גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משקי-הבית יתנדנדו

ההכנסה הפנויה תצטמצם, והשווקים ייחלשו. נצטרך לקחת נשימה עמוקה

הרושם העגום הניבט מקברניטי המדינה בהקשרים שונים הוא של זגזוגי-זגזוגים. הפכפכות מביכה הפוגעת באמון ובאמינות. אין דיון מובנה, אין חשיבה שיטתית, ואין יישום ראוי של החלטות, אומללות ונרפות ככל שתהיינה. תוהו ובוהו, ואני מקווה שלא מתווסף לכך גם הביטוי סדום ועמורה.

זוהי נקודת פתיחה מביכה לגזירות המס הניחתות עלינו בימים אלה בצרורות רסס, שספק אם היורה מכוון לכיוון מסוים ומתוכנן. הכול נראה שנעשה כאילו ברישול ו"מהשרוול". זהו הרושם החיצוני, אך לא בהכרח המציאות.

אומץ ואחריות מנהיגותית

אמנם התנהלות ממשלית ומשטרית משונה ומשתנה שכזו, כשהכרזה רודפת הכרזה והכרזה סותרת הכרזה, מרתיעה את הציבור ומרופפת את ביטחונו במנהיגיו, אך לגופן של גזירות המס אין לכחד שזהו צו השעה. אולי כבר מעט אחרי השעה.

תהיינה גזירות המס כואבות ככל שתהיינה - וגם בכך אין להגזים, שכן הן אכן מדודות - דומה כי אין מהן מנוס. מסביב יהום הסער וגם ראשנו יישח, אם לא ננקוט באמצעים פיסקליים מתאימים.

צריך אומץ ציבורי ואחריות מנהיגותית להטיל כעת את העלאות המס החדשות והנוספות, אשר אינן משרתות את ימי הבחירות הממשמשים ובאים. מבחינה זו נוהגים קברניטי הכלכלה בהגינות, אשר חותרת תחת האינטרסים האלקטורליים שלהם, ומבכרת על פניהם את האינטרס הכללי. אין כאן "לחם להמונים" אלא מס על ההמונים.

נכונו לנו ימים קשים יחסית. לא די בכך שהכלכלה צפויה לקפוא על שמריה, ההכנסות תצלולנה, ולא מעט ממשקי-הבית יתנדנדו אל עברי פי-פחת, שהרי על ההכנסות המצומקות יוטלו מסים נוספים, חלקם רגרסיביים, אשר יכווצו עוד יותר את הקומץ שייוותר.

אפרופו רגרסיביות: אכן, הגדלת שיעור המע"מ איננו משביע-רצון בהיבט הרגרסיבי שבו, אשר פוגע דווקא בשכבות החלשות והבינוניות, אך מאידך גיסא, שומה עלינו להבין שזהו מס יעיל ומהיר, אשר נותן את אותותיו ואת גבייתו באופן מיידי.

זהו שיקול חשוב בשעת חירום כלכלית. ההכנסה הפנויה תצטמצם, תתכנס לתוך עצמה, השווקים ייחלשו לפרק זמן, וחלקם כבר מקרטעים ממילא. נצטרך לקחת נשימה עמוקה, לצלול למים העמוקים והקרים, עד יעבור הגל ועד יעבור זעם הכלכלה והקלקלה הגלובלית, אשר ממנה נפתחה הצרה.

הקושי העיקרי בשינויי המס העכשוויים הוא אי-הלימותם את מחאת הרבים לשיפור תנאיהם. רבים מדורשי "הצדק החברתי", תהא משמעותו המעורפלת ככל שתהא, נמנים עם השכבות החלשות ולא פחות, אם לא יותר, עם שכבות הביניים.

בהפגנות הם מבקשים (כולנו מבקשים) להסביר להם פנים, או ליתר דיוק, להאיר להם פנים. ברם, הנחתות המס הללו אינן עולות בקנה אחד עם ציפייה זו.

חבל שכך, אבל האמת היא שאין ברירה אחרת, שכן מעמד הביניים הוא עמוד השדרה של החברה והכלכלה, ובכלל זה גם של הנושאים בנטל, המשלמים את המסים והמשרתים בצבא ובמילואים. כך היה וכך כנראה גם יהיה.

מהעשירים לא ניוושע

חשוב לדעת כי מרובד העשירים המופלגים לא ניתן להיוושע בעניין מס, שכן הם מהווים רק קומץ דקיק מכלל האוכלוסייה, ולכן לא ניתן לגייס מהם סכומים משמעותיים, מה גם שבמקרים רבים הם אלה שמספקים פרנסה לאחרים. לא שאני חלילה וחס עליהם, אך אני מנסה לצייר את התמונה המיסויית האמיתית - להבדיל מהרומנטיקנית.

זאת ועוד, לא מן הנמנע כי דווקא השכבות המבוססות יצאו מהגזירות כמעט ללא שריטה, אם יימנעו לזמן מה מלמשוך דיבידנדים והכנסות מהתאגידים שבהם הם שולטים. כבר היו דברים מעולם. או אז תהיה זו פארסה וחריצת לשון חברתית בלתי רצויה ומתריסה.

אשר לאופי ההסדרים המיסויים החדשים ואלה המצופים לכשהמצב יחזור לקדמותו ולשיפורו, אכתוב ברשימה מקצועית וטכנית יותר. דווקא משום שמקצועי בתחום המסים, ניסיתי להימנע מכתיבה מיסויית שגרתית וביקורתית. ביקורת יש לי בשפע, אבל מקומה אינו במדור זה.

אוסיף רק זאת: אכן הגיוני היה לבוא חשבון מיסויי גם עם קרנות ההשתלמות אשר מהוות מובלעת חסינת מס. אלא שלשם כך יהיה צורך להתעמת עם ההסתדרות ועם ועדי עובדים חזקים אשר ינופפו, במידה רבה של צדק, בטענה כי קרנות אלה נשענות גם על הסכמי עבודה מחייבים במשק הישראלי.

מבחינה זאת הפכו הקרנות הללו לאתרוג, גם שלא בחג הסוכות. אף בוועדת רבינוביץ' לרפורמה הגדולה בדיני המס לא העזנו לקרוא תיגר על הקרנות, ובזכות זה צלחה הרפורמה את המים הסוערים והמתנגדים. לכן, בחוכמה נהגו גם הפעם, על דרך המימרה: אל תהיה צודק - היה חכם.

כל עוד שנזכור כי משעה שתתאושש כלכלת העולם וישראל, יהיה צורך לערוך סדר וצדק חברתי, מיסויי וכלכלי מאוזן יותר, ולחזור לשיעורי מס צנועים יותר (לצד הפחתת חלק מהפיטורים) - דיינו. דייני.

*** הכותב הוא מומחה מס.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הפגנות בבגדאד נגד השלטון / צילום: רויטרס

צרות לטהרן גם ממערב: ההמונים בעיראק סימנו את האחראים לכאוס

הצרות של איראן בימים האחרונים אינן רק בתוך המדינה ● המפגינים בעיראק רואים בטהרן כאחראית עיקרית למצבם הקשה ● שריפת הקונסוליה האיראנית בעיר נג'ף שמדרום לבירה בגדד, סימלה את האשמה הזו

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

מלון Martinez קאן, צרפת / צילום: שאטרסטוק

10 המלונות היקרים בעולם: מה תקבלו בתמורה ל-150 אלף דולר ללילה?

בניו יורק ובדובאי, בפיג'י או בווגאס: במלונות האלו לא מציעים רק ספא או ארוחת בוקר ● מפל פרטי, ציורים של פיקאסו ומאטיס על הקירות, באטלר צמוד ומרפסת בשטח 250 מ"ר משקיפה הישר לסנטרל פארק ● שם המשחק הוא כסף. והרבה ● צ'ק אין לסופ"ש

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"