גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו מודלים אלטרנטיביים יש לעיתונים שמבקשים לשרוד?

"חומת תשלום", אפליקציות מובייל, מודעות אינטראקטיביות ומנויים של "קרא כפי יכולתך" - אילו מודלים מנסים לכבוש את לב קוראי העיתונות בדיגיטל?

לפני ימים אחדים פורסם כי "ניוזוויק" עוצר את מכונות הדפוס ועובר למהדורה דיגיטלית, וכי ב"גרדיאן" שוקלים מהלך דומה. אילו מודלים אלטרנטיביים עומדים כיום בפני עיתונים שמבקשים לשרוד, ומי מהמודלים האלה ילווה אותנו לעשור הבא?

חומת תשלום

מדובר באחד המודלים העסקיים השכיחים ביותר בקרב העיתונים האינטרנטיים, שעיקרו הוא לאפשר קריאת תוכן מאתר האינטרנט או מאפליקציית המובייל רק לבעלי מנוי בתשלום, וזאת על-ידי חסימה בסיסמה.

עיתונים גדולים כמו "וול סטריט ג'ורנל" או "פייננשל טיימס" כבר משתמשים בו. עיתון גדול נוסף שהצטרף ל"חומה" בשנה שעברה היה "ניו-יורק טיימס", שסחב אחריו מו"לים נוספים שמנסים את מזלם במודל, שזוכה לביקורת מצד הקוראים.

בינתיים נראה שזה הכיוון המועדף על העיתונים, לפחות בארה"ב. מחקר שערך בסוף יולי איגוד העיתונים האמריקני (NAA), מצא כי 84% מהעיתונים משתמשים בחומת תשלום מדידה (Metered paywall), שמשמעה כי הגולש יכול לקרוא מספר כתבות (ממוצע של 11.2, לפי המחקר) לפני שהוא צריך לשלם על התוכן. עוד עלה מהמחקר, כי 94% מהעיתונים מעניקים הטבה כלשהי למנויי הגרסה המודפסת, כדי לקרוא תכנים באינטרנט. רק 53% נותנים גישה חופשית לתכנים, בעוד השאר מעניקים הנחה.

אפליקציות מובייל

ההצלחה שבה התקבל האייפד הראשון בשוק והעובדה שמדובר במוצר אינטראקטיבי, הולידו תקוות גדולות בשוק העיתונות למודל עסקי חדש ולכלי הפצה יעיל, נוח ודיגיטלי. אך נראה, שהגישושים אחר המודל הנכון עדיין ממשיכים. כך למשל, אריאנה האפינגטון, מו"לית "האפינגטון פוסט", השיקה אפליקציית אייפד והחלה לגבות על הקריאה בה מ-99 סנט לגיליון, דרך 1.99 דולרים למנוי חודשי ועד ל-19.99 דולר למנוי שנתי. אבל חודש וחצי אחרי ההשקה, החברה החליטה להפוך את האפליקציה לחינמית ולהסתמך על פרסום כמודל העסקי.

גם בניוז קורפ גילו שהחיים על-גבי האייפד לא קלים כל-כך לעיתונות, כשנאלצו באחרונה לפטר כ-30% ממצבת העובדים של The Daily, זאת על אף שהעיתון היה אפליקציית החדשות הפופולרית ביותר לאייפד ב-2011. מלבד הפיטורים, נעשו גם שינויים תוכניים ועיצוביים. שבועיים קודם לכן אמר העורך החדש, ג'ס אנג'לו, שלאפליקציה רשומים 100 אלף לקוחות משלמים וש-98% מחדשים את המנוי שלהם.

מודעות אינטראקטיביות

אצל המו"לית Meredith, שאחראית על מגזינים כמו Better Homes and Gardens ו-Parents, החליטו ללכת צעד אחד קדימה עם הניסיון להוציא עוד כסף מהמפרסמים - הם דורשים תשלום על כל לינק פעיל שהמפרסמים ירצו לשלם במודעות שלהם במגזיני האייפד של החברה. כך, תמורת 1,500 דולר ניתן יהיה לשלב לינק כזה, שעליו יוכל ללחוץ הקורא ולהגיע לאתר המותג. המפרסמים לא אהבו את זה, בלשון המעטה, אך נראה שמדובר בסכום נמוך משמעותית מזה שמבקשת לגבות מו"לית אחרת, Conde Nast - 5,000 דולר על כל לינק פעיל במודעות של המפרסמים בגרסאות האייפד של המגזינים שבבעלותה. ב-Meredith הסבירו כי בכוונתם לשלב מודעות של המפרסמים מהגרסאות המודפסות במתכונת האייפד, ומהם לגבות את התשלום על לינקים פעילים.

קרא כפי יכולתך

אחד המודלים המעניינים בשוק העיתונות הדיגיטלית הוא זה של Next Issue Media. מדובר בפתרון שמזכיר לא מעט את מה שנטפליקס עשתה לסרטי הקולנוע, הולו לסדרות הטלוויזיה או Spotify לעולם המוזיקה. "אכול כפי יכולתך" בגרסת העיתונות.

מדובר בגוף משותף שהוקם לפני שנתיים ומאגד תחתיו כמה מו"לים מובילים בהם Time, News corp, Hearst, Conde Nast ו-Meredith. הגוף השיק אפליקציית אייפד לפני שלושה חודשים ומציע 72 כותרים של מגזינים שונים.

לדברי המנכ"ל, מורגן גונתר, 70 אלף משתמשים נרשמו לשירות - 45 אלף מהם מנויים של הגרסה המודפסת ומקבלים גישה חינמית לתכנים הדיגיטליים. שאר המשתמשים (25 אלף) הם לקוחות חדשים, כש-40% מהם נרשמו לתוכנית הבסיסית, שלפיה תמורת 10 דולרים בחודש הם מקבלים גישה לירחונים ולמגזינים דו-שבועיים, בעוד 60% נרשמו לתוכנית פרימיום, שמאפשרת גישה גם לשבועונים דוגמת Time, New Yorker ואחרים.

עוד סיפר גונתר בכנס של איגוד המגזינים האמריקני, כי 84% ממשתמשי Next Issue הם קוראים חדשים של המגזינים שאליהם נרשמו. עוד עולה, כי משתמשי החבילה הבסיסית מבלים 70 דקות בשבוע עם אפליקציית האייפד, בעוד משתמשי חבילת הפרימיום קוראים מגזינים דרך האפליקציה במשך 90 דקות מדי שבוע. כמו כן, סיפר גונתר, כי ההכנסה השנתית הממוצעת של בתי-האב המנויים לשירות, עומדת על 148 אלף דולר.

ב-AdWeek מציינים כי הדרך להצלחה של Next Issue עוד ארוכה והמיזם יצטרך להגיע למסה קריטית של משתמשים. לדברי גונתר, החברה מתכוונת להשקיע מאמצים במודעות למיזם באמצעות קמפיינים שיווקיים בטלוויזיה ובאינטרנט.

Flipboard ואגרגטורים של חדשות

אחת האפליקציות שלקחו את התוכן העיתונאי צעד קדימה היא Flipboard, שמאפשרת לקרוא תכנים מרחבי האינטרנט ומרשתות חברתיות באפליקציית מובייל, שמעוצבת כמו מגזין ומאפשרת דפדוף בין העמודים. Flipboard, אפליקציה פופולרית במיוחד, גם מאפשרת לעיתונים להכניס כסף מחלוקת רווחים מפרסומות. "ניו-יורק טיימס", למשל, חתם באחרונה על שיתוף-פעולה עם החברה שמאחורי האפליקציה, ובפעם הראשונה איפשר למנויים לקרוא את תוכני העיתון ביישום צד שלישי. התכנים זמינים למנויי הטאבלטים והסמארטפונים של העיתון, וקוראים שאינם מנויים יכולים לקרוא את הסיפורים החמים, מתוך כוונה למשוך אותם לרכוש מנוי.

Flipboardהיא חלק מטרנד של אפליקציות מובייל שונות שמשמשות כאגרגטורים של חדשות מרחבי האינטרנט והרשתות החברתיות. המודל המוביל שם הוא חלוקת רווחים, כשהמו"לים נהנים מקהל חדש ודיגיטלי ותפוצה גבוהה יותר מהקוראים הרגילים שלהם.

אבל, באותה נשימה שבה הצטרף "ניו-יורק טיימס" לעסקת הפצה עם Flipboard, שני עיתונים אחרים - Wired ו-The New Yorker - החליטו לנטוש את עסקת הפרסום עם האפליקציה בגלל שלטענתם מדובר במתחרה שבסופו של דבר גוזל קוראים מהאתרים של העיתונים עצמם. "אנחנו נאפשר למשתמשי Flipboard לקבל כותרת ומשפט פתיח עם קישור לאתר שלנו", הסביר הווארד מיטמן מ-Wired. "אם לקוחות דיגיטליים רוצים לתקשר עם המגזין, הם יכולים לעשות את זה באתר הבית שלנו ולא דרך מתווך".

שופינג בין השורות

המודלים הקיימים מבוססים בעיקר על מנויים בתשלום או על פרסומות, אך דווקא חברת Zinio הוותיקה (ראו דוכני עיתונים וירטואליים) הצליחה לחדש באחרונה עם מודל ניסיוני.

באוגוסט השיקה Zinio, יחד עם חברת ShopAdvisor, שיתוף-פעולה שיאפשר קניות קונטקסטואליות במגזינים הדיגיטליים.

מה זה אומר? אם קוראים כתבה על מה שמפורסם מסוים לובש או על חופשה במקום מסוים, האפליקציה תאפשר בלחיצת כפתור לקבל מידע על המוצר ואף לרכוש אותו. מודל זה מאפשר למצוא אפיק הכנסות חדש, באמצעות חלוקת רווחים, אך מוקדם מדי לדעת אם הוא יצליח לאורך זמן.

דוכני עיתונים וירטואליים

לפני שנה השיקה אפל, במסגרת עדכון לגרסת iOS 5, את דוכן העיתונים הווירטואלי שלה - Apple Newsstand, מתוך מטרה להפוך למפיצה של עיתונים דיגיטליים ועל הדרך לגזור עמלה מכל מכירה, בדומה למודל שהיא מפעילה במוזיקה דרך iTunes ובאפליקציות דרך App Store.

המו"לית Future Publishing, שאחראית על מגזינים כמו T3, Future Music ו-Total Film, דיווחה על הכנסות של יותר מ-5 מיליון ליש"ט ממכירות מגזינים באמצעות ה-Newsstand של אפל, מאז שהוא הושק לפני כשנה. מייק גולדסמיט, העורך הראשי של המהדורות הדיגיטליות מבית Future, הסביר לאתר הבריטי Journalism, כי היתרון הגדול היה בכך שהמו"לית הייתה מוכנה עם גרסאות PDF למגזינים כבר מיום ההשקה של דוכן העיתונים הווירטואלי של אפל. "מה שגילינו הוא שזה לא מספיק להיות בדוכן העיתונים הווירטואלי, כי יש עוד 4,600 מגזינים מתחרים. פשוט צריך לפרסם משהו טוב - בדיוק כמו בפרינט".

אפל לא המציאה את הגלגל. למעשה, מי שהובילה את דוכן העיתונים הווירטואלי עוד לפני למעלה מעשור הייתה חברת Zinio, שאפשרה גישה ל-5,500 מגזינים דרך האינטרנט והיום עושה זאת דרך הטאבלטים השונים, ללא קשר למערכת ההפעלה. 85% מהמשתמשים שעשו מנוי למגזין ב-Zinio מעולם לא היו מנויים לגרסת הפרינט של אותו עיתון. לא ברור עד כמה Zinio, שגייסה עד כה כ-30 מיליון, מצליחה בכוחות עצמה. באוגוסט פורסמו דיווחים שלפיהם היא מתכננת להימכר ומחפשת קונה תמורת 50-100 מיליון דולר.

גם גוגל מנסה את מזלה בתחום דוכני העיתונים הווירטואליים דרך חנות Play שלה. לצד אפליקציות, שירים וסרטים, היא מציעה מגוון רחב של מגזינים ומנסה לקרוא תיגר על הדומיננטיות של אפל ו-Zinio בתחום. על-פי דיווחים שונים, גוגל גוזרת עמלה נמוכה יותר מהמו"לים לעומת אפל וכך מנסה לפתות אותם לשתף פעולה.

