרחי, אופל בלאנס \ צילום: יח"צ

לאחר עלייה של 90% בשנה: בני משפחת מזרחי מימשו מניות אופל בלאנס בכ-30 מיליון שקל

רכישת המניות על ידי הפניקס ואקסלנס, שהפכו לבעלי עניין בחברה, התבצעה במחיר של 4.55 שקלים למניה ● גם אלטשולר שחם הפך בעל עניין בחברה בחודש אפריל 2019 אשר מחזיק בכ-9.5% ממניות החברה

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

היקב של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי / צילום: יחצ

רוזה בחורף: מסתבר שזה המשקה האולטימטיבי לעונה

זה הזמן להחזיר למרכז הבמה את יינות הרוזה - הכיף הגדול של עולם היין והמשקה האולטימטיבי לעונה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף

העליון דחה את בקשת "גלובס": הדיון בעניין חקירת מח״ש לא יצולם ולא יוקלט

חוק בתי המשפט אוסר על צילום והקלטת דיונים בבית המשפט, ללא אישור של השופט הדן בתיק ● השופט מלצר דחה את הבקשה וציין כי השופטים "שוקדים מזה זמן על הכנת תכנית מובנית לצילום והקלטה של דיונים נבחרים בבית המשפט העליון"

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים