גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

D&B: ארנסט&יאנג מבקר שליש מהחברות הבורסאיות

במהלך השנה החולפת ביקר משרד רוה"ח ארנסט&יאנג 217 חברות בורסאיות, עם שווי שוק של 153 מיליון שקל ■ במקום השני - פירמת דלויט ■ מ"דירוג הביקורת" של D&B עולה עוד כי ה'ביג 5' מייצגים יחד כ-90% מהחברות הציבוריות בישראל

משרד רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי את קסירר-ארנסט אנד יאנג ביקר את המספר הגבוה ביותר של חברות בורסאיות בשנת 2011 - 217 חברות, שהן כ-35% מסך החברות הבורסאיות. שווי השוק של החברות שאותן ביקר המשרד הוא 153 מיליון שקל.

כך עולה מנתונים שפירסמה היום (ג') קבוצת ניהול הסיכונים D&B במסגרת דירוג Dun's 100 של משרדי רואי החשבון בישראל המבקרים חברות ציבוריות.

"דירוג הביקורת" מתפרסם לאחר שפורסמו כבר דירוגי הגודל של משרדי רואי החשבון, אך המיקומים של הפירמות בשני הדירוגים שונים. המקום הראשון בשני הדירוגים אמנם חופף, ומככב בו משרד ארנסט אנד יאנג, אך מיד אחר-כך נטרפים הקלפים.

ההבדל המשמעותי ביותר בא לידי ביטוי במיקומה של פירמת דלויט-בריטמן-אלמגור-זהר בדירוג הנוכחי, ביחס לדירוג הגודל: בעוד שמבחינת גודלה נדחקה דלויט למקום החמישי זה מכבר - בדירוג מספר החברות הציבוריות שהיא מבקרת, שומרת הפירמה שנה אחר שנה על מקומה השני והמכובד. כלומר, לקוחותיה נותרים נאמנים לה שנה אחר שנה.

משרד דלויט ביקר בשנה החולפת 102 חברות ציבוריות (כ-16% מכלל החברות הבורסאיות), אך שווי השוק שלהן נמוך משמעותית משווי השוק של החברות שביקר ארנסט אנד יאנג ועומד על כ-35.6 מיליון שקל בלבד.

מיד אחרי משרד דלויט, ממוקם משרד סומך-חייקין KPMG, שביקר אשתקד 90 חברות (14%), אך שווי השוק שלהן מסתכם ביותר מ-211.5 מיליון שקל. מבחינה זו מוביל משרד סומך-חייקין עם שווי שוק בשיעור של כ-35% מסך כל שווי השוק של כלל החברות הנסחרות בבורסה.

את המקום הרביעי תופס משרד קסלמן וקסלמןPWC, עם 71 חברות מבוקרות (שווי שוק כ-117.5 מיליון שקל).

הבא אחריו הוא משרד BDO זיו-האפט, הממוקם במקום השני (לפי מספר המועסקים הכללי בו) והרביעי (לפי מספר רואי החשבון שהוא מעסיק) בדירוגי הגודל; אך בדירוג הביקורת BDO זיו-האפט תופס את המקום החמישי עם 66 חברות מבוקרות. שווי השוק של החברות שאותן מבקר BDO הוא כ-53 מיליון שקל.

שני המשרדים המובילים בדירוג (קוסט-פורר ודלויט-בריטמן), המבקרים יותר מ-100 חברות כל אחד (כשארנסט אנד יאנג שומר על פער ניכר עם יותר מ-200 חברות מבוקרות), מבקרים יחד כ-51% מכלל החברות הציבוריות המבוקרות.

5 משרדי ראיית החשבון הגדולים בישראל (ה'ביג 5') מייצגים יחד כ-90% מהחברות הציבוריות בישראל. בנוסף, את כל החברות הדואליות (הנסחרות גם בארץ וגם בחו"ל) מבקרים 6 המשרדים המובילים בטבלה, שהם גם חברים בפירמות בינלאומיות.

סומך מוביל בבנקאות

כלכלני קבוצת ניהול הסיכונים D&B מצאו עוד כי כ-95% מהחברות הציבוריות הנכללות במדד תל-אביב 100 מיוצגות על-ידי ה'ביג-5'. בזירה הזאת תופס את המקום הראשון משרד סומך-חייקין עם 33% מהחברות במדד תל-אביב 100 שהוא מבקר. אחריו, בהפרש זעום וזניח, נמצא משרד ארנסט אנד יאנג, שמבקר 32% מהחברות במדד. משרד קסלמן וקסלמן תופס את המקום השלישי (12%) ודלויט את הרביעי (11%).

