גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

D&B: ארנסט&יאנג מבקר שליש מהחברות הבורסאיות

במהלך השנה החולפת ביקר משרד רוה"ח ארנסט&יאנג 217 חברות בורסאיות, עם שווי שוק של 153 מיליון שקל ■ במקום השני - פירמת דלויט ■ מ"דירוג הביקורת" של D&B עולה עוד כי ה'ביג 5' מייצגים יחד כ-90% מהחברות הציבוריות בישראל

משרד רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי את קסירר-ארנסט אנד יאנג ביקר את המספר הגבוה ביותר של חברות בורסאיות בשנת 2011 - 217 חברות, שהן כ-35% מסך החברות הבורסאיות. שווי השוק של החברות שאותן ביקר המשרד הוא 153 מיליון שקל.

כך עולה מנתונים שפירסמה היום (ג') קבוצת ניהול הסיכונים D&B במסגרת דירוג Dun's 100 של משרדי רואי החשבון בישראל המבקרים חברות ציבוריות.

"דירוג הביקורת" מתפרסם לאחר שפורסמו כבר דירוגי הגודל של משרדי רואי החשבון, אך המיקומים של הפירמות בשני הדירוגים שונים. המקום הראשון בשני הדירוגים אמנם חופף, ומככב בו משרד ארנסט אנד יאנג, אך מיד אחר-כך נטרפים הקלפים.

ההבדל המשמעותי ביותר בא לידי ביטוי במיקומה של פירמת דלויט-בריטמן-אלמגור-זהר בדירוג הנוכחי, ביחס לדירוג הגודל: בעוד שמבחינת גודלה נדחקה דלויט למקום החמישי זה מכבר - בדירוג מספר החברות הציבוריות שהיא מבקרת, שומרת הפירמה שנה אחר שנה על מקומה השני והמכובד. כלומר, לקוחותיה נותרים נאמנים לה שנה אחר שנה.

משרד דלויט ביקר בשנה החולפת 102 חברות ציבוריות (כ-16% מכלל החברות הבורסאיות), אך שווי השוק שלהן נמוך משמעותית משווי השוק של החברות שביקר ארנסט אנד יאנג ועומד על כ-35.6 מיליון שקל בלבד.

מיד אחרי משרד דלויט, ממוקם משרד סומך-חייקין KPMG, שביקר אשתקד 90 חברות (14%), אך שווי השוק שלהן מסתכם ביותר מ-211.5 מיליון שקל. מבחינה זו מוביל משרד סומך-חייקין עם שווי שוק בשיעור של כ-35% מסך כל שווי השוק של כלל החברות הנסחרות בבורסה.

את המקום הרביעי תופס משרד קסלמן וקסלמןPWC, עם 71 חברות מבוקרות (שווי שוק כ-117.5 מיליון שקל).

הבא אחריו הוא משרד BDO זיו-האפט, הממוקם במקום השני (לפי מספר המועסקים הכללי בו) והרביעי (לפי מספר רואי החשבון שהוא מעסיק) בדירוגי הגודל; אך בדירוג הביקורת BDO זיו-האפט תופס את המקום החמישי עם 66 חברות מבוקרות. שווי השוק של החברות שאותן מבקר BDO הוא כ-53 מיליון שקל.

שני המשרדים המובילים בדירוג (קוסט-פורר ודלויט-בריטמן), המבקרים יותר מ-100 חברות כל אחד (כשארנסט אנד יאנג שומר על פער ניכר עם יותר מ-200 חברות מבוקרות), מבקרים יחד כ-51% מכלל החברות הציבוריות המבוקרות.

5 משרדי ראיית החשבון הגדולים בישראל (ה'ביג 5') מייצגים יחד כ-90% מהחברות הציבוריות בישראל. בנוסף, את כל החברות הדואליות (הנסחרות גם בארץ וגם בחו"ל) מבקרים 6 המשרדים המובילים בטבלה, שהם גם חברים בפירמות בינלאומיות.

סומך מוביל בבנקאות

כלכלני קבוצת ניהול הסיכונים D&B מצאו עוד כי כ-95% מהחברות הציבוריות הנכללות במדד תל-אביב 100 מיוצגות על-ידי ה'ביג-5'. בזירה הזאת תופס את המקום הראשון משרד סומך-חייקין עם 33% מהחברות במדד תל-אביב 100 שהוא מבקר. אחריו, בהפרש זעום וזניח, נמצא משרד ארנסט אנד יאנג, שמבקר 32% מהחברות במדד. משרד קסלמן וקסלמן תופס את המקום השלישי (12%) ודלויט את הרביעי (11%).

משרד זיו-האפט סוגר את החמישייה הראשונה של המשרדים המבקרים את החברות הנכללות במדד תל-אביב 100, עם 7% מהחברות. 5% מהחברות הנותרות מיוצגות על-ידי משרדים שונים.

היות שרשות ניירות ערך מחלקת את החברות הציבוריות לפי ענפים שונים - ענף הבנקאות, השקעה ואחזקה, חיפושי נפט וגז, ביטוח ועוד - בחנה קבוצת D&B גם את התמחותם של המשרדים בענפים השונים.

בין היתר נמצא כי משרדי רואי החשבון המבקרים את מרבית החברות בענף הביטוח הם ארנסט אנד יאנג, שמבקר 10 חברות ביטוח, המהוות כ-77% מחברות הביטוח הנסחרות; וסומך-חייקין KPMG עם 3 חברות ביטוח (23%).

את הביקורת על ענף הבנקאות מוביל משרד סומך-חייקין KPMG. המשרד מבקר 47% מהחברות הבורסאיות בענף הבנקאות.

