גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בית הדין לעבודה: שני סוכני נדל"ן ב"רימקס" יוכרו כשכירים

רוב סוכני הנדל"ן מועסקים בסוכנויות התיווך כקבלני משנה, ושכרם מבוסס רק על עמלות ■ ואולם, ביה"ד חייב את "רימקס" בקריית אונו לשלם לשני סוכנים גם שכר מינימום וזכויות סוציאליות ■ "קבלת עמלות אינה שוללת את מעמדם כשכירים"

בישראל פועלים אלפי מתווכי נדל"ן. רוב הסוכנים מועסקים בסוכנויות תיווך הנדל"ן כקבלני משנה, ועל-פי רוב שכרם מבוסס רק על עמלות, והם אינם זוכים לקבל שכר עבודה וזכויות סוציאליות בגין עבודתם. ואולם, פסק דין שניתן באחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב והגיע לידי "גלובס", עשוי לשנות את תמונת המצב הזו.

בפסק הדין הכיר בית הדין לעבודה בשני סוכני תיווך שהועסקו בסוכנות "רימקס", מסוכנויות תיווך הנדל"ן הגדולות בישראל, כעובדים. זאת, למרות שבהסכם ההעסקה שלהם נקבע כי הם סוכנים שפועלים כקבלנים עצמאיים עבור הסוכנות.

לאור ההכרה ביחסי העבודה, חייב בית הדין לעבודה את זכיינית "רימקס" לשלם לעובדים שכר מינימום וזכויות סוציאליות בגין תקופת העסקתם, בנוסף על העמלות שקיבלו.

השופטת לאה גליקסמן ונציגות הציבור רונית אסיא ואורה אופנהיים קבעו כי משיקולי מדיניות אין להכיר במודל ההתקשרות עם הסוכנים, שבו נהגה הזכיינית שהפעילה את סוכנות "רימקס".

זכויות בסיסיות

"ההסכם איפשר למעסיקה להפעיל משרד באמצעות הסוכנים, לנהל את פעילותם ולהפיק ממנה רווחים כמעט ללא עלות, שכן היא לא שילמה לסוכנים שכר בעד עבודתם אלא עמלה בלבד מהעסקאות שהצליחו להביא לחתימתן. זאת, למרות שבמסגרת עבודתם הקדישו חלק מזמנם לקידום פעילותו הכוללת של המשרד... לעומת זאת, כאשר פעילותם של הסוכנים נכשלת, הסוכנים נושאים בהפסד הכרוך בכך, שכן הם נשאו בהוצאות הפרסום ולא קיבלו שכר בעד עבודתם", כתבה השופטת.

לדבריה, "נסיבות מעין אלה, בהן למועסק אין במהות עסק עצמאי משלו והמעסיק מפעיל באמצעותו את עסקו שלו, ויש חלוקה בלתי מאוזנת בעליל של הסיכון להפסד והסיכוי לרווח בין המעסיק לבין המועסק, הן בדיוק הנסיבות בהן משפט העבודה צריך להתערב ולהגן על העובד המועסק, בעל עמדת המיקוח החלשה, ולהבטיח כי העובד ייהנה לפחות מהזכויות הבסיסיות המוקנות לו על-פי דיני העבודה".

השופטת הדגישה כי בעובדה שלפי הסכם ההתקשרות התמורה ששולמה לתובעים נגזרה מהיקף עסקאות הנדל"ן שהשיגו ומשווין הכספי, אין כדי לשלול את מעמדם כעובדים שכירים.

"שכרם של עובדים רבים מחושב באחוזים ממכירות שבוצעו על-ידם, על בסיס תפוקה או על בסיס הכנסות של פעילותם או של מקום עבודתם. חישוב השכר בדרך זו אינו שולל את מעמדם של מועסקים אלה כעובדים, ואין לראות בהעמדת 'זמנו' של עובד כ'סיכון להפסד', ובכך שההכנסה נגזרת באחוזים מהמכירות - סיכוי לרווח".

יחסי עובד-מעביד

במהלך השנים 2007-2008 עבדו ר"פ ו-א"י במשרד תיווך בקריית אונו שהופעל על-ידי מירב לוי, בעלת זיכיון של המותג "רימקס ישראל". בתחילת תקופת העבודה, נחתם ר"פ לבין מירב נחתם הסכם העסקה, המקובל בתחום, שבו נקבע כי בין הצדדים לא ישררו יחסי עובד-מעביד, ור"פ יועסק כקבלן עצמאי. כן נכלל בהסכם סעיף שקבע כי במקרה שרונן יטען כי בין הצדדים התקיימו יחסי עבודה, יהיה עליו להשיב 40% מהתמורה שתשולם לו.

א"י לא חתם על ההסכם, אך בית הדין לעבודה כי הוא הועסק בסוכנות במתכונת דומה. ב-2008 הסתיימה ההתקשרות בין א"י ובין מירב לוי ביוזמת לוי, וההתקשרות בינה לבין ר"פ הסתיימה ביוזמתו של ר"פ.

אחרי סיום ההתקשרות בינם לבין לוי, הגישו א"י ור"פ תביעה נגד לוי, באמצעות עורכי הדין גיא אופיר ועופר מוסקוביץ, לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב.

המחלוקת המרכזית בין הצדדים הייתה בשאלה אם התקיימו יחסי עובד-מעביד בין הצדדים. "התובעים השתלבו במסגרת המשרד, עבדו בכפיפות למירב על-פי נהלי המשרד שהוכתבו על-ידה, ונאסר עליהם במפורש לעסוק בתיווך שלא במסגרת המשרד בתקופת ההתקשרות", כתבה השופטת.

לאור קביעתה כי בין הצדדים חלו יחסי עובד-מעביד, חייבה השופטת את לוי לשלם לשניים שכר השווה לשכר מינימום במשק למשך כל תקופת עבודתם.

בפסק הדין נקבע כי לוי תשלם לר"פ שכר עבודה בסך כ-22 אלף שקל וכן פדיון חופשה בסך כ-1,100 שקל. כן קבעה השופטת כי לוי תשלם לא"י שכר עבודה בסך כ-26 אלף שקל, פדיון חופשה בסך כ-1,100 שקל ותמורת הודעה מוקדמת בסך כ-1,000 שקל.

רימקס: "אירוע נקודתי"

לדברי עו"ד אופיר, פסק הדין מהווה מהפכה עבור כל סוכני "רימקס". "מאחר שרוב סוכני תיווך הנדל"ן מועסקים באופן דומה, עשויה להיות לפסק הדין משמעות מרחיקת לכת, שבה כל הסוכנים הללו יוכרו כעובדים ולא קבלני משנה, ולכן הם יהיו זכאים למשכורת ולתנאים סוציאליים".

לדברי אופיר, למרות שפסק הדין ניתן נגד זכיין של "רימקס", "חברת 'רימקס' חשופה אישית, מאחר שהיא יזמה את צורת העסקה הבעייתית הזו וניצחה עליה, שיטה שתכליתה לקפח את העובדים".

"אירוע משפטי נקודתי"

מ"רימקס" נמסר בתגובה: "שיטת העבודה של 'רימקס' פועלת בהצלחה רבה ומקובלת במדינות הנאורות ביותר באירופה ובארה"ב, בהן חוקי העבודה מחמירים פי כמה מאשר בישראל.

"לאור העובדה כי מדובר באירוע משפטי נקודתי, ש'רימקס ישראל' ושאר הזכיינים שלה לא היו מעורבים בו, ולא היו צד לו, אין במקרה בודד זה, על נסיבותיו המיוחדות, כדי להעיד או להשליך על מבנה ענף התיווך בישראל, וכן על ענפים רבים אחרים בישראל, המעסיקים סוכנים בשיווק, שירות ומכירות בצורות העסקה דומות".

עוד כתבות

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

גרמניה מאשרת חוק להגנת האקלים בהשקעה של 60 מיליארד דולר

במטרה להבטיח את השגת היעדים של הסכם פריז עד 2030, העביר הפרלמנט הגרמני ביום שישי את "חוק הגנת האקלים"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

כיכר סן מרקו בונציה מוצפת / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בפעם השלישית בפחות משבוע; הכיכר המרכזית נסגרה

ראש עיריית ונציה, לואיג'י ברוגנארו, העריך את נזקי ההצפות בעיר בקצת יותר ממיליארד אירו ● ממשלת איטליה הקציבה כ-20 מיליון אירו כדי להתמודד עם המשבר בונציה ותוצאותיו ● מרבית הכספומטים בעיר הושבתו

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

בעקבות השינויים הדיגיטליים: אנגלמן הסדיר את נוהלי עבודת ביקורת המדינה

הנוהל החדש, שגובש בשיתוף-פעולה עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט, מסדיר היבטים של ביקורות על מערכות המידע ואיתנותן ואמור להסדיר את עבודת הביקורת בעידן של מאגרי מידע ממוחשבים, מחשבים ניידים וגישה למייל

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

נטייה לעליות בת"א: סלקום מזנקת ב-14%; פרוטליקס ממריאה ביותר מ-75% על רקע עדכון מה-FDA

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ופרסום הדוחות לרבעון השלישי