משרד זיו-האפט סוגר את החמישייה הראשונה של המשרדים המבקרים את החברות הנכללות במדד תל-אביב 100, עם 7% מהחברות. 5% מהחברות הנותרות מיוצגות על-ידי משרדים שונים.

היות שרשות ניירות ערך מחלקת את החברות הציבוריות לפי ענפים שונים - ענף הבנקאות, השקעה ואחזקה, חיפושי נפט וגז, ביטוח ועוד - בחנה קבוצת D&B גם את התמחותם של המשרדים בענפים השונים.

בין היתר נמצא כי משרדי רואי החשבון המבקרים את מרבית החברות בענף הביטוח הם ארנסט אנד יאנג, שמבקר 10 חברות ביטוח, המהוות כ-77% מחברות הביטוח הנסחרות; וסומך-חייקין KPMG עם 3 חברות ביטוח (23%).

את הביקורת על ענף הבנקאות מוביל משרד סומך-חייקין KPMG. המשרד מבקר 47% מהחברות הבורסאיות בענף הבנקאות.

ענף הנדל"ן, כך עולה מהדירוג, מתפלג בין מספר רב יותר של משרדים. עם זאת, גם בענף זה משרדי רואי החשבון המובילים הם ה'ביג 5'. ארנסט אנד יאנג מבקר כ-33% מהחברות בתחום הנדל"ן; דלויט מבקר כ-21% מהן; קסלמן וקסלמן - 16%; סומך-חייקין מבקר כ-13%; ו-BDO כ-7%.

לדירוג זה נכנסים גם שני משרדים בינוניים: משרד עמית-חלפון, המבקר 6% מהחברות בתחום הנדל"ן; ובייקר-טילי-אורן-הורביץ, שמבקר 3% מהחברות.

בענף האנרגיה מוביל ארנסט אנד יאנג, עם 35% מנתח שוק האנרגיה; אחריו, עם 20% מנתח השוק כל אחד, ממוקמים משרדי BDO זיו-האפט וסומך-חייקין.

אין להספיד את המשרדים הקטנים והבינוניים

מהדירוג על פילוחיו השונים עולה כי זירת הביקורת נשלטת על-ידי משרדי ה'ביג 5', ולא בכדי. חברות ציבוריות זקוקות ככלל למשרד גדול, המעסיק כוח-אדם משמעותי-מקצועי, שיכול לספק שירותי כולבו "הכול כלול" במהירות וביעילות. כמעט רק משרדים המעסיקים מאות עובדים יכולים לתת מענה לצרכים הללו.

עם זאת, מהדירוג עולה עוד כי אין להספיד עדיין את המשרדים הקטנים והבינוניים. במסגרת דירוג הביקורת בחנו כלכלני קבוצת ניהול הסיכונים D&B איפה אלה מככבים, ונמצא כי הם אלה ששולטים על תחום ביקורת הפנים בחברות הציבוריות.

את דירוג המשרדים הללו מוביל משרד לא גדול - משרד דניאל שפירא, העורך את ביקורות הפנים של 11% מהחברות בדירוג. אמנם מחלקת ביקורת הפנים של משרד פאהן-קנה Grant Thornton תופסת את המקום השני (8%), אך במקום השלישי מככב שוב משרד קטן - עזרא יהודה שירותי ניהול, עם 7% מהחברות.

אחריו (רביעי) ממוקם משרד חייקין-כהן-רובין (4%), ומיד אחריו נמצא משרד דלויט-ברייטמן-אלמגור-זהר, שעורך ביקורת פנים ל-3% מהחברות. שיף-הזנפרץ ורוזנבלום-הולצמן גם הם משרדים בינוניים המשמשים כמבקרי פנים של 3% מהחברות.

את העשירייה סוגרים משרד ליאון-אורליצקי וחברת פוקוס שירותי ייעוץ פיננסי (עם 2%) ומשרד בייקר-טילי (1%).

