גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברה על הכוונת: חברת ההנדסה לודן רוצה לתת גז

לודן מרחיבה את פעילותה ההנדסית בשוקי חו"ל, ומנסה במקביל לרכוב על גל האנרגיות המתחדשות (ביוגז וביומסה) ולהפוך אותן למנוע הצמיחה העיקרי

במסגרת מדור זה אנו נתקלים בלא מעט חברות שיש להן לא מעט מן המשותף. הן הוקמו לפני עשרות שנים, הונפקו בבורסה המקומית לפני לפחות שני עשורים, עוסקות במשהו או מייצרות מוצר יחסית די משעמם ואפרורי - לא סקסי כמו התרופה הגדולה הבאה או השבב הקטן הבא - ולכן לא נגלות ברדאר של ציבור המשקיעים, ולא תמיד בצדק. לודן היא אחת מהן.

לודן (Ludan), החלה את דרכה 4 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים בתור חברה שמעניקה רק שירותים הנדסיים שפעלה אך ורק בארץ, ולא מחוצה לה, ועיקר לקוחותיה נמנו על התעשייה הכימית והפטרוכימית. ככל שעבר הזמן, והמשק הישראלי התפתח, והגלובליזציה עשתה את "שמותיה" בו, החלה לודן לספק, מלבד שירותי הנדסה, שירותי תוכנה ובקרה, ושירותי טכנולוגיות סביבה, ולא רק בארץ אלא במדינות דוגמת רומניה, הולנד ואחרות, ולא רק לתעשיות שציינו לעיל אלא לתעשיות המזון, הפרמצבטיקה, האנרגיה, האלקטרוניקה והתשתיות.

אז מה בדיוק עושה לודן? ובכן, ומבלי לבלבל הרבה, נבחין בין פעילות ההנדסה של החברה (שהיא עדיין פעילות הליבה), לפעילות התוכנה והבקרה ולפעילות טכנולוגיות הסביבה (שכוללת את האנרגיות המתחדשות, מנוע צמיחה מהותי).

כשלודן אומרת "הנדסה" פירוש הדבר הוא שהחברה מספקת שירותי הנדסה וניהול פרויקטים או בצורת נתר"ה (ניהול, תכנון, רכש והקמה - מלא או חלקי) או בצורת Turn Key. כך, כל פעם שאחד מלקוחות החברה (דוגמת תנובה או כי"ל) רוצה להקים מתקן/מפעל/קווי ייצור או לשדרג מתקנים וקווי ייצור קיימים, הוא יכול לפנות ללודן ולבחור באופן העבודה מולה - נתר"ה או Turn Key.

נתר"ה פירושו שהלקוח חותם על כל הסכם, מול כל אחד מהקבלנים המבצעים, בנפרד, ולא רק מול לודן. Turn Key (או "אחריות כוללת", כפי שמוגדר על ידי החברה) פירושו שלודן אחראית על כל שלבי הפרויקט, מא' ועד ת', והיא זו ששוכרת קבלני משנה בשמה ולא בשמו של הלקוח.

מתי נבחר נתר"ה ומתי Turn Key? ובכן, לפי דרישות הלקוח. כשהלקוח עצמו מביא עמו את הטכנולוגיה לפיה ייבנה המפעל (כמו אחד ממפעלי "טבע" בקרואטיה), לודן תעניק לו שירותי נתר"ה, ואילו כשאין ללקוח טכנולוגיה מיוחדת לבניית המפעל, לודן תבצע את בנייתו לפי Turn Key, ותקבל סכום כולל המשמש, בין היתר, לתשלום לכל קבלני המשנה, והיתרה, ככל שקיימת, מהווה רווח קבלני.

Turn Key, מטבע הדברים, מגדיל את הסיכון תחתו עובדת החברה לעומת אספקת שירותי נתר"ה בלבד, וזו אחת הסיבות מדוע רוב הכנסות החברה מפעילות ההנדסה הוא ממתן שירותי נתר"ה (60% לעומת 12% במקרה של שירותי Turn Key).

