גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כרבע מבני ה-30-40 מסתייעים בהורים כדי לגמור את החודש

ישראל 2012: קשה מאוד להגיע לעצמאות כלכלית לפני גיל 40 ■ המומחים טוענים כי סיוע נקודתי הוא לגיטימי, אך הפיכתו לקבוע פוגעת בילדים ובהורים ■ "דור ההורים בני ה-50-60 צריכים לכלכל את עצמם, לסייע לילדים ולהוריהם המזדקנים"

גדלנו, עזבנו את הבית והקמנו משפחה. חצינו את הקו מעמדת הילדים של אבא ואמא לעמדת הורה המגדל את צאצאיו. אבל האם שינוי הסטטוס מתבטא גם מבחינה כלכלית? נראה כי ניתוק חבל הטבור אינו משימה קלה, ולא מעט מהמשפחות הצעירות היום, כבר בעשור הרביעי לחייהן, מסתמכות על עזרה מההורים.

מחקר שנערך עבור "גלובס" על-ידי מכון המחקר פאנלס, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all, מגלה כי רבע מהצעירים בני 30-40 מקבלים סכומי כסף מהוריהם - בסכומים משתנים (8%) או בכאלה שנעים בין טווחים שונים: 4.3%, לדוגמה, מקבלים עד 500 שקל בחודש מהוריהם; ואילו 1.3% - מעל 3,000 שקל באופן קבוע. מעל 70% מבני גילאים אלה נשואים עם ילדים או מגדלים ילדים עם בן-זוג.

האם אלה שאינם מסתייעים בהוריהם אינם זקוקים לכך, או שמדובר בסך-הכול באילוצים? 40% מעידים כי אינם זקוקים לעזרה מההורים. אלה, אולי, קרובים יותר להגדרה "עצמאים כלכלית". 44% אחרים מעידים כי להורים אין יכולת לסייע באותו אופן, גם אם התמיכה נדרשת.

ומה חלקם של ההורים בסיוע ברכישת דירה? על-פי ממצאי הסקר, מתגוררים כיום 54% מבני 30-40 בדירה בבעלותם, ו-37% בדירה שכורה. מבין אלה שרכשו דירה (86% מהם בעזרת משכנתא), רק 30% הצליחו לעשות זאת ללא עזרת ההורים.

סיוע סביב אירועים גדולים

על-פי הסקר החברתי האחרון של הלמ"ס, 38.8% מבני 30-40 מתקשים לסיים את החודש ללא מינוס. אם בעבר זו הייתה קבוצת הגיל המבוססת ביותר, בעקבות תהליכים שהתרחשו בעשורים האחרונים, מדובר כיום באחת מקבוצות הגיל שנמצאות בסיכון כלכלי גבוה: גיל הנישואים התאחר, יוקר המחיה עלה, שוק העבודה הפך לבטוח פחות, והשכר נשחק. זהו למעשה העשור שבו לרוב מתרחשים מרבית האירועים המכוננים (והיקרים), והתוצאה חקוקה בסטטיסטיקה. כתוצאה מכך, פונות רבות מהמשפחות לסיוע ההורים.

"ניתן להצביע על כך שלאחר לידת הילד השני יש עלייה בכמות הפניות להורים בבקשה לעזרה", אומר גיל אורלי, מנכ"ל "יבולים ייעוץ כלכלי", "משום שבשלב זה העלויות מכפילות את עצמן, והתייקרויות הריבית מתחילות להיות מורגשות גם הן באותו פרק זמן".

מנתוני "יבולים" עולה כי הנקודות המרכזיות שבהן הורים מסייעים למשפחות הצעירות הן סביב אירועים גדולים: במימון החתונה, בקניית הדירה תוך מתן סכום ממוצע של 150 אלף שקל, בקניית הציוד לקראת הלידה הראשונה וכן בקניות לנכדים ובמימון חופשות משפחתיות.

"רוב ההורים לוקחים על עצמם את העלויות הללו או לפחות את חלק מהן", מרחיב אורלי, "ועל-פי הערכותינו, בכ-64% מהמשפחות יש מעורבות כלכלית של ההורים בצמתים החשובים, גם במחיר של לקיחת הלוואות. מבין 36% הנותרים, יש גם הורים רבים שהיו שמחים לסייע לילדיהם, אך מצבם הכלכלי אינו מאפשר להם זאת".

נתינה ללא גבול

ההסתמכות על עזרת ההורים מגיעה בווריאציות שונות. כש-א' (35) החליט סוף-סוף כי ביכולת משפחתו, המונה 4 נפשות, להחליף את הדירה השכורה בדירה משלהם באזור השרון, היה ברור לו שחלק גדול מהסכום הראשוני ימומן על-ידי הוריו. ההורים אינם עתירי-ממון ומקוטלגים כ"מעל לממוצע", אבל מבחינתם אין ספק שלשני ילדיהם הם יעזרו במידת האפשר בקניית דירות ובמימון הלימודים. "במקום להוריש לילדיי את מה שיש לי, אני מעדיפה לראות אותם נהנים מזה", הסבירה האם.

מ' (38), אם חד-הורית לתאומות, הבינה שהוריה לא יוכלו לתמוך בה כלכלית לקניית בית, ולכן, בהחלטה משותפת, עקרה חזרה לבית הוריה המרווח במושב יחד עם בנותיה הקטנות.

במשפחתה של ל', הסיוע מצד ההורים בא לידי ביטוי בהעברה כספית קבועה של כמה אלפי שקלים לחשבון מדי חודש. אף שהיא ובן-זוגה משתכרים לא מעט גם ללא התמיכה, המינוס בחשבון עדיין אינו זר להם.

גם אם חלק ניכר מההורים שמסייעים לילדיהם מאמינים כי הבעיה של הילדים טמונה בגובה הכנסתם, וכי על-ידי הגדלת ההכנסות יוכלו לסייע להם לצאת מהמינוס - ברוב המקרים, אומרים המומחים, הסיוע הכלכלי מצד ההורים אפילו גורם להחמרת המצב ולנזק כלכלי לשני הצדדים: בעוד שהילדים מסתמכים מראש על התוספת ומבזבזים גם אותה - ההורים מקטינים את החסכונות שלהם שיוכלו לסייע להם לאחר שיפרשו. הרצון לסייע לילד ברור ומובן, אולם המומחים מאמינים כי נתינה בלי גבולות היא פצצה מתקתקת.

"גם במקרים שבהם המצב הכלכלי של ההורים מקשה עליהם להמשיך ולספק את התמיכה", מסביר אורלי, "הם עושים מאמצים רבים ונכנסים לחובות כדי להמשיך ולסייע לילדים".

לדעתו, מי שיבחר לשלוח את הילדים לייעוץ ואימון כלכלי שיאפשר להם למצוא את הדרך הנכונה להתאזן בסוף החודש, יסייע יותר לילדיו.

לדבריו, "יש לזכור כי דור ההורים, בני ה-50-60, מתמודד עם בעיה משולשת: הצורך לכלכל את עצמם, לסייע לילדים לפחות עוד עשור ולדאוג להוריהם המזדקנים. על רקע של עלייה רצופה בתוחלת החיים, הבעיה הולכת ומעמיקה".

איפה הכסף?

מחאת הצרכנים בקיץ נבעה בין השאר ממצוקת הדיור ומהקושי לרכוש דירה בישראל. היועץ העסקי צביקה ברגמן, מחבר הספר "חינוך פיננסי", סבור כי ניהול כלכלי נכון בשלב מוקדם היה מוביל למצב אחר.

"לצעירים אין כסף לקנות דירה, וזו עובדה, אבל זוג בני 35 שנכנס למעגל העבודה בגיל 25, צבר במשותף 20 שנות עבודה - ומכאן שהם יכלו לחסוך מאות אלפי שקלים. לאן נעלם הכסף? איך נוצר מצב שאין להם הון עצמי ראשוני לדירה? אז נכון שלקנות 4 חדרים בתל-אביב זה יקר, אבל דירת 3 חדרים בעיר הסמוכה לתל-אביב בכמיליון שקל הייתה אמורה להיות בהישג ידם במובן של הון ראשוני למשכנתא. מעבר ליוקר המחיה, אחריות אישית והתנהלות פיננסית הם הבסיס לבניית הון ראשוני והם מחייבים הפחתה ברמת החיים. במציאות של ימינו, אי-אפשר גם ללבוש לקוסט, גם לאכול סושי וגם לחסוך כסף לדירה".

ברגמן מתייחס לתהליך קבלת ההחלטות שנובע מ"הלב" ומ"מה יגידו": "הרי זוג צעיר יכול לסיים חתונה עם רווח של 40 אלף שקל, ובמקום זה הרבה נשארים עם הפסד של 100 אלף שקל. הבורות הפיננסית נובעת מהאווירה שזה לגיטימי. חינוך פיננסי היה מנטרל את האגו ואת ההחלטות שבאות מהלב".

ד"ר יאיר לוריה, מחבר הספר "כלכלת בית" ויועץ עסקי וכלכלי, תולה את הגירעון התקציבי האופייני כיום למשפחה המתהווה ב-3 אפיונים מרכזיים: ראשית, חוסר היכולת להעריך את רמת ההוצאות השוטפות בשל ריבוי הערוצים של הוצאת הכספים (כרטיסי אשראי, הוראת קבע ומזומנים). "נוצר מצב שבו המשפחה מעריכה שהיא מוציאה פחות ממה שהיא מוציאה בפועל", הוא מסביר.

שנית, מציין לוריה את רמת החיים הגבוהה ואת תרבות השפע אליה נולד הדור הזה. "זה דור שמתעקש לגור בגוש דן, דור שיוצא ומבלה בלי סוף, ושבכל משפחה יש שתי מכוניות גם אם לא צריך. ובעיקר, זה דור שלא מוכן לצמצם ולפגוע ברמת החיים שלו".

נדבך אחר אליו הוא מתייחס הוא "נכונות בינונית להתאמץ במקום העבודה - כך שאנשים מרוויחים פחות ממה שהם יכלו אילו היו מתאמצים".

3 הגורמים הללו, לדבריו, מובילים לצריכה קבועה הגבוהה מההכנסות, ומכאן לגרעון מצטבר הנע סביב 10,000 שקל לחודש. על רקע זה, מסביר לוריה, העזרה מההורים היא דווקא מקור מימון לגירעון התקציבי של המשפחה המתהווה.

- האם התמיכה הכלכלית של ההורים מאפיינת את המנטליות הישראלית, או שהיא נפוצה גם בעולם?

לוריה: "בעולם זה קיים אבל בממדים נמוכים יותר. הסיבה לכך היא יוקר המחיה בישראל, הכולל הוצאות דיור גבוהות ורמת חיים גבוהה, לצד נכונות של ההורים לתת. באירופה יש פחות ילדים למשפחה הממוצעת, ולכן יכולת התמיכה היא אחרת".

"כמעט תמיד זה נגמר בכי רע"

עזרת ההורים, לדברי לוריה, "עשויה לעיתים להוות סיכון להורים. בגיל 70, רמת החיים של ההורים אינה כרוכה בהוצאות גבוהות באופן כללי, כך שילדיהם צורכים ומוציאים יותר מהם; ההורים מוציאים פחות על עצמם ומסייעים במימון רמת החיים של ילדיהם.

"ומה ההשלכות לטווח הארוך? כאשר מתחילה הידרדרות רפואית במצבם, לרוב מגיל 75 ואילך, ערוץ המימון לילדיהם הולך ונסגר. ההורים לא לוקחים בחשבון מראש שבשלב מסוים הם יצטרכו את כספם בכדי לממן את עצמם, ואז מגיע מצב שעלויות המחיה של ההורים נופלים על הילד".

בשלב זה הילדים מגיעים לגיל 40 ללא עצמאות כלכלית. לדבריו, "ל-70% מהמשפחות בטווח הגילאים הזה אין עצמאות כלכלית, וזוהי פצצה מתקתקת".

גם בארגון "פעמונים" מדברים על תופעה רחבת-היקף: "אני נתקל יותר ויותר במקרים שבהם בני-זוג שהגיעו לליווי אצלנו מגלים כי הם מסתייעים בסכומים לא מבוטלים מההורים", אומר יוני כהן, יועץ מקצועי בארגון. "תופעה מדאיגה זו מביאה איתה הרבה כאב ראש, ולא אחת גם כאב לב. הילדים הורגלו לחשוב שלהורים יש תמיד כסף ושהסיוע לא ייפסק ולא אמור להיפסק לעולם.

"ההורים, מצידם, דואגים לילדיהם שלא מצליחים לסגור את החודש, ומדאגה כנה זו מרגילים אותם לסיוע שעלול להיות חרב פיפיות. כשההורים יוצאים לגמלאות או נקלעים בעצמם למצוקה כלכלית, לא תמיד הם יכולים להמשיך את הסיוע וזקוקים לכסף להישרדות שלהם".

"ככלל", אומר כהן, "יש לחלק את העזרה מההורים לשניים: הוצאות שוטפות וחיסכון לילדים (ולנכדים). כשמדובר בהוצאות שוטפות אנחנו נכנסים להרגל בעייתי מאוד, שבו בדרך-כלל מדובר בצד אחד שנותן, או נותן יותר מהשני - ומניסיון רב-שנים, זה כמעט תמיד נגמר בכי רע. מתגלעות מריבות, נוצרים מתחים בין בני-הזוג ובינם לבין הוריהם וכן בינם לבין אחים אחרים. למשפחות המפתחות תלות בסיוע הכלכלי דרוש שינוי מהותי של הרגלי ההתנהלות".

אז מה אפשר לעשות? אוריאל לדרברג, מנכ"ל "פעמונים", ממליץ "לנסות להתמודד עם ההוצאות השוטפות בכוחות עצמכם ולהסתייע בהורים בחיסכון לילדים או בהוצאות מיוחדות נצרכות, רק לפי יכולת ההורים. כך תוכלו ליהנות מהפירות של עזרה זו בנקודות זמן חשובות".

הפן הפסיכולוגי: כסף מתורגם לאהבה

ממה נובעת הנתינה הכלכלית, וכיצד ניתן לאזן אותה עם טובת הילדים? "נתינה כספית אינה שונה מכל נתינה של הורים לילדים. כסף לעתים קרובות מתורגם לקשר, לאהבה, לאכפתיות ולדאגה", אומרת יהודית רובינשטיין, פסיכותרפיסטית קלינית ממכון פ.י.ה ומנהלת פורום אתר zap doctors.

"ההורים סיפקו לילד את צרכיו בגיל צעיר ורואים את הנתינה כהמשך הקשר. השאלה אינה אם לתת או לא, אלא אם הנתינה מקדמת או רק מספקת את הנחוץ והחסר, וזהו הבדל מהותי מבחינתי: נתינה כדי למלא חוסר, מגדילה את ה'אין', ונותנת הרגשה של מחסור שהבוגר לא מסוגל למלא בכוחות עצמו.

"נתינה כדי לאפשר קידום כלכלי או מקצועי היא עזרה לצורך ההתפתחות העתידית של ילדינו. כאן נשאלת שאלת המידתיות, ואני מציעה לפעול לפי העיקרון של לתת כדי לעודד ולתת אפשרות, אבל להשאיר מקום למאמץ אישי, לתכנון אישי ולמאבק".

- האם הנתינה היא צורך של ההורים יותר מאשר של הילדים?

"נתינה כספית לעתים מתפרשת כקשר ואהבה של ההורה לילד. ההורים זוכרים את הקשיים שלהם ורוצים לחסוך אותם מילדיהם.

"המלצתי היא לזכור שאותו קושי הוא שעזר להורים להתבגר ולימד אותם התנהלות פיננסית עצמאית. עם זאת, נתינה לילדים היא ההמשך הבסיסי של הקיום ושמירת ההמשכיות הבין-דורית, ומכאן שהביטחון שאפשר לקבל עזרה לעתים קרובות חשוב יותר מהעזרה עצמה".