עוד כתבות

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

ד”ר עדו קמינר / צילום: איל יצהר, גלובס

המיקרוסקופ שיאפשר לענות על אחת החידות הגדולות בפיזיקה

ד"ר עדו קמינר בנה מיקרוסקופ אלקטרונים יחיד מסוגו, שמגלה מה קורה לאלקטרון במפגש עם אור ● בעתיד, הטכנולוגיה הזאת תוכל לעזור למקד קרינת רנטגן

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

הנקראות של תש״פ - מנויי גלובס / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

עדי קייזמן ואדם נוימן, המסלול לאקזיט והמלחמה בקורונה: 10 הכתבות שהכי אהבתם השנה

לאן נסעו העשירים כשהשמיים היו סגורים ● איך נראים החיים החדשים של אדם נוימן ● איך יראו החיים ביום שאחרי הקורונה ● איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט שך 450 מיליון דולר ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

הנקראות של תש״פ - המשרוקית / צילום: אפרת לוי, גלובס

מהשכר של נתניהו ועד תמלוגי הגז: בדיקות המשרוקית הכי נצפות השנה

כמה מובטלים באמת יש בישראל ולמי כדאי להאמין? ● השכר הפנטסטי של נתניהו, או: איך יוצרים אחיזת עיניים ● כמה מכספי הגז באמת הגיעו עד היום לציבור ● האם מתנהלת נגד גנץ חקירה על קבלת 50 מיליון שקל בלי מכרז? ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

ספר לסגר - פרוזה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

לקרוא כאילו אין מחר: ספרי הפרוזה שינעימו לכם את הסגר

ספר טוב גורם לקורא לחשוב על חייו שלו, התקופה שבה הוא חי והדרכים להתמודד עם שאלות מהותיות הנקרות בדרכו ● אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי הפרוזה שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

על קו דובאי חיפה, ו"שיטת" אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

שלומי פוגל ממספנות ישראל חובר לחברה מדובאי ● "גלובס" בעקבות גיוסי החובות של פרי נדל"ן כל הדרך לקריסה ● המספרים העגומים של מחיר למשתכן נחשפים ● ומדוע קשיי הרישוי מטרידים את אנשי הנדל"ן לא פחות מהקורונה

ביוטנר, לצד בן 100 פלוס באזורים הכחולים. "ביקרתי בכל אחד מהם עשרות פעמים, אז אני מרגיש מקומי" / צילום: פרטי

רוצים לחיות עד גיל 100? תקראו את הראיון הזה

דן ביוטנר מאמין שיחיה עד גיל 100, ואם תקשיבו לו, הוא סבור שגם אתם תזכו לכך ● ביוטנר איתר את חמשת האזורים הכחולים, שבהם תוחלת החיים היא הגבוהה בעולם ומיפה את המאפיינים המנצחים לאריכות ימים ● את כל אלה הוא תרגם לאימפריה משגשגת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

וולוו V60 קרוס-קאונטרי / צילום: יח"צ

שגרירת שבדיה: וולוו V60 לא קולנית ולא מוחצנת

גרסת הקרוס קאונטרי של ה-S60 מציעה שילוב ייחודי בישראל בין תצורת סטיישן מרווחת, הנעה כפולה, ומרווח גחון נכבד ● אין לה נוכחות כמו לדגמי קרוס-אובר אבל היא מאוזנת, תרבותית ואידיאלית למסעות לאיקאה

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים

דירה ברחוב ציפורי, בין שכונות שערי חסד ונחלאות / צילום: אנגלו סכסון ירושלים

הקונה מניו יורק, הסיור הווירטואלי והמחיר שקפץ ב-20% בחמש שנים

דופלקס בן 5.5 חדרים בירושלים נמכר ב-6 מיליון שקל בתוך כשלושה שבועות

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

מכשיר לבדיקת קורונה של חברת Visby Medical  / צילום: יח"צ

ה-FDA אישר בדיקת קורונה ביתית ומיידית שפיתח יזם ישראלי

חברת Visby Medical שהקים בארה"ב הישראלי אדם דה לה זרטה פיתחה מכשיר קטן כגודל כך היד, מתכלה, שמחזיר תוצאות מבדיקת קורונה תוך חצי שעה ● האישור שקיבלה מה-FDA לא מפרט את רמה הדיוק שלה