גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשויות המקומיות גובות מקבלנים אלפי שקלים על מכרזים

קבלן: "כל אחד עושה מה שהוא רוצה. קבלן זוכה במכרז אחד מתוך 15. זו הוצאה גדולה. יש מכרזים שרק קבלנים גדולים יכולים לגשת אליהם" ■ סגן נשיא התאחדות בוני הארץ: מזמיני העבודות זיהו "פוטנציאל להגדלת ההכנסות"

"כל אחד עושה מה שהוא רוצה", מתריס אשר גרין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ וראש האגף לקבלנות חוזית בהתאחדות. "לפי חוק המכרזים, עלות מכרז צריכה להיות גזורה מעלות הפקת המסמך. בפועל, המצב הזוי: כל גוף קובע לעצמו כמה כסף לגבות על מסמכי המכרז. עושים עלינו קופה. קבלן זוכה במכרז אחד מתוך 15 שהוא ניגש אליהם. זו הוצאה גדולה, וזה עוד לפני הערבויות שמבקשים מהמציעים להגיש. נוצר מצב שיש מכרזים שרק קבלנים גדולים וחזקים יכולים לגשת אליהם".

כשקבלן או יזם ניגשים למכרז, עליהם לרכוש את מסמכי המכרז הנמסרים כחוברת, דיסק, או קובץ שמורידים באינטרנט. כיום אין כללים ברורים בנוגע לעלויות המסמכים, וכך קורה שעלות מסמכי מכרז וזכות ההשתתפות בו מגיעות לעשרות אלפי שקלים.

עו"ד מתן בן שאול, שותף במשרד עו"ד יהודה רווה, מזכיר כי "דמי ההשתתפות לא נועדו להעשיר את קופת המזמין, וחייב שיהא קשר בין עלות הפקת המכרז לבין גובה התשלום". הוא מזהיר שגביית דמי השתתפות בסכומים גבוהים "עלולה להיחשב בלתי סבירה ואף נגועה בחוסר חוקיות".

אילן מרדכי, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף קבלני התשתיות, טוען שמזמיני העבודות זיהו במכרזים "פוטנציאל להגדלת ההכנסות", כדבריו, "והסכומים גבוהים פשוט בגלל שהם יכולים ואין חוק שיגביל אותם. 20 משתתפים במכרז שעלויות ההגשה שלו 20 אלף שקל, יכניסו 400 אלף שקל לקופת הגוף המזמין - זה לא סכום העלות של הכנת המסמכים למכרז. במכרזים קטנים, שעלות הכנת המסמכים בהם שולית, סכומי רכישת המסמכים לפעמים גבוהים עד אבסורד, ללא כל פרופורציה להיקף המכרז".

לדברי רמי צרפתי, מנכ"ל רגבים המתמחה במבני ציבור, "העלויות הללו מונעות מחברות קטנות ובינוניות אפשרות לקחת חלק במכרז".

בנובמבר 2011 שלח דוד שחף, סמנכ"ל אגף תשתיות ובנייה חוזית בהתאחדות, מכתב למשרד השיכון שבו מחה על אינפלציית העלויות במכרזי המשרד, שהתייקרו בנובמבר מ-500 שקל ל-2,000 ו-3,000 שקל. "העלות האמיתית צריכה להיות לפחות 2,000 שקל עבור מכרז שאומדן הביצוע שלו פחות מ-5 מיליון שקל ו-3,000 שקל עבור היתר", השיבו במשרד השיכון.

במשרד גם הדגישו כי "לפני ההתייקרות ספג המשרד את כל העלויות בגין מכירת המכרזים תמורת 500 שקל בלבד, סכום שאינו מתקרב ואינו משקף כלל את ההוצאות האמיתיות".

20 אלף ש' למסמך

תשובה זו לא ריפתה את ידי הקבלנים ובכוונתם להמשיך ולפעול להורדת הסכומים. בהתאחדות מנסים לפעול בנפרד מול כל דרישה שלדעתם היא מופרזת: "איך קבלן אמור לתמחר את העלות המצטברת הזו בשוטף?", שואל גרין.

"אולי צריך להחליט שמי שניגש למכרז ישלם סכום מסוים והעלויות הגבוהות יוטלו על הזוכה, ואולי צריך לתקן את חוק חובת מכרזים ולחדד את הסעיף שמתייחס לעלות מסמכי המכרז. מה שכתוב שם זה תיאור של מה שצריך להיות הסכום - אבל לא נוקבים בסכומים. במקרים הקיצוניים של מסמכי מכרז שעולים עשרות אלפי שקלים, אולי נשקול פנייה לבית המשפט".

