גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פריצת דרך שמחוללת מהפכה בעולם המעבדים

קפיצה טכנולוגית מדהימה יצקה בסיס לדור חדש של מעבדים, שמחולל מהפכה בכל קטגוריות המחשבים: נייחים, ניידים, תחנות עבודה ושרתים

סיני ברקת, מנכ"ל זרוע השיווק והמכירות של אינטל בישראל ומזרח הים התיכון/ צילום: יח"צ אינטל ישראל
סיני ברקת, מנכ"ל זרוע השיווק והמכירות של אינטל בישראל ומזרח הים התיכון/ צילום: יח"צ אינטל ישראל

אינטל עשתה זאת פעם נוספת. זה הדור השלישי של ארכיטקטורת Core, הנותנת את הטון ומציבה את הרף הגבוה בתעשיית המחשבים. בזמן ש"צעצועים" נחמדים כמו iPhone ו-iPad עושים בעיקר כותרות ו-Hype, מעבדי Core מאפשרים לממש את התפיסות המתקדמות ביותר בעולם המידע, החל במחשוב ענן ופתרונות Big Data וכלה במחשבי Ultrabook מרהיבים ביופיים ומרשימים בעוצמתם.

היתרון הטכנולוגי הולך וגדל

"הדינמיקה של 'חוק מור' לא נעצרה", אומר סיני ברקת מנכ"ל זרוע השיווק של אינטל ישראל. "ומי שממשיכה לדחוף את ההתפתחות הטכנולוגית בקצב הולך וגובר היא, כמו בעבר, אינטל. ההבדל העיקרי ביחס למצב לפני עשור, הוא הגידול הדרמטי בפער בין טכנולוגית היצור שלנו לבין המיטב של המתחרים. אם בתחילת המאה ה-21 היתרון שלנו התבטא במספר חודשים, היום מפריד בינינו לפחות דור שלם. את הטכנולוגיה שנכנסת ליצור מעבדי Ivy Bridge יצליחו המתחרים להעתיק לכול המוקדם רק בעוד שנתיים או שלוש, אם בכלל. זו הסיבה מדוע בכל סגמנט של השוק המגמה היא גידול בפלח השוק של אינטל. הסיסמא Intel Inside מעולם לא היתה רלוונטית יותר. תמצאו את הלוגו הזה על מחשבי-על שוברי שיאים ועל מחשבים ניידים קלים ואלגנטיים, ב- Data Center של כל ספקי שירות ענן גלובליים ובחדר השרתים של כל סטארט-אפ, על שולחנות העבודה של מדענים, מהנדסים, ארכיטקטים ומעצבי סרטים ב-3D - ובחדר המשפחה של כל מי שחצה את הפער הדיגיטלי, מברזיל עד הודו ומקיסריה עד אופקים".

מאז ההכרזה על התחלת השיווק של מעבדי Ivy Bridge, 'הדור השלישי של ארכיטקטורת Core', לא הפסיק זרם הדגמים החדשים למלא כול גומחת שוק. "הודות לטכנולוגית היצור המתקדמת, אינטל מסוגלת לספק שילובי תכונות ועוצמות שבעבר נחשבו לדמיוניים", אומר סיני ברקת.

דוגמאות:

  • CORE i7-3770 הוא מעבד לתחנת עבודה שולחנית בעל 4 ליבות ו-8 מגה-בייט מטמון L3 חכם. המנוע הגרפי HD Graphics 4000 נותן לו ביצועי מולטימדיה מדהימים בעיצוב 3D, בהדמאה פוטו-ריאליסטית, במשחקים ובהקרנת וידיאו. את מהירות השעון ניתן להגביר עד 3.9 גיגהרץ עם טכנולוגית Smart Turbo הייחודית של אינטל ולהריץ עד 8 נימים (Hyper-Threading) בו-זמנית. הוא מספק תשתית חומרה להגנת מידע במקרה של גניבה, לתמיכה בווירטואליזציה ולניהול מרכזי של צי המחשבים הארגוני. כל זאת עם תקציב תרמי של 77 וואט בלבד ומחיר לצרכן בסביבות 300 דולר.
  • Core i7-3610 QE מספק רשימה כמעט זהה של תכונות אך תוך צריכת הספק נמוכה, רק 45 וואט. מהירות הטורבו מגיעה ל-3.3 גיגהרץ והמטמון מסתפק ב-6 מגה-בייט, בהחלט מחיר סביר לשלם תמורת היכולת להטיס מחשב נייד במהירות של תחנת עבודה או כדי לזווד 2 מעבדים במודול קומפקטי של שרת להב (Blade Server) ולהכפיל את הצפיפות המעבדים ב-Datacenter.
  • Xeon E3-1275 V2, שהוכרז רק החודש, כבר מוביל את ההתקפה של Ivy Bridge על שרתים קומפקטיים ("קופסאות פיצה" ומיני-מגדלים) עם לוח-אם בעל 2 שקעים (Sockets) לשני מעבדים ושני בנקים של 32 גיגה-בייט זיכרון DDR3-1333/1600. מעבד זה, שתומך במערכת I/O מורחבת (PCI Express 3.O on 20 Lanes) מספק ביצועי טורבו עם 4 ליבות ב-3.9 גיגהרץ - במחיר 350 דולר וצריכת הספק של 77 וואט.

צמיחה חזקה בחדרי השרתים

"וזוהי רק ההתחלה", מבטיח סיני ברקת. "עד סוף 2012 יתווספו למשפחת Ivy Bridge Xeon הסדרות E5 ו-E7 החדשות, עם 10-8-6 ליבות ועד 30 מגה-בייט מטמון. אלה אמורים להעלות את הרף ב-50 אחוז ויותר מעל לביצועים של המעבדים המקבילים בארכיטקטורת Sandy Bridge (דוגמת ET-2690 Xeon ) וב-100% ביחס לארכיטקטורת Westmere (למשל Xeon E7-8870)."

בשנתיים האחרונות התבססה הצמיחה של ארכיטקטורת אינטל בתחומי מחשוב ענן (Cloud, גידול של 35% שנה על שנה), מחשוב עתיר ביצועים (HPC, יותר מ-20 אחוז שנה על שנה) ובתחום המתפתח של Big Data. בכל התחומים האלה ארכיטקטורת אינטל הפכה לסטנדרט דה-פקטו - עד כדי כך שגם הספקים הגדולים ביותר בשוק (חברות כמו IBM ואורקל) מעדיפים להציע פתרונות מבוססי אינטל ולא את "ארכיטקטורת ה-RISC" שלהם עצמם. ללא ספק, כל מי שחושב היום על "ענן פרטי", חושב על אינטל כבררת מחדל. בדיוק כפי שחושב כל מי שעסוק בהסבת ליבת המחשוב הארגוני לתצורת Blade Server מודולרי, או בתכנון Super Computer למרכז מחקר לאומי".

העתיד שייך ל-Ultrabook

בעוד העיתונות הפופולרית הולכת שבי אחרי מחשבי הלוח (Tablet) בכלל וה- iPad בפרט, המקצוענים יודעים כי העתיד בעצם שייך ל- Ultrabook. הקטגוריה החדשה של מחשבים ניידים, שמשלבים בין העוצמה המסורתית של מעבדי אינטל לגוף דק ולאלגנטי, מספקים משך עבודה (על סוללות) שמגיע ליום שלם וגרפיקה באיכות High Definition. "ה-Tablet-ים הזעירים, שנעשו כל כך אופנתיים, אינם יכולים להחליף את המחשב הנייד המסורתי כשמדובר ביישומים שדורשים עוצמה אמיתית", אומר סיני ברקת. "המעבדים האלטרנטיביים, שפותחו מתוך ארכיטקטורה של שבבים המיועדים לטלפונים חכמים, לא מתקרבים אפילו ליכולות של הצנוע ביותר במשפחת Core."

לכן רוב מנהלי המחשוב בארגונים ממליצים על Ultrabook כצעד הבא בהתפתחות המחשוב הנייד. עם מעבדי Ivy Bridge ניתן לספק עוצמות של תחנת עבודה בנייד שעוביו פחות מ-2 סנטימטר, משקלו כקילוגרם וחצי - ועדיין מאפשר 8 שעות ויותר של עבודה בתנועה בלי לחפש שקע חשמל. מחשבי Ultrabook מוצעים היום על ידי כל היצרנים - החל ב-HP, לנובו, ו-Dell וכלה ב- ASUS, טושיבה ו-Acer - והתחרות הפתוחה אומרת שהלקוח נהנה מתמורה גדולה יותר לכספו. למעשה, אתם יכולים לרכוש היום Ultrabook שרירי במחיר של Tablet חלשלוש, שלא מסוגל לספק אפילו 10 אחוז מהיכולות האלה.

מרכז המולטימדיה, המשחקים והקולנוע הביתי

גם במשרדים הביתיים, בעסקים זעירים ובחדרי המשפחה נמשכת הנהירה למחשבי הדור החדש. "במעבדי Ivy Bridge הוכפלה ויותר העוצמה של מערכת המולטימדיה", אומר סיני ברקת. "המאיץ החדש HD Graphics 4000 מייתר למעשה את הצורך בכרטיס גרפי נפרד וחוסך ללקוח כ-200 דולר בעלויות החומרה. את הכסף הנחסך אפשר להשקיע בתצוגה משופרת - המעבד תומך ב-3 מסכים סימולטנית - או בזיכרון עתיר ביצועים. מעבדי IVY Bridge תומכים ב-2 ערוצי DDR3-1333/1600, עם עד 32 גיגה-בייט RAM ורוחב פס של יותר מ-25 גיגה-בייט לשנייה".

באופן מסורתי, משתמשי אינטל תמיד ציפו לקבל מהחברה יותר יכולות תמורת הכסף", מסכם סיני ברקת את גל ההכרזות האחרון. "כפי שאומרים האמריקאים, Intel Delivers the Most Bang for the Buck. השיפורים הדרמטיים המגיעים עם מעבדי Ivy Bridge, שנרשמו בכל הפרמטרים הרלוונטיים לכול קבוצות המשתמשים, מבטיחים כי גם בשנים הבאות תמשיך אינטל לספק יותר ממה שהמשתמשים מצפים לקבל".

עוד כתבות

שלט עידוד שנתלה מחוץ לחלון דירה בארץ בצל הסגר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מה נסגר ומה נשאר פתוח: גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות

לפי ההנחיות החדשות של הממשלה אולמות אירועים, מועדונים, חדרי כושר וברים ייסגרו באופן מיידי ● בשלב זה אין הגבלה על התנועה במרחב הציבורי ● ההנחיות עדיין לא סופיות ונדרשות לעבור אישור של הכנסת

אפי נוה, הדס שטייף / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

העדויות של הגרושה, השיחות שלה עם הדס שטייף והחסינות שהתעכבה: פרטים חדשים בפרשת אפי נוה

“גלובס” חושף פרטים חדשים על התנהלות המשטרה והפרקליטות בפרשה שבה מואשמים, בכפוף לשימוע, ראש הלשכה לשעבר ושופטת השלום אתי כרייף בשוחד • כך, למשל, עולה כי עניין הבטחת החסינות מדין פלילי עלה עם גרושתו של נוה רק 7 חודשים אחרי שעלה עם כתבת גל"צ שטייף

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המסחר בבורסה נפתח ביציבות למרות העליות בוול סטריט: אל על מזנקת ב-20%

אל על בחרה במתווה האוצר לחילוץ, כשברקע עולים דיווחים על רוכש פוטנציאלי ● עזריאלי תתיר לשוכרים לסגור חנויות על מנת לחסוך בהוצאות ● אמש בניו יורק המדדים עלו בחדות על אף העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה

חדר כושר של רשת SPACE  / צילום: שי בן נפתלי

מחאת חדרי הכושר: "תאזקו אותי, תעצרו אותי. זהו. אני לא סוגר. זה מה יש"

ועד הפעולה של פורום חדרי הכושר הורה לחבריו לא להישמע להנחיות הממשלה שפורסמו היום, ולפתוח מחר את חדרי הכושר, חדרי האימון והסטודיו כרגיל ● על פי החלטת הממשלה ההגבלות אמורות להיכנס לתוקף היום, אך מאמני כושר, בעלי מועדונים וחדרי כושר מסרבים לסגור

טראמפ ונתניהו/ צילום: רויטרס Gripas-Yuri-ABACA

ראש בראש: מנכ"לי האוצר לשעבר על המשמעות הכלכלית של המהלך המדיני

מהי העלות הכלכלית של תוכנית הסיפוח? ● האם היא תמוטט את הכלכלה הישראלית ותשנה את צביון המדינה? ● או שאולי יש פה הזדמנות שאסור לוותר עליה? ● שתי דעות

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

המשבר של איטליה וספרד קטן עלינו: כך הגענו למצב שהאבטלה בישראל גבוהה פי 3 מבאירופה

שיעור העובדים שנשלחו לביתם עקב המגפה דומה בישראל ובאירופה, אלא שבעוד שכאן הם מוגדרים "מובטלים" ומקבלים דמי אבטלה, באירופה נפרשה רשת ביטחון תעסוקתית ● מדוע אחרי שרוב אירופה אימצה את המודל, ישראל נמנעה מכך?

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

״הנתונים שביקשת אינם זמינים״: שוב מגבלות קורונה ללא הסברים ובלי נתונים

ברים, חדרי כושר ומסעדות נדרשים לצמצם פעילות או להיסגר בשם המלחמה בקורונה, אבל כמה מהם היוו מוקד הדבקה? במשרד הבריאות לא יודעים ● הגיע הזמן שהממשלה תבין שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, ובאותה נשימה להפקיר את העסקים הקטנים והעובדים בלי פיצוי כספי הולם ומיידי

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

זכויות בנייה נרחבות ומיסוי עמוק: "מס המטרו" הולך לשנות את מחירי הדירות בגוש דן

הכללתו של פרויקט התשתית הגדול בישראל בחוק ההסדרים מכניס את ענף הנדל"ן לסחרור ● הסיבה: המתווה החידתי שדורש מימון מבעלי נכסים לאורך התוואי

טסלה 3 / צילום: Chuck Burton, Associated Press

טסלה לא עוצרת ויש אנליסט שצופה צניחה של 78% במניה

אתמול בוול סטריט זינקה טסלה בעוד 13.5% לשיא חדש של 1,371 דולר, המשקף לחברה שווי של 254 מיליארד דולר ● בעקבות נתוני המכירות שסיפקה טסלה העלה האנליסט ראיין ברינקמן מג'יי.פי מורגן את מחיר היעד שלו למניית טסלה ל-295 דולר

נתי סיידוף / צילום: אבי שאולי

שיכון ובינוי תבצע פרויקט בניגריה בכ-310 מיליון דולר

תחילת העבודות בפרויקט, שיימשך כ-4 שנים, צפויה במחצית הראשונה של שנת 2021

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

הכנסת דנה כעת בחוק שיאפשר לממשלה להעביר החלטות ללא חקיקה

הצעת החוק תאפשר לממשלה לשנות את תקנות הקורונה ללא הליך חקיקה ● ועדת הכנסת תוכל לדון בצווי הממשלה ולהחליט אם לאשרם תוך 7 ימים

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחזיקי אג"ח אי.די.בי יחליטו השבוע אם להיכנס למו"מ מזורז עם אלשטיין על הצעתו להסדר חוב

מחזיקי אג"ח י"ד החליטו אמש שלא להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי,● במקביל הודיעה אי.די.בי כי תשלם מחר לשלוש סדרות האג"ח את תשלומי הריבית שנדחו

רונן חכימי, בעל קבוצת חברות בתחומי מסחר, הייטק ונדל"ן מניב / צילום: תמונה פרטית

"כל העסקים הבינוניים נופלים בין הכיסאות"

רונן חכימי, 58, בעל קבוצת חברות בתחומי המסחר, הייטק, לואו-טק ונדל"ן מניב ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוירית / צילום: איל יצהר, גלובס

הרוכש מסתורי, הנאמן פחות: הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן למניות אל על. האם ההלאמה מתרחקת?

ל"גלובס" נודע כי יו"ר התעשייה האווירית מיועד לתפקיד הנאמן למניות חברת התעופה ● לוקר צפוי להחזיק במניות לתקופת ביניים בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף

הצהרת שר הבריאות יולי אדלשטיין / צילום: יח"צ

אדלשטיין: "אמנה מנהל מיוחד לטיפול בקורונה"

אדלשטיין קיים מסיבת עיתונאים לאחר החלטת השרים על מגבלות חדשות בשל העלייה בתחלואה בקורונה ● "תפקיד המנהל יהיה לתכלל את הנושא, החל ממערך הבדיקות, דרך קטיעת שרשרת ההדבקה ויתר הפעולות הקשורות לנגיף"

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

המספרים שמאחורי המחדל הכלכלי: 50% מתוכנית החילוץ הכלכלית לא הגיע למשק. הגירעון המצטבר - 6.4% מהתמ"ג

על-פי הודעת האוצר מהיום הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים, יולי 2019 עד יוני 2020, נאמד בכ-88.4 מיליארד שקל

אלי כהן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האמריקאים מציעים לפלסטינים אותו מעמד שהם מעניקים לפוארטו ריקו?

האם הפלסטינים יקבלו שלטון עצמי בנוסח פוארטו ריקו? השר אלי כהן קיבל מודיעין לקוי ● "המשרוקית של גלובס"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

דלק ואי.די.בי בחוץ, חברות ליסינג, בנייה ומלונאות בפנים: מה מסתתר מאחורי תוכנית הרכישות של בנק ישראל

בנק ישראל העניק היום מנת חמצן משמעותית לשוק ההון המיובש של תל אביב והודיע כי יחל לראשונה לרכוש אג"ח קונצרני ● אלא שבשלב זה לא מדובר על חוב של חברות בקשיים ● השווקים אהבו את ההודעה שבישרה למעשה על נכונותו של הבנק המרכזי לספק נזילות לשוק