גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל בנק מקבל בונוס של 20 מיליון שקל; המחאה תגיע לבנקים?

הבנקים סגרו עוד שנה עם עלייה ברווח המצרפי, שהגיע ליותר מ-7 מיליארד שקל, אבל מתחת לפני השטח הולך ומצטבר כלפיהם זעם ציבורי רב, שבמוקדם או במאוחר גם יפגע בהם ■ הבנקאים זחוחים, אך בבנק ישראל מודאגים

"אנשים מבוגרים לא מאמינים בפיות אבל בבנקים כן. מסיפורי אגדות כמו פיטר פן למדנו שאם אנשים מפסיקים להאמין בפיות הן מתות מיד. אם נפסיק להאמין בבנקים, האם גם הם ייעלמו?" (מרגרט אטווד)

נקים זקוקים לאמון כדי להמשיך להתקיים. תנאי הכרחי לאמון הוא תחושת הוגנות, ובשנים האחרונות נראה כי מנהלי הבנקים פועלים מתוך עיוורון לצורך לשמר את התחושה הזו.

הנה כמה דוגמאות: מנכ"ל אחד מקבל בונוס של 20 מיליון שקל; מנכ"ל אחר מועסק באמצעות חברת ניהול כדי להגדיל עוד יותר את שכרו; חברות כרטיסי אשראי גובות מהלקוחות ריביות של 15%. כל אלו מכרסמים בהתמדה בתחושת ההוגנות ובאמון.

מתחת לפני השטח מצטבר נגד הבנקים ומנהליהם זעם רב. הם אמנם זחוחים אבל בבנק ישראל מוטרדים. לא פלא שהנגיד סטנלי פישר מנסה להסביר בכל מקום את חשיבותה של המערכת הבנקאית. "עלינו לזכור שפגיעה ברווחיות של מערכת הבנקאות היא פגיעה ישירה בכולנו", מתרה הנגיד.

בבנקים, כאמור, לא חושבים שיש בעיה. למנכ"לית לאומי היוצאת, גליה מאור, יש אפילו משנה סדורה מדוע המחאה החברתית של הקיץ הקודם דילגה מעל הבנקים. זו אולי הסיבה לכך שדירקטוריון לאומי בחר לפני שבוע להעלות את שכר הבסיס של בכירי הבנק ב-3.7%, דווקא כשגחלי המחאה החברתית לוחשות שוב. "צעד אומלל" כינה זאת בנקאי בכיר מאוד.

בעוד שבועיים אמור המפקח על הבנקים, דודו זקן, להציג את מסקנות "צוות העבודה הבינמשרדי לבחינת הגברת התחרותיות בשוק הבנקאות". טוב לבנקים לא ייצא מזה. כדי להסביר את הפתרונות, זקן יצטרך להסביר קודם את הבעיות. מאחר שאין פתרונות מהירים להפחתת עלויות הבנקים, נישאר עם אמירות רשמיות של בנק ישראל על כך שיש בעיה. וכשיותר ויותר קבוצות וארגונים סימנו את הבנקים כיעד למחאה הבאה, אמירות כאלו ישפכו שמן על המדורה. וכך, גם אם כעת קשה להעריך מה יהיה הטריגר לכך, בסופו של דבר השאלה אינה האם המחאה תופנה נגד הבנקים, אלא מתי.

הנה הנתונים העיקריים של המערכת הבנקאית לסיכום שנת 2011. הרווח המצרפי מפעולות רגילות עמד על 7.1 מיליארד שקל, עלייה של 10% בהשוואה לשנת 2010. התשואה על ההון הגיעה ל-10% בהשוואה ל-9.7% בשנה קודמת. ההכנסות הכוללות היו 41 מיליארד שקל, ללא שינוי. מתוכן, הכנסות מעמלות של 14 מיליארד שקל - ירידה של 2%. ההוצאות להפסדי אשראי הגיעו ל-3.2 מיליארד שקל, שיעור של 0.38% מתיק האשראי, והרווח המימוני עלה ב-3% והגיע ל-27 מיליארד שקל.

