גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טיפים: כך תענו נכון על שאלות אישיות בראיון עבודה

תשובה תמימה לשאלה "עם איזה סוג של אנשים אתם מסתדרים פחות" יכולה להפיל אתכם בראיון עבודה ■ מה הן התשובות הללו, מה הן מעידות עליכם, וכיצד תוכלו לענות עליהן מבלי לפגוע בעצמכם ועדיין להישמע כנים ואמינים?

באחרונה סיפר לי חבר כי הוא מחפש עבודה זה מספר חודשים, ולדבריו הוא תמיד נופל בריאיון העבודה על השאלה: מה הם החסרונות שלך? "אני לא יודע מה בדיוק אני צריך לענות כששואלים אותי את השאלה הזאת", סיפר לי בייאוש, "ואני מרגיש, שאני אף פעם לא מצליח לצאת מהתשובה עליה טוב".

שרית מלכה, דירקטורית השמה בג'וב אינפו, מרגיעה ומסבירה כי המגייסים היום מתוחכמים מדי מכדי לשפוט מועמד על-פי תשובתו לשאלה כל-כך צרה ופשטנית. "כדי להתחקות אחר הצדדים הפחות מוארים באישיותו של המועמד", היא אומרת, "מעסיקים שואלים שאלות מורכבות, שהמענה עליהן מספק אינפורמציה רחבה ומענה אותנטי, לא מבוים".

"אחת הדרכים הטובות לזהות צדדים פחות מחמיאים באישיותו של המועמד", מוסיפה נירית גלר-ג'מילי, יועצת קריירה ומשאבי אנוש, "עוברת דרך השאלה: עם איזה סוג של אנשים אתה פחות מסתדר בעבודה? שאלה כזו מספקת למראיין הרבה מאוד נתונים על המועמד שעומד לפניו. במבט ראשון זו נראית כמו שאלה תמימה (לדידו של המועמד רוצים לוודא שמציבים אותו בצוות הנכון), ומפתה מאוד להשיב עליה באופן פתוח ואמיתי".

אילו תשובות תמימות לשאלה - עם איזה סוג אנשים אתה פחות מסתדר? - יכולות להפיל אתכם בראיון עבודה, מדוע אנשים בוחרים דווקא בתשובות הללו, וכיצד ניתן לענות עליהן אחרת ולהישמע אמין.

תשובה 1 - "אני מתקשה לעבוד עם אנשים איטיים"

מאיפה התשובה הזו מגיעה: מלכה: "עובדים שקולטים את מהות העבודה לאט, יכולים באמת להתיש ולשאוב אנרגיה ההסתייגות מעמיתים איטיים הן גם מקצועיות: העבודה נעשית היום בעיקר בצוותים ואתה נמדד גם לפי ההספקים והיכולות המוחיות של חבריך לצוות. אם נתקעת עם עמית איטי - הוא עלול לעכב את המשימה ובסופו של יום להכתים את הביצועים שלך. בנוסף, בהגדרה אנחנו אוהבים להיות ליד אנשים שניתן להתפתח וללמוד מהם".

מה התשובה הזו מספרת עליכם: "מענה כזה מחשיד אותך כאדם לא סבלני, ביקורתי, קצר רוח ומתנשא. זה אומר עליך ש'מי שלא כמוני, לא מספיק טוב בשבילי'. כלומר, הוא מלמד שאתה לא גמיש מספיק ועלול לייצר עימותים בצוות. בימים שבהם ה-Make or Break של הפירמה עלול להגיע ממערכות יחסים, מעסיקים לא ממהרים לגייס אדם שנגוע בחוסר הכלה כלפי מי שנחות ממנו או לא דומה לו".

התשובה שתציג אתכם באור חיובי: "'לעתים יש לי קושי עם אנשים איטיים, אבל אני מודע לכך ועובד על זה'. במשפט זה העברת את המסר שאתה חריף שכל, אבל גם אדם עם ביקורת עצמית, אדם שמתבונן על עצמו גם מהצד ומנסה לשפר את עצמו".