לפי דו"חות 2011 של החברה, צבר ההזמנות מפעילות ההנדסה לבד, עבור 2012 כולה וחלק משנת 2013 ואילך, עומד כרגע על 124.5 מיליון שקל - קצת מעל שליש מסך הכנסות החברה מפעילות זו אשתקד.

תוכנה ובקרה: בגלל שירותי התמיכה

פעילות התוכנה והבקרה של לודן, כאמור, זו הפעילות השנייה בגודלה בחברה, ובדומה לפעילות ההנדסית (ראו מסגרת), צמיחתה תלויה, בין היתר, בשוקי חו"ל אך לא באותה מידה כמו זו ההנדסית.

במסגרת פעילות זו מתקינה ומתחזקת החברה תוכנות מדף של ספקים בינלאומיים לחברות תעשייה (כמו תוכנה המיידעת את מנהל הייצור בדבר הכמויות המיוצרות ותנאי הייצור), ומערכות בקרה על תפעול מפעלים בעיקר עבור התעשייה התהליכית. פעילות זו כוללת, בין היתר, מערכות כרטוס בתחבורה הציבורית (דוגמת המכונות האוטומטיות לממכר כרטיסים ברכבת ישראל ושערי הכניסה מהתחנה לרכבת עצמה).

ארנון אהרון, מנכ"ל משותף בלודן (השני הוא יהודה שריד), מודה שפעילות זו פחות צומחת מפעילות ההנדסה וטכנולוגיות הסביבה, ומסביר כי עיקר הצמיחה בה נובע מכך שזו פעילות שחלק ניכר מהכנסותיה הוא משירותי תמיכה והחזקה. "זו פעילות בה מערכת היחסים עם הלקוח היא ארוכת טווח, ובממוצע כל 10 שנים צריך לשדרג את המערכות, וכך זו פעילות שהופכת לעוגן של הכנסות", הוא אומר. "בכל מקרה, חשוב לי לצמוח בכל מגזר".

הנדסה או תוכנה ובקרה, העתיד של לודן, ומה שהופך אותה למעניינת יותר מבעבר, הוא פעילות האנרגיה ואיכות הסביבה ההולכת וגדלה.

ומה זה "אנרגיה ואיכות הסביבה" לפי ההגדרות של לודן? ובכן, לודן מעניקה פתרונות טכנולוגיים לטיפול בשפכים תעשייתיים (בעיה שהמודעות אליה, ולא רק בתעשייה עצמה, הולכת וגדלה), טיפול בפסולת מוצקה תעשייתית, עריכת סקרי זיהום וביצוע שיקום של קרקעות ומי תהום וטיפול בגזי פליטה (בעיקר מתחנות כוח). "צריך לפתח טכנולוגיה ייחודית לכל מזהם", מסביר אהרון.

ואכן, לחברה יש כרגע שתי טכנולוגיות - לקסטרן (Lextran) ואקואפיור. לקסטרן עושה שימוש בחומר מיוחד (קטליסט) לספיחת גזי פליטה בעיקר מתחנות כוח. פעילות זו עדיין אינה מהותית לפעילות החברה, אך צפויה להפוך ליותר מהותית בעתיד.

"זו טכנולוגיה שנותנת מענה לשלושה מזהמים בעת ובעונה אחת, וכך עלות הקמת המתקן והפעלתו חוסכת ללקוח לא מעט כסף, לפחות חצי מעלות הטכנולוגיה האלטרנטיבית", מסביר אהרון. "ועדיין, החדירה של פעילות זו איטית", הוא מדגיש. "זהו שוק מאוד קונסרבטיבי". ואכן, רק באחרונה השלימה לודן הקמה של מתקן הדגמה תעשייתי ראשון בתחנת כוח ברומניה, וביצעה מכירה מסחרית ראשונה של הטכנולוגיה בסין. "בסין, רמת הזיהום מפליטות של תחנות כוח מאוד גבוהה ולשוק הסיני עדיין אין מענה לזה", מסביר אהרון. "בכל שבוע מקימים בסין לפחות 4 תחנות כוח בעלות 5 מגה ואט כל אחת. זה הרבה".

