גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הלב של דודו טופז אופסן במכון לרפואה משפטית כאילו היה חפץ"

כך טוען מיקי גולדנברג, אחיו של טופז המנוח, בתביעת פיצויים שהגיש נגד משרד הבריאות, המכון לרפואה משפטית ופרופ' יהודה היס

"חלקים מגופתו של איש הטלוויזיה המנוח דודו טופז, בהם ליבו השלם וחלק מריאותיו, נשמרו בצנצנת על מדף במכון לרפואה משפטית, באופן המשפיל ומבזה את כבוד המת. זאת, ללא ידיעת משפחתו, מבלי שניתנה לכך הסכמתם ועל-ידי הסתרת העובדות הללו בדוח הנתיחה לאחר המוות".

כך טוען מיקי גולדנברג - אחיו של דודו טופז, ששם קץ לחייו בתא המעצר ניצן לאחר שהואשם בתקיפתם של מנכ"ל קשת אבי ניר ואחרים - בתביעת נזיקין שהגיש הגיש הבוקר (ד') לבית המשפט המחוזי.

התביעה הוגשה נגד משרד הבריאות, המכון לרפואה משפטית באבו-כביר, פרופ' יהודה היס, לשעבר הרופא הראשי של המכון, שביצע את הנתיחה שלאחר המוות בגופתו של טופז, וד"ר בני דוידזון, מנהל המרכז הרפואי "אסף הרופא", שמנהל את המכון.

לטענת גולדנברג, "במחשכים ובסתר, איברי אדם נערמים ומצטברים במכון לרפואה משפטית, במקום שרק למעטים היתר כניסה אליו, רחוק מעיני הציבור, רחוק מעיני משפחות הנפטרים - וללא כל פיקוח או ביקורת מקצועית או תוך עצימת עיניים ובניגוד לכל חוק... והכול תוך זילות כבוד המתים, שאיבריהם נלקחים מהם".

"זעזוע עמוק"

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אפי נווה ממשרד נוה-אטיאס, נטען כי רק כ-3 שנים לאחר מותו של טופז, נודע לאחיו כי גופתו חוללה והוצאו ממנה בסתר חלקים, ללא כל צורך רפואי או משפטי.

"הדבר גרם לתובע, שניסה לשקם את עצמו לאחר מותו של אחיו האהוב, לזעזוע עמוק, והוא סובל מאז ועד היום מנזקים נפשיים חמורים", נטען בתביעה.

גולדנברג תובע את הנזקים הנפשיים ועוגמת-הנפש והצער שנגרמו לו בשל הפגיעה בגופת אחיו המנוח. לטענתו, הגילוי הנורא כי איברים שלמים מגופת טופז הוצאו ממנו תוך הסתרה והכחשה של הנתבעים, לא הובאו לקבורה, אלא "אופסנו" על מדפי המכון כאילו "היו חפץ", והידיעה כי אחיו לא זכה לקבורה מלאה ולשקט גם עם מותו - "כל אלה הינם כסכין המפלחת, דוקרת ומבתרת את הנפש ואת הגוף, לא נותנת ולא תיתן מנוח - למת, ולאחיו שבחיים".

"התנהלות נפשעת"

ב-20 באוגוסט 2009 נמצא טופז ללא רוח חיים בתא המעצר, בו שהה בכלא ניצן ברמלה. טופז (63 במותו) התאבד בתלייה על ברז שגובהו כמטר אחד, באמצעות חוט החשמל של הקומקום שבתאו. באותו יום נותחה גופתו במכון לרפואה משפטית בידי פרופ' היס.

לפי הנטען בתביעה, מגופתו של טופז הוצאו ליבו השלם וחלק מריאותיו, ואוחסנו במכון. יום למחרת הובא טופז לקבורה בבית-העלמין ירקון, כשבני משפחתו אינם יודעים כי חלק מאיבריו הוצאו.

בתביעה נטען כי בדצמבר 2011 גילה מקור אנונימי לגולדנברג כי המכון הפתולוגי מחזיק בלבו של טופז, והוא פנה אליהם בבקשה לבירור העניין. לדברי האח, פרופ' היס והמכון הכחישו את הדברים, ובהמשך "אף ניסה היס לטייח ולהכחיש כי במהלך הנתיחה הוצא ונלקח לבו השלם של טופז". ואולם, בדיקה מעמיקה, העלתה כי הלב אכן הוצא בשלמותו.

"מהתנהלות הנתבעים עולה כי המכון פועל בפרקטיקות עבודה, אשר דומה כי נלקחו מסרט אימה ממש. פרקטיקות רשלניות, לא ראויות, בלשון המעטה. המכון שומר במחסניו איברים של נפטרים, במשך שנים רבות וללא כל צורך של ממש... תוך חילול בוטה ורמיסת כבוד המת", נטען.

גולדנברג מציין כי התנהלות הנתבעים שיטתית ומכוונת, וכי באפריל 2001 פורסם דוח הבדיקה של ועדת סגלסון, שמונתה בידי שר הבריאות לבדיקת המכון לרפואה משפטית, ושכלל ממצאים חמורים וקשים על תפקוד המכון.

בין היתר צוין בדוח השימוש ברקמות ובאיברים, שניטלו מגופות נפטרים במהלך נתיחה, לצורכי מחקר והוראה, וזאת ללא הסכמת הנפטרים בחייהם, או הסכמת בני המשפחה לאחר המוות. כן נמתחה בדוח ביקורת נוקבת על היעדר נהלים כתובים וברורים, לתיעוד של הסכמות לביצוע נתיחות ונטילת איברים ורקמות.

"המציאות הקשה העולה מתביעה זו מראה כי לא רק שדבר לא נלמד ממחדלי העבר, אלא שהנתבעים - בעזות-מצח ותוך כוונה וידיעה ברורה - ממשיכים ומתנהלים באופן מקומם ונפשע... משתמשים ועושים בחלקי גופות כבשלהם, מנצלים את תפקידם ומעמדם, באדישות לתוצאות מעשיהם, לפגיעה בנפטר ובשארי בשרו", טוען גולדנברג.

עוד כתבות

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

יו"ר הפד לשעבר אלן גריספן / צילום: Pablo Martinez Monsivais, Associated Press

המרמה החוקית הגדולה בעולם: כך חברות מעוותות את דוחותיהן

המרוץ לדחיפת מחיר המניות מעלה ללא הפסקה הביא למדיניות של גידול החברות מעל הכול ● בה בשעה שאינסוף הרכישות והמיזוגים העשירו מאות אלפי יזמים ומשקיעים, הם גם שרפו טריליוני דולרים והמיטו חורבן על מיליוני עובדים ● הפיננסיאליזציה של אמריקה - כתבה חמישית בסדרה

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

פדובה, איטליה / צילום: שאטרסטוק

איטליה: סגר הוטל על מחוזות בצפון המדינה; ישראל: עוקבים בדאגה

בסוף השבוע מתו שני בני אדם מהנגיף בצפון איטליה, וכן נרשמו עשרות מקרי הידבקות ● כעת במשרד הבריאות שוקלים כעת להרחיב את חיוב הבידוד הביתי גם על השבים מאיטליה

מתקני אנרגיית רוח של אנרג'יקס, בתי הזיקוק של בזן בחיפה, פרויקט סולארי של אנלייט / צילום: יח"צ, איל יצהר ומצגות החברות

אנרגיות מתפרצות: מה פשר ההייפ במניות האנרגיה המתחדשת?

למרות שחלקן במשק האנרגיה עדיין זעום, ורובן עדיין רושמות הפסדים - מניותיהן של החברות הפועלות בתחומי האנרגיה המתחדשת נסקו לשוויים המשקפים להן מכפילים הלקוחים מעולמות ההייטק, כשהן מותירות מאחור את ענקיות האנרגיה המסורתיות ● האם ההייפ מוצדק?

העדויות / צילום: עטיפת הספר

שיפורה של שפחה. מרגרט אטווד עשתה זאת שוב

"העדויות" הוא ספר חשוב לא פחות מ"סיפורה של שפחה"

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו, ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה מתגלגלת לבורסה: ת"א 90 צולל ב-3.3%, מניות הנדל"ן צונחות

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, צבועות באדום בוהק; ת"א 35 מאבד 2.5%, הבנקים צונחים ב-2.8% ● אל על צונחת ב-7%, פוקס צונחת ב- 4.5%, מגדל ביטוח נופלת בכ-6% ● אינפיניטי: "רמת הסיכון עולה; מדובר בשעת מבחן למערכת הבריאות"

פעוט בבייג'ין מחזיק בידו במסכת המגן שלו / צילום: Andy Wong, Associated Press

"אם יש סיבה, קחו את הסיכון וטוסו": כל מה שצריך לדעת על נגיף הקורונה

עד כמה חמורה המחלה לה גורם הנגיף, האם קיים טיפול, איך מקטינים את הסיכוי להידבק בנגיף ומהן ההנחיות המיוחדות לחוזרים מחו"ל ● משרד הבריאות מפרסם הוראות מיוחדות גם לחוזרים מאיטליה ● מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לווירוס הקורונה, המכונה COVID19

בלומברג / צילום: Carlos Osorio, Associated Press

טוויטר סגרה 70 חשבונות שתמכו בבלומברג בגלל "מניפולציית תוכן אפשרית"

המהלך עלול להיות מכה נוספת למיליארדר שהוציא עד כה מאות מיליוני דולר על קידום המועמדות שלו ● מטוויטר נמסר בשבת שהחברה השעתה את החשבונות בגלל הפרת כלליה נגד מניפולציה של הפלטפורמה שלה וספאמים

צדיק בינו / צילום ארכיון: יוסי כהן

צדיק צדק: בינו מימש את החזקותיו בפז תמורת מיליארדי שקלים לפני הנסיגה

פרידתה של פז ממדד ת"א-35 מסמלת שלב נוסף בשחיקת ערכה של חברת האנרגיה, שבשנים האחרונות ריכזה עניין בעיקר סביב המאבקים בין בכיריה ● מאז שחדל צדיק בינו מלהיות בעל השליטה בפז, נחלשה מניית החברה ב-20%, בעוד מניית הבנק שנמצא בשליטתו עלתה ב-145%

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

קרונה שבדית / צילום: שאטרסטוק

אי-קרונה במקום מזומנים: שבדיה משיקה ניסוי במטבע דיגיטלי

מטבע קרונה דיגיטלי ישמש אמצעי משלים לשטרות הכסף השבדיים בפרויקט פיילוט שהשיק בשבוע שעבר הבנק המרכזי של שבדיה ● בינתיים, סין ושווייץ נראות קרובות יותר משבדיה להנפקת מטבע דיגיטלי ריבוני

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

בנימין נתניהו, הליכוד / צילום: אמיל סלמן-הארץ

נתניהו מגזים עם הצמיחה הישראלית - אבל לא בהרבה

ישראל באמת צמחה בשיעורים נאים בעשור האחרון ● אבל כשראש הממשלה אומר שאנחנו מתקרבים למדינות כמו יפן בתוצר לנפש - הוא מתעלם ממושג חשוב בשם "כוח קנייה", שמחזיר אותנו לרמות נמוכות יותר ● המשרוקית של גלובס

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל, גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו כי לא יגיעו לתערוכה במילאנו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

וורן באפט: לחייב את הדירקטוריונים לתת יותר דין וחשבון לבעלי המניות

לדבריו, השכר הגבוה של הדירקטורים העצמאיים הגיע לרמה שעלולה להרתיע אותם ממתיחת ביקורת על החלטות גרועות של המנכ"לים

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות, ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה?