גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

20 שנה אחרי: עשן עולה מהסנה

ניסיונות ההתאגדות בכלל ביטוח עשויים לסמן מהפך ביחסי העבודה בענף וחזרה לימי הסנה *המהלך גם עלול להכביד על מכירת כלל ביטוח * המנכ"ל: "לא בכדי עובדי חברות הביטוח לא מאוגדים בהסתדרות; חברת הביטוח שניהלה ההסתדרות קרסה כלכלית"

באפריל 2010 נפל דבר ביחסי העבודה בשוק הפיננסים. מאות מעובדי חברת כרטיסי האשראי ויזה כאל הצטרפו אז להסתדרות, והקימו ועד עובדים. הייתה זו הפעם הראשונה שבה עובדים בחברת כרטיסי אשראי בישראל התאגדו - בדומה למצב שקיים זה שנים במערכת האם הבנקאית. התאגדות זו רק סימנה את הבאות: כעבור שבועות ספורים הצטרפו הקולגות, החברים מישראכרט, שהתאגדו אף הם.

כל אותו זמן, בצד השני של הרחוב הפיננסי - בחברות הביטוח - לא הורגשה דריכות מיוחדת. יותר מ-22 אלף עובדי חברות הביטוח מועסקים מסורתית בחוזים אישיים, וללא מסגרת קיבוצית. מדובר כמעט בכל העובדים בענף, להוציא כמה בקרן הפנסיה מבטחים החדשה, ועוד כמה בודדים בגופים הסתדרותיים לשעבר, שנרכשו בעבר על-ידי קבוצות הביטוח.

השבוע הופר השקט הניהולי הזה, לפחות לזמן מה, כשקבוצת עובדים בכלל ביטוח חברה להסתדרות, והחלה במאמצים לאגד יותר משליש מהעובדים. אז יוכלו לעמוד בדרישות החוק, שיחייב במקרה כזה את המעסיק להכיר בהתארגנותם של העובדים, ולנהל עמם מו"מ.

בסביבת ההסתדרות והמארגנים מספרים על מאות עובדים שהצטרפו למהלך, שככל הידוע טרם הגיע למסה הנדרשת, אך בהחלט ייתכן שיבשיל לכדי ועד | בעתיד הנראה לעין. בכל אופן, אם אכן יקום ועד בכלל ביטוח, יהיה מדובר על רעידת אדמה חדשנית מצד אחד, ומצד שני על חזרתה של העבודה המאורגנת לענף הביטוח, לאחר 20 שנות "נפקדות".

בענף הבנקאות העובדים מאוגדים, והוועדים והעומדים בראשם חזקים, ומשיגים הטבות ותנאים לעובדים - שנחשבים לכאלה מהמתוגמלים ביותר במשק. לעומת זאת, בכל חברות הביטוח הפעילות כיום, וכמעט בכל חברות הביטוח לאורך "ההיסטוריה", לא היה אף פעם ועד. לפי שעה בהנהלת כלל ביטוח לא מתכוונים לקבל את הוועד הפוטנציאלי בחיבוק ומנסים לשכנע את העובדים שעדיף להם ללא ההסתדרות.

המקרה של הסנה

מדוע אפוא מדובר על "שובה" של העבודה המאורגנת לשוק הביטוח? משום שעד לפני 20 שנה פעלה בשוק חברת ביטוח, שלא רק שעובדיה היו מאוגדים, אלא היא גם נוצרה על-ידי ההסתדרות. מדובר על חברת הסנה, שחלשה על כ-50% מהשוק, עד שהתרסקה בשנת 1992.

הסנה חברה לביטוח החלה לפעול ביוזמת ההסתדרות עוד ב-1924, וברבות השנים הפכה לחברת הביטוח הגדולה במשק. ב-1992 החברה מתה, לאחר שורת טעויות של מנהליה, וגם כתוצאה ממבנה הקבוצה. כפועל יוצא מכך, בין היתר הפכו מגדל וכלל ביטוח, שזכו בתיק ביטוח החיים שלה, לשתי קבוצות הביטוח הגדולות במשק - ושתיהן ללא ועדי עובדים.

אילן דור, בעבר יו"ר ועד עובדי הסנה, סיפר לנו השבוע שבעוד שבחברה היה ועד עובדים חזק, הרי ש"חברות הביטוח האחרות לא היו חלק מההסתדרות, ולכן לא היה בהן ועד עובדים. הן היו פרטיות". במאמץ נגדי של שי טלמון, מנכ"ל כלל ביטוח, הוא כתב לעובדים כי "לא בכדי עובדי חברות הביטוח בישראל אינם מאוגדים בהסתדרות. חברת הביטוח שניהלה ההסתדרות (הסנה) קרסה כלכלית ונעלמה מזמן מהמפה. אנו לא רוצים להגיע למקום כזה. להסכם קיבוצי יש חסרונות לא מעטים...".

בעוד שהבנקים היו מאוגדים, ענף הביטוח היה בידי בעלי עסקים פרטיים ולא מאוגד, כך שהעובדים בענף מתאפיינים בתנאי העסקה פחותים ביחס למקביליהם המאוגדים בבנקים. בסוף 2011 עבדו ב-13 קבוצות הביטוח כ-22 אלף איש. זהו גידול של כ-9% ביחס לסוף 2010, וזינוק של כ-35% ביחס למספר העובדים בענף לפני כחמש שנים - סוף 2007.

מהדוחות של 13 קבוצות הביטוח שפועלות בשלל תחומי הביטוח עולה, כי עלות השכר הממוצעת לעובד עמדה ב-2011 על כ-217 אלף שקל, לעומת כ-226 אלף שקל לעובד ב-2010, כ-213 אלף שקל ב-2009, כ-194 אלף שקל לעובד ב-2008 וכ-197 אלף שקל ב-2007.

לשם השוואה נציין, כי עלות השכר החודשי הממוצע של 50 אלף עובדי המערכת הבנקאית הגיעה בשנת 2011 לשיא של 28.1 אלף שקל לעובד, ושם יש איגודים וועדים חזקים במיוחד - כאלה שנראים לעתים כמנהלים האמיתיים של מקום העבודה שלהם.

הקונה לא ירצה ועד עובדים

אבל מה תהיה משמעות הדבר אם המהלך של העובדים בכלל ביטוח יצליח, ויחלחל לחברות ביטוח אחרות? ובכן, האירועים בוויזה כאל ובישראכרט מלמדים אותנו שזה יסתכם בכסף, הרבה כסף מבחינת בעלי חברות הביטוח, ובאובדן גמישות ניהולית מבחינת ההנהלות.

לא מדובר במהלך שלילי מבחינת העובדים או המשק, נהפוך הוא. אבל כן מדובר במכשלה נוספת שתכביד על מאמצי המכירה של חברת כלל ביטוח - שנמצאת על מדף המכירות זה זמן מה, ובמיוחד לאחר המלצות ועדת הריכוזיות. במיוחד נכון הדבר כשהגוף שהיה הכי קרוב לרכישה הוא קרן השקעות פרטית, שקרוב לוודאי שהדבר האחרון שהיא רוצה זה להתעסק עם ועד.

בכל אופן, בדצמבר האחרון נחתם הסכם עבודה קיבוצי בכאל, שעיגן את שכרם ותנאי העסקתם של העובדים, ושהעניק לעובדים תוספות שכר של עד 35% לתקופת ההסכם (לאורך כמה שנים), לצד מענק חד-פעמי בסכום של עד 4,750 שקל, שייקבע לפי הוותק והגדלת סכומי ההפרשות של העובדים לפנסיה. תנאים נוספים שנקבעו בהסכם ישפרו את התנאים הנלווים להעסקה.

עם זאת, מצב עובדי חברות הביטוח אינו מהגרועים במשק - הוא מעל הממוצע ויש תנאים נוספים לעובדים. נניח שלהסתדרות תהיה הצלחה בענף הביטוח, ובכל החברות שפועלות במגוון תחומי הביטוח הקמעוניים יוקמו ועדי עובדים. אזי ההיסטוריה הקרובה בוויזה כאל מרמזת על העלאת שכר שעשויה להסתכם אפילו בהיקף מצרפי של כ-150-170 מיליון שקל מדי שנה למשך כמה שנים. ללא ספק לא תוספת זניחה, הן מבחינת העובדים והן מבחינת המעבידים.