ענף הנדל"ן, כך עולה מהדירוג, מתפלג בין מספר רב יותר של משרדים. עם זאת, גם בענף זה משרדי רואי החשבון המובילים הם ה'ביג 5'. ארנסט אנד יאנג מבקר כ-33% מהחברות בתחום הנדל"ן; דלויט מבקר כ-21% מהן; קסלמן וקסלמן - 16%; סומך-חייקין מבקר כ-13%; ו-BDO כ-7%.

לדירוג זה נכנסים גם שני משרדים בינוניים: משרד עמית-חלפון, המבקר 6% מהחברות בתחום הנדל"ן; ובייקר-טילי-אורן-הורביץ, שמבקר 3% מהחברות.

בענף האנרגיה מוביל ארנסט אנד יאנג, עם 35% מנתח שוק האנרגיה; אחריו, עם 20% מנתח השוק כל אחד, ממוקמים משרדי BDO זיו-האפט וסומך-חייקין.

אין להספיד את המשרדים הקטנים והבינוניים

מהדירוג על פילוחיו השונים עולה כי זירת הביקורת נשלטת על-ידי משרדי ה'ביג 5', ולא בכדי. חברות ציבוריות זקוקות ככלל למשרד גדול, המעסיק כוח-אדם משמעותי-מקצועי, שיכול לספק שירותי כולבו "הכול כלול" במהירות וביעילות. כמעט רק משרדים המעסיקים מאות עובדים יכולים לתת מענה לצרכים הללו.

עם זאת, מהדירוג עולה עוד כי אין להספיד עדיין את המשרדים הקטנים והבינוניים. במסגרת דירוג הביקורת בחנו כלכלני קבוצת ניהול הסיכונים D&B איפה אלה מככבים, ונמצא כי הם אלה ששולטים על תחום ביקורת הפנים בחברות הציבוריות.

את דירוג המשרדים הללו מוביל משרד לא גדול - משרד דניאל שפירא, העורך את ביקורות הפנים של 11% מהחברות בדירוג. אמנם מחלקת ביקורת הפנים של משרד פאהן-קנה Grant Thornton תופסת את המקום השני (8%), אך במקום השלישי מככב שוב משרד קטן - עזרא יהודה שירותי ניהול, עם 7% מהחברות.

אחריו (רביעי) ממוקם משרד חייקין-כהן-רובין (4%), ומיד אחריו נמצא משרד דלויט-ברייטמן-אלמגור-זהר, שעורך ביקורת פנים ל-3% מהחברות. שיף-הזנפרץ ורוזנבלום-הולצמן גם הם משרדים בינוניים המשמשים כמבקרי פנים של 3% מהחברות.

את העשירייה סוגרים משרד ליאון-אורליצקי וחברת פוקוס שירותי ייעוץ פיננסי (עם 2%) ומשרד בייקר-טילי (1%).

תא 100

דירוג משרדי רואי חשבון לפי שווי שוק של החברות המבוקרות

חברות בורסאיות

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א צמצמה את הירידות בנעילה לאחר הציוץ של טראמפ

המדדים המובילים ננעלו בטריטוריה הירוקה לאחר יום אדמדם ● טראמפ צייץ כי ארה"ב וסין קרובות ל"הסכם סחר גדול" ● לאומי פרטנרס במגעים לרכוש 20% מחברה בת של פוקס, מנייתה של חברת האופנה זינקה ביותר מ-7%

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

לארי פייג' / צילום: רויטרס

החיים שאחרי גוגל: לארי פייג' מממן חיסונים בחינם לילדי קליפורניה

פייג', שממוקם במקום השביעי בין עשירי העולם, פרש מוקדם יותר החודש מכסא המנכ"ל של אלפאבית ● פייג' מממן את החיסונים במסגרת ארגון מקומי בשם "Shoo the Flu", שמציעה זריקות חינם בבתי ספר וגני ילדים בעיר

ד"ר נורית הראל / צילום: יח"צ

יו"רית ד"ר פישר חוברת לדונרשטיין במרוץ לנשיאות התאחדות התעשיינים

אם שמואל דונרשטיין ייבחר לתפקיד הנשיא הבא של התאחדות התעשיינים, ד"ר נורית הראל תכהן כסגניתו

זאב ביילסקי / צילום: משה מילנר - לע"מ

נפתר זמנית משבר מכוני הבקרה בענף הבנייה

בשעות שלפני פיזור הכנסת אמש ניסו ראש מטה הדיור זאב ביילסקי וסגן שר האוצר איציק כהן, להכניס סעיף לצד פיזור הכנסת שיאריך את הפטור מביקורת במכוני בקרה, מעבר לינואר 2020 ● לבסוף נקבע שוועדה זמנית שתוקם תטפל בנושא

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

טראמפ וארדואן / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

החלטה היסטורית בארה"ב: הסנאט הכיר רשמית ברצח העם הארמני

ההחלטה, שהינה בעיקר מוסרית והצהרתית, מגיעה על רקע מערכת היחסים הרעועים בין ארה"ב וטורקיה בשנים האחרונות ובמיוחד בעקבות מעורבותה של טורקיה במלחמת האזרחים בסוריה באחרונה ● על פי דיווחים בטורקיה, בעקבות החלטת הסנאט, טורקיה הוציאה בשעה האחרונה זימון לשגריר ארה״ב באנקרה לשיחת נזיפה

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה

יגאל גלאי / צילום: רפי דלויה

מיזוג בענף יחסי הציבור: גלאי תקשורת וגל תקשורת מאחדים כוחות

החברה החדשה תיקרא גל-גלאי ותנוהל על ידי יגאל גלאי וגל בייסברג

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות