גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

באזורי התעשייה בהתנחלויות לא מתרגשים מסימון המוצרים

לאחר שרק בסוף השבוע האחרון הודיעה דרום אפריקה על סימון מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק וגם דנמרק כבר הכריזה על צעד דומה, בדק "גלובס" שלושה אזורי תעשייה באזור ■ ההפתעה: רוב האזורים - במגמת פריחה והתרחבות

"חוק החרם" שחקקה הכנסת אשתקד, אמור היה להרגיע מעט את התעשיינים שהחליטו להציב את מפעליהם ביהודה ושומרון. לפי החוק יושתו על מי שמחרים את מדינת ישראל תשלום פיצויים, ותוגבל זכותו להשתתף במכרזים כלכליים של המדינה. מהלך זה אמור היה לצמצם גם את הפגיעה במפעלים אשר סבלו לא פעם מהחרמות מצד הקהילה הבינלאומית.

באזורי התעשייה הנמצאים מחוץ לקו הירוק יש יתרונות: מיקומם המרכזי, קירבתם לדרכים ראשיות ומענקים למיניהם לבעלי העסקים, לצד ארנונה ודמי שכירות נמוכים. פארקים תעשייה באזור זה נחשבים אזורי עדיפות א' לפי חוק עידוד השקעות, ולכן מפעל שם מזכה בהטבות ממשלתיות (ראה מסגרת).

כיום פועלים בשטחי יהודה ושומרון 14 אזורי תעשייה ובהם 788 מפעלים ועסקים המעסיקים 17 אלף עובדים, מתוכם 11 אלף ערבים תושבי האזור והרשות הפלסטינית (ראה מסגרת). לאזורי תעשייה אלה השפעה גדולה על המשק, היות שיש בהם יצואנים. שני אזורי תעשייה בולטים ביו"ש הם ברקן ופארק תעשיות אדומים. פארק תעשייה משמעותי נוסף מחוץ לקו הירוק הוא עטרות, שמבחינה מוניציפלית שייך לירושלים.

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, תולה את יחסן של מדינות באיחוד האירופי כלפי תוצרת יו"ש ב"לחץ ארגוני שמאל וישראלים שפועלים להחרים את ישראל". הוא מדגיש שהמפעלים שעזבו מעטים, וחלקם עשו זאת מסיבות כלכליות ובלי קשר לעניין הפוליטי - "על כל מבנה שמתפנה - ישנם כמה מפעלים שמתמודדים", הוא אומר. דילמוני מאמין שאזורי התעשייה ביהודה ושומרון הם בסיס לדו-קיום כלכלי בין ישראלים לתושבי הרשות הפלסטינית, והם מנועי צמיחה ושיפור איכות החיים התורמים לשקט באזור. החרמת התוצרת מהאזור עלולה לגרום לפיטורי עובדים ובהם גם ערבים תושבי הרשות, ולכן לדעתו על הקהילה הבינ"ל לעודד את התעשייה ביו"ש כי בכך "תסייע בשמירה על השקט והשלום במזרח התיכון".

ברקן - במקום השוודית יבואו יצואנים ישראלים

ברקן / צילום: עינת לברון

אזור התעשייה הסמוך לישוב ברקן, שייך למועצה האזורית שומרון והוקם ב-1982 על ידי הממשלה. כיום הוא משתרע על 1,600 דונם ופעילות בו 120 יצרניות פלסטיק, אלקטרוניקה, טקסטיל, עץ, מתכת ומזון. 80% מהייצור בו מופנה לייצוא ובין החברות הבולטות שבו: סלטי שמיר, שטיחי כרמל, בייגל-בייגל (שלפי פרסומים עוזבת לצפת) כספות מגן גולדמן, ורשת הרהיטים ביתילי. 60% מהפועלים בברקן יהודים, רובם מהשומרון, ובפארק מועסקים גם פלסטינים.

לדברי אתי אלוש, מנהלת אזור התעשייה, דמי השכירות נעים בין 24 ל-27 שקל למ"ר לחודש, ולרוב חוזי השכירות הם ארוכי שנים. מחיר הקרקע לדונם מפותח מגיע ל-462 אלף שקל, התפוסה בברקן היא 95%, ו-40% מהעסקים מחזיקים בבעלות הנכס שבו הם יושבים, והיתר בשכירות.

"הארנונה שנגבית נמוכה ביחס לאזורי תעשייה סמוכים", מוסיפה אלוש, "47 שקל למ"ר לשנה לעומת 100 שקל למ"ר לשנה בפארק סיבל, שבראש העין".

עדי גולן וחיים רונן שבבעלותם חברת התיווך Nadlan Group, המבצעת עסקות גם בברקן, מצביעים על יתרונות: כוח העבודה הזמין מיישובי האזור היהודים והערבים והנגישות - "ברקן נמצאת רבע שעה ממחלף קסם המחבר כביש 6 ו-5", מזכיר גולן, ושותפו רונן מדגיש: "תוך 25-30 דקות מגיעים לתל אביב".

רונן משווה את דמי השכירות בברקן שנעים בין 24 ל-27 שקל למ"ר לחודש, לאזורי תעשייה אחרים שבהם החברה שלהם פעילה: "באזור התעשייה בקיסריה דמי השכירות אינם יורדים מ-35 שקל למ"ר בתוספת 8 שקל דמי ניהול, באזור התעשייה פארק סיבל בראש העין המחיר 35 שקל למ"ר ויותר וגם שם דמי הניהול הם 8 שקל למ"ר. באזור התעשייה חמן ליד שוהם, שם יושבות טבע ואסם, מבקשים 42 שקל למ"ר ומעלה, בתוספת שלושה שקלים דמי ניהול. רונן טוען ששילוב הארנונה ודמי השכירות הנמוכים עם הטבות המס, יכול לחסוך 50% מעלויות העסק היושב בברקן.

Nadlan Group, מנהלת כרגע מו"מ על 30 אלף מ"ר באזור התעשייה ברקן, מתוכם 10,000 מ"ר לרכישה ו-20 אלף מ"ר בשכירות עבור לקוחות.

- כיצד משפיע יחס הקהילה האירופית?

רונן: "זה מה שגרם לעזיבה של כמה חברות גדולות, כמו בייגל בייגל של חברת יוניליוור העוברת לצפת וחברת מולטילוק השוודית, יצרנית המנעולים, שעוברת ליבנה. יש חברות שבעליהן הזרים החליטו לעזוב בגלל החרם, אבל יש לא מעט יצרנים ישראלים שמייצאים לאירופה ויושבים בברקן 15 ו-20 שנה, ולמרות החרם מצהירים שהם עובדים בברקן. החרם של האיחוד משפיע בעיקר על מפעלים בבעלות זרה והתחלופה היא תהליך דינמי: לשטחים שמפנות חברות שהבעלים הזר שלהם החליט לעזוב, נכנסים יצרנים ישראלים".

עטרות - רשימת המתנה וחיבת משקיעים אמריקנים

עטרות / צילום: איל יצהר

פארק התעשייה עטרות, שהוקם בשנת 1967, נמצא במזרח ירושלים ושייך לה מוניציפלית. הוא ממוקם מחוץ לקווי 1967, בצומת דרכים בכניסה לכביש 443 לכיוון צפון ולכביש בגין לכיוון ירושלים. שטחו 1,550 דונם, פועלים בו 200 מפעלים שעובדים בהם 4,500 עובדים ולדברי מנהל מנהלת הפארק, דוד פורת, התפוסה היא 95% כש-65% מהשטחים מוחזקים בבעלות והיתר בחוזי שכירות ארוכת טווח.

"יש לנו רשימת המתנה ואנחנו נכנסים לעבודות על שלב ג' של עטרות", מספר פורת, "זו תוספת של 50 דונם בהשקעה של 33 מיליון שקל, בסיוע המינהל בראשות בנצי ליברמן, הרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים) בניהול מוטי חזן, ומשרד התמ"ת בהובלת מנהל אזורי הפיתוח יגאל יוסף. מדובר ב-14 מגרשים פנויים שיש לי עליהם 37 בקשות לאכלוס. נצטרך להיות סלקטיביים".

המפעלים בפארק הם מתחום ייצור המזון, כימיה, ברזל ועץ, ובין יתר החברות נמצא שם את מצות ירושלים, מפעל העוגיות עבאדי, מפעל מוצרי המאפה פילסברי, מפעל ביו-לאב העוסק בבדיקת איכויות מים, מפעל המשקאות הקלים סופר דרינק ומפעל המזון יסמין.

לדברי פורת, דמי השכירות בפארק עלו השנה מ-16 ו-17 שקל למ"ר ל-23 שקל למ"ר בממוצע, ומחירי הרכישה הגיעו למיליון שקל לדונם, זאת כשלפני ארבע שנים המחיר לדונם היה פחות מרבע מיליון שקל. "יש ביקוש אדיר לשטחים בעטרות בגלל ההיצע הדל בקרקעות לתעשייה בירושלים ובגלל השקט הביטחוני בגזרה. בנוסף, המיקום מצוין, בין כביש 6 לבין ירושלים, על ציר 443, מבלי להיכנס לפקקי ירושלים. תוך 20 דקות מגיעים מהפארק לכביש 6 ותוך שעה לנתניה".

"עטרות היא המקום היחיד כמעט בירושלים שמרוכזת בו תעשייה מסורתית בלבד", מציין פורת וטוען שבפארק יש "שילוב יפה בין ערבים ויהודים, הן מבחינת המועסקים והם מבחינת בעלי העסקים".

"עטרות הוא פארק תעשייה ליד עיר הבירה והמטרופולין הכי גדול בארץ, בשונה מאזורי תעשייה אחרים בישראל. כשמגיעים משקיעים אמריקניים, הקרבה לירושלים מדברת אליהם, הם מעדיפים להשקיע בעטרות בגלל החיבור לירושלים, ולמרות המיקום מעבר לקו הירוק, השנוי במחלוקת, הם מתייחסים לעטרות כחלק אינטגרלי מירושלים. זהו היתרון הגדול של המקום".

הארנונה בעטרות נגבית על ידי עיריית ירושלים, והיא נמוכה יחסית לעיר. למשל, תעריף הארנונה למבנה תעשייה בעטרות הוא 74 שקל למ"ר לשנה לעומת 92 - 123 למ"ר לשנה באזורים אחרים בירושלים, ותעריף הארנונה לבתי מלאכה ומוסכים בעטרות הוא 85 שקל למ"ר לשנה לעומת 104 - 140 שקל למ"ר באזורי העיר האחרים.

בנוסף להטבות שמקבלים יזמי הפארק הנחשב לאזור פיתוח א' (ראה מסגרת) יש גם הטבות מהרשות לפיתוח ירושלים - למשל עד חצי מיליון שקל מענק למפעל חדש או מתרחב בעטרות.

תעשיות אדומים - החלוץ היה מוסכניק

תעשיות אדומים / צילום: איל יצהר

פארק תעשיות אדומים הוא אזור התעשייה של העיר מעלה אדומים שממזרח לירושלים, מעבר לקווי 1967. הפארק, שנמצא על כביש ירושלים-ים המלח, מרחק 10 דקות נסיעה מירושלים, הוקם בשנים 1975 ו-1976, עם עלייתו על הקרקע של מוסך "החלוץ" בבעלות יצחק צרפתי. מאז 1998 החברה הכלכלית לפיתוח מעלה אדומים מפתחת, מנהלת ומשווקת אותו מטעם העירייה.

שטח הפארק 5,500 דונם, מתוכם כ-1,550 דונם סחירים, עד היום נמכרו בו 1,050 דונם והשטח הבנוי בו 290 אלף מ"ר. 280 עסקים פועלים בו היום: חנויות, מכון רישוי, מוסכים, תעשיית מזון, טקסטיל, חומרי בניין, אלומיניום, מתכות ודפוס. מחצית מהחברות בפארק מחזיקות בנכס בבעלותן והיתר שוכרות. דמי השכירות הממוצעים למבנה תעשייתי הם 23 שקל למ"ר לחודש.

בין החברות המאכלסות: סודה סטרים, מיה תבליני החיים, טעמן שיווק מזון, מוסך מרכזי של VOLVO, רמי לוי שיווק השקמה ושופרסל דיל.

מעמד הפארק כאזור עדיפות לאומית א' לפי חוק עידוד השקעות, מאפשר למפעל שהוכר על ידי מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת כמפעל מאושר, לקבל את מירב הסיוע הממשלתי באחד משני מסלולים: מסלול מענקים שמשמעותו מענק בשיעור 24% על רכוש קבוע כגון ציוד ומבנים חדשים ופטור ממס חברות בשנתיים הראשונות; מס חברות מופחת בשיעור 25% לחמש שנים נוספות וחישוב פחת מואץ; או מסלול פטור מלא ממס שמשמעותו פטור מלא ממס חברות ל-10 שנים על ההכנסה הבלתי מחולקת וחישוב פחת מואץ.

הפארק נהנה מתעריפי ארנונה שהם כמעט מחצית מהתעריף בירושלים ובבית שמש ולדברי ענת אנג'ל, מנהלת הפארק, גם מחיר הקרקע אטרקטיבי: "290 אלף שקל לדונם כולל פיתוח, ואת עלויות הפיתוח ניתן לחלק לתשלומים נוחים".

היזמים זוכים לסיוע מעיריית מעלה אדומים המפעילה למענם "מסלול ירוק". אנג'ל מתארת את מערכת הכבישים אל הפארק ובתוכו המתאימה לצורכי המפעלים ולכל סוגי כלי הרכב, ומדגישה כי הפארק מחובר לירושלים ולמעלה אדומים בדרכים מהירות, רחבות ומוארות שמקרבות אותו לעורקי תחבורה ראשיים.

