גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבלוף של השוק החופשי

הדילים של האוצר והח"כים בפיקוח המחירים מפקירים את הצרכנים

אם רק תזכירו לאנשי משרד האוצר לדורותיהם את המילה "פיקוח מחירים", תקבלו מיד פרצוף חמצמץ במקרה הטוב או מקלחת של מילים במקרה הרע, שתבהיר לכם עד כמה אתם בורים בתחום הכלכלי, ועד כמה אתם מנותקים מההוויה הכלכלית המודרנית, התחרותית, החדשנית, הפרו-צרכנית ועוד ועוד מילים שלא יותירו לכם ברירה אלא להיכנע בפני דת השוק החופשי ולהגיד אמן.

בשם הדת הזו וספרי הקודש של "השוק החופשי", האוצר ופקידיו חושבים באופן אוטומטי שפיקוח על מחירים הוא רע, רע, רע. התערבות במחירים, בכל שוק שהוא, כמוה כבגידה חמורה בספרי הלימוד שלהם ובכל העקרונות הכלליים שהם חונכו עליהם. פיקוח פוגע במגוון המוצרים, הם יגידו, הוא עלול להעלות מחירים, הוא מדכא חדשנות, הוא פועל לרעת הצרכנים ובקיצור רק תחרות-תחרות ועוד פעם תחרות, תועיל לצרכנים, תוריד מחירים ותשפר את המוצרים. פיקוח? חלילה וחס, זה אסון, פשוט אסון.

והנה, בא דוח מבקר המדינה בשבוע שעבר על שוק המזון וחשף את ערוותן של התיאוריות המשיחיות. הדוח הזה חשוב לא רק מפני שהוא שובר כמה אמיתות כלכליות לכאורה, אלא מפני שהוא מתאר בפרוטרוט כיצד מתקבלות ההחלטות על הסרת הפיקוח ממחירי החלב, כיצד עוקבים אחרי המחירים בעקבות הסרת הפיקוח ומה בדיוק עושים כדי לתקן את דרכיו העקומות של "השוק החופשי" (שזה פחות או יותר לא לעשות כלום).

הדוח הזה חשוב כיוון שהוא אופייני לכל סוג של רפורמות בשווקים שונים שיצאו לאוויר העולם מבית מדרשו של האוצר: הרפורמות גובו בתיאוריות מופלאות ובהרבה כוונות טובות וכנות להיטיב עם הצרכנים, אבל בהרבה מקרים לא עמדו בציפיות, גרמו לנזק הרבה יותר מתועלת, בגדו והפקירו את הצרכנים. וגרוע מכול: איש מיוצרי הרפורמה, או אלו שבאו אחריהם, לא טרחו לבדוק, להבין או להקשיב לביקורת ולנסות לתקן את הקלקולים. הם התייחסו לרפורמה כאל ראה וקדש, כאל משהו יצוק מבטון, שאיש לא יעז לערער עליו.

הנה חלק מקביעותיו של המבקר בליווי הערות שלנו:

* "מר שלום שמחון פעל בתקופת כהונתו כשר החקלאות להסדרת ענף החלב באמצעות חקיקתו של חוק תכנון משק החלב... החוק מבטיח את הייצור המקומי, ובצדו נקבע מכס גבוה כדי למנוע יבוא... בהגבלות האלה יש משום תמיכה בענף החלב והגנה עליו, גם במחיר של הכבדה על הצרכן הישראלי... ממסמכי משרד החקלאות עולה כי המשרד פעל על סמך סיכום עם משרד האוצר שלפיו האוצר יתמוך בחקיקת החוק אף שהתנגד לכך בעבר... ובתמורה יסכים משרד החקלאות להסדיר את הפיקוח הפעיל ממחיריהם של רוב מוצרי החלב..."

הדיל בין שמחון למשרד האוצר במשק החלב לא שונה במהותו מעשרות דילים, קטנים כגדולים, שעוברים במסדרונות הכנסת. כך זה עובד, פחות או יותר: האוצר מבקש להעביר חקיקה מסוימת או כל החלטה אחרת שמשקפת את האג'נדה שלו. הוועדות בכנסת, שאמורות לאשר זאת (במיוחד ועדת הכספים), יעשו לאוצר חיים קשים, ובתמורה לאישור החקיקה יקבלו כמה סוכריות. בגלל המבנה הפוליטי בישראל, שבו יש לקבוצות לחץ (המיעוט) יותר מדי כוח ויותר מדי השפעה, הם דואגים לקבל את הסוכריות למיעוט שהן מייצגות ולקבוצות הבוחרים שלהן. ח"כ גפני, יו"ר ועדת הכספים, הוא אמן הדילים שמיטיבים עם בוחריו ומצליח לסובב על אצבעו את פקידי האוצר (ראו הדיל סביב הפטור ממס שבח).

גם הדיל עם שמחון עבד באותה השיטה: האוצר ראה בביטול הפיקוח על מוצרי החלב מטרה עליונה שמקדשת את כל האמצעים, ובתמורה איפשר להעביר את חוק תכנון משק החלב אף שהתנגד לו, כדי לרצות את שמחון. שר החקלאות קפץ על הדיל, כיוון שכך הוא הגן על הרפתנים וגם על המחלבות, סקטור שמזוהה איתו מאוד. התוצאה: האוצר ושמחון קיבלו את מה שהם רצו - כל אחד הגן על האינטרסים שלו: המיעוט ניצח, הרוב הפסיד.

* "משנת 2007 ועד סוף שנת 2010 לא דרש המפקח הקודם דיווח שנתי מהמחלבות על רווחיות המוצרים שהועברו מפיקוח פעיל לפיקוח ברמה נמוכה יותר, כנדרש בחוק..."

לא להאמין! כך עובדים? כנראה שלרפורמיסטים במשרדי האוצר, החקלאות והתמ"ת הייתה אמונה כל כך עמוקה ושלמה ב"שוק החופשי", שהם לא טרחו להרהר לרגע מה קורה כשיש מונופול כמו תנובה בשוק החלב; ואיך מתנהג המונופול לאחר שמסירים את עול הפיקוח משורה של מוצרים; ואיך עובדת כל חברה ב"שוק החופשי" שיש לה יד חופשית בקביעת מחירים עם מתחרים שנוטים ליישר קו ולא לריב ביניהם. מה עשו כל הרפורמיסטים בשעה שכל התסריטים הגרועים ביותר עבור הצרכנים בשוק החלב התממשו? לא ברור. אה! עכשיו יש ועדת קדמי, התרופה החדשה לשוק החלב בפרט ולשוק המזון בכלל. עוד רפורמה והכול יבוא על מקומו בשלום, בדיוק כמו הרפורמה הקודמת...

* "בשנים 2007-2010 לא מילא המפקח הקודם את תפקידו כנדרש, וועדת המחירים גם היא לא עקבה אחרי ביצוע החלטותיה.... משרדי החקלאות והאוצר כשלו בכך שלא בדקו בזמן אמת את השפעתה של הורדת רמת הפיקוח על מוצרי החלב, כנדרש לפי חוק הפיקוח. היעדר בחינה מעמיקה של האינטרסים של הצרכנים על-ידי האחראים לפיקוח על מחירי מוצרי החלב הביא לפגיעה בכלל הציבור, ובעיקר בשכבות החלשות..."

שוב, לא להאמין! הרי מה היה צריך המפקח על המחירים בסך הכול לעשות? לגשת לסופר בכל סוף שנה, מאז הסרת הפיקוח, לרכוש לעצמו גביע קוטג' או כל מוצר אחר שיצא מפיקוח, ולרשום את מחירו. אחרי 4 שנים, הוא היה צריך להשתמש במחשבון פשוט, לחלק את המחיר האחרון במחיר הראשון ולגלות, שומו שמיים, שהמחיר קפץ בעשרות אחוזים בלי שום פרופורציה לגידול בתשומות. היה בכך די כדי להבין שהדיל בין שמחון לאוצר קרס, אבל כנראה שלכולם היה נוח להסתיר זאת.

* "הורדת רמת הפיקוח על מחיריהם של מוצרי חלב לרמה הנמוכה ביותר בשוק ריכוזי, בלא שבשלו תנאי תחרות ממשיים, פגעה קשות באינטרסים הכלכליים של ציבור הצרכנים ובאמון שלו באופן קבלת ההחלטות על-ידי גופי השלטון... יש לבחון, בין היתר, את הצורך בחידוש הפיקוח ברמה הגבוהה ביותר על מוצרי חלב בסיסיים..."

עם כל הכבוד למבקר, חידוש הפיקוח המחויב כעת בשוק החלב, הוא חלומות באספמיה. האוצר הרי יגיד שהפתרון הוא, שוב - תחרות, תחרות ועוד פעם תחרות. הוא ישווק את התיאוריה שאם יסירו את מגבלות היבוא לחלוטין ואם יקימו עוד ועוד מחלבות (דבר שהוא מנותק לחלוטין במשק כה קטן כמו ישראל, שבו יש שלוש מחלבות גדולות ועוד כמה קטנות), המחירים יירדו בלי שום התערבות. גם אם התיאוריה הזו נכונה, האוצר שוכח שכל שוק בעל מאפיינים מאוד תחרותיים נוטה ליישר קו לאורך זמן על הרף הגבוה ביותר של המחירים. זה נכון במיוחד במשק קטן כמו ישראל שבו כולם מכירים את כולם ולכולם יש אינטרס משותף להרוויח כמה שיותר ובפועל להתנהג כאילו יש תיאום מחירים (שוק הסלולר, עד לא מזמן).

לכן, הרפורמות החדשות והמבטיחות עוד יגיעו ואיתם הדילים ואיתם גם דוח המבקר הבא. הכלבים ינבחו והשיירה תעבור, וזה די מדכא: אפשר לשכוח מירידת מחירים בשוק החלב ובשוק המזון.

eli@globes.co.il

עוד כתבות

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

סוגיית תשלום המעמ בגין הטיפים טרם הושלמה / צילום: שלומי יוסף

יציבות במשרות הפנויות במשק; איפה חסרות הכי הרבה ידיים עובדות?

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בממוצע חודשי, מספר המשרות הפנויות המבוקשות ביותר הן למהנדסים ● אלפי משרות פנויות גם בתחום המכירות ● ומה בתחום המסעדנות?

הפיילוט של ווינד - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר / צילום: יח"צ

לא רק קורקינט: ווינד יצאה בפיילוט - אופניים חשמליים להשכרה לטווח קצר

החברה ביצעה השקה שקטה ופיזרה עשרות אופניים חשמליים ברחבי ת"א, לצד הקורקינטים שכבר פועלים בהצלחה ● עדיין אין תאריך כניסה לפעילות שגרתית, ובשלב זה מדובר בניסוי ● האופניים יושכרו תמורת 85 אגורות לדקת שימוש ללא דמי פתיחה

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

אזרחים ותיקים בשדה התעופה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הקורונה היא רק תירוץ? סוכני נסיעות זועמים על גל ביטולים בחסות חוק הגנת הצרכן

בהלת וירוס הקורונה חיזקה תופעה שמעמידה היום את סוכני הנסיעות בבעיה: לטענתם, חוק הגנת הצרכן נדיב מדי לאזרחים מעל גיל 65 ומאפשר להם לבטל עסקאות בקלות ● "בעבר היו ביטולים מעת לעת, היום זה טירוף. אנחנו מפסידים מאות אלפי שקלים"

חניכי תנועת הצופים האמריקאית ביום הזיכרון הלאומי / צילום: Richard Vogel, AP

תנועת הצופים האמריקאית מבקשת הגנה מתביעות פגיעה מינית בחניכים

התנועה הגישה את הבקשה להגנה בניסיון להחזיק מעמד מול לחץ משפטי גובר של האשמות בפגיעה מינית בחניכים לפני עשרות שנים ● זהו קו פרשת מים ב-101 שנות קיומה של התנועה, שבמשך שנים הייתה מעורבת בתביעות שהאשימו אותה בטיפול סלחני מדי בפדופילים

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

טאואר רושמת ירידה בהכנסות הרבעון הרביעי ומספקת צפי מאכזב

החברה בניהולו של ראסל אלוונגר צופה הכנסות של 300 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 ● ההכנסות ברבעון הרביעי ירדו ל-306 מיליון דולר

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"

עופר דקל וילדיו/ צילום : אלבום פרטי

"אני רוצה לעזור לצוותים הרפואיים וגם להציל את המפעל"

בלתי אפשרי להשיג עכשיו בעיר חליפות מיגון הדרושות מאוד בבתי החולים. ננה ועופר דקל בודקים האם יוכלו להחזיר לחיים את המפעל שלהם ולייצר בו חליפות בעזרת טכנולוגיה ישראלית ● יומן ווהאן, פרק שלישי

שאול אלוביץ' / צילום ארכיון: יוסי כהן

החלטה גורלית של שאול אלוביץ': מוותר על השימוע בתיק בזק

ל"גלובס" נודע כי אלוביץ' החליט לוותר על זכותו להליך שימוע בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה ב"תיק בזק השני" - פרשת המרמה בבזק ● המשמעות: ייאלץ להתמודד כנאשם במקביל עם שני משפטים פליליים – תיק 4000 ותיק בזק

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלחץ עבד: המדינה לא תעניק רישיונות להפקת פצלי שמן

משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה ● אדם טבע ודין: "קיים חשש כי ההחלטה דווקא מכשירה תכניות קיימות, למרות שהן הרסניות לסביבה"

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

אפל הודיעה: לא נעמוד בתחזית ההכנסות בגלל וירוס הקורונה

באפל עדכנו כי פעילות הייצור חוזרת לפעול ב"קצב איטי משחשבנו" וכי הביקוש למוצרי החברה בסין נפגע ● המכירות בכל העולם נפגעות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילומים: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות, יוסי זמיר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מבחינה כלכלית, בני גנץ ובנימין נתניהו כבר מוכנים לאחדות

צוות "המשרוקית של גלובס" בדק את המצעים שהציגו הליכוד וכחול לבן • למרות השיתוק הפוליטי, הבחירות השלישיות שייערכו בעוד שבועיים והקמפיניים שיורדים לפעמים מתחת לחגורה - ניתוח השוואתי מגלה כי בנימין נתניהו, ניר ברקת, בני גנץ ואבי ניסנקורן יכולים כנראה להגיע לפשרה

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

רם לנדס מייעץ לחדשות 13: האם אודי סגל יגיש לצד תמר איש-שלום?

לנדס, איש התקשורת שעל שמו רשום המעבר של מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון מחדשות 2 לערוץ עשר, נשכר לסייע בבניית המעבר להגשה זוגית במהדורה המרכזית של חדשות 13 ● מנכ"ל החברה ישראל טויטו ביקש מלנדס להיות נוכח בחזרות שעורכים בימים אלה שני המגישים

צביקה גנדלמן / צילום: תמר מצפי

הוועדה המקומית של חדרה אישרה להרוס את בניין העירייה

הוועדה המקומית חדרה אישרה תוכנית להרס מבנה העירייה הקיים, כחלק מחידוש משמעותי של מרכז העיר המיושן ● בתוכנית – הקמת מגדל בן 26 קומות שיהווה קרייה שלטונית, ולצידו בנייה של היכל תרבות חדש, ובנייה למגורים ומסחר

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האיש העשיר בעולם נרתם למאבק בשינויי האקלים: מקים קרן חדשה ב-10 מיליארד דולר

ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון והאיש העשיר בעולם, מתכוון לסייע במאבק במשבר האקלים באמצעות קרן חדשה, שתתמוך במדענים, אקטיביסטים וארגוני מגזר שלישי ● למרות הונו הרב, התרומה הגדולה ביותר עליה היה חתום עד כה עומדת על 2 מיליארד דולר לסיוע למשפחות חסרות בית ומימון חינוך

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ירידות באירופה; המשבר בצ'ילה פגע בתוצאות וולמארט; אפל צונחת בטרום-מסחר

אפל הודיעה כי לא תעמוד בתחזית ההכנסות שפרסמה בגלל השפעות וירוס הקורונה על הפעילות הכלכלית בסין ● HSBC פספסה את התחזיות ● החוזים העתידיים בוול סטריט צבועים באדום