גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכירים לשעבר באוצר נאשמים בשוחד במסגרת פרויקט המרכב"ה

בין הנאשמים: יצחק כהן, שכיהן כסגן בכיר לחשב הכללי באוצר לנושאי טכנולוגיה ומנהל פרויקט המרכב"ה, ואהרון אהרונוב, חשב האוצר לשעבר

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום (ד') לבית משפט השלום בירושלים כתבי אישום נגד בכירי משרד האוצר לשעבר, יצחק כהן, שכיהן כסגן בכיר לחשב הכללי באוצר לנושאי טכנולוגיה ומנהל פרויקט מרכב"ה, ונגד אהרון אהרונוב, חשב האוצר לשעבר. זאת, בטענה לניהול מערכות יחסים אסורות הכוללות מתן וקבלת שוחד והפרת אמונים במסגרת הקמת פרויקט מרכב"ה - מערכת מחשוב רוחבית כוללת במשרדי הממשלה.

כתב אישום נוסף הוגש נגד איש העסקים רביב רז, מומחה לתחום מערכות המידע ולתחום ה-ERP ששימש כיועץ בתכנון מערכת המחשוב, ונגד מנהלת רכש באגף המחשוב במשרד הבריאות, זמירה סבגי.

על-פי כתב האישום, כהן ניהל במהלך כהונתו באוצר מערכת יחסים פסולה עם רביב רז, במסגרתה הציע רז לכהן שוחד, תוך שכהן מעודדו לעשות זאת. בהמשך השניים קשרו לנצל את תפקידו הבכיר של כהן באוצר ואת השפעתו במשרדי הממשלה, ליצירת מקורות פרנסה עבור שניהם.

בין היתר, נטען, חברו כהן ורז לאהרון אהרונוב, ששימש בזמנו כחשב משרד האוצר, והקימו יחדיו חברה שנועדה לספק שירותים בתחום המחשוב לאוצר. מעורבותם של כהן ואהרונוב בחברה זו הוסתרה, והשניים ניצלו את בכירותם באוצר כדי לקדמה במירמה.

כתב האישום מייחס ליצחק כהן עבירות של קבלת שוחד, שתי עבירות של מירמה והפרת אמונים וקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות. אהרון אהרונוב מואשם בעבירה של מירמה והפרת אמונים.

מכתב האישום עולה כי כהן עמד בראש פורום מנהלי מערכות המידע של הממשלה ושימש כיו"ר הוועדה הלאומית למדע וידע במינוי ראש הממשלה.

בשנת 1999 יזם החשב הכללי באוצר פרויקט רחב-היקף ועתיר תקציב של הקמת מערכת מחשוב רוחבית כוללת במשרדי הממשלה בתחום הכספים, הלוגיסטיקה, כוח-אדם וניהול נכסי המדינה - פרויקט המרכב"ה, וכהן מונה על-ידי החשב הכללי לנהל את הפרויקט עד פרישתו בשנת 2007.

כמנהל פרויקט מרכב"ה רוכזו בידיו של כהן סמכויות רבות, ובהן אישור התקשרויות עם ספקים, קביעת תעריפי תשלום לספקים ואישור תשלומים.

אהרונוב שימש בין השנים 2006-2002 כחשב משרד האוצר, ובין יתר תפקידיו היה אמון על טיפול בנושאים כספיים ותקציביים הקשורים לפרויקטים של מחשוב באוצר.

בכתב האישום, שהוגש בידי עורכי הדין גלעד סוקולובר ויונתן קרמר מפרקליטות המדינה, צוין כי הרעיון שעמד ביסוד התוכניות העסקיות של כהן ורז היה שחיבור בין תפקידו הבכיר של כהן והשפעתו הרבה במשרדי הממשלה, לבין מומחיותו של רז בתחום המחשוב ועסקיו הקיימים, יהווה בסיס ליצירת מקורות להפקת רווחים עבור שניהם.

"במספר הזדמנויות שונות רז אף העלה על הכתב הצעות בעלות אופי מושחת לכהן. הצעות אלה שיקפו את התוכניות שרקמו כהן ורז, ונועדו להניע את כהן לפעול, תוך ניצול מעמדו באוצר, לקידומן ולקידום אינטרסים של רז. כהן מצידו עודד את רביב, בעל-פה ובכתב, להציע לו הצעות כאמור", נכתב.

עוד נכתב כי על מנת לקדם את תכניתם יצרו רז וכהן, בשיתוף ארביב, "מפות דרכים" שינחו אותם. כותרתה של אחת מהן הייתה "Road Map איציק כהן לשנים הבאות", במסגרתה צוין כי מטרתה היא הפיכת יצחק כהן מפקיד ממשלתי בכיר למנהל מצליח במגזר הפרטי-ציבורי. לצורך כך הציע רביב לכהן, להתחיל לממש באופן דיסקרטי פרויקטי מחשוב בגופים ציבוריים, ופירט אודות פרויקטים שנראו בעיניו כבעלי פוטנציאל עסקי גדול. כהן הודה לרז על התכנית.

