גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מימן שאב כמיליארד ש' מאמפל ושלח אותה לפשיטת רגל

בהודעת החברה נמסר כי הבקשה להגנה מפני נושיה, שהוגשה בארה"ב, נועדה "להגן על המשקיעים והמחזיקים, ולהפסיק את מחול השדים הפוגע במחזיקי האג"ח ובחברה"

"מדובר במהלך יזום שהחברה החליטה לבצע על מנת להגן על המשקיעים והמחזיקים, ולהפסיק את מחול השדים הפוגע במחזיקי האג"ח ובחברה. הנהלת החברה משוכנעת כי הדבר משרת באופן הטוב ביותר את היכולת להציף ערך, ולהחזיר את החוב לבעלי האג"ח".

במלים אלה הסבירה חברת ההשקעות אמפל , שבשליטת יוסי מימן, את הבקשה שהגישה אמש להגנה מפני נושים (Chapter 11). אמפל היא חברה הרשומה בארה"ב, ובהתאם לכך הוגשה הבקשה לבית המשפט בניו-יורק.

לאמפל 3 סדרות אג"ח בהיקף של 920 מיליון שקל. בעקבות הדיווח מהיום, צנחה מניית החברה בכ-52%, כך שחברת ההחזקות של מימן שווה 15 מיליון שקל בלבד.

בקשת ההגנה מפני נושים, אשר דומה במהותה לבקשת הקפאת הליכים, הוגשה על-ידי אמפל, כדי שתקבל פרק זמן נוסף שבו תוכל לנהל מו"מ עם מחזיקי האג"ח ולהגיע להסדר מולם, הפעם תחת עינו ומעורבותו של בית המשפט.

בית המשפט האמריקני ימנה נציגות של כלל נושי אמפל, שתנהל את הסדר החוב מול החברה, וכאשר יושג הסדר בין הצדדים, אם בכלל, הוא יצטרך להיות מאושר גם על-ידי בית המשפט האמריקני.

הפניה להליך צ'פטר 11 מגיעה לאחר שהמגעים עם מחזיקי האג"ח, שנמשכים כבר שמונה חודשים, לא הצליחו להביא לאישור ההצעה אשר גובשה על-ידי החברה ונציגות מחזיקי האג"ח. על רקע ההתפתחות המפתיעה קבעה נציגות מחזיקי האג"ח פגישה לשעות הערב, לשם דיון בפעולותיה הבאות.

אמפל מחזיקה ב-12.5% מספקית הגז המצרית EMG, אשר חדלה לפעול, בעקבות ההפיכה במצרים אשתקד והכרזתה של הממשלה החדשה על הפסקת ההתקשרות עמה. בעקבות הפסקת אספקת הגז המצרי מחקו אמפל, וגופים מוסדיים שהשקיעו עמה במניות EMG, את מלוא השקעתם בחברה.

נוסף על כך מחזיקה אמפל במלוא הבעלות על חברת הסחר ושיווק הכימיקלים גדות מיכליות, אשר דיווחה באחרונה על מו"מ להכנסת משקיע לחברה. לאמפל ישנן החזקות נוספות, בהן בחברת GWE, הפועלת בתחום ייצור אנרגיה חלופית באירופה, החזקה בפרויקט האתנול של מימן בקולומביה וכן בקניון לב המפרץ בחיפה ובקאנטרי קלאב בכפר סבא.

מימן ניצל את היותה של אמפל חברה אמריקנית, ובשורה של עסקאות בעלי עניין, שלא דרשו את אישור האסיפה הכללית, מכר בין השנים 2005-2007 חלק מהחזקותיו האישיות ב-EMG לחברה ולגופים מוסדיים. זאת בתמורה לסכום דמיוני של כ-1.3 מיליארד שקל, במזומן ובמניות (שממנו חלקה של אמפל כמיליארד שקל). השקעה זו ירדה כאמור במלואה לטמיון.

מוסדיים: "מימן ואילוז מעדיפים להגדיל את החשבון הפרטי על פני הפנסיה של מאות אלפי אזרחים"

הבקשה להגנה מפני נושים שהגישה אמפל הציתה מחדש גל של חילופי האשמות בין החברה למחזיקי האג"ח שלה. בעוד שהחברה טענה כי מחזיקי האג"ח מחפשים כותרות ותועלת אישית, טוענים האחרונים כי "מדובר במהלך הגובל בחוסר תום לב קיצוני ואף יותר מכך", כך לפי בתי ההשקעות פסגות ומיטב, שניים ממחזיקי האג"ח המוסדיים הגדולים בחברה.

"במשך ימים ארוכים ניהלו הגופים המוסדיים מו"מ עם נציגי אמפל, ובפרט עם מימן ואירית אילוז, במטרה להגיע להבנות בדבר הסדר חוב. אולם כעת מתברר כי במקביל לניהול המו"מ עם המוסדיים ביצעה החברה פנייה חד-צדדית לבית המשפט בארצות הברית, בבקשה להקפאת הליכים", הם טוענים.

בפסגות, שבניהול חגי בדש, ובמיטב, שבניהול אילן רביב, שניים מהגופים שהביעו התנגדות נחרצת למתווה ההסדר שהוצע על-ידי מימן, טוענים עוד כי "מטרתה של אמפל הייתה ונשארה טקטיקה של משיכת זמן, ולא רצון כן להגעה להבנות אמיתיות. בשעה שהחברה מוליכה שולל את המוסדיים ואת ציבור המשקיעים, ממשיכים מנהלי אמפל למשוך שכר עתק של מיליוני שקלים בשנה, בעוד שהיקף חובותיה לציבור החוסכים במדינת ישראל עומד על כמיליארד שקל.

"צר לנו שאנשים כמו מימן ואילוז מעדיפים להגדיל את חשבון הבנק הפרטי שלהם על פני הפנסיה של מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל, ושאלו הערכים וכללי הממשל התאגידי שאותם הם בוחרים לייצג".

גם בית ההשקעות אפסילון נאות להגיב היום על מהלכי אמפל. "מדובר בעוד תרגיל מצד החברה, במטרה להרוויח זמן ולהפעיל לחץ על הנציגות. לא סביר שמצב החברה ישתפר בעוד ארבעה חודשים, ואנו, כבעלי חוב, ממשיכים כל הזמן הזה להיפגע, שכן צעדי ההתייעלות, וכל שאר המהלכים שאפשר לצפות מחברה כזו לבצע, לא יתבצעו בינתיים. מדובר בעוד בעל הון שאכזב".

עוד כתבות

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

ביכורי שדה חוזרת לבורסה: הסכנות וההזדמנויות בהנפקה

הניסיון של האחים שבע, בעלי ביכורי שדה, בתחום הסחר בתוצרת חקלאית עדיין לא הופך אותם למנהלים אולטימטיביים לרשת קמעונאית ארצית ● אבל אם הם יצליחו במשימה, תהיה זו בוננזה גדולה עבור המשקיעים

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הקורונה לא עוצר: בסין בונים בי"ח חדש, משרד הבריאות קורא לא לנסוע לאזור

מניין ההרוגים הרשמי בסין מווירוס הקורונה מטפס ומגיע כבר ל-26 ● בעיר ווהאן מקימים בית חולים עם אלף מיטות בשל ריבוי החולים  מקרה שני התגלה בארה"ב

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עיכוב בפתיחת המסחר בבורסה בתל אביב בשל התנודה במניית אופקו

מדד ת"א 35 מאבד 0.75% בפתיחה, ת"א 90 יורד ב-0.6% ומדד הבנקים מאבד 0.7% ● אופקו צונחת ביותר מ-8%, טבע מאבדת 2.7% לייבפרסון יורדת ב-3.1%, טאואר יורדת ב-1% ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

ליאת נויריט  / צילום: יונתן בלום, גלובס

"ציבור שלם מתקשה להחזיק את עצמו. צריך להפחית את נטל המס על מעמד הביניים"

עורכת הדין ורואת החשבון ליאת פייג-נויבירט, שותפה וראש תחום מע"מ במחלקת מסים במשרד גולדפרב זליגמן, בראיון אישי על הילדות בחיפה, על מיסוי תאגידים זרים בישראל ועל הגישה של רשות המסים: "יש היום מוטיבציית יתר לגבות מס, גם במקומות שלא תמיד צריך"

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

ר' במהלך השיחה עם "גלובס"./ צילום: יחצ

ההטרדה המינית שנגמרה בפיצוי של רבע מיליון ש': "המנהל המשיך להזמין את האדם שכמעט אנס אותי"

ר’ נסעה לרילוקיישן מטעם חברה ישראלית והוטרדה על ידי אדם זר ● כעת היא חושפת בעדות ב"גלובס": "אני רוצה להזהיר נשים אחרות" ● הטרדה מינית, השתקה תאגידית

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

העיר דוונטר לגדות נהר האייסל /  צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ערי ההאנזה של הולנד: עתיקות, מיוחדות ולא מוכרות

במרחק נסיעה לא ארוכה מאמסטרדם מסתתרת פנינה, למעשה שרשרת פנינים: ערי ברית ההאנזה ההולנדיות ● כיום ערים קטנות ולא מוכרות לתיירים, אך בעבר שוקקות חיים ועשירות הרבה לפני שאמסטרדם ורוטרדם הפכו לכאלה

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

בני גנץ / צילום: טל שניידר, גלובס

תוכנית השלום: גנץ יטוס להיפגש עם טראמפ ויחזור מיד לדיוני החסינות

לאחר מגעים אינטנסיבים במהלך סוף השבוע בין אנשי גנץ לבית הלבן סוכם, כי גנץ יגיע לפגישה אישית ביום שני עם הנשיא טראמפ, ויחזור לדיוני החסינות ● עוד הוסיף "חובה עלינו לזכור שאנו נמצאים בשיאו של מאבק מכונן על דמותה של המדינה"

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

רקדני בלט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו רוקדים ומה אפשר ללמוד מביונסה ומטימברלייק

מדוע רקדנים מקצועיים פגיעים יותר מספורטאים אחרים ואיך אפשר למנוע פציעות באמצעות אווטארים ● מה הופך ריקוד למושך ● ומדוע המחשב התבלבל כשהראו לו תנועות של מוזיקת מטאל ● חוקרים מתחומי רפואת הספורט, המוח ומוזיקה הולכים ומבססים את מדעי הריקוד

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

ירון צפדיה / צילום: איל יצהר

"העולם נמצא בקצה הגל הקוריאני, והגל הבא הוא הסיני"

פורטפוליו עם ירון צפדיה, מנכ"ל משותף בניופאן, על גלגוליו של העסק המשפחתי, על הימים בפוליטיקה ועל הקשר העסקי עם הסינים

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט בעקבות דיווח על מקרה שני בארה"ב של הידבקות בווירוס קורונה הקטלני

ארגון הבריאות העולמי מסר היום שהתפשטות וירוס הקורונה עדיין לא מהווה "מצב חירום עולמי" ● למרות זאת נגיף הקורונה מתפשט בסין במהירות, ועל פי דיווחים רשמיים במדינה מניין המתים עומד כבר על 26 ● אינטל היכתה את התחזיות והמניה זינקה בכ-8.3%

צילום האלבום / צילום: צחי אלגיא

זמנך גָּבַר: איך נשמע האלבום החדש של אהוד בנאי?

באלבום "הולך ומתקרב" אהוד בנאי מלכד את זהויותיו המוזיקליות, מתכתב עם יצירתו וממשיך להתפתח ולהשתבח

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הקלטת הסתר של טראמפ: "תיפטרו מהשגרירה באוקריאנה כבר מחר. לא אכפת לי. מחר"

הקלטת שנחשפה: טראמפ קרא לפטר את השגרירה כבר ב-2018 ● בקלטת נשמע קולו של טראמפ בארוחה פרטית במלונו, בנוכחות לב פרנס, מאכער אמריקאי-אוקראיני, שפעל מאחורי הקלעים להיפטר מהשגרירה, בעידודו של רודי ג'וליאני ● נסיבות פיטוריה של יובאנוביץ' נעשו אחד ממוקדי החקירה החשובים ביותר של תהליך האימפיצ'מנט

לארוז משהו של מישהו אחר, ולעשות כמה דולרים על הדרך / צילום: shutterstock

5 אפליקציות שכדאי להוריד לפני הנסיעה הבאה לחו"ל

כל כך הרבה אפליקציות, חלק חיוניות יותר וחלק פחות, מציעות לנוסעים לחו"ל לשכלל, לייעל ולסדר את הנסיעה ● אילו אפליקציות לא כדאי לפספס?