גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לארי אליסון: הצטרפנו למחשוב ענן בעקבות הבשלת המוצרים

אלף אורחים הגיעו לכנס המחשוב השנתי של אורקל ■ אליסון, מנכ"ל החברה שהגדיר בעבר את מחשוב הענן כ"קשקוש מוחלט" הציג השנה גישה אחרת: "לקח לנו המון זמן לבנות פלטפורמה מתאימה"

לארי אליסון, מנכ"ל ומייסד חברת אורקל, מעולם לא היה טיפוס של מיינסטרים. אליסון שייך לבני הדור שהקימו את ענקיות ההיי-טק של ימינו, לצד ביל גייטס וסטיב ג'ובס, מה שלא הפריע לו ליהנות מתדמית הילד הרע, זה שמעדיף להתנהל הפוך מכולם, להילחם במקום להתפשר ולהשמיץ את המתחרים בכל דרך אפשרית. כאשר אליסון מחליט להשתלב בתחום שהמתחרים כבר פעילים בו מספר שנים, קשה להתייחס לכך כאל מובן מאליו.

אורקל, שמספקת ל-390 אלף לקוחות תוכנות לניהול ארגוני ותשתיות מחשוב, הפכה לאחת מחברות המחשוב הגדולות בעולם, עם שווי של 152 מיליארד דולר והיא עתידה למכור השנה בקרוב ל-40 מיליארד דולר. אורקל היא גם החברה האחרונה בעולם המחשוב שכמעט והתעלמה מטרנד מחשוב הענן - שמציע גישה לשירותי מחשוב שממוקמים על חוות שרתים מרוחקת. אורקל מספקת מחשוב ענן כבר שנים ארוכות, אולם התחושה הייתה שהחברה מתייחס לכך כאל "רע הכרחי".

אליסון התייחס בשנים האחרונות למחשוב הענן, באופן שלילי במיוחד. הוא הגדיר את התחום כ"קשקוש מוחלט" במסגרת הכנס השנתי של החברה, Oracle Open World, שנערך לפני מספר שנים. בכנס הנוכחי, שנפתח השבוע בסן פרנסיסקו, שינה אליסון את הגישה והתייחס לענן כאל האסטרטגיה המרכזית של החברה בעולם המחשוב המשתנה.

"לא נכנסנו לתחום הענן לפני שנה", אמר אליסון לבאי הכנס, "אלא כבר ב-2004, כאשר התחלנו לעבוד על ה-Fusion (חבילת יישומי תוכנה אורקל שמתאימה למודל של גישה לתוכנה על-פי שירות - ש.ש). לקח לנו המון זמן לבנות פלטפורמה מתאימה ואת כל האפליקציות מעליה". המוצר הבולט עליו הכריזה החברה הוא קבוצת שירותי ענן, שיכלול גישה חדשה - תשתיות מחשוב כשירות.

הסגמנט הזה כולל בדרך כלל את האפשרות שמספקות חברות כגון אמזון, גוגל או IBM, לגשת ממחשבים מרוחקים לתוספת של זיכרון או יכולות עיבוד, שמספקות מערכות מחשוב שממוקמות בחוות שרתים מרוחקות. באורקל, מעדיף אליסון להתייחס לנושא כ"חומרה כשירות", מודל שבמסגרתו תציע החברה תשתיות על גבי מערכות המחשוב שלה, שיהיו זמינות ללקוחות שמעוניינים לשכור יכולות כגון אחסון נתונים, וירטואליזציה או מערכות הפעלה, באמצעות חיבור לחוות השרתים של אורקל. את פתרונות הענן תציע החברה על חוות שרתים משלה (ענן ציבורי), או כחבילת חומרה משלה באתר הלקוח (ענן פרטי).

"זה רעיון מצוין"

השוק הפוטנציאלי של מחשוב הענן הוערך לאחרונה על-ידי גרטנר בכ-109 מיליארד דולר. שלושת הסגמנטים הפעילים בו כוללים את אספקת התוכנה מרחוק, התחום הגדול והפעיל ביותר; אספקת פלטפורמת המחשוב כשירות, שבו מקבל הלקוח תשתיות תוכנה; ואספקת תשתיות מחשוב כשירות, שבו מקבל הלקוח גישה ליכולות אחסון או עיבוד נוספות, שוק שהושק על-ידי אמזון ב-2006 ומספק היום שיעור צמיחה של 45% לשנה.

אורקל תספק כעת פתרונות בשלושת הסגמנטים ואליסון סיפק בכנס השוואה שעשויה לרמז על תוכנית גדולה יותר. "זה רעיון מצוין לשלם לפי היקף הצריכה של משאבי המחשוב, אבל זה רעיון ישן. הארכיטקטורה של מחשוב הענן נראית בדיוק כמו זו של מערכות החשמל. גם במקרה של החשמל, כמו במה שבא לידי ביטוי כרגע בנושא ענן המחשוב, המורכבות לא נראית והשירותים מסופקים על-ידי ספקיות השירותים בלבד".

"כמה פעילים נעלמו"

אליסון אמנם טען שאורקל הצטרפה לטרנד הענן בעקבות הבשלת המוצרים, אבל לא בטוח שלחברה הייתה ברירה. חלק ניכר מהכנסותיה של החברה - בסיסי נתונים, אפליקציות ארגוניות, מערכות חומרה ותשתיות תוכנה - מושפע מהשינויים שמתרחשים כעת בשוק המחשוב. לא רק באורקל עדים לשינוי. בחצי השנה הראשונה של 2012 הוציא בנק ההשקעות קרדיט סוויס מספר סקירות תחת הכותרת "מהפכת האפליקציות (הארגוניות)", שהסתכמו בכ-300 עמודים.

הבנק מעריך כי אנו עדים כעת לדור הרביעי של שינויים בארכיטקטורת המחשוב שעליה מפותחים היישומים. "בשינויים הקודמים נעלמו כמה פעילים בשוק", כתבו האנליסטים. ההתייחסות לאורקל היא חיובית בהקשר של המערכות "המהונדסות" שיצרה, שמשלבות חומרה ותוכנה ומהוות כעת את התשתית ליכולות מחשוב הענן שאורקל מספקת.

אורקל הודיעה על שני מוצרי תשתית שעליהם מבוססים מוצרי מחשוב הענן החדשים שלהם. הראשון הוא גרסה חדשה, שלישית במספר, למערכת ה-Exadata, שמיועדת לאחסון נתונים. אליסון, הציג את המערכת ככזו שמספקת ביצועים שעוקפים באופן ניכר את המערכות המתקדמות של EMC, שמובילה את שוק האחסון. לא בטוח שב-EMC מסכימים לקביעה הזו, כמו למספרים שציין על ביצועי המערכת.

המוצר השני הוא בסיס הנתונים החדש, Oracle 12c, שאמור לצאת בתחילת 2013 לאחר יותר מארבע שנות פיתוח. זמן הפיתוח הארוך עורר לא מעט סקפטיות לגבי המוצר אולם הוא עשוי ללמד משהו לגבי דרך העבודה של אורקל. זהו בסיס הנתונים הראשון של החברה שמיועד באופן מלא לסביבת עבודה של ענן מחשוב.

רק לפני שנה נכנס אליסון לדיון פומבי עם מארק בניוף - העובד הקרוב לשעבר, ומנכ"ל Salesforce.com ואחד המתחרים המרים היום - על ארכיטקטורת בסיס נתונים שנקראת Multi-tenancy (ריבוי פעילויות של תוכנה), ומאפשרת שימוש יעיל בבסיסי הנתונים שמשמשים להרצת יישומים בענני המחשוב. אליסון היה נגד.

את הוויכוח ההוא, שנערך במסגרת כנס אורקל לפני שנה, קשה לזכור. שעה אחרי שאליסון התייחס לגישה הזו באופן בוטה ומזלזל במיוחד, נפטר סטיב ג'ובס, וכותרות העיתונים השתנו. תקופה קצרה לאחר מכן, התחיל אליסון להתייחס לדברים אחרת, וכעת מגיעה אורקל עם בסיס נתונים שתומך בארכיטקטורה החדשה ומאפשר למספר גדול של יישומים להיעזר באותו בסיסי נתונים.

פחות נאומים, יותר מוזיקה

בניגוד לאירועים של השנים הקודמות, הפעם כמעט ולא נצפו באירוע של אורקל מנהלים בכירים מחברות אחרות. מלבד מנכ"ל פוג'יטסו, שמשתפת פעולה עם אורקל בפיתוח מעבד ה-Sparc, המנכ"ל החיצוני היחיד שנואם בכנס הוא ג'ו טוצ'י, מנכ"ל EMC. מנהלי אינטל, דל, נט-אפ, ואחרים, לא משתתפים הפעם. שינוי אחר נוגע לאירועים שסביב לכנס.

לצד הכנס מתקיימים מספר גדול של אירועי השקה של החברות המשתתפות. הפעם גונבת אורקל את ההצגה עם פסטיבל מוזיקה שכולל עשרות הופעות בשעות הערב בו משתתפים בין השאר מייסי גריי וכלה בפרל ג'ם.

על-פי המספרים הרשמיים, סדרי הגודל של האירוע השנה דומים לאשתקד. כ-50 אלף משתתפים, מה שהופך אותו לכנס הגדול של עולם המחשוב העסקי. אורקל הזמינה כ-100 אלף לילות במלונות סאן פרנסיסקו והאזור, ובסך הוכל העיר תכניס השבוע על-פי הערכות כ-120 מיליון דולר מאירועים, לינות בבתי המלון, תחבורה, ובידור.

נקודה אחרת היא החשיפה לתקשורת. בעוד שבשנים הקודמות מנהלי אורקל כמעט ולא דיברו עם התקשורת, הפעם יש רשת תקשורת, CNBC, שמעורבת באירוע ומבצעת ראיונות עם בכירי החברה כולל אליסון עצמו. כחלק מכך, קיים מארק הרד, נשיא החברה, מסיבת עיתונים נדירה אותה הסביר ל-150 העיתונאים באולם בכך ש"אנחנו מנסים לכוון אתכם לגבי האסטרטגיה שלנו, כמובן תכתבו על מה שאתם רוצים".

מי שעקב אחרי הרד עוד בתקופת ניהול HP, עד לפני כשנתיים, שמע ממנו ציטוט אחד מעניין במיוחד. הרד חזר על הגישה שמימש ב-HP לגבי תקציבי המו"פ, שמאפשרים לחברה לספק את התשובות למהפכות שעוברות על שוק המחשוב. "יותר R&D זה לא בהכרח יותר חדשנות", אמר. ב-HP הגישה הזו לא עבדה טוב כל כך. באורקל, לעומת זאת, מנצלים באופן גורף את התקציבים האסטרטגיים עבור רכישות, והחברה ביצעה כ-80 כאלו מאז 2004 - בהיקף של כ-50 מיליארד דולר.

הכותב היה אורח החברה בכנס

עוד כתבות

מפעל אבגול  / צילום: עינת לברון, גלובס

אבגול נפרדת מברקן: מעתיקה את קו הייצור להודו בעלות של 17 מיליון דולר

יצרנית הבדים הלא ארוגים מסבירה את החלטתה לרכז את פעילות הייצור הישראלית בדימונה ב"התיישנות הקווים, ירידה בביקושים והיעדר רווחיות"

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בין הרחבה כמותית להורדת ריבית: איזה כרטיס ישלוף השבוע נגיד בנק ישראל?

בצל נתוני שוק התעסוקה והצמיחה הקשים, הציפיות בשווקים מגלמות הסתברות של כ-50% להורדה לאפס של הריבית • הוועדה המוניטרית של הבנק אף עשויה לנקוט בצעדים אחרים של הרחבה מוניטרית כגון הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

ועדת החוקה: להעניק פקטור בבחינת ההסמכה לעריכת דין

ח"כ יעקב אשר קרא לוועדת הבחינה של הלשכה להעניק פקטור על רקע משבר הקורנה לאחר שיעור נכשלים גבוה במיוחד בבחינה לפני חודש

מפגש בכירים מישראל ואיחוד האמירויות באבו דאבי לפני חודש בתיווך ג'ארד קושנר. רוצים ללמוד / צילום: רויטרס

קרן השקעות בשווי 3 מיליארד דולר תוקם בשיתוף איחוד האמירויות, ארה"ב וישראל

באמצעות הקרן, האגף לשיתוף פעולה פיננסי אמריקאי יוקצו הסכומים להשקעות במגזר הפרטי ולקידום יוזמות לטיפוח שיתופי פעולה אזוריים, במזרח התיכון

הקמפיין של עמותת "קורת" ו"באים בטוב" / עיבוד: גלובס

באים בטוב: קבלו את הקמפיין של עמותת הקרנות "קורת"

פרויקט "באים בטוב" של "גלובס" רתם את מיטב אנשי הקריאייטיב בישראל בכדי לייצר קמפיינים יצירתיים וחכמים שיסייעו לעמותות לקדם את מטרותיהן, דווקא בתקופה קשה זו ● אחרי עמותת "נירים", מגיע תורה של "קורת" המעניקה תוכניות מימון לעסקים קטנים בקרב אוכלוסיות המתקשות לגייס אשראי

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

יו"ר אל על הנכנס: "השבת אמון הלקוחות הוא האתגר החשוב ביותר"

יו"ר אל על דוד ברודט, שנכנס היום לתפקיד, שלח מכתב לעובדי החברה ● "יישום תוכנית ההתייעלות הוא תהליך כואב וקשה אך אנו נדאג כי הוא ינוהל בהוגנות ובשקיפות מלאה"

מטוס Emirates של איחוד האמירויות. הנוסעים הישראלים ייחשפו למוצרי תעופה מהטובים בעולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הסכם התעופה עם האמירויות יאפשר 112 טיסות שבועיות לכל כיוון

הסכם התעופה שנחתם בין ישראל לאמירויות יאפשר בפועל 112 טיסות שבועיות של כל החברות שיפעלו בקו, ולא רק 28 כפי שדווח בתחילה ● ל"גלובס" נודע כי לאור פניות של שתי חברות התעופה הגדולות, איתיחאד ואמירייטס, ההיקף המסתמן של הטיסות הוא כ-28 לגים (כיוון טיסה) לכל יעד, כלומר, אבו דאבי ודובאי

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

המפקחים תובעים את רשות המסים והאוצר: השוו את תנאי השכר

מפקחי רשות המסים תובעים 42 מיליון שקל ממשרד האוצר והרשות בטענה על השכר נמוך למפקחים ואפלייתם אל מול כלכלנים בשירות המדינה המועסקים בחוזה כלכלנים בו תנאי השכר גבוהים משמעותית

דונלד טראמפ במטוס אייר פורס 1, השבוע / צילום: Alex Brandon, Associated Press

טראמפ תוקף את "פאוצ'י וכל האידיוטים האחרים" ובמפלגה הדמוקרטית חוששים מהלא-ידוע

"לאנשים נשבר כבר לשמוע על הנגיף", אומר הנשיא שניכר כי תסכולו גובר ● סקר חדש מראה ש-63% מודאגים מאוד מהקורונה, ורובם הגדול מעדיפים שביידן יטפל במגפה ● אך במפלגה הדמוקרטית ממשיכים לחשוש וכל יום שעובר מרגיש כמו שבוע

פאב סגור בדבלין בעקבות סגר / צילום: שאטרסטוק

הראשונה באירופה: אירלנד הכריזה על סגר חלקי - חנויות סגורות, בתי ספר פתוחים

אף שמספר מקרי הקורונה באירלנד ביממה האחרונה עמד על כ-1,500 בלבד, הממשלה הודיעה על הגבלות חדשות ומחמירות על החיים הציבוריים ● לפי ממשלת אירלנד הסגר החלקי יעלה כ-1.5 מיליארד אירו ויהיה כרוך באובדן של 150 אלף עבודות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; פלוסי הביעה אופטימיות לגבי הסכמה על חבילת סיוע כלכלית

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4%, מדד נאסד"ק התקדם ב-0.3% ומדד S&P 500 הוסיף 0.5% ● יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה כי יש התקדמות במו"מ לגבי סיוע כלכלי ● הזהב ננעל בעלייה של 0.2% והנחושת עלתה ב-2% ● נפט WTI עלה ב-1.5%

מטבע ביטקוין על לוח אם / צילום: Dado Ruvic, רויטרס

דומיננטיות הביטקוין במסחר הקריפטו מתקרבת לשיא של 3 שנים

מחיר הביטקוין עלה השבוע ב-5% ומתקרב ל-12 אלף דולר - רמתו הגבוהה ביותר מתחילת ספטמבר ● מחזורי המסחר בביטקוין הגיעו החודש לנתח של יותר מ-60% - השיעור הגבוה ביותר מאז דצמבר 2017

סונדאר פיצ'אי מעיד בועדת השיפוט של הקונגרס האמריקאי בנושא שימוש בנתוני משתמשים בגוגל / צילום: Jim Young, רויטרס

מהגדולות בהיסטוריה: משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד גוגל

במסגרת תביעת ההגבלים העסקיים, משרד המשפטים טוען כי גוגל משלמת מיליארדי דולרים ליצרני מכשירים סלולריים, מפעילים סלולריים ולמפתחי דפדפנים, כדי להישאר מנוע החיפוש המוביל

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

התייעלות בדיסקונט: עד סוף 2021 תקטן מצבת העובדים בכ-7%

מנכ"ל דיסקונט אורי לוין ודירקטוריון הבנק מרחיבים את תוכנית התייעלות בכ-200 עובדים ● יחד עם החברות הבנות כאל ומרכנתיל יפרשו מהקבוצה כ-620 עובדים ●  בנטרול תוכניות הפרישה בחברות הבנות ההוצאה הממוצעת לכל פורש היא בגובה 1.84 מיליון שקל

וורן באפט / צילום: Rick Wilking, רויטרס

ברקשייר הת'אווי תשלם 4.14 מיליון דולר כדי ליישב טענות להפרת הסנקציות על איראן

לפי משרד האוצר של ארה"ב, החברה הבת ישקר טורקיה מכרה משלוחים לשני מפיצים טורקים בשנים 2012-2016 - בידיעה שהם יישלחו למפיץ באיראן למכירה מחדש, כולל לממשלה האיראנית

רח' אבן גבירול בתל אביב ריק בעקבות הסגר השני. הירידה במשרות הפנויות החלה בעקבות הסגר הראשון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הלמ"ס: צניחה חדה במספר המשרות הפנויות ברבעון השני של 2020

לפי נתוני הלמ"ס, ברבעון השני של 2020 היו בממוצע 47 אלף משרות פנויות בחודש לעומת 74 אלף ברבעון המקביל של 2019 ● היחס בין היצע מחפשי העבודה למשרות הפנויות עלה ל-7.5 לעומת 4.4 ברבעון הקודם, והיה גבוה מ-1 בכל משלחי היד

אדוארדו אלשטיין / צילום: Heidi Levine

"איבדתי את אי.די.בי כי טמנו לי מלכודת, אלחם עד היום האחרון בחיי"

אדוארדו אלשטיין בראיון ראשון ובלעדי מאז שאיבד את אי.די.בי: "הפכתי קורבן סחיטה של חלק מבעלי האג"ח. אלה לא ספקולנטים, אלא פשוט רמאים. בישראל, לשדוד חברה מטייקון זה ספורט" ● מחזיקי אג"ח ט: "מצרים שמר אלשטיין בחר בדרך של הכפשה וסילוף עובדות" ● הראיון המלא יפורסם במוסף G בסוף השבוע

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי חיסון הקורונה של מודרנה בתחזית אופטימית: "אופתע אם זה לא יעבוד"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מתווה את הדרך למינוי חברי דירקטוריון בחברות שבקבוצת כלל ביטוח

הממונה על רשות שוק ההון משה ברקת מאפשר לדירקטוריון כלל החזקות ביטוח למנות דירקטורים בחברה הבת ומתיר כפילויות בין שני הדירקטוריונים, בניגוד לאמירות קודמות ● מבהיר: "מנכ"ל חברת ביטוח לא צריך להסתפק בהגדלת תשואת בעלי המניות ורווחיות החברה"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

הסגר נפתח וקרוב ל-6,000 עובדים חזרו לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"