עוד כתבות

השר לוין במו"מ הקואליציוני / צילום: הליכוד

ישראל ביתנו: יש התקדמות במו"מ הקואליציוני עם הליכוד

בישראל ביתנו סירבו לפרט איזה התקדמות חלה בנושא תיפקוד שר הביטחון והגעה להכרעה אל מול החמאס ● עוד היום נפגש בכנסת השר יריב לוין עם נציגי ש"ס ויהדות התורה, השר לשעבר אריאל אטיאס וח"כ אורי מקלב

חגי שטדלר, מנכ"ל אלגטק / צילום: בני דויטש

האקזיט של מגדלת האצות מהערבה: נמכרה לסולאביה הצרפתית לפי שווי של עד 100 מיליון דולר

במסגרת העסקה, קיבוץ קטורה יחזיק בידיו 20% מחברת אלגטק והפעילות צפויה להישאר בישראל, לפחות בטווח הקרוב ● אלגטק מייצרת מוצרים לתעשיית הרפואה והקוסמטיקה ● 70 עובדי החברה יקבלו כל אחד בונוס של לפחות 20 אלף שקל בעקבות העסקה ● המנכ"ל: "הערבה תהפוך למרכז ביוטכנולוגיה ימית"

עמנואל מקרון  תרזה מיי ואנגלה מרקל. / צילום: רויטרס

בחירות באירופה: האם בת הכומר שהרגיזה את ענקיות הטק בדרך להפוך לנשיאת הנציבות?

הבחירות לפרלמנט האירופי ייצאו לדרך מחר ויינעלו ביום ראשון בערב ● בעוד עיני כולם נשואות לראות עד כמה יתחזק הימין האירו-סקפטי המתנגד להגירה, ענקיות הטכנולוגיה גם הן עוקבות בחשש אחרי התוצאות, שעשויות לסלול את דרכה של הנציבה הדנית לענייני תחרות לתפקיד החשוב ביותר באיחוד

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזהירה: חשש לקושי באספקת בנזין כבר בימים הקרובים

החברה מזהירה מפני אפשרות שבימים הקרובים לא תוכל לספק ללקוחותיה בנזין העומד בתקן הישראלי, בעקבות פקיעת ההיתר הזמני שניתן לדור כימיקלים להזרמת MTBE – תוסף חיוני לייצור בנזין ● דיסקונט ברוקראז': "קשה להאמין כי בעקבות החלטת עיריית חיפה יאפשרו הפסקת בנזין סדירה לאורך זמן למשק"

חיים כצמן/ צילום: איל יצהר

הפסד ממכירת FCR הקנדית צמצם את הרווח הנקי של גזית גלוב

ההפסד ממכירת ההחזקה בחברה הקנדית עומד על 486 מיליון שקל ● מימוש קרן הון בגין התאמות צפוי להגדיל את ההפסד מהעסקה לכ-550 מיליון שקל ● החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 42 מיליון שקל, לעומת הפסד של כחצי מיליארד שקל ברבעון המקביל

סטיבן מולנקוף, מנכ"ל קוואלקום / צילום: רויטרס

ביהמ"ש בארה"ב: קוואלקום פגעה באופן לא חוקי בתחרות בשוק הסלולר

השופטת קבעה שהחברה הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים, גבתה תמלוגים גבוהים באופן לא סביר ודחקה יריבות ● ההחלטה ניתנה בתביעה שהוגשה על ידי ה-FTC, ותחייב את יצרנית השבבים האמריקאית לשנות את נוהלי הרישוי שלה - שאפשרו לה לגבות מיליארדים

עירא פלטי/ צילום: אורה בשן

סרגון עוברת לראש העין: שכרה 6,000 מ"ר בפארק העסקים נצבא סיטי

ענקית הטכנולוגיה תשכור 2.5 קומות עליונות בפרויקט נצבא סיטי בראש העין ● על פי הערכות, תשלם סרגון סכום של למעלה מ-5 מיליון שקל לשנת שכירות, ועוד כ-100 אלף שקל בשנה בעבור דמי ניהול

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מהצמיחה במשק, הריבית הנמוכה והרגולטור: דוחות חזקים לחברות המימון החוץ בנקאי

ארבע מחמש החברות הנסחרות בתחום, למעט האחים נאוי שטרם דיווחה, הציגו גידול חד ברווח הנקי ברבעון הראשון של 2019 ● הרווח של פנינסולה צמח ב-45.6% וזה של אס.אר. אקורד קפץ ב-83% ● שוהם ביזנס, הקטנה בתחום, הציגה זינוק של 89% ואופל בלאנס הסתפקה בעלייה של 25%

חלקו האחורי של העגורן נפל. התאונה באתר הבניה ביבנה / צילום: ג'וזף

הבטיחות עולה כסף: למה המדינה לא מפקחת באתרי הבנייה?

