גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קודקס: שכר רוב עוה"ד השכירים ירד השנה ב-3%

מסקר השכר השנתי של קודקס עולה כי בשנה האחרונה נשחק שכרם של עורכי הדין השכירים ב-3% בממוצע ■ הנפגעים העיקריים: עובדי החברות והמשרדים הבינוניים ■ מבחינת השכר הכי משתלם לעבוד כעורך דין בתחום ההיי-טק

המשבר הכלכלי באירופה ובארצות-הברית, מהפכות שלטוניות בשכנותיה הערביות של ישראל, חשש מתקיפה ישראלית באיראן ומפרוץ מלחמה - אלה וחששות נוספים הביאו השנה לכך שהכלכלה הישראלית נקלעה להאטה משמעותית ולחשש למיתון. המצב הכלכלי ההולך ומידרדר מחלחל לכל המגזרים ובא לידי ביטוי גם בשכרם של העובדים במשק.

מסקר השכר השנתי של חברת קודקס, חברת ההשמה המובילה בישראל לענף המשפט, שמתפרסם לראשונה ב"גלובס", עולה כי ההאטה הכלכלית משפיעה גם על מגזר עורכי הדין.

בשנת 2012 חל שינוי לרעה במצבם הכלכלי של חלק מעורכי הדין בישראל. מנתוני הסקר עולה כי שכרו הממוצע של עורך דין בישראל ירד השנה ב-3%, לעומת שכרו בשנת 2011. הנפגעים העיקריים מירידות השכ, היו עורכי הדין המתחילים, רובם בעלי ותק של עד שנה מההסמכה למקצוע. שכרם הממוצע רשם ירידה ניכרת של 11%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

עם זאת, הירידה בשכר חלה (בינתיים) רק אצל עורכי הדין הצעירים. שכרם של עורכי הדין הוותיקים, בעיקר אלה המועסקים בפירמות הגדולות, לא נפגע, וחלקם אף הצליחו להעלותו מעט. מסקר קודקס עולה כי אצל עורכי דין עם ותק של יותר מ-4 שנים במקצוע, חלה עלייה זעירה בשכר, ושכרם של אלה עלה השנה בכ-1%.

תחום הפירוקים נדחק מהעשירייה

סקר השכר השנתי של קודקס בענף המשפט נערך זו השנה החמישית ברציפות. בסקר השתתפו 1,169 עורכי דין פעילים, שהשיבו על שאלון שכר אינטרנטי מקיף, שהופץ במגוון רחב של ערוצי מדיה ושולב באתר קודקס.

הסקר מתייחס לתקופה בין חודש יוני 2011 ליוני 2012. הנתונים נותחו בשיתוף מכון הייעוץ והמחקר "מדגם". 52% מנשאלי הסקר היו נשים, ו-48% גברים.

על-פי נתוני קודקס, בקרב מרבית המעסיקים של עורכי דין נרשמו שינויים בשכר הממוצע המשולם לעורכי הדין. בקרב מספר מעסיקים נרשמו ירידות בולטות.

הירידה המשמעותית ביותר בשכר נרשמה בחברות, בשיעור של 9% לעומת נתוני 2011. ירידה של 5% בשכר הממוצע נרשמה אף במשרדי עורכי הדין הבינוניים. מנגד, השכר הממוצע בקרב משרדי עורכי הדין הגדולים רשם עלייה של 1%.

עוד עולה מהסקר כי תחום ההיי-טק ממשיך לצעוד גם השנה בראש התחומים הרווחיים ביותר לעורכי הדין, עם עלייה ממוצעת של 3% בשכר החודשי לעומת אשתקד. אחריו ניצב התחום המסחרי הבינלאומי, על אף שרשם ירידה ממוצעת של 3% בשכר לעומת אשתקד. שכרו הממוצע של עורך דין שכיר שעוסק בתחום זה הוא 17,231 שקל ברוטו לחודש. התחום המינהלי רשם זינוק השנה, והוא נכנס לראשונה לטבלת 10 התחומים הרווחיים היישר למקום השמיני. מנגד, תחום הפירוקים והכינוסים יצא השנה מחוץ לטבלה.

