גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מזוז: הפרקליטות חייבת לערער לעליון על זיכוי אולמרט

היועמ"ש לשעבר: "בית המשפט הגיע למסקנה שיש פה התנהלות פסולה, אבל היא לא מגיעה לרמה של עבירה פלילית. הקביעה הזו מאוד בעייתית בעיניי"

פרקליטות המדינה חייבת לערער לבית המשפט העליון על זיכויו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת מעטפות הכסף מטלנסקי - כך אומר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהוביל את הגשת כתב האישום נגד אולמרט בפרשות ראשונטורס-טלנסקי-מרכז ההשקעות.

בראיון לערוץ 10 ציין מזוז כי אולמרט זכה לתנאים מועדפים בחקירותיו, כפי שכל איש ציבור הנחקר בפלילים זוכה לקבל, והוסיף ואמר כי חלק מאנשי הציבור, ובהם אולמרט וחיים רמון, מנסים "להלך אימים על הפרקליטות ולרפות את ידיה".

ימים אחדים לפני מועד הטיעונים לעונש במשפטם של אולמרט ומזכירתו לשעבר שולה זקן בבית המשפט המחוזי בירושלים, מסביר היועץ לשעבר את תמיכתו בהגשת ערעור על הזיכוי בפרשת טלנסקי.

"בית המשפט הגיע למסקנה שיש פה התנהלות פסולה, אבל היא לא מגיעה לרמה של עבירה פלילית", אמר מזוז בראיון. "אני חושב שלקבוע כי שר בכיר שמקבל כספים במעטפות ובדרכים אחרות, שמנהל קופה סודית שפועל בניגוד עניינים חמור, מקבל מאות אלפי דולרים ומסייע בעסקים לאותו אדם שנותן - הקביעה שזה לא מגיע לעבירה של הפרת אמונים היא בעיניי מאוד בעייתית.

"מכיוון שזו שאלה נורמטיבית בסיסית בנושא של השחיתות השלטונית, זה חייב להגיע לבירור בבית המשפט העליון, שהוא שקובע את הנורמות המשפטיות בישראל. אם בית המשפט העליון יקבע כי זו הנורמה הראויה, אני ארכין את ראשי בהכנעה".

לדברי מזוז, חשיבותה של הכרעת הדין של אולמרט היא בהרשעתו בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות. "פעם ראשונה שבה מורשע ראש ממשלה לשעבר בעבירות שחיתות שלטונית, ולא בעניין שולי, לא בעניין טכני. פסק הדין ראה בזה עניין חמור, נסיבות מחמירות, שרשרת של אירועים ולא אירוע חד-פעמי.

"מספרים לציבור טענות כוזבות. עמד אולמרט עצמו מיד אחרי פסק הדין מול המצלמות ואמר: 'לא היו מעטפות כסף, לא היה ולא נברא'. כשקוראים את פסק הדין מסתבר שגם היה וגם נברא, היו מעטפות כסף, והיו כספים רבים נוספים שהועברו בסכומים של מאות אלפי דולרים לאורך השנים מטלנסקי לאולמרט כולל במעטפות.

"מפמפמים את הציבור באופן שיטתי כאילו בית המשפט קבע שטלנסקי הוא עד הזוי. בית המשפט לא קבע שטלנסקי הוא עד הזוי, להיפך - בית המשפט בסופו של דבר העדיף את גרסת טלנסקי על פני גרסת אולמרט כמעט בכל נקודה שהיתה מחלוקת".

"המהלך של דה-לגיטימציה לתביעה נועד לפגוע ביכולתה לקבל החלטות נקיות"

מזוז מציין כי "המהלך של דה-לגיטימציה למערכת התביעה נועד לפגוע ביכולתה לקבל החלטות נקיות, מנסים להלך אימים על הפרקליטות מסיבות הקשורות לשאלה אם יוגש ערעור, ובעוד הליכים מתנהלים, תלויים ועומדים".

ביחס להבאתו של טלנסקי לעדות מוקדמת בבית המשפט, ולטענה כי הפרקליטות הביאה לסיום כהונתו של אולמרט בראשות הממשלה, אמר מזוז כי "מי שגרם לראש הממשלה להפסיק את כהונתו זה הציבור והמערכת הפוליטית, שכנראה התרשמה מהדברים ששמעה כפי שהתרשמה. אז לא נחקור, לא ננהל הליכים ולא נגיש כתבי אישום בגלל האווירה הציבורית?"

עוד אמר היועץ המשפטי לשעבר כי "בחקירות של אנשי ציבור, תמיד יש בהיבט מסוים זכויות יתר לאנשי הציבור. כשאדם שאיננו איש ציבור נחקר בעבירה חמורה הוא בדרך-כלל נעצר, חקירתו נעשית באופן אינטנסיבי במעצר, בבידול, בלי אפשרות של השפעה על עדים והכנת ראיות.

"כשמדובר באיש ציבור, החקירה מתנהלת בלי מעצר, בלי תפיסת מסמכים שלפעמים אי-אפשר לתפוס מכוח החסינות. אצל ראש הממשלה אולמרט זה היה יותר מזה: בגלל אילוצים אובייקטיבים ואחרים החקירה התנהלה לפי מועדים שהוא הכתיב למערכת, ולפרקי זמן מוגבלים שנוחים לו".

ביחס להתקפות על הפרקליטות אמר מזוז כי אלה החלו לפני שנים אחדות, כשהתביעה החלה להיאבק באופן שיטתי בשחיתות השלטונית. "החלה תגובת נגד של המערכת הציבורית, חלקם החליטו שההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. מדובר בין היתר באולמרט וחיים רמון ואנשים שמסביבם התומכים בהם, המטרה היא להפעיל לחץ, ליצור מורא של הפרקליטות, שיהיה חשש לנהל הליכים, להגיש כתבי אישום, לפתוח החקירות. שתהיה גישה ביקורתית כלפי המערכת שתרפה את ידי המערכת.

"מול המתקפות האלה אנשים הגונים בחברה הישראלית צריכים לקום, להתייצב ולתת רוח גבית למערכת האכיפה, במאבק החשוב והקריטי שלה על ניקיון מערכות השלטון בישראל".

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הספינים והתירוצים של הפוליטיקאים על המימד החמישי, ואיפה האמת

הציבור הישראלי שקע בסוף השבוע בערפל גרסאות על חקירת החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן • בעוד שרה"מ נתניהו מיהר לשפוך פרטים בסרטון בפייסבוק, גנץ ניסה למזער נזקים • פירקנו את האמירות לגורמים ● המשרוקית של גלובס

ציוותי חיטוי בשוק בסיאול, דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

נציגי 20 הכלכלות החזקות בעולם: הקורונה היא סכנה רצינית לצמיחה העולמית

במפגש הפסגה הראשון מסוגו של מועדון הכלכלות הגדולות, שנערך בבירת סעודיה, הזהירו בכירי הכלכלה העולמית מפני ההשלכות הכלכליות של הנגיף וכן הסכימו לנקוט פעולה משותפת אם השפעת המגיפה תתחזק

קונדיטוריה בצרפת/  צילום: Michel Euler AP

הסוף ל־1.99 אירו: האיחוד האירופי רוצה להיפטר ממטבעות של סנט ושני־סנט

הנציבות האירופית מבקשת להיפטר מהמטבעות, שעלות הייצור שלהם גבוהה מערכם הנקוב ומספרם רק הולך ועולה

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

מפיק-העל ההוליוודי הארווי ויינשטיין הורשע באונס של שתי נשים

ויינשטיין, 67, הורשע באונס מדרגה שלישית ובעבירות של תקיפה מינית על ידי חבר המושבעים בבית המשפט. עם זאת, הוא זוכה מהאשמה החמורה ביותר - אונס מדרגה ראשונה. הוא הורשע באונס של השחקנית לשעבר ג'סיקה מאן ובעוזרת ההפקה מימי היילי. הוא צפוי ל-25 שנות מאסר

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בשוך הסערה: באפט לא נלחץ מהקורונה, הנה העצה שלו למשקיעים

למרות שאחוז מאוד משמעותי מעסקיו מושפעים מהקורונה, באפט, כמאמין בהשקעות לטווח הארוך, מפציר במשקיעים לא לשפוט את המצב של ההשקעות לפי הכותרות הערב

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

למרות משבר הקורונה: בנק ישראל מותיר את הריבית ללא שינוי; הנגיד ירון מספק הערכה לגבי השפעות הנגיף

בבנק צופים שקצב האינפלציה ירד מתחת לאפס בחודשים הקרובים אך הדבר לא יוביל כשלעצמו להפחתת ריבית

תרופות / עיבוד מחשב - צילומים: Gettyimages ישראל, רויטרס - George Frey

פוליפיד מנסה שוב להגיע לוול סטריט: מתכוונת להגיש טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונה לציבור

חברת התרופות, שמפתחת אנטיביוטיקה הארוזה במטריצה העשויה פולימרים וליפידים, דחתה הנפקה בנאסד"ק ברגע האחרון לפני כשנתיים ● היקף הגיוס והשווי המבוקש בהנפקה המתוכננת לא נמסרו

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

ה"מזל" של תשובה: רכש מניות קבוצת דלק ב-44 מיליון שקל לפני נפילה של 7% ביומיים

על המניות שרכש מופסד תשובה "על הנייר" כ-3 מיליון שקל ● בשנה האחרונה איבדה מניית דלק 35% מערכה, כך שאובדן הערך של בעל השליטה מגיע בסך הכל לכ-1.5 מיליארד שקל

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ההסתדרות נגד עסקת פרטנר-הוט: מאיימת להשבית את חברת הסלולר

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד במכתב ליו"רית פרטנר אסנת רונן: "המיזוג עלול להביא לפיטורי אלפי עובדים. ההסתדרות תנקוט את כל הצעדים העומדים לרשותה כדי למנוע את הפגיעה בענף ובעובדים" ● יו"רית פרטנר בתגובה: "נמלא את כל חובותינו לפי דין כלפי נציגות העובדים"

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה בת"א ננעלה בירידות חדות: נמחקו העליות מתחילת השנה

מדד ת"א 90 נפל ב-3.3%, מדד ת"א 35 איבד 2.3% ● החששות מהתפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין הביאו לירידות חדות זה היום השני ברציפות ● הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה היום להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי

שובל של הרס ואנשים בורחים לאחר שמכונית התפרצה לתהלוכה בעיר הקטנה וולקמרסן, גרמניה / צילום: Elmar Schulten/Waldeckische Landeszeitung, רויטרס

תקרית בגרמניה: 15 פצועים באירוע דריסה במרכז המדינה; הרקע לא ידוע

לפי הדיווחים, נהג רכב מסוג מרצדס דרס עוברים ושבים בעיר פולקסמרסן שהשתתפו בתהלוכה לכבוד "יום שני של הוורדים", חלק מעונת הקרנבל הנחגגת בימים אלה באזורים שונים בגרמניה ● כ-15 בני אדם נפצעו, והנהג נעצר

מתחם 'שדרות בגין', כפר יונה / הדמיה: בר לוי דיין אדריכלים

ההתחדשות העירונית מגיעה לכפר יונה: 850 יח"ד במקום 270

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את תוכנית הפינוי בינוי הראשונה ביישוב שנמצאת במתחם 'שדרות בגין' ● תמהיל הדירות טרם נקבע

 

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מטקס הפרידה מפרקליט המדינה היוצא שי ניצן / צילום: רפי קוץ

מנדלבליט מגן על מ"מ פרקליט המדינה: “לא פעל משיקול פוליטי בפרשת המימד החמישי”

היועמ"ש תיאר בכנס של עיתון "בשבע" את ההליך שקדם להחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגד החברה שבראשה עמד בני גנץ, וגיבה את החלטת מ"מ פרקליט המדינה בעניין • על מעורבותו בפרשת הרפז אמר מנדלבליט: "פסיקתם של שופטי העליון פה-אחד מדברת בעד עצמה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 23 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

דן אלדד /צילום : כדיה לוי

פרשנות: הצדק וההחמצה של מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד

הפספוס מבחינתו של אלדד הוא שבפרשת המימד החמישי הוא קיבל החלטה נכונה מבחינה משפטית - אבל היא משמשת את רה"מ ואנשיו כדי לשים כביכול את גנץ על מישור פלילי אחד עם נתניהו

גבעת הקפיטול  / צילום: Shutterstock צ א.ס.א.פ קרייטיב

הצעת חוק בארה"ב עלולה לפגוע בפרטיות המשתמשים

הצעת חוק חדשה בארה"ב, שעשויה לחשוף פלטפורמות טכנולוגיות לתביעות בשל תכנים המתפרסמים בהן, תעלה להצבעה בבית המחוקקים בשבועות הקרובים, כך לפי פרסום ב"רויטרס"

חצר של גן ילדים שנפגעה מרקטה בשדרות / צילום: עיריית שדרות, יח"צ

צבע אדום בישובי הדרום; דיווח: 6 בני אדם נהרגו בתקיפה חיל האוויר בסוריה

צה"ל חסם כבישים ומרחבים בעוטף עזה מחשש לירי מהרצועה בתגובה לתקיפות חיל האוויר בסוריה ● בהתאם להנחיות פיקוד העורף, ביישובי הדרום לא יתקיימו לימודים וחל איסור לצאת לעבודה ללא מרחב מוגן ● מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על סגירת מעבר ארז

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

אלון גלזר, רונית הראל בן זאב וד”ר קארן ורטפטוב / צילום: גיא אסיאג בלום

הבחירות בכנס S&P מעלות: נערכים להאטה ולא מצפים לממשלה 

וגם: איילת נחמיאס-ורבין מונתה לתפקיד סגנית נשיא התאחדות התעשיינים ● השיחה