בנוסף יש לפארק כוח אדם זמין מאזור ירושלים, מעלה אדומים ויישובי הסביבה, ויותר ממחצית העובדים בו הם פלסטינים. את הפארק מאבטחת חברת שמירה 24 שעות ביממה בשתי הכניסות הראשיות ובשעות הערב והלילה מופעל בו סיור ממונע.

הטבות ליזמים מעבר לקו

בהיותם נחשבים "אזור עדיפות לאומית", נהנים מפעלים מעבר לקו הירוק ממענקים והטבות מס שנותנת המדינה למפעלים תעשייתיים מייצאים. המענקים ניתנים על ידי מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת בעבור השקעות הוניות במבנים ובציוד קבוע שניתנים למפעלים.

לדברי משרד התמ"ת, יזם, דהיינו מפעל תעשייתי, באזור עדיפות לאומית א' - וכאלה הם אזורי יהודה ושומרון - יכול לבקש הקצאת קרקע בפטור ממכרז, אם יש די מגרשים להקצאה. בנוסף, מקבל היזם סבסוד על הוצאות הפיתוח של הקרקע שעליה הוא מקים את מפעלו - זה נע בין 40% ועד 85% וכמו כן הוא זוכה להנחה במחיר הקרקע עצמה ממינהל מקרקעי ישראל. היזם משלם בדרך כלל 31% מהערכת השמאי הממשלתי את שוויה של הקרקע.

זכויות עובדים מעבר לקו

ב-2007 קבע בג"ץ שחוקי העבודה הישראלים חלים גם על העובדים הפלשתינים בהתנחלויות. לדברי ארגון "שלום עכשיו", מאז קביעת בג"ץ, גם המועסקים הפלסטינים באזורי התעשייה שמחוץ לקו הירוק חייבים לקבל את מלוא הזכויות הסוציאליות, כולל שכר מינימום.

באתר של מועצת יש"ע טוענים שהעובדים הפלסטינים באזורי התעשייה משתכרים סכום הגבוה פי שניים עד שלושה מהמשכורת הממוצעת בציבור הפלסטיני וזוכים לפי חוקי מדינת ישראל לתנאים סוציאליים מלאים. כן מציינים באתר יש"ע, שסביב אזורי תעשייה אלה פורחת גם תעשייה משנית של הסעות, הובלה, אספקה, ציוד ושירותים, וזו מהווה מעגל שני של אוכלוסייה רחבה המתפרנסת מאזורי תעשייה אלה.

עוד כתבות

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

רשידה טלאיב  / צילום: Rebecca Cook, רויטרס

טלאיב ועומר על ההחלטה לאסור ביקורן: כך לא מתנהגת בעלת ברית

במסיבת עיתונאים בוושינגטון מתחו שתי המחוקקות המוסלמיות ביקורת קשה על ישראל: "התנהלותה צריכה להטריד עמוקות את האמריקאים" ● "איננו יכולים להתיר לטראמפ ולנתניהו להסתיר את האמת האכזרית על הכיבוש"

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש ששמו Springhill ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקרית גת

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

מדד המותגים: ביטוח ופנסיה / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

מותגי הביטוח והפנסיה המובילים בישראל מרכזים בידיהם כוח עצום

הגופים שמנהלים את העתיד של העובדים הופכים לישירים יותר במגע עם לקוחות הקצה ומרכזים בידיהם כוח אדיר ● כניסתן של חברות ביטוח חדשות בקיץ שעבר עשויה להביא בשורה של ממש לענף

שר הכלכלה אלי כהן צילום: תמר מצפי

לאחר שויתרה על הנחת מכס על כל חלקי המדינה, ישראל תחתום על הסכם סחר מול דרום קוריאה מחר

שר הכלכלה אלי כהן יחתום מחר בבוקר על הסכם סחר עם דרום קוריאה לאחר שישראל ויתרה על דרישתה לתחולה מלאה של הנחות תעריפי מכס על כל חלקי ישראל ● היום שלח ח"כ צביקה האוזר (כחול לבן) פניה ליועץ המשפטי לממשלה ובה ביקש ממנו למנוע מן הממשלה לבצע צעד כזה ערב בחירות

מייסד ומנכ"ל וואווי רן ז'נגפיי/ צילום:  רויטרס

מייסד וואווי: "מצב של חיים או מוות. נחתוך בשכר עובדים מיותרים"

רן ז'נגפיי שלח מזכר לעובדי ענקית הטכנולוגיה הסינית, שבו הודיע כי וואווי נמצאת במצב של חיים או מוות בשל הסנקציות מצד ארה"ב ● "במחצית הראשונה התוצאות שלנו נראו טוב. הכמות הגדולה של העסקאות גרמה לתזרים המזומנים להיראות טוב, אבל זה לא מייצג את המצב האמיתי"

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ  / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה דירה תוכלו לקנות ב-1.4 מיליון שקל בדרום הארץ?

חמישה חדרים ביבנה, ארבעה חדרים בבאר-שבע או באשקלון - או שלושה חדרים באשדוד?

גד פרופר / צילום: איל יצהר, גלובס

כבר לא עסק משפחתי: גד פרופר תובע מנסטלה 39 מיליון שקל על מניותיו באסם

בעלי אסם לשעבר, שמכר את מניותיו לנסטלה ב–2012, דורש מענקית המזון כי תשווה את התמורה שקיבל לתמורה שקיבלו בעלי המניות מהציבור על מכירת אחזקותיהם לנסטלה ארבע שנים מאוחר יותר ● במכתב שצורף לתביעה, דוחה נסטלה את הטענות

מפגינים בהונג קונג/ צילום: רויטרס

טוויטר משנה מדיניות לאחר שחשפה רשת סינית שפעלה נגד המחאה בהונג קונג

הרשת החברתית הודיעה כי חסמה מעל 900 חשבונות סיניים שהשתמשו בקידום ממומן כדי לחתור תחת הלגיטימיות של תנועת המחאה בהונג קונג, לאחר שגילתה כי הם מקושרים לממשלת סין ● בטוויטר החליטו כי גופי מדיה וחדשות שקבלת ההחלטות בהם נשלטת על ידי מדינה כלשהי לא יוכלו לבצע פרסום ממומן

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר

עומרי אילוז, עידו ספרותי, אופיר אשכנזי: מייסדי פרימטראיקס / צילום: פרימטראיקס

רכישה בתוך ישראל: PerimeterX רכשה את הסטארט-אפ פייג'סיל מנס ציונה

סכום העסקה לא נחשף, אך ידוע כי עד הרכישה, פייג'סיל גייסה מיליון דולר מהמשקיע הפרטי אלון ארבוב וממשרד ההשקעות המשפחתי Clear Future ● החברה גייסה עד כה כ-80 מיליון דולר ● הטכנולוגיה של החברה נועדה לספק הגנה מפני בוטים זדוניים, ביניהם בוטים שנועדו להשפיע על מערכות בחירות ועל סקרים מקוונים

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתחם שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה / צילום: רויטרס

ראש ממשלת איטליה התפטר; הנשיא יחליט אם ללכת לבחירות

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע על פירוק הקואליציה לפני שבועיים ● הנשיא סרג'יו מטרלה יחליט אם להכריז על בחירות חדשות או למנות ממשלה זמנית ● בינתיים, המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

חבילת סלולר ב-14.90 שקל: משרד התקשורת יבדוק האם זו לא פרקטיקה של מונופול

גם רשות התחרות בודקת את הנושא ● החשש הוא שהמבצע הוא נקיטת פרקטיקה אנטי תחרותית על ידי מונופולים ● לדברי המתלוננים על המבצע של סאני והוט, מדובר במחיר חבילה שאינו ריאלי שמשמש אינטרסים של הוט שמוגדרת כמונופול בטלוויזיה ואשר עושה כל מה שביכולתה על מנת להגן על פעילותה זו כולל פרקטיקות אנטי תחרותיות של שיווק במחירי היצף

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מנייתה מזנקת בכ-30% בוול סטריט

איתי בן זאב/ צילום: איל יצהר

לא משחקים: ועד עובדי הבורסה קורא להחרים את אירוע פתיחת המסחר עם מנהלת הליגות לכדורגל

"קופת הבורסה היא לא מגרש המשחקים הפרטי שלך", נכתב בהודעה שהופצה לעובדים, על רקע הסכם חסות עם מנהלת הליגות לכדורגל שהיקפו יותר מ-12 מיליון שקל

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

שנתיים לרכישת ניו-פארם, למה שופרסל עדיין רחוקה מלקצור את הפירות?

שינויים במטה, החלפת אסטרטגיה והפסדים של עשרות מיליוני שקלים - שנתיים לאחר רכישת ניו-פארם מידי המשביר לצרכן, שופרסל עדיין לא הצליחה לאזן את הרשת ● מה תעשה ענקית השיווק הגדולה בישראל עם רשת הפארם שלה? ● ניתוח