תא 100

דירוג משרדי רואי חשבון לפי שווי שוק של החברות המבוקרות

חברות בורסאיות

עוד כתבות

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

רשות המיסים / צילום: איל יצהר

בפחות מיממה: 40 אלף עסקים נמצאו זכאים למענקי סיוע

ביום שני הקרוב צפויים עשרות אלפי עסקים לראות את סכום הכסף לו הם זכאים - בין 3,000 ל-6,000 שקלים - בחשבונם ● מטרת הרשות להעביר כמה שיותר כספי מענקים שאושרו לפני חג הפסח

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

80 מיליארד שקל ומהר: מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק

ראש הממשלה הכריז השבוע על הכוונה להעניק מענקים לחג למשפחות עם ילדים, וגם לקשישים ● האם ייתכן שהדרג המקצועי במשרד האוצר בכלל לא ידע על זה? ● השבוע בפודקאסט "הצוללת", מאחורי הקלעים של תוכנית הסיוע למשק להתמודדות עם משבר הקורונה ● האזינו

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

מה אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון  / צילום: איל יצהר, גלובס

אילו נכסים אפשר לקנות במושבות ההיסטוריות בצפון

בית במטולה במיליון שקל, בית בראש פינה ב-2.3 מיליון שקל, בית בכפר תבור ב-2 מיליון שקל או בית בזכרון יעקב ב-3 מיליון שקל

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

רשות המסים: הקלה בחיוב שווי השימוש ברכב ליוצאים לחל"ת

על פי ההנחיות החדשות, עובדים שיצאו לחל"ת ישלמו באופן יחסי רק על הימים שהרכב היה ברשותם בפועל

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

בעקבות הפרסום בגלובס: המדינה תהפוך את המענק לעצמאים לקצת יותר משתלם

האפשרות להגשת הבקשות למענק באתר רשות המסים יוצאת לדרך • מוקדם יותר השבוע פרסמנו כאן כי המענק כפוף לתשלום מס • בעקבות הביקורת ב"גלובס" ניתנו הקלות שונות למקבלי המענק ובוטלה החובה לשלם ביטוח לאומי עליו

פקח משטרתי עובר בשכונה בבני ברק בחליפת מגן / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דרעי ובנט סיכמו: 4500 קשישי בני ברק יוצאו מהעיר למלוניות במטרה להגן עליהם

עלות הפרויקט נאמדת בכ-75 מיליון שקל, שיועברו למשרד הביטחון ממשרד האוצר ● במקביל, יצביעו שרי הממשלה בישיבת הממשלה הטלפונית באשר להטלת מגבלות נוספות על העיר בני ברק במסגרת תקנות לשעת חירום

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל, השבוע בנאום בבריסל  / צילום: Yves Herman, רויטרס

גוגל משיקה אתר שמאפשר לראות באיזה מדינות הבידוד החברתי עובד

האתר כולל פילוח לפי מדינות, ושופט את הצלחת המדיניות על פי מדדים כמו שהות בפארקים, חנויות, מקומות עבודה ועוד

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מערכת הבריאות טובה, אבל נמתחת לקצה שלה

בדיון על מערכת הבריאות רה"מ בוחר להבליט מדדים שמתמקדים ביחס עלות–תועלת, שבהם ישראל מצטיינת • אבל העובדה שאנחנו בריאים יותר בשגרה לא מבטיחה שנתמודד היטב בחירום • רק תסתכלו על איטליה וספרד, שמדורגות בראש המדד שבו מתגאה נתניהו ● המשרוקית של גלובס

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

גיל שויד קיבל בשנת 2019 תגמולים בעלות כוללת של 40 מיליון דולר

כמו בכל השנים האחרונות, גם ב-2019 רובו ככולו של התגמול לשויד הוא מנייתי ● שכר הבסיס של שויד הוא שכר מינימום, לפי בקשתו

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

יותר ממיליון חולים ברחבי העולם; 471 מתים בצרפת היום

סך מקרי הקורונה בעולם חצה את רף המיליון, כאשר יותר מרבע מהמקרים מגיע מארה"ב ● איטליה דיווחה אתמול על סך קורבנות בנפש של 13,155 עם שיעור תמותה מהנגיף של 11.8% ● סך הקורבנות בצרפת מגיע ליותר מ-4,500 בני אדם

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

הקבלנים מנסים לשרוד את הקורונה: עד מתי הם יחזיקו מעמד

נראה שכל מי שיכול עוצר עסקאות, למעט יצחק תשובה שכחלק מהמרדף שלו אחרי מזומנים עומד למכור שני מגרשים בבבלי לקבוצת חג'ג' תמורת 400 מיליון ש' ● מה התפקיד של גבי שוחט ואיך מכתב קצרצר שלו הוליד סערה נדל"נית ● הצטרפו לשידור לייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס" שמסכם שבוע