גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שולה זקן: להעמיד לדין את אורי מסר ועובד יחזקאל

טוענת כי חומר החקירה בפרשת הולילנד כולל ראיות לביצוע עבירות שוחד גם ע"י השניים ■ נכונותה של זקן לצאת כנגד שותפיה ומקורביו של אולמרט מלמדת על כוונה אפשרית מצידה לשבור את הברית עם פטרונה לשעבר ואולי גם למסור נגדו עדות

דרמה במשפט הולילנד: שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, קוראת לפרקליטות להעמיד לדין את מקורביו של אולמרט עו"ד אורי מסר ועובד יחזקאל.

בהודעה שהגישו היום (ה') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב סנגוריה של זקן, עורכי הדין עופר ברטל, דב גלעד כהן וצליל וינשטיין, נטען כי חומר החקירה בפרשת הולילנד כולל ראיות משמעותיות לביצוע עבירות שוחד גם על-ידי השניים, בנוסף ל-4 מעורבים נוספים שלא נכללו בכתב האישום - וכי יש להוסיפם לכתב האישום בעבירות של סיוע ללקיחת שוחד או תיווך לשוחד.

מדובר בעמדה חדשה ומשמעותית מצד זקן, שכן כמי שעבדה במשך שנים רבות בצמוד לאולמרט, הייתה זקן מקורבת מאוד למסר וליחזקאל, שהיו גם הם אנשי אמונו של אולמרט בתקופות ארוכות במהלך כהונותיו כשר וכראש הממשלה.

נכונותה של זקן לצאת כנגד שותפיה למחנה המצומצם של אנשי אולמרט מלמדת על כוונה אפשרית מצידה לשבור את הברית שבינה לבין פטרונה לשעבר, ואולי גם למסור נגדו עדות, שעלולה לסבך אותו במסגרת פרשת הולילנד.

"ראיות למכביר"

בתיק הולילנד נאשמת זקן, לצד אולמרט, בלקיחת שוחד בהיקף של מאות אלפי שקלים, במזומנים, בצ'קים ובמתנות שקיבלה מעד המדינה ש"ד, וכן בהלבנת הון. בסעיפים אלה מואשמת זקן הן במסגרת הפרשה העיקרית שבתיק, פרשת פרויקט הולילנד, והן בפרשת חברת "הזרע".

במסגרת זו פנו סנגוריה, עורכי הדין עופר ברטל, דב גלעד כהן וצליל וינשטיין, המייצגים אותה באמצעות הסנגוריה הציבורית, לבית המשפט, בבקשה שיורה לפרקליטות להעמיד לעיונם חומרים נוספים, שלא נכללו בחומר החקירה המקורי שהועבר לידי הסנגורים לפני תחילת המשפט - לרבות הנימוקים לסגירת התיק נגד חלק מהמעורבים בפרשה.

ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגד עו"ד מסר בפרשת הולילנד התקבלה על-ידי הפרקליטות בנובמבר 2010, למעלה משנה לפני ההחלטה להגיש כתב אישום נגד זקן, אולמרט ומעורבים רבים נוספים בפרשה.

העילה לסגירת התיק הייתה חוסר ראיות מספיקות. זאת, אף שבימים הראשונים לאחר שחקירת הולילנד הפכה גלויה, היה מסר בין העצורים בפרשה, נחקר באזהרה פעמים רבות ושוחרר ממעצרו רק לאחר ימים אחדים.

עם זאת, גם היחידה המשטרתית שחקרה את הפרשה, יאח"ה, המליצה לפרקליטות לסגור את התיק נגד מסר. שנה לפני כן החליטה הפרקליטות לסגור את התיק נגד מסר גם בפרשות טלנסקי ומרכז ההשקעות, שאף בהן נחקר תחילה כחשוד.

בהודעה שהועברה היום לבית המשפט נמסר כי "במהלך לימוד חומר החקירה הרב שהועבר לידי ההגנה, נמצא כי שורה של גורמים בעלי מעורבות ישירה באירועים נשוא פרשת הולילנד ופרשת הזרע לא הועמדו לדין - חרף קיומה של תשתית ראייתית איתנה נגדם".

מדובר, לדברי סנגוריה של זקן, במתי חותה, עמרם בניזרי, הרב יהושע פולק, עו"ד משה שמעוני, עו"ד אורי מסר וכן עובד יחזקאל.

"עיון מעמיק בחומר החקירה", טוענת זקן באמצעות סנגוריה, "מלמד על קיומן של ראיות למכביר באשר למידת מעורבותו של מסר בפרשת הולילנד ובפרשת הזרע, המתבטאת בין היתר בביצוע עבירת תיווך בשוחד או סיוע לקבלת שוחד".

תיווך במתן השוחד

בין הראיות מתארים סנגוריה של זקן את עדותו של ש"ד, הן במשטרה והן בבית המשפט, ולפיה העביר פעמים רבות סכומי כסף ניכרים לידיו של מסר. "ש"ד מסר במשטרה ובבית המשפט כי היכרותו המעמיקה עם מסר, תוך שילובו הרב במערכת יחסי השוחד, הייתה בשנים מאוחרות יותר, בפרשת הזרע".

ואולם גם בפרשת הולילנד עצמה היה מסר מעורב, לפי הטענה: אחת ממטרותיו של ש"ד, כמייצגם של יזמי הולילנד מול עיריית ירושלים, הייתה למתן את דרישות העירייה, כפי שהוצגו בתוכנית המתאר.

"ש"ד סבר כי הדרישות של העירייה היו מוגזמות, ולכן פנה לזקן בעניין, שהפנתה אותו, לכאורה, לאורי מסר. ש"ד שלח מכתב למסר, כדי שהוא יפנה אל אורי שטרית (מהנדס העיר), בשמו של אולמרט, ויבקש ממנו להוריד את הדרישות בנוגע למבני הציבור".

לטענת זקן, חומר הראיות מגלה מעורבות גבוהה של מסר גם בפרשת הזרע. "ש"ד מסר במשטרה ובבית המשפט על תחילת שיתוף מסר בסוד השוחד ופעילותו הרבה לקידום ענייני הזרע, כשהוא, בין היתר, מתווך במתן שוחד לאולמרט ולזקן", נמסר בהודעה.

ש"ד העיד כי לאחר שאולמרט מונה לשר התמ"ת ב-2003, הודיעה זקן לש"ד בשמה ובשם אולמרט כי הם מבקשים "שכל הטיפול שלהם עבורו בנושאים השונים, לרבות ענייני הזרע, ייעשה מעתה ואילך באמצעות מסר, דבר שיקל מאוד על ההתחשבנות".

חומר הראיות כולל גם מכתב שהעביר מסר לש"ד בינואר 2005, ובו דיווח על נושאים שבהם טיפל במסגרת פרשת הזרע. "התקיימו פגישות עם הגורמים הרלוונטיים ואמורות להתקיים השבוע פגישות נוספות על מנת לגרום לתהליך של תחילת משא-ומתן", כתב מסר לש"ד.

בסוף המכתב ביקש מסר מעד המדינה להעביר שכר-טרחה לפי המסוכם בין שניהם. חומר החקירה כולל גם חשבוניות שהוציא משרדו של עו"ד מסר, על סך של כ-60 אלף שקל כל אחת.

לסיכום, כותבים הסנגורים, כי "התשתית הראייתית כבדת-המשקל נגד מסר, לצד קשריו המקצועיים והחבריים עם אולמרט בשנים הרלוונטיות לכתב האישום, מובילים למסקנה כי מסר היה מעורב באופן משמעותי בפרשת הולילנד ובמיוחד בפרשת הזרע", טוענים סנגוריה של זקן.

משכך, נימוקי ההחלטה לסגור את התיק נגדו - נחוצים להגנתה של זקן ביתר-שאת. "התמיהה המהדהדת מכולן: מהם הנימוקים הקונקרטיים בגינם מסר לא הועמד לדין? האם דמו סמוק משל המבקשת?", מסכמים הסנגורים.

הזרוע הביצועית

עובד יחזקאל שימש כיועצו ועוזרו האישי של אולמרט בעת כהונתו כראש עיירית ירושלים, שר התמ"ת וראש הממשלה. ש"ד ציין בעדותו כי יחזקאל היה "הזרוע הביצועית" של אולמרט, ולדבריו אולמרט הטיל על יחזקאל לסייע בקידום ענייני חוות שלם - אחת הקרקעות בפרשת הזרע. בין היתר, טען ש"ד, "הטיל אולמרט על יחזקאל לעזור לחברת הזרע בדיון בהתנגדויות שהוגשו לתכנית פארק איילון, במטרה לאפשר בנייה של יחידות דיור בשטח השייך לחברת הזרע, שתפיק תועלת כלכלית מכך".

הראיות בעניין מעורבותו לכאורה של יחזקאל כוללות מייל ששלח לזקן באוקטובר 2004, שבו נאמר: "להזכירך לסכם עם (ש"ד) את העניין של מימון הסקר". ימים אחדים אחר כן כתב שוב מייל לזקן: "יש לנו חדש עם (ש"ד) בקשר לסקר? חשוב שנתקדם עם זה".

יצוין כי יחזקאל לא נחקר באזהרה בפרשה, והוא אף כלול ברשימת עדי התביעה בתיק.

"אכיפה בררנית"

עורכי דינה של זקן, עופר ברטל, דב גלעד כהן וצליל וינשטיין, מסרו ל"גלובס" כי "מטרת הבקשה שהוגשה היום לבית המשפט איננה לשכנע שצריך להעמיד לדין את מסר ויחזקאל, אלא שצריך לבטל את כתב האישום נגד זקן בשל אכיפה בררנית. לא ניתן ללמוד מהבקשה על נכונות של זקן לכל מהלך עתידי, לרבות מסירת עדות כנגד אולמרט".

עוד כתבות

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

הנשיא טראמפ עם נשיא סין שי ג'ינגפינג / צילום: רויטרס

רגע לפני הדד-ליין: האם מלחמת הסחר נמצאת על סף פיצוץ?

ביום א' יפוג הדד-ליין שהציבה ארה"ב לממשל הסיני, וייכנסו לתוקף מכסים אמריקאים נוספים על מוצרים תוצרת סין ● מה האינטרס של טראמפ לענות לבקשת הסינים לפטור ממכסים, ומה יש להם להפסיד? ● כך מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הגיעה לסף פיצוץ, שלב אחר שלב ● האזינו

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הזמן תם: ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● המשך החקיקה יבוצע אל תוך הלילה, אך בינתיים הדיונים על ההסתייגויות מעכבים את ההצבעות

ריצ׳רד טראמקה ודונלד טראמפ / צילום: רויטרס

בין טראמפ לטראמקה: דרמה כפולה בוושינגטון

הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים הכריז מלחמה על הנשיא – ומיד אח"כ חיבק אותו ● המלחמה היא השלב הסופי של האימפיצ'מנט: העמדתו למשפט הסנאט ● החיבוק הוא הסכם סחר חדש בצפון אמריקה, יותר מטריליון דולר ● והאיש שאיפשר את ההסכם הוא מנהיג האיגודים המקצועיים ריצ'רד טראמקה, שהסיר את הווטו שלו

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 1.75%-1.5%, בהתאם לתחזיות

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק ומותיר את הריבית ללא שינוי ● תמכו בהחלטה נתונים חיוביים מצד הכלכלה האמריקאית ביום שישי האחרון, בהם תוספת משרות גבוהה מהצפוי ושיעור אבטלה נמוך של 3.5% בלבד

עבודות על תחנת קרליבך של הרכבת הקלה / צילום: איל יצהר, גלובס

האוצר נגד הכלכלה: פעל ללא סמכות לעצור את מכרזי הרכבת הקלה

משרד האוצר הבהיר היום כי אין משמעות משפטית לנסיונו של משרד הכלכלה לעצור את מכרזי הקו הירוק והסגול של הרכבת הקלה ● משרד הכלכלה ביקש לעצור את המרכזים לאחר שבקשת הפטור מרכש גומלין שהגישה נת"ע נדחתה

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אומנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר על-ידי משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

רג'פ טאיפ ארדואן והמט דבוטאולו / צילום: Umit Bektas, רויטרס

ההתנגדות לארדואן גוברת: ראש ממשלת טורקיה לשעבר יציג מחר את מפלגתו

משלחת נציגים מטעם מפלגת השלטון ניסתה להניא את אהמט דבוטאולו מהחלטתו ● בעקבות הסירוב הגביר ארדואן את ביקורתו נגד עריקי המפלגה

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד