גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רעידת אדמה ב-IBI: עודד גל ויואב קפלן פורשים מתפקידם

עודד גל, מנכ"ל קרנות הנאמנות ב-IBI, ויואב קפלן, מנהל השקעות בחברת הקרנות יסיימו את תפקידם בנובמבר ■ "גלובס" חשף לפני 4 ימים כי קפלן ויעקב לוקסנבורג מתכננים להשתלט על פרטנר ■ IBI: "אין קשר לאירוע"

חילוקי דעות על אופן ניהול חברת קרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומידת עצמאותם של מנהליה, הובילו בסוף השבוע לפרישתם של שניים מעמודי התווך של בית ההשקעות - עודד גל, מנכ"ל הקרנות, ויואב קפלן, מנהל ההשקעות שלהן. לשניים טרם מונה מחליף.

בית ההשקעות אי.בי.אי נמצא בשליטת צבי לובצקי (יו"ר), עמנואל קוק ודוד ויסברג, והוא מנהל כיום כ-26 מיליארד שקל. לפני כארבע שנים העביר דור המייסדים את מושכות הניהול לידי דור ההמשך - עדו קוק ורון ויסברג, כיום מנכ"לים משותפים. לפי ההערכות בשוק, קוק וויסברג שואפים לשנות את אופן התנהלותה העצמאית של חברת הקרנות, והם נתקלו בהתנגדות מצידם של גל וקפלן, שהביאה בסופו של דבר להיפרדות.

אי.בי.אי מתנהל מאז ומעולם באמצעות ארבע חטיבות נפרדות הנהנות מעצמאות כמעט מוחלטת: חברת ניהול התיקים (אמבן), בניהולו של עמנואל סידי; חבר הבורסה בניהולו של ג'וליאן אסוס; חברת קופות הגמל שעדיין נמצאת בחיתוליה; וחברת הקרנות.

קפלן מעורב בהרפתקה אחרת?

דוגמה לאחד מחילוקי הדעות בין הצדדים היא נושא מחלקות השיווק בחטיבות. כיום הן מחלקות נפרדות, כלומר כל חברה בת משווקת את מוצריה באמצעות משווקים שלה, אך קוק וויסברג סבורים כי אין טעם במבנה לא יעיל כזה. לכך יש להוסיף את רצונם של גל וקפלן, מנהלי השקעות ותיקים ומנוסים, לנהל השקעות עם פחות מגבלות ורגולציה. ככל הידוע הם מתעתדים להקים קרן גידור שדרכה הם מקווים לנצל הזדמנויות שנוצרו כיום בשוק, ואשר לא ניתנות לניצול תחת חברת הקרנות של אי.בי.אי.

ללא קשר לתוכניותיו אלו, קפלן מעורב, לפחות מאחורי הקלעים, בהרפתקה אחרת. כפי שנחשף ב"גלובס" בשבוע בעבר, יעקב לוקסנבורג (לוקסי) בעל השליטה בחברת ההשקעות וחיפושי הנפט לפידות, פועל לגיבוש קבוצת משקיעים כדי להשתלט על חברת פרטנר של אילן בן דב, כאשר מי שמסייע לו במהלך הוא קפלן, חברו הוותיק.

קפלן, 58, נמצא באי.בי.אי קרוב ל-30 שנים. את דרכו בבית ההשקעות הוא התחיל כמנהל השקעות, ובהמשך הקים עם רונן צלניר את אי.בי.אי חיתום. במהלך השנים ביצע קפלן שני אקזיטים מרשימים: ב-2005 הוא מכר לבית ההשקעות כ-20% ממניות חברת הקרנות שבהן החזיק תמורת 15 מיליון שקל, ואת מניותיו בחברת החיתום (8.5%) הוא מכר לאי.בי.אי בסוף 2009 תמורת כ-14 מיליון שקל. למעט שכר, לקפלן גם הוקצו אופציות כחלק מתוכנית לבכירי אי.בי.אי, אולם הן מחוץ לכסף כיום.

גל הגיע לבית ההשקעות לפני 13 שנים, וברובן הוא שימש כמנכ"ל חברת הקרנות. אז ניהלו קרנות אי.בי.אי מאות מיליוני שקלים בודדים, ואילו היום הן חולשות על נתח שוק של 6% ומנהלות כ-9 מיליארד שקל. גל נחשב למנהל מוערך, ותמיד היה בין מקבלי השכר הגבוה בחברה (יותר מ-14 מיליון שקל בארבע השנים האחרונות). גם הוא קיבל אופציות במסגרת אותה תוכנית כמו של קפלן, ואף הספיק לממש חלק מהן, אולם גם במקרה שלו רובן נמצאות כיום מחוץ לכסף.

לא הראשונים שעזבו

בניגוד למנהלי קרנות אחרים בשוק, ניהול הקרנות באי.בי.אי התאפיין תמיד בעקביות וסולידיות. בית ההשקעות לא נוטה להנפיק קרנות חדשות ואופנתיות מדי תקופה, לא משנה את דמי הניהול בהן, וגם לא מוכר את קרנותיו ללא דמי ניהול.

לאורך שנים, נהנות הקרנות מביצועים טובים ובדמי ניהול הנחשבים נמוכים מהממוצע. לאור כל אלה, הקרנות זוכות באופן קבוע לדירוגים גבוהים ואף לגבוהים ביותר בדירוגי "גלובס"-מעלות ובמערכות הדירוג של המערכת הבנקאית.

אך בשנה החולפת כל אלה לא עזרו לחברת הקרנות, והיא איבדה כמיליארד שקל מהקרנות המסורתיות מתחילת 2012.

לדימום המאסיבי הזה קדמה שנת 2011, שבה קרנות אי.בי.אי דווקא גייסו כ-2.5 מיליארד שקל אולם כאמור, לאחרונה המגמה התהפכה.

אי.בי.אי הוא אחד מבתי ההשקעות הוותיקים בענף המקומי, והוא נהנה ממוניטין מצוין שבעזרתו הצליח לצמוח באופן אורגני במהלך השנים. ואולם כמו מתחריו, בית ההשקעות פועל כיום בסביבה עתירת רגולציה ובדמי ניהול נשחקים. בכל הפעילויות שבהן עוסק כיום בית ההשקעות, הוא סובל מכך.

כך למשל, בתחום קרנות הנאמנות ישנו מעבר למוצרים סולידיים שגובים פחות דמי ניהול, ובתחום הברוקראז' התחרות עם הבנקים הביאה להצטמצמות השוק החוץ בנקאי ולצניחת עמלות. התוצאה של אלה הייתה, כצפוי, צניחה ברווחים.

שנת 2009 הייתה שנת שיא, עם רווח של מעל 120 מיליון שקל, אך ב-2010 כבר ירד הרווח ל-58 מיליון שקל, וב-2011 הוא עמד על כ-6 מיליון שקל בלבד.

בניגוד למתחריו, באי.בי.אי לא רכשו פעילויות ולכן חברת הגמל שלו רחוקה ממאסת הנכסים הקריטית שעליו לנהל על מנת להרוויח כסף. בראיון ל"גלובס" שנערך באחרונה התייחס קוק לסוגיית הרכישות, ואמר כי "נעשו כאן עסקאות שאם היה ניתן לעשות להן UNDO אני בטוח שהיו עושים.

"אני מוכן לקבל את זה שנעשו בשוק גם עסקאות טובות. אבל יש יותר עסקאות שאני שמח שלא עשינו מאשר כאלה שאני מצטער עליהן".

עזיבתם של קפלן וגל מצטרפת לעזיבת שני בכירים נוספים מאי.בי.אי בשנים האחרונות - תיקי חדד שעזבה את החברה במאי 2011 לאחר 34 שנים, בשנתיים האחרונות שלה בבית ההשקעות שימשה כמנכ"לית חבר הבורסה וקודמה בתפקיד, וזאב מילבאואר, שנשאר בקבוצה אך לא כנושא משרה בכיר.

עוד כתבות

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם

כלב ים, ממין פוסה טבעתית, על קרחונים בים באוקיינוס הארקטי. הקרח נמס במהירות מסוכנת / צילום: Daniella Zalcman, גרינפיס

הקוטב הצפוני מתכווץ: כך זה נראה בתמונות

משטח הקרח בקוטב הצפוני נמצא באחד ההיקפים הנמוכים ביותר שנמדדו אי פעם, כשהמצב רק מחמיר משנה לשנה ● המשמעות: המרקם הביולוגי של הקוטב עתיד להשתנות, ההתחממות הגלובלית תואץ, גובה פני הים יעלה עוד וחיות רבות יהיו בסכנת הכחדה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התאוששות בניו יורק: בורסות וול סטריט ננעלו בעליות וקטעו רצף ירידות בן ארבעה ימים

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%, נאסד"ק קפץ ב-1.7% ומדד S&P 500 התחזק ב-1%
● נפט WTI עלה ב-0.7%, הזהב ירד ב-0.2% ● מדדי דאקס ופוטסי 100 עלו ב-0.4%, קאק 40 איבד 0.4% ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו באוגוסט ב-2.4%, לצד עלייה במחירים

משרדים של שלמה סיקסט  / צילום: כדיה לוי, גלובס

אניגמה בשוק הרכב: למה נבואות הזעם על המשבר בליסינג לא התממשו בינתיים

הירידה הצפויה בפעילותן, לצד המינוף הגבוה שבו הן פועלות, הובילו בשבועות הראשונים של המשבר לצניחה בערך האג"ח שהנפיקו חברות הליסינג הישראליות ● מאז חזרו האג"ח לתשואות חד-ספרתיות, והחברות רשמו רווחים במחצית השנה, למרות ירידה בהכנסות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

מעבדת שבבים בסין / צילום: רויטרס

30 שנה של דעיכה: ארה"ב איבדה את מעמדה בתחום ייצור השבבים. איך זה משפיע עליה?

בחברת הייעוץ BCG מציגים את מצבה העגום של ארה"ב בתחום, אך סבורים כי ניתן לשקם אותו ● ההצעה: תמריצים בהיקף של 50 מיליארד דולר, בניית 19 מפעלים ויצירת 70 אלף משרות

נציבות שירות בתי הסוהר  / צילום: יוסי כהן

ביהמ"ש דחה עתירת בני זוג הומוסקסואלים לשהות יחד בכלא

"הזכות לחיי משפחה נקבעה כזכות חוקתית" קבע השופט רון שפירא והוסיף כי "אסיר איננו שונה מאדם אחר בכל הנוגע לזכויות החוקתיות" ● יחד עם זאת, דחה את בקשת בני הזוג לשהות יחד בכלא, תוך שקבע כי לא נפל פגם בהחלטת שירות בתי הסוהר 

ינסן הואנג. החוק שלו יוכל לשפר הרבה בפרק זמן קצר יחסית / צילום: Chiang Ying ying, Associated Press

No More Moore? העולם עובר לחיות לפי החוק של מייסד אנבידיה

במשך עשורים הכלל החשוב בתעשיית השבבים היה "חוק מור", שהומצא על ידי מייסד אינטל, ומדגים את הזינוק הטכנולוגי שניתן להשיג בכל שנה וחצי ● עכשיו, לאחר שביצועי השבבים לבינה המלאכותית של אנבידיה השתפרו פי 317 מ-2012, אפשר לייסד את "חוק הואנג", על שם מנכ"ל החברה ● איך הכלל החדש משנה את חיינו ומה הקשר לרכישת הענק שביצעה אנבידיה באחרונה?

מוכר דגים בפרו. לפי הערכות האו”ם, 11 מתוך 15 אזורי המדגה העיקריים בעולם נמצאים במגמת הידלדלות / צילום: Rodrigo Abd, Associated Press

בסוף נישאר בלי דגים: מרבית אזורי הדיג בעולם במצב קריסה

נתוני האו"ם מראים שכ-90% מאזורי הדיג בעולם נמצאים במצב קריסה או בדרך אליו ● בהיעדר ניהול משאבים נכון, המערכת האקולוגית הימית עלולה להתמוטט ולהוביל למשבר מזון ● בישראל, רפורמת הדיג לא מיושמת במלואה ● כעת החשש הוא ששר החקלאות אלון שוסטר יסיג לאחור את ההישגים המעטים בתחום

בייביסיטר על חשבון המעסיק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

קשה לעבוד עם הילדים בבית? בהייטק יממנו לכם גם את הבייביסיטר

המעסיקים בתחום ההייטק שמבינים את הצורך החיוני, ומספקים מימון לבייביסיטר להורים לילדים בגיל הרך בתקופת הסגר והשבתת מערכת החינוך: "רבים הם הורים צעירים לילדים בגיל הרך. אנשים עשו מעל ומעבר, וחשבנו איך לעזור"

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. קצב רכישות האג”ח מעיד כי הבנק מתכנן להתערב בשוק עוד תקופה ארוכה / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

הנגיד חושף את השיטה: משרד האוצר מנפח אומדנים, והפוליטיקאים חוגגים

בדיון בממשלה הזהיר הנגיד אמיר ירון מפני שימוש בעייתי ביתרות שנוצרות ונתן רוח גבית לשר כ"ץ בוויכוח עם מרידור • במסגרת הדיון טען ירון שהאוצר מחלק רזרבות ללא דיון מקצועי

מפקדת השליטה של צה"ל למאבק בקורונה ברמלה. ממשיכים לעבות את המערך בחוקרים / צילום: דובר צה"ל

מנגנון מיושן של עט ונייר, שפה צבאית ונתונים חסרים: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה

באוגוסט עברה האחריות על מערך החקירות האפידמיולוגיות לצה"ל שהבטיח תוצאות "תוך ימים", אלא שאז התגלה מנגנון מיושן שעובד עם דף ונייר, נתונים אזרחיים שלא מדברים בשפה הצבאית וקושי להצליב נתונים עם השב"כ ומשרד הבריאות • שעת המבחן האמיתית מגיעה עכשיו: האם צה"ל יכול לנצח את הקורונה?

דינה אהרוני, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת The 8 th floor studio / צילום: תמונה פרטית

"אני רוצה להישאר עם החלום שלי ולהילחם עליו, כי אולי הוא כן יתגשם"

דינה אהרוני, 33, צורפת ומעצבת תכשיטים, בעלת 8th floor studio ● 
"גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מירב קירשנר / צילום: דובר צה"ל

לראשונה: מועמדת אישה לתפקיד מנכ"לית התעשייה האווירית. ומי עוד במועמדים?

תא"ל במיל' מירב קירשנר, שהייתה ראש מטה אגף כוח אדם בצה"ל, תתמודד על התפקיד בין היתר מול שי באב"ד, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אלוף במיל' חגי טופולנסקי ובכירים בתע"א ובאלתא

טופז לוק/ צילום: באדיבות המצולם

יועצי רה"מ הגישו תביעת דיבה: "לא ביימנו הפגנה"

עופר גולן וטופז לוק הגישו תביעת דיבה בסף 420 אלף שקל נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, העיתונאי אורי משגב ונגד רוית נאור שהאשימו אותם בבימוי של הפגנה במסגרת ההפגנות נגד ראש הממשלה

פקחים מאתרים מבודדים על מנת לוודא שאכן פועלים על פי ההנחיות של משרד הבריאות והממשלה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עלות ימי הבידוד עבור המעסיקים עד כה: 3 מיליארד שקל

כך עולה מבדיקה שערך היועץ הכלכלי של לה"ב, ד"ר רובי נתנזון ● נתנזון: "יש לשקול קיצור של ימי הבידוד המחויבים עקב מגע אפשרי עם חולה מאומת ל-12 יום. קיצור כזה היה חוסך למעסיקים עד כה מעל ל-587 מיליון שקל"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

גם משבר הקורונה לא בלם את חגיגת גיוסי האג"ח הקונצרניות בתש"פ

המגזר העסקי (ללא פיננסים) גייס כ-43 מיליארד שקל, גידול של כ-30% לעומת שנת תשע"ט, כשמגזר הנדל"ן היווה כ-38% מסך הגיוסים ● במחצית השנה השנייה ניכרה בולטות של חברות בקבוצות הדירוג הגבוהות ביותר

מערכות אופטימיזציה של סולאראדג'  /  צילום: יחצ

סולאראדג' מצטרפת לגל הנפקות האג"ח של ענקיות הטכנולוגיה

חברת האנרגיה הסולארית פועלת לגיוס של לפחות 500 מיליון דולר באג"ח להמרה ● קדמו לה עם גיוסי חוב גדולים: Wix, אמדוקס ונייס

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: רכב חשמלי של טסלה ב-25 אלף דולר

מאסק אמר את הדברים באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר, ולטענת מאסק היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

עודד רוזנברג, מנכ"ל אפולו פאוור / צילום: גיין מדיה

אפולו ורפאל בשת"פ לצורך שימוש ביריעה הסולארית של החברה

סולארפיינט של אפולו תבצע תכנית עבודה שתימשך 13 שבועות ותגיש לרפאל ניתוח תוצאות, לאחר מכן רפאל תבדוק את ניתוח התוצאות בתוך כחודש ותודיע לסולארפיינט תוך ארבעה וחצי חודשים אם ברצונה להתקדם

עלייה למטוס ארקיע / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי חצי שנה - ארקיע חוזרת לטוס

החברה תפעיל טיסות בינלאומיות לרודוס, כרתים ובלגראד החל מה-2 באוקטובר ולאילת החל מה-11 באוקטובר ● 550 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו בהדרגה לעבודה כאשר לפי הסכם שנחתם לאחרונה כ-130 מהם יעזבו