לעומת לקסטרן, טכנולוגיית האקואפיור, לטיהור מים ושפכים, לא נחלה הצלחה, ולפני כשנתיים הוקפאה פעילות זו.

כמו כן, לפני שנתיים החלה החברה להשקיע חלק ממשאביה בפרויקטי יצור אנרגיה (חשמל ו/או אנרגיה תרמית) תוך שימוש בחו"ג של אנרגיה ירוקה, וזה אומר פסולת עירונית ממוחזרת, גידולים חקלאיים וזבל אורגני. פעילות זו (ראו מסגרת) אמורה להניע את החברה קדימה, ולהוות עבורה מנוע צמיחה מהותי.

tali-z@globes.co.il

לאחר חופשה ארוכה, ובתום עונת הדו"חות, המדור "חברה על הכוונת", חוזר לסדרו ויופיע מעתה והלאה פעם בשבועיים

פלוס עיקרי

ערך וצמיחה באותו סל; תשואת דיבידנד נדיבה

לודן היא חברת ערך אך בשנה האחרונה אפשר להגיד כי הפכה במקביל לחברת צמיחה הודות לפעילות האנרגיות המתחדשות שפיתחה. פעילויות ההנדסה, התוכנה והבקרה, שנופלות תחת ההגדרה של "ערך" צומחות באופן עקבי ויציב (אם כי לא גבוה), ומהוות עוגן הכנסות לא מבוטל. החברה נסחרת כרגע לפי מכפיל רווח די סולידי (6) - נמוך בהרבה מזה של מתחרתה העיקרית המקומית, ברן (10). תשואת הדיבידנד של המניה די מפנקת - 11.1% - והעובדה שכמעט מחצית מהונה הוא הון צף, מקטינה את התנודתיות במניה ומאפשרת רכישה של מניותיה כמעט בכל עת.

מינוס עיקרי

התפתחות איטית של שוק האנרגיות המתחדשות

מנוע הצמיחה העיקרי של לודן טמון בשוק האנרגיות המתחדשות, אך מכיוון שזה תלוי רגולציה - רגולציה שעדיין לא ממש רקמה עור וגידים - הפיכתו למקור הכנסות משמעותי עדיין מוטלת בספק. יותר מזה. החדירה של האנרגיות המתחדשות, כמקור אנרגיה אלטרנטיבי - אפילו בתוך מסגרת רגולטורית תומכת - נחשבת לדי איטית, ולכן מדובר במנוע צמיחה שיוכיח את עצמו רק בטווח הארוך יותר ולא הקצר. כמו כן, לודן עדיין מושפעת ממשבר החוב האירופי (שעתידו עדיין לא ברור), וזה נותן את אותותיו ברווחיות התפעולית של החברה.

לודן
שנת הקמה: 1977
תחום פעילות: מתן שירותי הנדסה וניהול פרויקטים
מיקום: פתח תקווה
שווי חברה: 13 מ' ד'
תשואה מתחילת השנה: 13.9%-
מנכ"לים משותפים: ארנון אהרון ויהודה שריד
יו"ר: משה לוסקי
בעלי המניות: ארנון אהרון (8.7%); יהודה שריד (8.8%); קופות וקרנות של מגדל (12.3%); ציבור ואחרים (70%)
מספר עובדים: 747

עוד כתבות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לנאום על סכנות נגיף הקורונה / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

הצבעה בצל המגיפה: "טראמפ לא יכול לדחות את הבחירות"

האם הבחירות לנשיאות ארה"ב ייערכו במועד ● איך מקיימים פריימריז בזמן מגפה ● ולמה הצבעה במעטפות הפכה לשאלה המכרעת של הקמפיין ● יפתח דיין, פרשן ובלוגר לפוליטיקה האמריקאית, מתארח בפודקאסט ׳המדריך לטראמפיסט׳ כדי להסביר מה עושה נגיף אחד לקמפיין 2020 ● האזינו

מלון שטרקמן בנהריה / צילום: אורי אקרמן

המכה של המלונות המשפחתיים: "אפילו במלחמה זה לא היה ככה"

בעלי המלונות המשפחתיים חטפו מכה קשה, אולי קטלנית, מהתפרצות מגפת הקורונה. שלושה מהם מספרים על ההתמודדות עם העצירה הפתאומית והמוחלטת של העבודה, ועל הצורך בעזרה מהממשלה

מפלס הכנרת עולה? מה אפשר לקנות מסביב לה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מפלס הכנרת בעלייה? איזה נכס אפשר לקנות מסביב לה

קוטג' בן 5 חדרים ב-1.63 מיליון שקל או בית בן 8 חדרים ב-1.2 מיליון

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

בנימין נתניהו עם נפתלי בנט / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

בנט בביקורת על הסגר הכללי; גורם בסביבת נתניהו: שיבצע את שהוטל עליו

"חייבים לעבור ממדיניות הפטיש למדיניות הפינצטה", כתב הערב שר הביטחון נפתלי בנט בפוסט פייסבוק ● בסביבת נתניהו לא היו מרוצים והגיבו כי "במצב חירום מצופה משר בממשלה להתנהג בצורה אחראית ולקיים את הדיונים בפורומים המקצועיים בממשלה ולא בתקשורת"

נכנסים לבית - שירלי דן בהרצליה / צילום: שי אדם, גלובס

אירופי עם לב חם: הבית בהרצליה שכל אחד היה רוצה להעביר בו בידוד

בבית בן ארבע הקומות שתכננה שירלי דן בהרצליה נעשה ניסיון לחמם את החללים הבהירים באמצעות רצפת עץ, רהיטים שחורים וקירות מחופי לבֵנים

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בעזרת 8200: מאגרי הנתונים שהממשלה פרסמה על הקורונה

קבצי אקסל עם נתונים על כמאה אלף בדיקות, ועל מספר המבודדים, עלו לאתר מאגרי המידע הממשלתיים ● איסוף המידע והנגשתו מבוססים בין היתר על שיתוף הפעולה של הממשלה עם יחידת המודיעין 8200 ● גורמים בתעשייה שבדקו את המאגר: "לא מספיק אבל התחלה טובה"

חלוקת מזון לנזקקים בחג בצל הקורונה  / צילום: כדיה לוי, גלובס

סולידריות במשבר או שינוי לטווח ארוך: האם האחדות החברתית תישאר גם כשהמגפה תחלוף?

החברה הישראלית המורגלת בתקופות משבר מתגייסת גם בימי הקורונה, ויוזמות אזרחיות וולנטריות לסיוע למוחלשים בחברה שוטפות את הארץ ● מומחים מנתחים אם 'ההתארגנות של השטח' תחלוף עם היעלמות הנגיף, או שהאנרגיה הזו תהפוך לתודעה שלפיה סולידריות צריכה להיות מוסדית

אתר בניה בבוסטון שעבודתו מושהית עקב התפשטות נגיף הקורונה / צילום: David Goldman, Associated Press

כוח עליון נוסח אמריקה: איך מתמודד ענף הנדל"ן בארה"ב עם הקורונה

בישראל הוחלט בשבוע שעבר שהתפרצות הקורונה בישראל לא תוכר ככוח עליון שיאפשר לקבלנים לאחר במסירה ● ומה קורה בחו"ל?

חוסן כלכלי / צילום: איל יצהר, גלובס

מדד החוסן הכלכלי של גלובס: מה עשתה הקורונה לכיס שלנו, ומה להערכת הישראלים היא עוד תעשה

"גלובס" ומכון שילוב משיקים מדד דו-שבועי לבדיקת הדופק הכלכלי: ההכנסות של למעלה מ-60% ממשקי הבית כבר נפגעו, כ-40% מהאזרחים מעריכים שמצבם הכלכלי יורע וכרבע לא יוכלו לעמוד בחודש הבא בהוצאה בלתי צפויה • אצל העצמאים, התמונה חריפה עוד יותר: 85% איבדו מהכנסתם

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה