גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ככה מושכים משקיעים זרים?

נתניהו עושה את כל מה שהבטיח שהוא לעולם לא יעשה

שר האוצר, יובל שטייניץ, מנהל כעת בניו-יורק כנס למשיכת משקיעים מחו"ל, כי המשקיעים אכן ברחו מישראל. המשבר באירופה והאיומים שמגיעים מאיראן לא ממש מסייעים למצב.

הדבר הטוב ביותר שהיה יכול לעשות שטייניץ, אם הוא באמת חפץ במשקיעים, הוא לספק למשק ודאות ויציבות פיסקאלית. זה לא ממש המצב בפועל. הגירעון המצטבר טיפס באוגוסט ליותר מ-4%, כפול מהיעד המקורי, ואין מדיניות כלכלית ל-2013. כנסים לא יעזרו כאן.

איך הממשלה הזו איבדה את השליטה על הגירעון הממשלתי? נעשו טעויות הן בצד ההכנסות, הן בצד ההוצאות. בצד ההכנסות, הכי נוח להאשים את הפקידים, בעיקר את אודי ניסן, לשעבר הממונה על התקציבים הקודם.

אכן, הוא נתן תחזית מסים תמוהה ל-2012 - גדולה ב-14 מיליארד שקל מהכנסות האמיתיות - מדובר בסטייה חסרת תקדים כמעט - אבל הוא נאלץ לפרסם את אותה תחזית עוד באמצע 2010... כל זאת בגלל ההמצאה הידועה שנקראת התקציב הדו-שנתי".

לא מספיק

לגבי צד ההוצאות, היה זה שטייניץ, שיחד עם שר-העל הכלכלי בנימין נתניהו, לא ידע לעמוד בפרץ וחילק המחאות בסכום כפול מהמותר. נתניהו ושטייניץ גם לא ידעו לעמוד מול לחצי ההסתדרות וכל הוועדים שהוציאו להם את המיץ.

זו מדיניות תקציבית כושלת, וכעת מוגש החשבון: 11 מיליארד שקל קיצוצים ועוד העלאת מסים בדרך, אחרי ה-10 מיליארד שכבר העלו. אין שום חוכמה או "צדק חברתי" בלהגדיל את תקציב החינוך או הרווחה, אם אתה חייב לבצע קיצוצים עזים בכל שאר המשרדים מאוחר יותר. זהו כישלון פיסקאלי.

נתניהו, מי שמככב בכל הסקרים כשר האוצר המוצלח ביותר בתולדות המדינה, עשה כראש הממשלה את כל החטאים הפיסקאליים האפשריים: הוא הוציא כפול ממה שהיה יכול, ובכך פרץ את המסגרת התקציבית; הוא ניהל במהלך כל שנות הכהונה גירעון מעל מאסטריכט (האמנה האירופית שקובעת כי אין לנהל גירעון העולה על 3% תמ"ג), וברוב השנים גם לא עמד ביעד שקבע; אך בעיקר, נתניהו עשה את מה שהבטיח מעל כל במה אפשרית שלעולם לא יעשה: העלאת מסים. את כל המסים העלה - מע"מ, מס חברות, מס הכנסה ליחידים, בלו, מס על סיגריות, מס על האלכוהול, מס על רווחי הון ומס על תמלוגי גז - וגם המציא מס חדש: מס יסף. כל המהלכים הללו לא הספיקו לו כדי להתאזן תקציבית ולהגיע לגירעון יציב.

עכשיו מגיע נתניהו לשיא חדש: דווקא בתקופה של אי-ודאות כלכלית, פוליטית, גאו-פוליטית וביטחונית, הוא מחליט שלא להחליט. בכך הוא מכניס את המשק לאי-ודאות פיסקאלית ותקציבית עמוקה עוד יותר.

למצב הזה, שלפיו אין תקציב בשלב זה של השנה, אין אח ורע. המצב הזה מסוכן למשק. רק בימים האחרונים מתעוררים כמה פקידי אוצר, נגיד בנק ישראל ואנשיו, היועץ המשפטי לממשלה וגם כמה מיועציו (יוג'ין קנדל), ומתחילים, ממש בלחש, להשמיע את קולם, כדי לא להעליב או להרגיז את ראש הממשלה.

זה לא מספיק. הציבור חייב לדעת באיזה מצב פיננסי עגום הממשלה שלו נמצאת. על שטייניץ לחזור להיות שר האוצר, ועל ראש הממשלה להחליט עכשיו: בחירות או תקציב.

עוד כתבות

מגמה הולכת ומתקשחת כנגד חברות הענק / צילום: Shutterstock

8 תרחישים, 8 דרכים לנהל את ההשקעה: מה אתם הייתם עושים?

מה נעשה אם הרגולטורים בארה"ב ובאירופה יחליטו להגביל משמעותית את פעילות ענקיות הטכנולוגיה, ואיזה מהלך עשוי לשפר את רווחיות הבנקים? ? בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות התקיימה באחרונה, ולהלן תשובות מנומקות לכמה מהשאלות בה ? חלק שני משניים

חזי בצלאל. לא ישתתף בהזרמה החדשה לחברת הבת / צילום: אייל טואג

הסדר החוב של אקספון סלולר אושר בבית המשפט המחוזי

לפי המתווה, קרן כלירמרק ואיש העסקים יריב לרנר יזרימו 65 מיליון שקל לטובת נושי החברה ועוד עשרות מיליוני שקלים לטובת הפעלתה מחדש ● מנכ"ל סלקום, אבי גבאי: "בסופו של יום השכל הישר ניצח" ● כעת הכדור עובר למשרד התקשורת לאישור הסכם שיתוף הרשתות שבין הבעלים החדשים לבין סלקום, ולאחר מכן החברה תצא לדרך חדשה

מאגר הגז תמר / צילום: Associated Press, מארק ישראל סלם

מימון וצוף מקפלים עוד קומה בפירמידה: אקויטל פועלת למחיקת נפטא מהמסחר

אקויטל תפעל לרכוש את החזקות הציבור בנפטא בשווי שוק של כ-580 מיליון שקל ● נפטא, המהווה את זרוע האנרגיה של קבוצת אקויטל, מחזיקה בשותפות הגז ישראמקו

דמרי, מוזס, לוקסנבורג, ויזל / צילום: כדיה לוי, שלומי יוסף, סיון פארג', איל יצהר

מדירות יוקרה בת"א ועד לתחנות כוח: עסקאות בעלי עניין חזרו ובגדול. נחשו מי משלם את המחיר

גם חסמים שהעמידה הרגולציה בפני בעלי שליטה בחברות הציבוריות אינם מונעים מהם להיטיב עם עצמם, לעיתים על חשבון הציבור ● עו"ד שלומי מושקוביץ: "עסקאות בעלי עניין הפכו ליותר מתוחכמות, ובעלי השליטה יודעים לתפור אותן באופן מתוחכם"

שר המשפטים גדעון סער / צילום: ניב קנטור

הממשלה אישרה: המשטרה תוכל לבצע חיפוש ללא צו בית משפט

מדובר בהרחבה לסמכויות החיפוש של המשטרה, שנועדו לעזור במאבק בפשיעה בחברה הערבית ● התיקון לחוק שגדעון סער הציע יהיה בהוראת שעה ל-3-4 שנים ● השר עיסאווי פריג' ציין: "אני בעד גם כניסה של ה-CIA כדי שיהיה ביטחון אישי"

סניף דומינו'ס פיצה ישראל / צילום: בר כהן

מה היה קורה אם הייתם משקיעים אלף דולר במניית דומינו'ס לפני עשור?

בשנת 2011, מניה אחת של רשת הפיצה הוותיקה עלתה פחות מ-30 דולר – בערך המחיר של כמה פיצות משפחתיות ובקבוק שתייה ● בזכות אחד המהפכים הניהוליים הגדולים שנמשך עשור – היום היא שווה 480 דולר

ישיבת הממשלה היום (א'). מענה למסור כוח האדם בהייטק / צילום: שירית אביטן כהן

מה צריכים במשרדי הממשלה להבין, כדי לעודד הייטקיסטים לעלות לישראל

הממשלה החליטה לגבש תוכנית אופרטיבית לעידוד עלייתם של יהודים שעובדים בהייטק בעולם ● לפי שמשרדי הממשלה הרלוונטיים ניגשים למשימה - יש כמה נקודות שהם צריכים לקחת בחשבון

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים: "הכשל ברפורמת הבנקאות הפתוחה הוא מניעה מהבנקים, ספק אם היא תצליח"

יאיר אבידן השתתף בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הבנקאות הפתוחה ולסוגיית ניגוד העניינים של הבנקים אמר כי אם לאחר תקופת ניסיון הרפורמה לא תצליח, יש לתת גם לבנקים, למרות עוצמתם, לקחת בה חלק • על הדחיות במתווה הרפורמה אמר אבידן: "אני לא לוביסט של הבנקים, דחיות נקודתיות הן חסרות משמעות במונחי הטווח הארוך" ● יו"ר ועדת הכלכלה הקצה למעורבים 24 שעות: "בחנו איך לקצר את כניסת הרפורמה"

דליפת דלק בקצא''א בקו החברה במועצה האזורית חוף אשקלון, מוקדם יותר השנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

עיריית אשקלון נאבקת בקצא"א - וגם מקבלת ממנה תרומות

זה נשמע לכם סותר, אבל זה לא: עיריית אשקלון נלחמת בחברת קצא"א ביחד עם ארגוני הסביבה, ובמקביל מקבלת ממנה סיוע ● בעירייה טוענים שלא סיכמו עם החברה על אף תרומה, אבל בקצא"א דווקא אומרים בגאווה: "החברה פועלת בשיתוף פעולה עם עיריית אשקלון על מנת לסייע לעיר ולתושביה"

שי ליפמן / צילום: רוני שיצר

מנכ"ל מידאס מסר עדות בפרשת ליפמן: "אין חשדות נגד החברה"

החברה מעדכנת כי המנכ"ל רן שטיינמן זומן בימים האחרונים למסור עדות בפרשת ליפמן במשרדי רשות ני"ע ● במידאס מדגישים כי "אין חשדות כלשהם כנגד החברה או נושאי משרה בה" ● בד בבד החברה החליטה להשהות הקצאת מניות לאיתן אירני תמורת כ-3 מיליון שקל

פריקת קונטיינרים בנמל פליקסטו, בריטניה / צילום: Reuters, PETER CZIBORRA

סגרי הקורונה מסתיימים, שרשראות האספקה לא עומדות בעומס, והאינפלציה עולה בכל העולם

השאלה הגדולה של הכלכלה העולמית: האם עליות המחירים יזינו מחזורי אינפלציה נוספים?

שוטרים ניגריים ושלושה חשודים (מימין) בחטיפת תלמידים במדינת המחוז קדונה / צילום: Associated Press, Gbemiga Olamikan

כנופיות בניגריה גייסו מיליונים ע"י חטיפת ילדים. עכשיו הממשלה לא יכולה לעצור אותן

כנופיות עבריינים שיש להן כסף רב ממעשי כופר הופכות ליותר נועזות, גונבות נשק כבד וסוחטות את הממשלה

הפער בין אלטשולר שחם לשאר הקרנות הולך וגדל / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