תשובה 2 - "יש לי בעיה עם עמיתים דוגמטיים"

מאיפה התשובה הזו מגיעה: מלכה: "דוגמטיות מתחברת עם נוקשות, קיבעון ושתלטנות, המקשים על חופש הפעולה, בעיקר בארגון שבו גמישות מחשבתית וראייה מחוץ לקופסה הם ערך. עמיתים דוגמטיים נתפסים כמעכבי תהליכים, כיוצרי חיכוכים, וככאלה שמעכירים את האווירה בצוות. על כן, באופן טבעי, עובדים מנסים להימנע מהם. מעבר לכך, עמיתים דוגמטיים בצוות יכולים לעכב את תהליכי העבודה והביצועים של הצוות כולו, בשל נטייתם הטבעית להיצמד לחוקים באופן נוקשה".

מה התשובה הזו מספרת עליכם: "מראיין ששומע אמירה כזו חושד שעומד לפיו אדם דוגמטי ושתלטן בעצמו ('הפוסל במומו'). תשובה כזו גם עשויה לשוות לך תדמית של אדם לא מספיק אסרטיבי, אחד שחושש לעמוד על דעותיו ועושה הכול כדי לברוח מעימותים מול אנשים שתלטנים. המראיין עשוי לתהות, כיצד היעדר היכולת שלך לעמוד זקוף מול אדם שתלטן תשפיע על התנהלותך מול לקוחות או ספקים".

התשובה שתציג אתכם באור חיובי: "'אני זורם יותר עם אנשים בעלי גמישות מחשבתית. פחות נוח לי עם אנשים שחושבים בשחור לבן, אבל אני מסוגל להכיל גם אותם'. אמירה כזו מציירת אותך כאדם רגיש, מודע ופתוח, שיכול להתמודד גם עם אנשים קשים".

תשובה 3 - "אני לא סובל טיפוסים מניפולטיביים"

מאיפה התשובה הזו מגיעה: מלכה: "אנשים מניפולטיביים נתפסים כאנשים אנוכיים ואינטרסנטיים, שינצלו כל הזדמנות לקדם את עצמם באופן גלוי או סמוי. מניפולציה היא למעשה טכניקה של שליטה והיא מגיעה במגוון צורות, לרבות הפעלת סחטנות רגשית. טיפוסים מניפולטיביים פוגעים כמעט תמיד בביטחון העצמי של הסובבים אותם ומייצרים חוסר שקט ועצבנות".

מה התשובה הזו מספרת עליכם: "תשובה כזו עלולה לצייר אותך כאדם חסר ביטחון, שניתן לכיפוף באמצעות רטוריקה וסחטנות רגשית. המראיין תוהה, האם משרת את הארגון לגייס אדם לא מספיק חזק, ולא מספיק מתוחכם, שמתרגש ממניפולציות ונדחק לפינה בקלות".

התשובה שתציג אתכם באור חיובי: "'אני פורח בסביבה שמאפשרת לי לפתח יחסי אמון עם אנשים, בעיקר מול אנשים אותנטיים ואמינים. אני מתחבר פחות לאנשים מניפולטיביים, שעסוקים בקידום המטרות הצרות שלהם בדרך לא ישרה'. תשובה כזו, שמנוסחת בצורה חיובית, מסייגת את הנאמר ולא נוקטת עמדה חד-משמעית, מוציאה אותך טוב מהשאלה ומספרת, שאתה נאמן לעצמך ולסט הערכים שלך".

תשובה 4 - "אני לא מסתדר עם 'טרחנים'"

מאיפה התשובה הזו מגיעה: גלר-ג'מילי: "עמיתים שאין בחייהם מקום לחברים, למשפחה, לפנאי או לתחביבים, הופכים באופן טבעי חסרי סבלנות לכל עשייה אחרת פרט לעבודה. לידם אתה מרגיש 'עובד פחות טוב'. יתר על כן, השהות במחיצתם עלולה לצייר אותך בעיני המנהלים כעובד שמשקיע פחות".

מה התשובה הזו מספרת עליכם: "גם אם מטבעך אתה עובד מתמסר, הרי שתשובה כזו עלולה להציג אותך בעיני המגייסים כאדם לא מאוד מוכוון לעבודה. גם כשמעסיק מצהיר כי הוא מחפש אנשים מגוונים, סקרנים ורב-תחומיים, עדיין בסתר לבו הוא מוטרד מכך שריבוי עיסוקים ותפקידים אחרים בחיים יגזלו מתשומת הלב שלך לעבודה".

התשובה שתציג אתכם באור חיובי: "'לעתים יש לי קושי לעבוד עם אנשים שאין להם חיים פרט לעבודה. אני אדם שעובד מהבטן, נהנה מהעיסוק שלי ומקדיש לו המון, אבל בזכות המעגלים הנוספים שיש לי בחיים, גם איכות העבודה שלי נוסקת, מכיוון שאני מגיע אליה עם יותר אנרגיות, כוחות ופרופורציות נכונות'. במשפט זה לימדת את המעסיק שאתה אדם בעל חיים עשירים, שיביאו לו עובד איכותי: אדם שמשקיע את מרצו בעבודה, אך עושה זאת בצורה מאוזנת ושפויה".

תשובה 5 - "קשה לי לעבוד עם טיפוסי ה'דרמה קווין'"

מאיפה התשובה הזו מגיעה: גלר-ג'מילי: "טיפוסי ה'דרמה קווין' בארגון מגיבים בצורה קיצונית ולא הגיונית, מסבכים תהליך פשוט וגורמים להרבה עצבנות בסביבת העבודה. כל זה עשוי להסיט את הצוות מעשייה פרודוקטיבית, הגיונית, מקצועית ונעימה - למקום של התעסקות ברעשים לא רלבנטיים".

מה התשובה הזו מספרת עליכם: "כשאתה אומר שאתה לא סובל 'דרמה קווינים', אתה רומז שאתה חסר סבלנות לשונה ממך, ואף יותר מכך - שלחצים לא רלבנטיים מסיטים אותך מהקו המקצועי, מהיעד ומהמשימה שלפניך. מבחינת המגייס חשוב לו שתהיה בעל יכולת להתמודד גם מול אנשים שמגיבים באופן מנופח ודרמטי על כל שטות, שהרי דמויות של 'דרמה קויין' קיימות גם בקרב לקוחות, למשל. אז איך תתמודד מולם אם כל אמירה נפוחה שלהם משבשת את דעתך?".

התשובה שתציג אתכם באור חיובי: "'התנהגות של טיפוסי 'דרמה קווין' לא לטעמי, אבל גם איתם אני מצליח לייצר יחסים טובים. הרבה פעמים אני עוזר להם להתיישר ולראות את הדברים באור הגיוני ושפוי יותר'. במשפט זה העברת מסר, שיש לך יכולת השפעה חיובית על אנשים, שאתה מוביל דעה ושאתה מייצר אימפקט חיובי בצוות".

עוד כתבות

SINOMACH | ג’יפון וגרסה חשמלית מוקטנת של פורשה 911  / צילום: יח"צ

הכירו את כלי הרכב החשמליים מסין שהולכים להגיע לישראל

אחרי שהסינים הסתערו על כלי הרכב החשמליים, הממשלה החלה לקצץ בסובסידיות, והיצרנים שם מחפשים כעת שווקים חדשים במערב. גם אנחנו נהנה בקרוב מהטרנד הזה, אז קבלו כמה דוגמאות נבחרות

מחאת גרינפיס במטה שופרסל / צילום:

פעילי גרינפיס במחאה במטה שופרסל: עצרו את הרס היערות

הפעילים טיפסו על עמוד מול מטה החברה והניפו שלט עם הכיתוב "שופרסל הורסים יערות בשבילך"; מסרבים להתפנות עד שהחברה תיענה לבקשתם להיפגש ותגיב לטענותיהם ● שופרסל הזמינה את המשטרה למקום

כסף/ עיצוב תמונה אפרת לוי

מועד ההכרה בהפסד הון - כבר לא בידיים שלנו?

פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין ידין סגל מעלה את השאלה אם חל שינוי מגמה באשר להכרה בהפסדי הון ● כך או אחרת, מומלץ להשקיע מאמץ מיוחד בעיגון אובייקטיבי של מועד התגבשותו של ההפסד

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איך קרה שהפוליטיקאים מהמגזר הערבי למדו לעבוד עם פקידי האוצר

ב–2014 קרא הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי, לראשי רשויות בחברה הערבית ללחוץ על המדינה לקבל תקציבים • שם נולד התהליך שהוביל להחלטה להזרים מיליארדי שקלים למגזר • בינתיים, תהליך השתלבות דומה במגזר החרדי לא מצליח ● פרשנות

ישראליות בוול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock

נעילה שלילית בניו יורק; הנסדא"ק נחתך ב-0.8%; מדד הפחד קפץ בכ-6.8%

מדד הדאו ג'ונס ירד היום 0.6%, S&P 500 ירד 0.5% מערכו ● נציגי המשלחת הסינית לשיחות הסחר ביטלו ביקור עם חקלאים במונטנה שבארה"ב ● טראמפ הודיע כי הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ● בבורסות אירופה הקאק זינק ב-0.56%, הדאקס ננעל ביציבות ואילו הפוטסי הבריטי איבד היום 0.16% מערכו

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בפתיחת המסחר בת"א: טבע צונחת ביותר מ-4%

המסחר בת"א נפתח בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ● המניות הדואליות מכבידות בפתיחה, אופקו מאבדת 0.8%, ומניית טאואר מאבדת 3.5% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

מרצדס CLA / צילום: יח"צ

כרטיס כניסה יוקרתי: מרצדס CLA היא רכב לצעירי האלפיון העליון

למרות ממדיה המשפחתיים, ה-CLA נראית ומרגישה מכוניות יקרה ויוקרתית, וגם המחיר תואם

 

 

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

מיקרו-אגרסיה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לוקחים ללב: מדוע מיעוטים נעלבים יותר וכיצד זה פוגע בבריאותם

האם העובדים שלכם "מתקשים" להבין שאתם הבוסים שלהם או הקולגות נוטים לטעות בשם שלכם? אם כן, אתם כנראה חלק מקבוצת מיעוט שחווה מצבים כאלה מדי יום ● ד"ר סטפני קוק מכנה את האירועים האלה "מיקרו-אגרסיה" והיא מצאה כי הצטברותם עלולה לגרום לתחלואה ולהסביר אפילו חלק מההבדלים בתוחלת החיים בין קבוצות מיעוט לרוב

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

ריץ פלאזה, ניו יורק. לשעבר של יצחק תשובה  / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

השוק מתקרב לשיא? למשקיעים הזרים ירד התיאבון והם נפטרים מנדל"ן אמריקאי

הרבעון השני של שנת 2019 היה הראשון מאז 2013 שבו המשקיעים מכרו יותר נכסים מאשר קנו ● "הנדל"ן האמריקאי מתומחר ברמה גבוהה מאוד כעת, ואנשים חושבים שאנחנו קרובים לשיא השוק", אומר אחד המומחים בתחום

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

קבוצות הרכישה ספגו מכה נוספת מבית המשפט

שלילת הפטור מהיטל השבחה לקבוצת רכישה נובעת מתפיסה שכל חברי הקבוצה הם "יחידה כלכלית אחת"

 

 

עו"ד בעז רבין / צילום: איל יצהר, גלובס

משקיע הנדל"ן שרוכש רק משרדים: "בגיל 50 אני מצפה לפרוש"

מגיל צעיר עו"ד בועז רבין ינק נדל"ן ● לפני כמה שנים הוא נכנס להשקעה ראשונה כשנכנס בשותפות למשרד עם סבו; מאז הספיק לרכוש עוד שני משרדים, בדרך לתוכנית הכלכלית שלו: "אם יהיו לי 350 מ"ר משרדים, בגיל 50-55 אני איהנה מהכנסה פסיבית של כ-25 אלף שקל" ● האזינו ל"כסף בקיר" - פרק אחרון לעונה

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

סלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אלוהי הסטורי ודת הפוטוהיזם: איך בונים אמון עם דור ה-Z

איך הפך הסטורי לתנ"ך של בני הנוער, ואיך מאמינים אלפים מהם בכוח של תמונה אחת?