תאונת העבודה הקשה באתר הבנייה ביבנה בתחילת השבוע שגבתה את חייהם של ארבעה פועלים, העלתה לסדר היום את נושא ליקויי הבטיחות באתרי הבנייה ● 20 הרוגים מאז תחילת השנה, ונראה שמה שהיה הוא מה שיהיה ● איך מונעים את התאונה הבאה? ● האזינו

דורון ספיר, רמי לוי, ערן יסעור וליאור כלפון. על כשלונות ובנייה מחדש / צילום: מורן מיטלקה

מי צפה על אצטדיון בלומפילד ולמה הוא מצפה?

וגם: דירקטוריון פעילות החומוס של שטראוס באירופה ניגב חומוס בישראל ● הרשת החברתית

גאווה / צילום: שאטרסטוק

שינוי מדיניות וחקיקה: דרישות הקהילה הגאה לקראת מצעדי הגאווה

שבועיים לפני אירועי מצעד הגאווה, התאחדו הארגונים המייצגים את הקהילה הלהט"בית וחיברו מסמך דרישות לממשלה ● מתוך הבנה שהתנאים הפוליטיים הנוכחיים יקשו להשיג שינוי בתחום הפונדקאות למשפחות המורכבות משני אבות, נושא הפונדקאות לא כלול במכתב

יצחק אנג'ל, מנכל אורמת / צילום: איל יצהר

חרף ההסתייגויות: אושרה מדיניות התגמול לבכירי אורמת

בעלי המניות של החברה הצביעו ברוב של כ-66% בעד התגמולים לבכירי החברה – הצבעת "Say on Pay"

המלכה דאינריז / צילום: באדיבות יס

אין גיבורים טובים? האכזבה מהפינאלה של "משחקי הכס" והלקח לפוליטיקה האמריקאית

האכזבה מן הפינאלה של "משחקי הכס" היא כמעט כללית – אבל אולי אין צורך למהר: למדנו שאין גיבורים טובים, ואלה המאמינים שנולדו לשלוט הם תמיד מסוכנים, אפילו כשהם מבטיחים לשחרר את העם. פוליטיקאיות אמריקאיות רצו פעם להיות כמו דאינריז טארגאריין. הן שינו את דעתן, בחריקת שיניים

מנכל יונייטד מדגים את שיתוף הפעולה עם ספיידרמן / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

התחרות על הקווים לצפון אמריקה מתחממת: יונייטד תשיק קו חדש מת"א לוושינגטון

כיום מפעילה יונייטד טיסה יומית לסן פרנסיסקו ושתי טיסות יומיות לניוארק ● הטיסה לוושינגטון, שתופעל במטוס 777-200ER, תתקיים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.7%, עזריאלי קפצה 3.3% אחרי הדוחות

ת"א 90 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים איבד 0.3% ● שוהם ביזנס התחזקה אחרי הדוחות ●  גזית גלוב שרשמה עלייה ב-NOI ברבעון הראשון ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל

מחאת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

שני פניה של מחאת עורכי הדין נגד החסינות

מאות עורכי דין התאחדו על מנת להילחם על בלימת החוק שיעניק לראש-הממשלה חסינות מפני העמדה לדין ● עוד על רכבת המחאה: עשרות משפטניות בכירות, שפנו לחברי-כנסת בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות, בטענה שהחלשת ביהמ"ש תפגע בזכויות נשים ובשוויון המגדרי

רחוב בקעת רמון 11, אשקלון / צילום: בר - אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל באזור הדרום

דירת 4 חדרים בבאר-שבע, באשקלון או באילת וקוטג' בקריית מלאכי

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

סייברארק תעניק לאודי מוקדי מניות חסומות ואופציות בשווי 6 מיליון ד'

מייסד ומנכ"ל חברת סייברארק שמספקת פתרונות ל אבטחת סייבר , צפוי לקבל מענק של מניות חסומות ואופציות בשווי של 6 מיליון דולר, בכפוף לאישור אסיפת בעלי המניות

קניון של ערביאן סנטרס בדהראן, סעודיה / צילום: Hamad I Mohammed, רויטרס

אחת מההנפקות הגדולות בערב הסעודית לא עמדה בציפיות

המניה של מפעילת הקניונים הסעודית ערביאן סנטרס, שהחלה להיסחר היום, יורדת במסחר ● המניה הונפקה במחיר של 26 ריאל, הרף הנמוך בטווח שאליו כיוונה החברה - 33-26 ריאל

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

פיצוץ במשא-ומתן בין עובדי פלאפון להנהלה

העובדים לא מוכנים להמשיך המו"מ על איחוד פעילויות עם ההנהלה וקיימו אסיפת חירום