"במעשיהם המתוארים לעיל העמידו רז וכהן, יחד וכל אחד לחוד, את כהן במצב של ניגוד עניינים בין האינטרסים הציבוריים שעליהם כהן הופקד לבין האינטרסים הכלכליים שלו. כמו כן, רז הציע לכהן הצעות שוחד במטרה להניעו לבצע פעולות הקשורות בתפקידו. כהן מצידו עודד את רז להציע הצעות כאמור", נכתב באישום.

בהמשך, נטען באישום, פעל כהן לקידום אינטרסים של רז ולקידום תוכניותיהם המשותפות, כפי שאלה השתקפו במפות הדרכים. בין היתר פעל כהן לגיוס עובדים מהחברה של רז, חברת E121, לצורך פרויקט המחשוב הממשלתי "ממשל זמין" שלא באמצעות מרכז, בניגוד לחוק; וקידם את העסקתו של עובד חברת E121, בריכוז קורסים עבור משלחות מחו"ל בתחום ממשל זמין ובהעברתם. עוד קבע כי כוח-האדם הנדרש לפרויקט המחשוב "פורטל ממשלתי" יגויס מחברת E121.

כתב האישום נגד רביב רז וזמירה סבגי מייחס לרז עבירות של מתן שוחד ונסיון לקבל דבר במירמה בנסיבות מחמירות; ואילו סבגי מואשמת, בנוסף לעבירת ניסיון לקבל דבר במירמה בנסיבות מחמירות, גם בעבירות של מירמה והפרת אמונים, זא, בגין פעולות פסולות שביצעה במסגרת תפקידה כמנהלת רכש וכרכזת ועדת המכרזים לענייני מחשבים במשרד הבריאות.

בכתב אישום נוסף שהוגש במסגרת פרשה זו לפני כחודש, הואשם איתן מלמד, מנהלת מערכות המידע במשרד הבריאות, בשתי עבירות של מירמה והפרת אמונים.

חקירת הפרשה נוהלה על-ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה-להב 433 במשטרה. ביולי 2011 הועבר חומר החקירה לפרקליטות, ולאחר שנבחן נמצא כי קיימת תשתית ראייתית לכך שרז הציע לכהן שוחד.

עוד כתבות

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

ויצמן שירי / צילום: תמר מצפי

ויצמן שירי ביטל את רכישת נקסט ג'ן "לאור נסיבות אישיות"

לפי ההסכם מנובמבר האחרון, התוכנית הייתה לרכוש 40% ממניות החברה תמורת 4 מיליון שקל, ולמכור לה פעילות נדל"ן וקנאביס שבבעלות שירי

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

תומר וינגרטן  / צילום: סנטינל וואן

חד קרן חדש: חברת הסייבר סנטינל וואן גייסה 200 מיליון דולר בהובלת אינסייט

סבב שני בתוך 9 חודשים הקפיץ את היקף הגיוסים של סנטינל וואן ל-430 מיליון דולר ● החברה פועלת בתחום של אבטחת נקודות קצה

שלט של אלקטרה / צילום: אייל פישר, גלובס

אפקט הקורונה: חברות מוצרי החשמל מנצלות את המומנטום ומעלות מחירים

בתוך שבוע נרשם גל עליות במחירי מוצרי החשמל בקרב ארבע חברות - אלקטרה, טורנדו, ברימאג וניופאן – אשר נע בשיעור של בין 3% ל-14% במחיר לקמעונאי ● הצעד הזה מתרחש על אף שעדיין קיימת בישראל סחורה שהגיעה לארץ טרום המשבר

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

בורסות אסיה מתאוששות מהנפילות של אתמול; טוקיו מזנקת ב-1%

המשקיעים עוקבים אחר התקדמות החזרה לעבודה בסין ● הונג קונג דיווחה על מקרה מוות שני כתוצאה מהקורונה – מקרה המוות השישי מחוץ לסין היבשתית ● הייצוא ביפן ירד בינואר ב-2.6% - פחות מהתחזיות ● מחירי הנפט מתאוששים, הזהב ממשיך לטפס

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

אהוד ברק / איל יצהר

אינטרקיור מגדילה כושר יצור: תקצור צמחים ראשונים במסגרת הסכם עם חוות הקנאביס בגן שמואל

מאינטרקיור נמסר כי החווה כבר קיבלה אישור לגידול קנאביס מיחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

רמי לוי הופך לזכיין של דואר ישראל: פותח לראשונה דואר בתוך חנות של הרשת

דואר ישראל מרחיבה את מערך שיתופי-הפעולה הקמעונאיים שלה ותפתח סניף בתוך רשת רמי לוי

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?