האם אתה מקבל עזרה כספית חודשית מההורים

האם קאתה מקבל

עוד כתבות

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

אג"ח ירוקות / צילום: שאטרסטוק

אג"ח ממשלת ישראל - גן עדן למשקיעים זרים

כניסת ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי WBGI רק מחזקת את הסיבות שיש למשקיעים הישראלים והזרים להחזיק כיום אג"ח ישראלי בתיק ההשקעות

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

ליברמן: נשמח לשמוע שנתניהו מפרק את גוש הליכוד-חרדים

באשר לאמירות כאילו נתניהו מתעכב עם השבת המנדט לנשיא כי הוא מחכה לשמוע שליברמן מתנער מתמיכה בממשלת גנץ מבחוץ באמצעות הסיעה המשותפת, אמר ליברמן: "היחיד ששיתף פעולה לאורך שנים עם הח"כים הערבים, זה נתניהו"

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ והרמטכ"ל כוכבי ייפגשו "לאור ההתפתחויות האזוריות”

הפגישה נערכת לאור בקשתו של ח"כ בני גנץ ובאישור רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו ● ב-23 באוקטובר יפקע המנדט שמחזיק נתניהו להרכבת הממשלה

הפגנות פרו־כורדיות בלונדון/ צילום: רויטרס

שהכורדים יחפשו את נפוליאון: איך טראמפ הסתלק מסוריה?

החלטותיו של דונלד טראמפ להסתלק מגבול סוריה־טורקיה החרידו את הקרובים שבבעלי בריתו • אבל מחריד לא פחות הוא תהליך קבלת ההחלטות: מה שהתחיל במחוות ידידות לטורקיה מסתיים, פחות משבוע אחר כך, באיומים ובהחרמות

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

נזקי הסנדוויץ' המורעל: לצרכנים יש זיכרון קצר, אבל לא בטוח שזה יעזור במקרה של ארומה ת"א

אשפוז לקוחות ארומה ת"א שאכלו כריך טונה עלול לגרום לחברה נזק תדמיתי שעוד מוקדם להעריכו ● מומחים מעריכים שכעת הדילמה היא בין עורכי הדין שמפחדים מתביעות לבין יועצי התקשורת שמציעים שקיפות ● ועד כמה נלקח הזיכרון הקצר של הצרכנים בניהול המשבר? ● ניתוח גלובס

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

הנאסד"ק עלה ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1%, והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסווגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של CNBC, אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות, וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הניסוי של מדד הדירות החדשות נכשל, וכולנו משלמים את המחיר

מחירי הדירות עולים לאיטם, למרות המאמצים הכבירים והמשקולות הממשלתיות ● אולם לצד מדד מחירי הדירות, מתקיים לו מדד מחירי הדירות החדשות, שנוצר בעקבות לחצים של אנשי כחלון ● אך את המחיר לניסוי הכושל הזה משלם כלל הציבור, ובמיוחד רוכשי דירות צעירים

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

ליאו ליידרמן / צילום: תמר מצפי

מדד התחרותיות העולמי: ישראל דורגה במקום ה-20, ללא שינוי מהשנה שעברה

הפורום הכלכלי העולמי, שעורך את המדד, הדגיש את היותה של ישראל מרכז חדשנות ואת ההשקעה הגבוהה במחקר ופיתוח - 4.3% מתוצר ● הדוח לא מגלם את החריגה הצפויה מיעד הגירעון של 2019 ואת חוסר היציבות הפוליטי שעשוי להוביל לבחירות שלישיות בשנה

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

מחרוזת התפילה האלקטרונית Click to Pray / צילום: יח"צ

סלח לי אבי כי הקלקתי: הוותיקן השיק מכשיר תפילה לביש

מדובר במחרוזת תפילה אלקטרונית בשם Click to Pray ("לחץ כדי להתפלל"), שניתן לענוד כצמיד, ומחוברת לאפליקציה למובייל

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

יאיר לפידות ודב ילין/ צילום: איל יצהר

מכונת הכסף של ילין לפידות: בית ההשקעות שמרוויח כ-150 מיליון שקל בשנה בלי מינוף פיננסי

מותג חזק, רווחיות גבוהה ומנגד תמהיל מוצרים צר שעלול לגרום לתנודתיות ותלות במייסדים - זה מה שחושבים במידרוג על בית ההשקעות שמובילים דב ילין ויאיר לפידות ● ההחזקה ב-50% מבית ההשקעות, באמצעות אטראו, היא הבסיס העיקרי לאיתנות ולתזרים של חברת לידר השקעות, שהנפקת האג"ח שלה קיבלה דירוג A1 באופק יציב

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית