גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וירטואליזציה היא הרמת המסך לעידן הענן

הוירטואליזציה של פלטפורמות המחשוב היא הצעד הראשון בתהליך שיעביר בהדרגה את כל משאבי המידע והתקשורת "לענן"■ מנהל הטכנולוגיות של חברת VMware, מציג את החזון

מעט חברות יכולות לטעון במידה דומה של צדק, "אנו יצרנו את טכנולוגית המפתח לענן". זאת למרות שהיעד הראשוני של מייסדי VMware היה הרבה יותר צנוע. "בסך הכול רצינו לספק אמצעי נוח למשתמשי PC לעבור בין Windows ל-Linux", אומר מנדל רוזנבלום, החצי הטכנולוגי בזוג שהקים את החברה (זוגתו, דיאן גרין, הייתה הראש העסקי). הוא לא שיער שהתוכנה שהוא פיתח תמריא לסטרטוספרה של המחשוב הארגוני הממוסד על שולי האדרת של IBM ובנסיקה המסחררת הוא יאבד את השליטה על VMware לטובת מנהל מקצועי (פול מאריץ), שמבין טוב יותר איך הופכים רעיון חכם למכונת הדפסת כסף.

הקולקטיביזציה של השרתים

עקרונית, אפשר לתאר מחשוב ענן שלא סובב סביב הווירטואליזציה מבית הספר של VMware. אפשר, אבל לא ממש כדאי. הודות לווירטואליזציה, שמבטלת את האוטונומיה של כל מחשב לחוד לטובת "ישות קולקטיבית" שניתנת לחיתוך לאורך ולרוחב לפי הצורך, הדרך הזולה ביותר לספק CPU Cycles on Demand היא לבנות צביר (Cluster) קולוסלי של שרתי PC "עירומים" ולנהל אותם כמאגר משאבים דינמי. זו אחת ההגדרות של "ענן", מהזן שמכונה לפעמים Platform as a Service. יש אומנם עננים שהוקמו בהתרסה לקונספציה המקובלת, שמעבדי x86 מספקים Most Bang for the Buck, אבל אלה יוצאים מהכלל שרק מלמדים על חוזק הקונספציה המקובלת. (שמתם לב כמה דומה הקונספציה של שירותי ענן למודל העסקי של קבלני מיקור חוץ? עכשיו רק חסר לנו שההסתדרות תדרוש לקלוט את השרתים בחזרה ל-Datacenter הארגוני ולתת להם זכויות סוציאליות מלאות, כולל קרן השתלמות ושנת שבתון!)

לאחר ההצלחה המפתיעה בליבת העסקים, הציבה הנהלת VMware את הכוונות גבוה עוד יותר בניסיון להפוך לכוח הדומיננטי בעולם המחשוב הארגוני, שמוגדר על ידי סטפן קליינהאנטס, סגן נשיא קבוצת המחקר Gartner, כ"בתר-מחשב אישי" (Post PC). למרות שנדמה לי כי מוגזם להספיד את ה-PC, מכשיר העבודה המועיל ביותר מאז המצאת הפטיש, ברור שהעולם הולך לכיוון יתר-הטרוגניות. ובמיוחד להוספת מכשירי גישה לידע חדשים, המתאימים יותר לעובד הנייד ולצעירים שנקעה נפשם מ"המרובעות" של Office ובנות מינה. כמובן שהכוח הדוחף מגיע מ-Apple, האגדה שהצליחה לעשות Comeback ספקטקולרי עם iPhone ו-iPad, אך היא לא היחידה שמבינה לאן מנשבות הרוחות החדשות.

ההצגה הכי טובה בעיר

ב-1 למאי הגיע הקרקס הנודד, שידוע בשם VMware Forum 2012, לתל-אביב. את תפקיד האוהל המרכזי מילא מתחם האירועים Avenue שליד נתב"ג ובמקום אקרובטים איישו את הזירה תריסרי "גורואים" מדופלמים בניצוחו של בועז חלמיש, סגן נשיא בכיר ומנכ"ל מחשוב משתמשי הקצה ב-VMware העולמית. מתברר שהווירטואליזציה, על אף היותה הבסיס המוצק להצלחה של החברה, אינה החץ היחיד באשפת VMware. החברה מרחיבה בהתמדה את היצע מוצריה, כאשר הענן על האספקטים השונים שלו, ממלא תפקיד מרכזי.

כפי שאומר פול סטרונג (Strong), מנהל טכנולוגיות ראשי לאזור EMEA, "התמונה הגדולה היא הענן. ואני לא מתכוון לשינויים הטכנולוגיים של יציאה מה-Datacenter הפנים-ארגוני לתשתיות חיצוניות. מדובר בתפיסה עסקית חדשה של ה-IT, מה הוא אמור לספק, למי ומתי." השוק הארגוני עם הגישה המסורתית שלו ל-IT (תערובת של שמרנות, זהירות, קנייניות, ופראנויה) נגרר עכשיו אחרי השוק הצרכני, שנשלט ע"י צעירים שלוחי רסן. הם דורשים סיפוק מיידי, ניידות ללא מעצורים, גישה קלילה יותר לשימוש ביישומים ויכולת ליצור רשתות חברתיות אד-הוק. הענן נבנה בעיקר עבורם, לא כדי להעתיק את צורת השימוש הישנה למודל אספקה חדש. במושגים מסורתיים, ששלטו במחשוב הארגוני כמעט יובל שנים, הדרישות האלה נשמעות כ"קפריזה" של ילדים מפונקים. "הם רוצים להשתמש במכשירים האהובים עליהם, לא בתחנות עבודה רציניות, מצפצפים על תקנים ונהלי עבודה - ומצפים מהארגון לקבל את הדרישות ללא סייגים על אף החלחלה שהנושא מביא לכל מנהל אבטחת מידע. והאמת היא, שלארגון לא כדאי להתנגד. הם רוצים להביא את ה-Tablet הפרטי לעבודה? שיהיו ברוכים. אנו לא רוצים לשבור את רוחם בתקנות בלתי גמישות. ואיך אפשר לתמוך במגוון המכשירים הניידים? על ידי העברת מרבית העבודה ממודל של יישומים שרצים בחלקם על תחנת הקצה (Client/Server) למודל השירותים (SOA). השירותים יהיו נגישים בענן ולכן זמינים לכל מי שמסוגל להתחבר ל-Web ולא משנה באיזה מכשיר".

מוצרים חדשים לעבודה בענן

כדי לתמוך בצורת העבודה החדשה שחררה VMware סדרת מוצרים חדשים והכריזה על גרסאות מעודכנות לתוכנות הוותיקות. בולטות בשורת ההכרזות:

  • VMware View 5.1: מהדורה חדשה של הפתרון לשולחן עבודה וירטואלי. למהדורה החדשה נוספו מודולים לשיפור ביצועי האחסון, ניהול משתמשים, בקרת זהויות והרשאות, ניטור וניהול מערכות ענק המשרתות עשרות אלפי לקוחות סימולטניים, הקצאת משאבים ולוקליזציה של שפת הממשק.
  • מנהל יישומים בענן - VMware Horizon 1.5: "בעזרת Horizon יכול מנהל ה-IT לאפשר לכל משתמש לצרוך את יישומי הארגון בדרך שנוחה לו, על מכשיר שהוא בחר, בצורה בטוחה ועל פי חוקי השימוש של הארגון", אומר פול סטרונג. התוכנה כוללת מערכת הרשאות Single Sign On, שמאפשרת לעובדים לצרוך את כל שירותי הענן ללא תהליכי הזדהות חוזרים ונשנים. Horizon מספקת סביבת יישומים מנוהלת אינטגרטיבית, וכוללת אבטחה, ניהול ביצועים, קטלוג שירותים, אותנטיקציה, גישור למכשירים ניידים ועוד.
  • מערכת שיתוף מידע, Collaboration ועבודת צוות - Project Octopus: מערכת זו, שנמצאת עדיין בשלב הביתא, מאפשרת למנהל ה-IT לבנות סביבת עבודה משותפת לצוות מבוזר של עובדים ניידים. המערכת, אותה ניתן לפרוס בענן פרטי או בתור שירות מנוהל, מאפשרת שיתוף מידע תחת בקרת מנהל ה-IT, שגם מקצה את המשאבים הדרושים לקבוצה ומפקח על האבטחה.