גם אם נקבל את ההסבר של משרד השיכון בנוגע לעלות מסמכי המכרז, אי אפשר להתעלם מכך שעלות זו מוכפלת במספר הניגשים, שאינו ידוע מראש, מה שמעניק למשרד סכום נאה שללא ספק מכסה את ההוצאות שמרביתן משותפות ואינן תלויות במספר הניגשים.

ההסבר של משרד השיכון גם מדליק נורות אדומות לגבי מחירים גבוהים בהרבה שדורשים גופים אחרים.

כך למשל, במכרז שפרסמה עיריית אור יהודה לפיתוח גן התשעה בעיר עמד מחיר ההשתתפות ורכישת מסמכי המכרז על לא פחות מ-20 אלף שקל. קבלנים שהופתעו מהסכום הגבוה פנו להתאחדות וזו שלחה מכתב לדוד יוסף, ראש עיריית אור יהודה, במחאה על הסכום ה"חריג ומוגזם בכל קנה מידה". כתוצאה מכך, עודכן המכרז ודמי ההשתתפות קוצצו לחצי.

דוגמא נוספת היא מכרז שהוציאה לאחרונה החברה הכלכלית בראשל"צ לבניית בית ספר בשכונת גני ראשון צפון. מחיר קניית המסמכים, אומר צרפתי, הוא 8,120 שקל, ונוסף לכך יש להפקיד ערבות בסך 650 אלף שקל, שעלות המימון שלה מגיע ל-10,000 שקל (לשלושה חודשים). כמו כן יש ליזם הוצאות בגין עבודת מהנדס ועבודה משרדית שמסתכמות ב-12 אלף שקל. כלומר, הקבלן מוציא כ-30 אלף שקל על פרויקט שאין לו ביטחון שיקבל.

צרפתי: "העלות הגבוהה פוגעת בתחרות. קבלנים קטנים ובינוניים נאלצים להגביל את מספר המכרזים שבהם ישתתפו ובכך להפסיד עבודה. לדעתי, חשוב לעודד מכרזים בעלות השתתפות נמוכה כדי לתמרץ חברות קטנות ובינוניות לקחת חלק. כך למשל, נוהגים לעשות במשרד הביטחון שם גובים דמי השתתפות כוללים בסך 500 שקל, בלי קשר להיקף המכרז".

תעריף חברת חשמל

"זה לא תמיד היה ככה אבל זה דבר שהולך ותופס תאוצה וזה נגד כל היגיון", אומר גרין: "פעם היינו באים למשרדי הגוף שמפרסם את המכרז ומקבלים ארגזים מלאים בניירת ותוכניות. היום מדובר בחוברות מכרז שזמינות במייל ואת ההדפסה, גם של כל התוכניות, אנחנו צריכים לעשות ומשלמים על זה בנפרד. הטכנולוגיה רק התפתחה וזה היה אמור להוריד עלויות, אבל המחירים רק עולים. פשוט עושים קופה על הקבלנים והיזמים".

יזהר מרדר, עורך "ערוץ הקבלן" המרכז פרסומי מכרזים מכל הארץ, מציין כי בדרך כלל רשויות וגופים קובעים את מחיר המסמכים של המכרזים, כפונקציה של היקף הפרויקט - ככל שהעלות גבוהה יותר, כך היקף הפרויקט גדול יותר.

ההצלחה של הקבלנים בהורדת המחיר של מסמכי המכרז באור יהודה היא טיפה בים, אומרים בהתאחדות, ומסבירים שטווח המחירים מגוון למדי וכל גוף ורשות מרשים לעצמם לקבוע לחוברות המדוברות מחירים שונים.

להלן כמה דוגמאות: במכרז שפרסמה החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי ל"בנייה ושיפוץ של מבנים קטנים" נדרשו הניגשים למכרז לרכוש את המסמכים ב-5,000 שקל. במכרז שפרסמה החברה לפיתוח אשדוד לבניית בית האמנים בעיר מחיר מסמכי המכרז עמד על 12.5 אלף שקל ובמכרז שפרסמה החברה הלאומית לדרכים לכביש 65 צומת מסד קדרים בשיטת תכנון-ביצוע נדרשים הקבלנים הניגשים לשלם לא פחות מ-20 אלף שקל.

אבל מתברר שיש גם גופים שגובים מחיר נמוך וקבוע עבור כל המכרזים שלהם. "חברת החשמל מחלקת את התשלום לסכום של 50 שקל עבור המסמכים ועוד 250 שקל נוספים רק למי שמגיש הצעה", מסביר מרדר, ומעלה דוגמא נוספת: "עלות כל המכרזים של קרן קיימת בישראל עומדת על 300 שקל, ללא שינוי הנובע מגודל ומהות הפרויקט".