על רקע הטלטלות הכלכליות שעובר המשק, נראה כי עורכי הדין המועסקים בפירמות עריכת הדין יכולים להיות רגועים יחסית. על-פי נתוני קודקס, השכר הממוצע של עורכי הדין המועסקים במשרדים הגדולים (16-35 עורכי דין) רשם השנה עלייה של 1% ועמד על 15,070 שקל ברוטו לחודש.

עלייה דומה (של 1%) נרשמה גם בשכר הממוצע במשרדי עורכי הדין הקטנים (שמעסיקים עד 7 עורכי דין), שם עמד השכר הממוצע על 10,625 שקל.

במשרדי עורכי הדין הגדולים מאוד (המעסיקים 36 עורכי דין ויותר) נותר השכר הממוצע כמעט ללא שינוי לעומת אשתקד - 16,588 שקל. אולם במשרדי עורכי הדין הבינוניים (מעסיקים 8-15 עורכי דין) נרשמה ירידה של 5% בשכר הממוצע לעומת אשתקד, ושכרם של עורכי הדין במשרדים הבינוניים עמד על 12,629 שקל. ירידות בשכר הממוצע נרשמו השנה גם בחברות, בשיעור של 9%, ל-12,852 שקל ברוטו.

לדברי מנכ"לית קודקס, אלינור מור-סיטבון, לצד הירידה בשכר עורכי הדין הצעירים מזהים מגמה של ירידה עקבית בביקושים לעורכי דין, בעיקר בקרב החברות העסקיות. היא תולה את הדברים בתקופת אי-הוודאות הכלכלית, שמביאה עמה באופן טבעי נטייה לבחינה מחודשת של סוגיית השכר ולזהירות מרבית.

מור-סיטבון: "הדבר בולט בעיקר בחברות. כאשר התקנים המוקצים לאיוש עורכי דין מצומצמים יחסית, הופכת כל משרה פתוחה לנחשקת ולתחרותית, כך שלמגייסים קיימת שליטה משמעותית על היבט השכר, ונכונותם להתגמש יורדת. עורכי דין מחפשי עבודה, בדגש על עורכי דין צעירים, נוטים להתפשר באופן משמעותי יותר על השכר, בשל מגבלות ההיצע והצפת השוק".

הניסיון התעסוקתי זוכה לחיזוק

סקר השכר של קודקס בחן בנוסף את השפעת הוותק של עורכי הדין על השכר הממוצע שלהם. מהנתונים עולה כי עורכי דין בעלי ותק של 5-6 שנות ניסיון נהנו השנה מעלייה של 1% בשכרם. כך גם עורכי דין בעלי ותק של 4-5 שנות ניסיון זכו ליהנות מפירות הניסיון, עם עלייה של כ-1% בשכר הממוצע.

מנגד, רוב הנפגעים מירידות השכר היו עורכי דין בעלי ותק נמוך יותר של עד 4 שנים מההסמכה. שכרם הממוצע של עורכי הדין בעלי ותק של עד שנה מההסמכה נשחק בחדות ורשם ירידה של 11%.

לפי נתוני קודקס, בשנת 2012 השתכר עורך דין צעיר (ותק עד שנה) 8,255 שקל בממוצע בחברות; 7,130 שקל במשרדי עורכי הדין הקטנים; ו-9,102 שקל במשרדי עורכי הדין הבינוניים.

מנגד, שכרו הממוצע של עורך דין במשרדי עורכי הדין הגדולים היה 10,095 שקל; ו-11,808 שקל בפירמות עורכי הדין הגדולות מאוד.

שכר משופר יותר קיבלו עורכי דין בעלי ותק של 5-6 שנים, 17,342 שקל בחברות; 13,649 שקל בממוצע במשרד עורכי דין קטן; 15,428 שקל במשרד עורכי דין בינוני; 19,987 במשרד עורכי דין גדול; ו-21,320 שקל בממוצע בפירמות עורכי הדין הגדולות מאוד.

הכי כדאי בהיי-טק

במסגרת סקר השכר של קודקס נבחנו התחומים הרווחיים ביותר בענף המשפט, לצד אחוז השינוי בשכר הממוצע בכל תחום לעומת אשתקד.

מתברר כי תחום ההיי-טק שמר גם השנה על המקום הראשון בצמרת התחומים הרווחיים, ואף רשם עלייה של 3% בשכר הממוצע של עורכי הדין לעומת 2011. התחום המסחרי-הבינלאומי ניצב במקום השני, עם ירידה של 3% בשכר הממוצע של עורכי הדין. למקום השלישי עלה תחום הליטיגציה - עלייה של שני מקומות בטבלת התחומים הרווחיים - שהציג ירידה קלה של 2% בשכר הממוצע.

במקום הרביעי ניצב תחום הקניין הרוחני, ששמר על מקומו ביחס לדירוג אשתקד, עם עלייה של 9% בשכר הממוצע של עורכי הדין. במקום החמישי ניצב שוק ההון, עם ירידה של 3% בשכר הממוצע לעומת אשתקד. במקום השישי, ניצב תחום דיני העבודה, ששמר גם הוא על מיקומו בדירוג, עם ירידה של 3% בשכר הממוצע של עורכי הדין.

במקומות הבאים (השביעי ואילך, מדורגים לפי סדר) נמצאים התחום המסחרי מקומי, המשפט המינהלי והנדל"ן. סוגר את רשימת 10 התחומים הרווחיים - תחום המיסוי, שירד מקום אחד בדירוג לעומת 2011, עם שכר ממוצע של 11,643 שקל. תחום הפירוקים והכינוסים, שדורג אשתקד במקום העשירי, נדחק השנה החוצה מרשימת התחומים הרווחיים.

למור-סיטבון יש הסבר מדוע תחומי ההיי-טק, המסחר הבינלאומי והקניין הרוחני, שמובילים את טבלת התחומים הרווחיים, שומרים על מקומם בפסגה. "מדובר בתחומים שמלכתחילה מציבים תנאי סף גבוהים במיוחד לעורכי הדין המעוניינים להשתלב בהם, לרבות דרישה לשליטה באנגלית ברמת שפת-אם. בשל מיעוט המועמדים המתאימים לתחומים אלה, קיים ביקוש רב למועמדים מעולים בעלי ניסיון בתחום, שמעלה את נכונותם של המעסיקים לשלם משכורות גבוהות למועמדים מתאימים".

- איך תסבירי את הירידה בשכרם של עורכי דין העוסקים בתחום המסחרי-בינלאומי ובשוק ההון?

מור-סיטבון: "הירידה היחסית השנה בממוצע השכר בתחום המסחרי-בינלאומי נובעת מאי-הוודאות הכלכלית השוררת בשוקי ארה"ב ואירופה. המשבר בגוש האירו והתנודתיות של שווקים אלה הובילו לדריכות מסוימת ולזהירות מדודה של המעסיקים בנוגע להעלאות שכר ולשיפור תנאים. הירידה בשכר עורכי הדין המתמחים בשוק ההון נובעת מטבע הדברים בראש ובראשונה מהירידה בהיקף ההנפקות לבורסה, האופיינית לתקופות של האטה כללית.

"השנה החולפת התאפיינה בפחות גיוסי הון ובכמות נמוכה יותר של תשקיפים. במצב דברים מסוג זה נדרשים המעסיקים לשינויים זהירים בכל הנוגע להיבטי השכר, עד להתבהרות התמונה הכלכלית העולמית, לרבות השפעתה על היבטי המסחר הבורסאי בישראל".

שינוי בשכר הממוצע

איפה הכי משתלם לעבוד
ממוצע שכר

עוד כתבות

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

ירון בלוך/ צילום:עמרי מירון

הפספוס החוץ-בנקאי של לאומי: לאומי פרטנרס מובילה את הנפקת מימון ישיר לפי שווי כפול מזה שבו מכרה את חלקה

פחות משנתיים לאחר שלאומי פרטנרס מימשה את חלקה במימון ישיר לפי שווי של 750 מיליון שקל, מונפקת חברת האשראי הצרכני לפי שווי כפול ויותר ● במקום אקזיט של 300 מיליון שקל, נותרה לאומי פרטנרס "תקועה" עם החזקה במניות חברה פרטית מקבוצת צור שמיר

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילומים: יוסי זמיר, Jack Guez/ ASSOCIATED PRESS

סקר "גלובס" ומכון שילוב: הישראלים לא מתכוונים לזוז מהגוש

שלוש מערכות בחירות רצופות בתוך שנה עשו את שלהן והציבור כבר יודע מה הוא חושב על הנושאים שעל הפרק ● רק מצביעים מעטים, כפי שנראה, שוקלים לעבור בין הגושים וגם כשהם כבר עוברים - הם מקזזים אלה את אלה משני כיווני המפה הפוליטי

יקי נוימן, מנכ"ל קבוצת דוראל  / צילום: דניאל שיטרית

בדרך לבורסה: חברת האנרגיה המתחדשת דוראל שוב מקדמת הנפקה לפי שווי של 550-500 מיליון שקל

דוראל נחשבת לאחת החברות המובילות בענף הצומח, ובולטת בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הפורה עם המגזר הקיבוצי ● הכנסותיה השנתיות מוערכות בכ-100 מיליון שקל, עם רווחיות של כ-15%-11%● מלבד הפרויקטים הקיימים, הגיוס נועד לסייע לדוראל להוציא לפועל תוכניות להתרחבות משמעותית

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

דוד האן / צילום: איל יצהר

"גם עסק פעיל ומשגשג יכול להיכנס לבעיית מימון בשל המשבר"

פרופ' דוד האן, לשעבר כונס הנכסים הרשמי, מעריך כי אם התפרצות הקורונה לא תיעצר בחודשים הקרובים, לא מעט חברות עשויות להיקלע לבעיות תזרימיות קשות ● להערכתו, אם המשבר יחלוף בחודשים הקרובים, חברות ישראליות יוכלו להגיע להסדרים מול החברות הסיניות וגם מול נותני האשראי

סקר הסקרים

ארבעה ימים לבחירות: מהפך בצמרת הטבלה - הליכוד לראשונה מובילה בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

הצעת חוק: עיריות ייגבו היטלי השבחה בגובה 25% בלבד בפרויקטי פינוי-בינוי

הנה עוד רפורמה שמחכה לממשלה הבאה: במשרד המשפטים וברשות להתחדשות עירונית מבקשים להסדר בחקיקה את סוגיית היטלי ההשבחה בפרויקטים של פינוי-בינוי ● כיום כל רשות קובעת בעצמה את המדיניות, שמשמעותה בפועל גבייה או אי גבייה של עשרות מיליוני שקלים מכל פרויקט

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

חודש ינואר במלונות ישראל: משבר הקורונה עדיין לא מורגש

חודש ינואר משקף עלייה של 4% בלינות התיירים בבתי המלון בישראל – אך בצל החרפת משבר הקורונה, סביר להניח כי חודש פברואר לא ישקף מגמה דומה ● התאחדות המלונות: "תיירות הפנים מפצה חלקית על הפגיעה באזורים אחדים בארץ"

פסיכולוגיה  / צילום: שאטרסטוק

אין לכם זמן לפסיכולוג? הבוס יביא לכם אחד למשרד

יותר ויותר חברות גדולות בארה"ב מתחילות לספק טיפול נפשי לעובדיהן, במקום העבודה ● "כולנו מפחדים, כולנו נלחמים. אם לא נדבר על זה, זה יהרוס לנו את החיים", אומרת מנהלת מוצר מחברת סרנר

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020