"יש צורך לחשוב מחדש על כל נושאי הניהוליות של מערך ה-IT, משום שהענן אינו רק מיקום מחדש (Relocation) של נכסי המידע", אומר פול סטרונג. "כאשר מדברים על מחשוב ענן, חלק מהסיפור הוא צורה חדשה של הגשת הפתרון ללקוח, כשירות במקום באריזת יישום. וזה אומר אתגרים חדשים מבחינת שליטה ובקרה. תוסיפו על כך את השימוש במכשירים לא-מסורתיים, כמו טלפונים חכמים, שלרובם אין כלל אמצעי הגנה בסיסים, וגודל האתגר מתחיל להתברר."

נדרשת שכבה עבה של אמצעי הגנה כדי להגן על התקשורת, על אבזרי הקצה ועל השרתים הווירטואליים שנדדו לענן. ונדרשת גישה חדשה לנושאים הקלאסיים של ניהול תשתיות IT. החל בהקצאת משאבים ובקרת נצילות, דרך ניטור ביצועים ויומן אירועים, וכלה באופטימיזציה ואבטחת זמינות 24X7. לא תמיד הכלים הישנים מסוגלים להתמודד עם המציאות החדשה, בעיקר משום שצורת השימוש החדשה כל כך שונה מהמסורתית. "כמנהל ה-IT אתה אפילו לא שולט יותר בעומסים - כי המשתמשים שלך גילו כי הם יכולים לעקוף את נקודות הבקרה הישנות שהצבת בדרכם. ומצד שני נפתחו לפניך אפשרויות לא מוגבלות למעשה לגייס עוד משאבים לפי הצורך. אנו מתקרבים עכשיו להשלמת הפרק הזה, שבסיומו השליטה של מנהל ה-IT בכל מה שקורה בענן לא תיפול מהרמה שהושגה אחרי 50 שנות פיתוח, ניסוי וטעיה בניהול ה-Datacenter. קו המוצרים מתמלא מיום ליום ואיתו הביטחון בערך העסקי של מחשוב ענן".

עוד כתבות

שלט עידוד שנתלה מחוץ לחלון דירה בארץ בצל הסגר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מה נסגר ומה נשאר פתוח: גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות

לפי ההנחיות החדשות של הממשלה אולמות אירועים, מועדונים, חדרי כושר וברים ייסגרו באופן מיידי ● בשלב זה אין הגבלה על התנועה במרחב הציבורי ● ההנחיות עדיין לא סופיות ונדרשות לעבור אישור של הכנסת

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מחזיקי אג"ח אי.די.בי יחליטו השבוע אם להיכנס למו"מ מזורז עם אלשטיין על הצעתו להסדר חוב

מחזיקי אג"ח י"ד החליטו אמש שלא להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי,● במקביל הודיעה אי.די.בי כי תשלם מחר לשלוש סדרות האג"ח את תשלומי הריבית שנדחו

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

תמיר כהן יו"ר שיכון ובינוי ישמש כמנכ"ל זמני במקום לפידות

זאת במקביל לתפקידו כיו"ר ● לא מן הנמנע שבדירקטוריון החברה ימנו בקרוב ועדת איתור למנכ"ל חדש

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

חברות תעופה הישראליות מדממות והכנסת נשארת אדישה

הדיון על היערכות לפתיחת השמיים בוועדת הקורונה של הכנסת בוטל, ואנשי הענף נותרו שוב ללא אופק ויכולת לתכנן את עתידן

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן חורין, השר יועז הנדל והמנכ"ל היוצא נתי כהן / צילום: דוברות משרד התקשורת

הגל השני תפס שוב את משרד התקשורת לא מוכן: הורה לחברות להיערך לכל תרחיש

כשעובדים רבים נאלצו לעבור לעבודה מהבית בגל הראשון הם נתקלו בתשתיות אינטרנט שלא עומדות בעומס ● בשבועות האחרונים משרד התקשורת עשה כמה צעדים בכיוון הנכון, אבל השלמתם עדיין רחוקה ● בינתיים בחברות התקשורת לא מחכים להנחיות ועוברים לעבוד מרחוק

הבניין רחוב שדרות הנשיא 99 חיפה / צילום: פאול אורלייב

חזית לים, עם נוף לבית המשפט: המלחמה על הדירה היקרה ביותר בחיפה

מדובר פנטהאוז בפרויקט היוקרתי "הנשיא 99" במרכז הכרמל, שעלה לרוכשו, יזם ההיי טק זאב קירשנבוים, 18 מיליון שקל ● קירשנבוים הודיע על ביטול העיסקה ותובע מיזמית הפרויקט להשיב לו את הכספים ששילם ● ואילו החברה היזמית טוענת מנגד כי בכוונתה לתבוע מהמשפחה כ-5 מיליון שקל

מלון פרימה מיוזיק אילת / צילום: מקס מורון

המלונאים מקדימים תרופה למכה: "מגבלות נוספות יהיו גזר דין מוות לענף"

החלטות הממשלה וחוסר הוודאות כבר לימדו את המלונאים להיות מוכנים לכל ● אבל החשש מההגבלות החדשות מעלה את מפלס החרדה מפני התרסקות, אולי בלתי הפיכה ● כעת תולים קברניטי הענף את תקוותם בתו הסגול ואומרים: "יש לנו יכולת שליטה אבסולוטית במתרחש"

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוירית / צילום: איל יצהר, גלובס

הרוכש מסתורי, הנאמן פחות: הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן למניות אל על. האם ההלאמה מתרחקת?

ל"גלובס" נודע כי יו"ר התעשייה האווירית מיועד לתפקיד הנאמן למניות חברת התעופה ● לוקר צפוי להחזיק במניות לתקופת ביניים בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

רמז לחידה השבועית: אנדריי אומנסקי מקבל מסר חדש, שיכול לעזור לפזר את הערפל סביב ההקלטה המוזרה

מנכ"ל חברת הפינטק קולטור קיבל הקלטה מוזרה ולא הצליח לפענח אותה ● כבר כמה ימים שהעניין הזה טורד את מנוחתו ולא מאפשר לו לתפק כרגיל ● ואז, פתאום, הוא מקבל מסר נוסף שיכול לעזור לו לפזר את הערפל ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"

תושבי הונג קונג מפגינים נגד חוק הביטחון הלאומי, החודש / צילום: Vincent Yu, Associated Press

בעקבות חוק הביטחון הלאומי בהונג קונג: ספרים פרו־דמוקרטים הוסרו מהמדפים בספריות

לפי החוק החדש ישנן ארבע קטגוריות של פעילות בהונג קונג שמעתה תיחשב לפלילית: בדלנות מסין, חתרנות, טרור וקשירת קשר עם כוחות זרים "שמאיימים על הביטחון הלאומי" ● דוברות הממשלה: "אוסף הספרים חייב להתאים לחוק של הונג קונג"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

זכויות בנייה נרחבות ומיסוי עמוק: "מס המטרו" הולך לשנות את מחירי הדירות בגוש דן

הכללתו של פרויקט התשתית הגדול בישראל בחוק ההסדרים מכניס את ענף הנדל"ן לסחרור ● הסיבה: המתווה החידתי שדורש מימון מבעלי נכסים לאורך התוואי

אלון שוסטר / צילום: עופר חגיאב

לקראת דיון מכריע: מי מתנגדים להארכת הותמ"ל ומדוע

לקראת דיון בתזכיר חוק הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, שצפוי להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, הגישו שורה של גופים ומשרד החקלאות התנגדויות להמשך פעילות הוועדה

ממשלות ברחבי העולם נוקטות בצעדים שונים כדי להיחלץ מהקורונה הכלכלית / צילום: Associated Press

שוברים, צ'קים, הורדת מע"מ ותמיכה ענפית: בעולם דווקא מצאו פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית

בגרמניה חתכו את המע"מ בתחילת החודש וההתאוששות כבר מורגשת ובספרד העניקו "הכנסה בסיסית" לאזרחים ● בזמן שבישראל עוד מתמהמהים, ממשלות ברחבי העולם נוקטות בצעדים שונים כדי להיחלץ מהקורונה הכלכלית ● הנה כמה דוגמאות

פאפוס, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

רשמית: תיירים מישראל אינם רצויים בקפריסין

זאת לאור נתוני התחלואה במדינה ● ישראל ירדה לקטגוריה C בדירוג המדינות, כלומר שלא תותר כניסה לישראלים למעט תושבים המתגוררים באי

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המסחר בבורסה נפתח ביציבות למרות העליות בוול סטריט: אל על מזנקת ב-20%

אל על בחרה במתווה האוצר לחילוץ, כשברקע עולים דיווחים על רוכש פוטנציאלי ● עזריאלי תתיר לשוכרים לסגור חנויות על מנת לחסוך בהוצאות ● אמש בניו יורק המדדים עלו בחדות על אף העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר ייסגרו: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"