צריכים עוד כ-20 מיליארד שקל

והנה עוד נתון מפתח: הלימות הון הליבה הממוצעת עמדה בסוף 2011 על 8.03%. דרישות ההון של בנק ישראל קובעות הלימות הון של 9% עד ינואר 2015 לכל הבנקים, ו-10% ללאומי והפועלים עד ינואר 2017. כך שהבנקים יצטרכו להגדיל את הון הליבה בשנים הקרובות ב-14.8 מיליארד שקל.

זה לפחות החישוב שמציגים האנליסטים, אבל כמו שקורה להם לעיתים הם עסוקים מדי בטבלאות האקסל וטועים בהבנה. למעשה, יידרשו לבנקים 5 מיליארד שקל נוספים מעבר לנתון הזה, כך שצרכי ההון יגדלו ל-19.6 מיליארד שקל. מדוע? כי דרישות ההון של בנק ישראל נמדדות במונחי באזל 3. ומכיוון שבמעבר לבאזל 3 תרד הלימות ההון, במונחי באזל 2 מדובר על הלימות הון גבוהה יותר.

שיעור הירידה שונה מבנק לבנק ונע בין 0.2% ל-0.5%, כך שדרישה להלימות הון של 9% היא למעשה 9.2%-9.5%. מעבר לכך, הבנקים יציבו לעצמם יעדים גבוהים יותר כדי להותיר לעצמם כרית שתאפשר להם לספוג בעיות לא צפויות. לכן, צריך לחשב את ההון הנדרש בשיעור של חצי אחוז מעל היעד הרשמי.

והנה המספרים: בנק הפועלים יצטרך להגדיל את ההון ב-7.8 מיליארד שקל, לאומי ב-7 מיליארד שקל, בנק דיסקונט ב-1.9 מיליארד שקל, מזרחי טפחות ב-1.8 מיליארד שקל, והבינלאומי בכ-700 מיליון שקל. היתרון במצבם של הבנקים הבינוניים ברור. הם יכולים להגיע ליעד מהר יותר, או לחילופין לצמוח יותר ולחלק מוקדם יותר דיבידנדים לבעלי מניותיהם.

אך בעוד הבנקים כבר מדברים בקול רם על חלוקת דיבידנדים, לא בטוח שבנק ישראל יתמוך בכך אפילו אם המספרים יאפשרו זאת. בבנק ישראל יודעים היטב כי קל מאוד לחלק דיבידנדים, אבל קשה לגרום לבעלי המניות להזרים הון לבנק או לאפשר הנפקת מניות. ומאחר שהמפקח על הבנקים נהג כבית הלל בדרישות ההון, ייתכן מאוד שבאישור לחלק דיבידנדים הוא ינהג כבית שמאי.

כולם במידל מרקט

אם יש מחנק אשראי במשק, במידל מרקט (חברות בינוניות עם אשראי שבין 10 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל) לא שמעו עליו. בשנת 2011 עלה האשראי למידל מרקט ב-5.7%, והגיע מ-78 מיליארד שקל ל-82.5 מיליארד שקל, כאשר האשראי העסקי הכולל עלה ב5%.

כל הבנקים מסתערים על המגזר הזה. מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, הכריז על צמיחה במידל מרקט כיעד אסטרטגי כבר לפני שלוש שנים, פתח 25 סניפים והוא מגדיל את נתח השוק שלו בהתמדה. בשנת 2011 צמח האשראי של הפועלים ב-12.4%, שיעור הצמיחה הגבוה במערכת, ונתח השוק שלו גדל מ-25.1% ל-26.6%.

בלאומי, שמוביל כבר שנים את הסקטור, התחילו להיות מוטרדים. האשראי של הבנק עלה ב-2.4% בלבד, ואמנם נתח השוק שלו עומד על 39% אבל בבנק מבינים שהפועלים נושף בעורפם. לכן הגדירו שם כי "לחזק את מעמדו המוביל של הבנק בתחום יהיה יעד אסטרטגי לשנים הקרובות".

בכלל, נראה שלאומי הולך בעקבות הפועלים אך באיחור אופנתי. כשהציגה מאור בשבוע שעבר את יעדי הבנק, היא פתחה ב"למצב את לאומי כחוד החנית של הבנקאות הקמעונאית בישראל". המילים שונות אבל הצליל דומה מאוד לתפיסת ה-BACK TO BASICS שיו"ר הפועלים, יאיר סרוסי, הכניס לבנק עוד בשנת 2009. אלי יונס, במזרחי טפחות, לא מדבר בסיסמאות אלא פשוט עסוק כבר שלוש שנים בגיוס לקוחות.

הגמביט של דיסקונט

גמביט בשחמט הוא מושג המתאר הקרבת כלי במטרה להשיג יתרון. השחקן מקריב חייל אבל זוכה בעמדות טובות יותר לכליו האחרים. זה בדיוק מה שעשה דיסקונט בשנת 2011. יוסי בכר, היו"ר, וראובן שפיגל, המנכ"ל, הקריבו את צמיחת האשראי ו-ויתרו על רווחיות לטווח קצר, כדי לפתור את בעיית ההון.

וכך, שלוש שנים אחרי שדיסקונט הוגדר כבנק עם בעיית הון, שלוש שנים שבהן הבנק הגיע בדוחק ליעדי ההון הנדרשים ונאלץ לקבל שוב ושוב הקלות מבנק ישראל, מסיים דיסקונט את 2011 עם הלימות הון ליבה של 8.1%. השנייה בגובהה מבין הבנקים הגדולים. מי היה מאמין.

להלימות הון גבוהה יש יתרונות גדולים. כעת יגדל חופש התמרון של דיסקונט, הוא יעמוד בקלות ביעד הון של 9%, ובמקביל יצמח באשראי בקצב גבוה יותר. ועוד יתרון: כשדיסקונט נסחר במחצית מההון העצמי, פתרון בעיית ההון מסיר את חשש המשקיעים מהנפקת מניות שתדלל אותם, ומוריד משקולת מהמניה.

העוגיות של רקפת

אם גליה מאור הייתה פורשת לפני שנה, זה היה נראה אחרת. במארס 2011 סגר לאומי שנה חמישית ברציפות עם רווח גבוה יותר מבנק הפועלים, ושנה רביעית רצופה שבה הוא הבנק המוביל בשווי השוק. ההשקעה בפרטנר נראתה אז כמו מהלך מבריק והחברה לישראל, עוד חברה בה מושקע הבנק, נסחרה בשיא. אבל מאור החליטה להישאר עוד שנה כדי שתוכל להכתיר את רקפת רוסק עמינח כיורשתה.

כעת מאור עוזבת כשלאומי מדווח על ירידה של 12% ברווח, ובהצגת הדוח היא נאלצת לתת הסבר מפותל לפיו בניטרול פרמטרים מסוימים, הרווח בעצם היה עולה. מאור עוזבת כשהפועלים חוזר להיות הבנק המוביל, עוקף בקלילות את לאומי עם רווח של 2.75 מיליארד שקל בהשוואה ל-1.9 מיליארד שקל בלאומי, ושווי השוק שלו גבוה יותר. גרוע מכך, עודף ההון העצמי של לאומי, והיתרון רב השנים שלו על הפועלים בהלימות הון, נמחק.

מבט אל דוח לאומי מעלה את הסברה כי מרגע שהבינו בבנק שהפור נפל, ושנת 2011 תסתיים עם רווח נמוך מזה של הפועלים, הם הגיעו למסקנה שגודל הפער כבר לא משנה. וכך הפריש לאומי ברבעון הרביעי 385 מיליון שקל, מחצית מההפרשות השנתיות לחובות מסופקים, וסכום שמהווה שיעור הפרשה של 0.64%. שיעור כזה לא נראה בבנק כבר שנתיים, ובאופן חריג מאוד הוא גבוה מזה של הפועלים. עניין מעט מוזר בשביל בנק שמרבה להתגאות, ובצדק, בתיק האשראי האיכותי שלו.

33

רוב ההפרשה הייתה קבוצתית, כלומר הפרשה שלא נובעת מסיכון ספציפי אלא מהסיכון הכללי של תיק האשראי, כאשר באופן מפתיע הסיכון הכללי של התיק נתגלה דווקא ברבעון הרביעי. בעגה העסקית האמריקנית קוראים למהלך כזה Cookie Jar. כלומר, כדי להכין כרית ביטחון להרעה עתידית, שמים בצד כמה עוגיות לימים קשים יותר.

מבחינת רוסק עמינח זה צעד מנצח. ההפרשות נרשמות בתקופת מאור, ואם זו אכן הפרשה שמרנית לקראת 2012, אז רוסק עמינח חוסכת לעצמה הפרשות לחובות מסופקים בשנת כהונתה הראשונה. אם יתברר בסופו של דבר שמדובר בשמרנות יתר, הרי שבשלב מסוים יגיע רקוברי והגדלת הרווח תירשם במשמרת שלה.

eran-p@globes.co.il

עוד כתבות

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה מתגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים מאבדים עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידיה של חברת נכסים ובנין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

פרקליטי טראמפ: התנהלות הנשיא באוקראינה – למען האינטרס הלאומי

בפתיחת שלב ההגנה במשפט טראמפ בסנאט טוענים עורכי הדין שלו: הדמוקרטים שואפים לקרוע את טפסי ההצבעה וליטול מהבוחרים את זכותם להחליט

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

הלן ראסל / אינפוגרפיק: Gettyimages ישראל

הדנים הכי מאושרים, הפולנים נעלבו: חד הקרן שיצאה לבדוק את מדד האושר ב-30 מדינות. האם ישראל ברשימה?

האוסטרלים נוהגים לבלות עם זרים, לדנים מותר להבריז לכמה שעות באמצע יום העבודה, האיטלקים נותנים לכאוס לעטוף אותם והבריטים מחייכים בכוח ● הלן ראסל, שאובחנה כסובלת מדיכאון, החליטה לא להתמסר לו, ויצאה לבדוק את סודות האושר ברחבי העולם: "אנחנו יודעים שיש השפעה לידיעה מה עושה אנשים מאושרים, וכבר יש מדינות שמיישמות את זה"

דני עטר  / צילום: חיים ורסנו, יח"צ

חריגות הבנייה בביתו של יום קק"ל דני עטר יטופלו במסלול מינהלי

בפרקליטות החליטו כי יו"ר קק"ל דני עטר, בת זוגו ובנם ישלמו קנס מינהלי בגין בנייה לא חוקית שביצעו ביישוב גן-נר ● אם החריגות יטופלו, ייתכן כי הקנס לא יוטל ● בספטמבר הודיעה הפרקליטות על הגשת כתב אישום נגד עטר בכפוף לשימוע, אך לאחר השימוע הוחלט לעבור להליך מינהלי

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

טראמפ הגדיל את מכסי היבוא על מוצרים שעשויים מפלדה ומאלומיניום

מכסי היבוא על מוצרים מפלדה יעלו ב-25% והמכסים על מוצרי אלומיניום יעלו בהיקף של 10% ● העלאה תיכנס לתוקף ב-8 בפברואר

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

מייסדי טריגו דניאל גבאי מימין ומיכאל גבאי משמאל / צילום: עמר הכהן

"אנחנו באים לסופרמרקט המסורתי ומסבים אותו לסופרמרקט אוטונומי"

הסטארט-אפ הישראלי טריגו ויז'ן כבר גייס 34 מיליון דולר, חתם על שיתוף פעולה עם טסקו, אחת מרשתות המזון הגדולות בעולם, ומתחרה ישירות באמזון גו, רשת החנויות האוטומטיות שפיתחה אמזון. כל זאת, בתוך פחות משלוש שנים מאז שהוקמה ב-2017 ע"י האחים מיכאל ודניאל גבאי

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית/ צילום: רויטרס

ניגודי אינטרסים בהון סיכון ולמה מניית אינטל זינקה: השבוע שהיה בהייטק

האם דירקטוריון היי-בוב חוטא לתפקידו, מה הבעיה בריכוזיות בהון סיכון ואיך Gett מציגה תמונה יותר ורודה מהמציאות ● וגם: החוקר שבדק מתי אימוג'יז מגיעים לבית משפט והמשקיע שחושב ששיווק יותר חשוב מהמוצר ● מה קרה השבוע בהייטק

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

גנץ סירב להגיע לבית הלבן עם נתניהו וקיבל הזמנה אישית מתוקנת

בהתייעצות עם חבריו להנהגת הרשימה התגלעו חילוקי דעות, וגנץ החליט שלא לכפות את עמדתו ● "גנץ הודיע בשישי כי לא ייעתר להזמנה לבוא עם נתניהו, אבל שוכנע לדחות את ההחלטה הסופית, ובמהלך השבת קיבל הזמנה נפרדת, ולכך נענה"

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

האינטרס הסעודי, הקשר הישראלי: פרטים חדשים על הפריצה לטלפון של האיש העשיר בעולם

הפגישה בין ג'ף בזוס לנסיך הסעודי שהולידה חילופי הודעות ווטסאפ, סיקור רצח העיתונאי שהפך ליריבות אישית והאפשרות שתוכנה זדונית של חברת הסייבר הישראלית NSO הולידה פרסום על רומן מחוץ לנישואים ● דוח חדש של האו"ם על פרשת הפריצה לטלפון של מייסד אמזון מאיים לערער מחדש את היחסים בין ארה"ב וסעודיה

בני גנץ / צילום: טל שניידר, גלובס

תוכנית השלום: גנץ יטוס להיפגש עם טראמפ ויחזור מיד לדיוני החסינות

לאחר מגעים אינטנסיבים במהלך סוף השבוע בין אנשי גנץ לבית הלבן סוכם, כי גנץ יגיע לפגישה אישית ביום שני עם הנשיא טראמפ, ויחזור לדיוני החסינות ● עוד הוסיף "חובה עלינו לזכור שאנו נמצאים בשיאו של מאבק מכונן על דמותה של המדינה"

העיר דוונטר לגדות נהר האייסל /  צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ערי ההאנזה של הולנד: עתיקות, מיוחדות ולא מוכרות

במרחק נסיעה לא ארוכה מאמסטרדם מסתתרת פנינה, למעשה שרשרת פנינים: ערי ברית ההאנזה ההולנדיות ● כיום ערים קטנות ולא מוכרות לתיירים, אך בעבר שוקקות חיים ועשירות הרבה לפני שאמסטרדם ורוטרדם הפכו לכאלה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור של צחי נחמיאס תרכוש את ישפרו מאלשטיין ב-855 מיליון שקל

חברת הקניונים ישפרו נמצאת בבעלות מלאה של חברת נכסים ובניין ● לישפרו שבעה קניונים בערים מודיעין, קריית גת, נס ציונה, באר שבע, ירושלים, בית שאן וערד ● עבור נכסים ובניין מדובר על חלק ממהלך אסטרטגי של יציאה מתחום הריטייל

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

האם מקור הנגיף בנחש, ולמה בני 40 צריכים לחשוש מהידבקות: שאלות ותשובות על נגיף הקורונה המסתורי והקטלני

נגיף הקורונה ממשיך להתפשט ולייצר חששות גוברים מצד ממשלות ואזרחים ברחבי העולם ● נכון להבוקר הדיווחים הרשמיים בסין מדברים על 56 מקרי מוות ועל כ-2,000 אנשים מאובחנים ● "גלובס" עם שאלות ותשובות על הנגיף "המסתורי"

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הקלטת הסתר של טראמפ: "תיפטרו מהשגרירה באוקריאנה כבר מחר. לא אכפת לי. מחר"

הקלטת שנחשפה: נשיא ארה"ב קרא לפטר את השגרירה כבר ב-2018 ● בקלטת נשמע טראמפ, בנוכחות לב פרנס, מאכער אמריקאי-אוקראיני, שפעל מאחורי הקלעים להיפטר מהשגרירה, בעידודו של רודי ג'וליאני ● נסיבות פיטוריה של יובאנוביץ' נעשו אחד ממוקדי החקירה החשובים ביותר באימפיצ'מנט

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"