גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סוחרים מתחילים? הנה 10 הדיברות של המסחר העצמאי

הסוחר המנוסה בראיין לאנד, הרכיב 10 "כללי זהב" שהוא פיתח כדי לסייע לאותם סוחרים מתחילים כדי לאפשר להם לשרוד בתחום שבו יותר מ-90% נמחקים ורושמים הפסדים גבוהים

כל סוחר עצמאי מתחיל מכיר את הסטטיסטיקה הידועה לפיה כ-90% מהסוחרים נמחקים או "מפסידים את התחתונים" ומפסיקים לסחור לאחר מספר חודשים - במקרה הטוב, או במקרה הרע ממנפים את עצמם כדי להמשיך לסחור ולכסות את ההפסדים שצברו ועל ידי כך נכנסים לסיחרור של חובות שהורס להם את העתיד הפיננסי. כעת, יוצא הסוחר המנוסה בראיין לאנד, עם 10 "כללי הזהב" שהוא פיתח כדי לסייע לאותם סוחרים מתחילים כדי לאפשר להם לשרוד בתחום תקופה ארוכה יותר.

לאנד מציין כי 10 הדיברות שהוא פיתח, כתגובה לבקשותיהם של סוחרים מתחילים שפנו אליו, הן בשום פנים אינן הדיברות היחידות והמוחלטות אך הן בהחלט כללים בסיסיים שמומולץ לדבוק בהן כדי ש"הדגים הגדולים של הבורסה לא יאכלו אתכם".

1. דע את עצמך - הכלל הראשון והחשוב ביותר שלאנד מציין הוא להכיר את עצמכם ובייחוד להכיר בחולשות שלכם. המטרה היא להבין איזה סיגנון מסחר מתאים לאישיות שלכם, האם אתם מסוגלים לפתוח פוזיציה ולהחזיק בה במשך מספר ימים ("מסחר סווינג") או רק במשך מספר שעות (מסחר תוך יומי)? האם אתם מסוגלים להשלים גם עם הפסדים ולא רק עם רווחים? האם גרפים וניתוח טכני מסובך מעורר בכם בחילה? "הכי חשוב זה שלא תסגלו לעצמכם סגנון מסחר שלא מתאים לכם", מסביר לאנד.

2. השכילו ולימדו היטב את רזי המסחר - יחד עם זאת לאנד מזהיר שלא כדאי ליפול למלכודת של "לימוד יתר" ולא לקרוא יותר מדי ביוגרפיות או מדריכים של סוחרים ומשקיעי על, גדולים ומוצלחים ככל שיהיו. "הם יכולים להיות משעשעים אך הם לא ילמדו אתכם כלום על מצב השווקים בהווה". לאנד ממליץ במיוחד על שני ספרים מרכזיים - "איך לעשות כסף ממניות", שכתב ג'ים אוניל, ו"המשקיע הממושמע" שכתב מארק דאגלס, אך בכל מקרה לאנד טוען כי הדרך הטובה ביותר ללמוד היא באמצעות בלוגרים של סוחרים מקצועיים.

3. מיצאו מנטור - אחד מהעקרונות החשובים עליהם ממליץ לאנד הוא ללמוד באמצעות מנטור, אם בחינם ואם בתשלום. "אין חכם כבעל ניסיון", אומר לאנד. "ה-50 או 100 דולר שתשלמו למדריך המסחר המנוסה יכולים לחסוך לכם אלפי דולרים בהמשך.

4. פתחו מתודולוגיה משלכם - לאנד מסביר כי ניתוח המסחר שלכם על פי התוצאות (רווח או הפסד) הוא עניין מסוכן ושגוי ולכן עדיף לפתח מטודולוגיה המבוססת על הערכת היחס שבין הסיכונים מול הסיכויים ולאחר מכן לבחון את אותה שיטת מסחר לאורך זמן, בתנאי שהתמדתם בה למשך תקופה ארוכה.

5. השתמשו בכלים הנכונים - "אתם לא זקוקים לארבעה מסכים ולמחשב על עם שמונה ליבות ומערכת קירור מים כדי לסחור במניות", אומר לאנד. "אבל אתם כן זקוקים למחשב סביר, חיבור אינטרנט מהיר וברוקר טוב ואמין לסחור דרכו". בנוסף לאנד טוען כי אחד הכלים ההכרחיים הוא מערכת משוכללת המספקת מידע לגבי מניות וגרפים. (הבחירה שלו היא תוכנת Esignal).

6. כבו את האתרים והערוצים הכלכליים - אתם לא זקוקים לאתרים או ערוצים כלכליים (מלבד "גלובס") משום שהם לא ממוקדים ולא מעניקים לכם מידע לגבי המסחר אלא רק מידע פיננסי כללי ולכן מסיטים את תשומת הלב שלכם מהדברים שחשובים באמת.

7. מסחר ורגשות אינם הולכים יחד - אתם חייבים להשלים עם העובדה שבהתחלה אתם תפסידו ביותר פוזיציות מאשר תרוויחו. "אם אתם טיפוסים שחייבים להיות צודקים כל הזמן, אז המסחר הולך להיות עבורכם עניין מאתגר שיקשה עליכם להצליח בתחום", טוען לאנד. "השווקים יתקיימו איתכם או בלעדיכם, אל תנסו לנצח את השוק כי בסופו של דבר תפסידו, הדרך הנכונה היא לזרום איתו".

8. חיתכו הפסדים - "זה מאוד פשוט. אתם לא תצליחו לסחור אם לא תילמדו להשלים עם ההפסדים שלכם ולחתוך אותם בזמן הנכון. אתם חייבים להיות ממושמעים ובטוחים בעצמכם כדי לעשות זאת, אבל הפסידם הם חלק מהמשחק".

9. תסחרו פחות תרוויחו יותר - לאנד מסביר כי עדיף להיות בררנים בכל הנוגע להשקעות ופתיחת הפוזיציות. "יש להיכנס לפוזציה עם היחס סיכויי סיכון הטוב ביותר ולא לנסות להרוויח מכל הכיוונים ולכן כדאי להמעיט במסחר ככל האפשר".

10. רק מניות עם נזילות גבוהה - "מניות עם סחירות נמוכה הם מלכודת מוות", טוען לאנד. "אלא אם אתם סוחרים מקצועיים ומנוסים ביותר, פשוט תתרחקו מהמניות הללו". לכן, לאנד ממליץ לדבוק במניות עם מחזור מסחר ממוצע של לפחות מיליון מניות ביום.

עוד כתבות

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נואם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"