חודש שני ברציפות: קרן הפנסיה של אלטשולר שחם בתחתית טבלת התשואות

הירידות בשוקי המניות בארה"ב ובאירופה עשו את שלהן: המסלול לבני 50 ומטה של אלטשולר שחם השיג תשואה שלילית של 2.14% בספטמבר ● שש קרנות הפנסיה האחרות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של 0.42% "בלבד", כשרק הפניקס אקסלנס רשמה תשואה חיובית בספטמבר ● גם במסלול לחוסכים המבוגרים יותר אלטשולר הרחק מאחור

בנין הבורסה לני''ע בת''א / צילום: שלומי יוסף

ירידות קלות בנעילת המסחר; טוגדר זינקה, נפטא הקפיצה את מדד הנפט

לאחר יום מסחר שקט יחסית, המדדים ננעלו בירידות קלות ● עשות אישרה את חשיפת גלובס כי מתנהל מו"מ למכירת השליטה בחברה לקרן פימי ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל והמניה טסה ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

ד''ר דדי סגל / צילום: ענבל מרמרי

השאיפה של פנאקסיה מתחילה להתגשם; האם היא תחלחל גם לשורה התחתונה?

חברת הקנאביס פנאקסיה עשתה בשבוע שעבר קפיצה משמעותית בדרך להגשמת החזון שלה, אחרי שמשרד הבריאות התיר לה לשווק מחוץ לישראל את תמציות הקנאביס הייחודיות שלה למתן בשאיפה ● בחברה מאמינים שהעולם החדש שנפתח בפניה ישנה גם את תנועת המניה, בציפייה לכסף שעומד להיכנס

הזמר במסכה / צילום: ערן לוי

"הישרדות" נגד "הזמר במסכה": מי ניצח בקרב הענקים על הרייטינג?

אמש שודרו פרקי הפתיחה של שתי תוכניות הריאליטי "הישרדות" ו"הזמר במסכה": השקת "הישרדות" ברשת 13 רשמה רייטינג ממוצע של 20%, לעומת 19.4% שרשמה "הזמר במסכה" בקשת 12 ● מדובר בשתי תוכניות עתירות השקעה; האם הן יצליחו לשמור לאורך זמן על רייטינג שיצדיק אותה?

דירות / צילום: Shutterstock

ישראל מול ארה"ב ובריטניה: מי מובילה בעליית מחירי הדיור

מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם הוא השני ברציפות השנה שבו מחירי הדירות עולים ביותר מאחוז ● איך ישראל עומדת יחסית לעולם, ואילו מחוזות מושכים את מחירי הדירות למעלה בחודשיים האחרונים?

דני חחיאשוילי / צילום: דוברות בנק ישראל

"הבנקים בישראל יצטרכו לתת שירות ברמה של אמזון"

רפורמת הבנקאות הפתוחה תחולל תחרות שהיא גדולה בהרבה מהבנקים, מסביר סגן המפקח על הבנקים, דני חחיאשווילי ● "כבר היום רואים גידול בשת"פים של הבנקים עם פינטקים, ועיקר התחרות תבוא דווקא מהחיבורים - פינטק עם בנק קטן או בינוני שיתחרה בבנקים הגדולים"

משאבת גז טבעי / צילום: Shutterstock, arogant

"מחירי הגז צפויים להישאר גבוהים בשנתיים הקרובות"

הזינוק במחירי הגז לא היה אירוע קצר וחד-פעמי, אלא נובע מקושי אמיתי להגדיל את תפוקת הגז ומכשלים בשרשראות האספקה, כך אומרת ג'ינה כהן, מומחית לנושא גז ומרצה בתחום ● אפילו פוטין לא יכול לספק כנראה פיתרון מהיר למשבר

עידן אלרום / צילום: עופר חג'יוב

סופית: עידן אלרום ימונה למנכ"ל אתר וואלה

עד לאחרונה כיהן אלרום כסמנכ"ל השיווק של מאקו ● לאחרונה פורסם בגלובס כי אלרום הוא המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל וואלה, אך ההסכם עימו נחתם רק בימים האחרונים