עוד כתבות

ג’ו ביידן/ צילום: רויטרס

השערוריה החדשה של טראמפ: "טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה לחקור את בנו של ג'ו ביידן"

טראמפ מסתבך בשערוריה חדשה: ניצול מעמדו כנשיא כדי ללחוץ על אוקראינה לאסוף חומרים מחשידים על משפחת מתחרהו הפוטנציאלי בבחירות לנשיאות ב-2020

כנס ג'רני של ארנסט אנד יאנג ו"גלובס" / צילום: שאולי לנדנר

כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים ומה הטכנולוגיה תעשה ליחסים בין אישיים: השבוע שהיה בהייטק

כל מה שהיה בכנס ג'רני ● וגם: כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים, ואנשי הפרסום שחצו את הקווים מגיעים למיטאפ של "גלובס" • כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

הונדה CR-V / צילום: יח"צ

מכוון גבוה: מחיר הקרוס-אובר החדש של הונדה מטפס לקצה

לקרוס-אובר החדש של הונדה יש עיצוב נאה וידידותי, תא נוסעים איכותי, מערכות בטיחות מתקדמות, ופוטנציאל לשנע שני ילדים צייתנים בשורה השלישית מאחור ● אך כרגיל המחירים של הונדה נמצאים בקצה העליון של הפלח

ענבים צילום: רויטרס

כך גורם האקלים הפרוע לתעשיית היין באירופה לחשב מסלול מחדש

גלי החום פוגעים קשות ביבולי הענבים ומאלצים את יצרני היינות לפנות לשיטות גידול אחרות ולזני ענבים שונים, ולחרוג מהמסורת שהגדירה את תעשיית היין ביבשת במשך דורות

מתוך התערוכה "התהלוכה" של עידו מרקוס / צילום: יובל חי

המהומה היא חיינו. תערוכות כאוטיות שכדאי לראות

דימויים שעברו תהליך של הפשטה וריקון ממשמעותם, יצירות שחושפות את הבעבוע הכאוטי והאובססיה של האמנים ועבודות סוריאליסטיות של אמן שנחשב לאאוטסיידר, מוצגות בתערוכות בתל אביב ובלוחמי הגטאות

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

הצבעה בבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות

מדובר בתוצאות כמעט סופיות לאחר הליכי בדיקה ובקרה שביצעה הוועדה ● סה"כ נפסלו 27,601 קולות

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

הטלנובלה של גזונדהייט / איור: גיל ג'יבלי

הטלנובלה של גזונדהייט: אישה בת 92 מירושלים התעשרה בחצי מיליארד שקל - במזומן. כך זה קרה

לפני כשבועיים מימשה שושנה גזונדהייט בת ה–92 את רוב החזקותיה בערד השקעות תמורת יותר מחצי מיליארד שקל ● האם זה ישים סוף לסאגה שנמשכת כבר חצי יובל וכוללת סכסוכים בין השותפים בחברה ותביעות על גבי תביעות? לא בטוח

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

ארה"ב שולחת חיילים לסעודיה; באיראן מאיימים: ישראל בסכנה

טראמפ: "איפוק הוא ביטוי לעוצמה" ● שר-ההגנה האמריקאי, מארק אספר: הכוחות הנוספים לצרכי הגנה על "תשתיות חיוניות", בעקבות בקשה של סעודיה והאמירויות הערביות המאוחדות ● יו"ר המטות המשולבים: מדובר בכמה מאות חיילים; ייתכנו כוחות נוספים ממדינות שארה"ב מבקשת מהן להצטרף למאמץ

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

עו"ד אלעד מן / צילום: יונתן בלום, גלובס

קריסת המערכות שעבר, המשבר בעיתונות, חקירות נתניהו ולמה בכל זאת יש תקווה. עו"ד אלעד מן בראיון

היועץ המשפטי הראשי של עמותת "הצלחה" בראיון אישי ● על קריסת המערכות שעבר ועל תוצאות הבחירות: "צריך לקוות שניסיונות פילוג והקצנה יתקבלו באופן שלילי ע"י הציבור"

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

רמי פורטיס / צילום: גיל רובינשטיין

פורטיס כבר לא משוגע: "לא רוצה להיות ראש ממשלה"

ההופעה של רמי פורטיס בבארבי השבוע הייתה "על בטוח" - לא מאתגרת, אך הכרחית למלחמה בפסימיות

מדד המותגים: טואלטיקה וניקיון / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

הדירוג: אלה המותגים המובילים בענף הטואלטיקה ומוצרי הניקיון

גם בתחום הטואלטיקה נרשמו התייקרויות בשנה האחרונה, אבל בניגוד לשוק המזון והמשקאות, שבו העלאות המחירים הביאו לירידה ענפית, קטגוריות טיפוח הפרט והמוצרים לבית דווקא נהנו מצמיחה ריאלית

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף