גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מגיע לגרושתך מכישרונך הפרטי

הפיזיולוג לא ציפה שגרושתו תדרוש ממנו לחלוק עימה את המוניטין שלו כצייר חובב

כשהפיזיולוג הבכיר בגמלאות גמר אומר להתגרש מרעייתו לה היה נשוי שנים רבות, הוא ציפה לחלוק עימה את רכושו, זכויותיו הכספיות ואולי אפילו את המוניטין האישי שצבר בתחום עבודתו, אך הוא בוודאי לא צפה את תביעתה של האישה לחלוק עימה את שווי כשרונו כצייר חובב, אשר לטענתה הוא בעל פונציאל לעשיית רווחים עתידיים רבים.

מוניטין אישי הוא פוטנציאל ההכנסה הצפוי לאדם שהוא בעל מקצוע חופשי כגון עורך דין, רופא, איש אקדמיה או אמן. זה מכבר קבעו בתי המשפט שחלוקת הרכוש בין בני-זוג לקראת פרידתם לא כוללת רק נכסים וזכויות קיימות, אלא גם את המוניטין האישי, קרי נכסים או יכולות אשר יש להם פוטנציאל להניב רווח גדול בעתיד.

כך, לדוגמה, ייתכן שאישה עקרת-בית אשר תמכה בבעלה לאורך שנות לימודיו בבית-הספר לרפואה, ומתגרשת ממנו דווקא כשהפך לרופא מתחיל, תהא זכאית להיות שותפה בפוטנציאל השתכרותו העתידית כרופא בעל מעמד, ולא רק ברווחים המועטים שהספיק לצבור כרופא מתחיל עד לגירושיהם.

לאור הקשיים הרבים בהערכת שווי המוניטין, ומכיוון שבניגוד לדירה, רכב או כסף, מוניטין הוא לא נכס אשר אפשר לחלקו באופן פיזי, בתי המשפט נוטים כיום לראות במוניטין נכס המשפיע על אופן ביצוע האיזון ולא נכס אשר יש לאזן אותו עצמו באופן חשבונאי.

בית המשפט מעריך את שווי הפער בכסף, בדרך-כלל באמצעות קבלת חוות-דעת מומחה, ומעדיף להעניק אותו לבן-הזוג התומך באמצעות חלוקה לא שווה של הרכוש הקיים, מאשר לחייב את בעל המוניטין להעביר כספים ממשיים לידי בן-הזוג התומך.

הזכות להיות שותף במוניטין האישי של בן-הזוג מותנית בכך שבין בני-הזוג קימים פערים גדולים בכושר ההשתכרות, שהפער נצבר לאור חלוקה בלתי שוויונית של נטל גידול המשפחה ואחזקת הבית, ושכתוצאה רק אחד מבני-הזוג צבר במהלך הנישואים מוניטין אישי אשר יש לו פוטנציאל להניב לו הכנסה גבוהה גם בעתיד.

הקביעה שבן-זוג יהא שותף במוניטין האישי של בן-זוגו טומנת בחובה כמה מכשולים. ראשית, חלק גדול מהמוניטין האישי של האדם נובע מכשרונו המולד. כך, למשל, זמר בעל מוניטין בדרך-כלל נולד עם כישרון שירה, וקיים סיכוי גבוה שהיה מצליח כזמר גם לולא נישואיו לבן-הזוג.

קיים קושי רב לבודד מתוך הצלחתו של בעל המוניטין את החלק שצבר דווקא הודות לתמיכת בן-הזוג. קושי נוסף מתעורר כאשר בעל המוניטין החל לצבור את המוניטין טרם נישואיו לבן-הזוג, ויש צורך לבודד מתוך המוניטין רק את החלק שנצבר בזמן הנישואים.

כך, למשל, במקרה של הצייר החובב נפסק שהאישה אינה שותפה במוניטין של הבעל, מכיוון שהמקרה אינו עומד באף אחד מהקריטריונים. ראשית, חלק גדול מהמוניטין של הבעל כצייר נובע מכשרונו המולד, והראיה היא כי הוא זכה לפרסים בתחרויות אמנות כבר כשהיה ילד.

כמו כן, נקבע כי לעת היכרותם של בני-הזוג הבעל כבר היה אמן מוכר ובעל שם אשר ערך מספר תערוכות, ולפיכך חלק אחר של המוניטין נצבר טרם נישואי הצדדים.

יתר על כן, האישה לא הוכיחה פריצה או התפתחות משמעותית בקריירה של הבעל במהלך חיי הנישואים או תוספת כלשהי בכושר השתכרותו, ולבסוף כלל לא ברור שלבעל יש פוטנציאל רווחים גבוה מציוריו בעתיד, לאור גילו המתקדם מצבו הבריאותי הרופף.

עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי - מומחית לדיני משפחה וירושה, מנהלת פורום דיני משפחה ב"גלובס".

עוד כתבות

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח