גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו מחשבונים מסתתרים באתרים של משרדי הממשלה?

מהשוואת קופות גמל ועד בדיקת זכאות לנקודות זיכוי במס הכנסה - "גלובס" סוקר כמה מהמחשבונים היותר יעילים המסתתרים באתרי משרדי הממשלה

‎היום כבר לא צריך לשבור את הראש במציאת פתרונות לנוסחאות פיננסיות, מדעיות ובריאותיות, ואין צורך בטבלאות אקסל מסובכות ובחישובים עצמאיים, הודות לאינספור מחשבונים שמוצעים לגולשים באתרים השונים, החל בהמרה של כל אלמנט שעולה ברוחכם (טמפרטורה, מידות, מטבעות, שפות) ועד לתחום הפיננסי על כל היבטיו.

לצד מחשבונים שונים שמציעים אתרים פרטיים,‏ גם אתרי המשרדים הממשלתיים מציעים מחשבונים שמטרתם להקל ולבטל כמה שיותר סימני שאלה בתחומי המס, החיסכון ועד השוואת מחירי ביטוח החובה - צעד שמומלץ לעשות טרם חידוש הפוליסה.

"גלובס" סוקר כמה מהמחשבונים המסתתרים באתרי משרדי הממשלה:

סימולטור לחישוב מס הכנסה, רשות המסים

לאחר הזנת פרטים אודות הכנסה של שכירים ובני זוגם, ואחרי חישוב הזיכויים בהתאם לסטטוס האישי, מתקבל חישוב של סך המס שנוכה במקור מהמשכורות, מס שנוכה מריביות ומס שנוכה מהכנסות אחרות.

יש להצטייד בפרטי כל ההכנסות שלכם ושל בן/בת הזוג, כולל ריביות על ניירות ערך, משכורות, שכר דירה, הכנסות מהימורים והגרלות ועוד. שאלון ארוך ומרובה פרמטרים למילוי.

* כתובת האתר: misim.gov.il

* יעילות השימוש: המחשבון לא תומך בדפדפן כרום, כך שהגלישה אפשרית רק דרך אקספלורר.

מחשבון זיכוי במס הכנסה, משרד האוצר

לשם חישוב נקודות הזיכוי במס הכנסה, נדרש הגולש להזין מספר פרטים בסיסיים המסומנים ב-וי: תושב המדינה, גבר או אישה, מפרנס יחיד, חד הורי, ומספר הילדים.

בהתאם לתוצאה המתקבלת (לפי כל פרמטר ונקודות הזיכוי שהוא מעניק), ניתן לחזור ללוח הניכויים ולראות את הסכום הסופי לניכוי מהמשכורת, לפי גובה השכר שהוזן במערכת.

* כתובת האתר: ozar.mof.gov.il

* יעילות: מחשבון פשוט למדי שמביא תוצאה מיידית.

מחשבון החיסכון, הפיקוח על הבנקים

בימים אלה מוצפים בני הנוער והילדים בפעילות הסברתית מבורכת שעיקרה צרכנות נבונה. המועצה לצרכנות הפיקה סרטון המשודר בערוץ הילדים הקורא לילדים לנהוג בתבונה תחת הכותרת "פראייר מי שמבזבז", ובנק ישראל מציע להם מחשבון שבאמצעותו ניתן לבנות תוכנית חיסכון פשוטה להבנה. המשתמשים צריכים להגדיר את מטרת החיסכון, את הסכום הנדרש להשגת המטרה, תאריך היעד הסכום התחלתי.

פרטים נוספים כוללים הכנסה חודשית קבועה (שכר, דמי כיס) והכנסות מזדמנות כמו מתנות ימי הולדת. יש גם צד של הוצאות (סלולר, ביגוד, מזון ועוד). בסופו של דבר מתקבלת תוצאה של חיסכון חודשי, ושל משך הזמן שיידרש להשגת המטרה.

אם הפרמטרים שהוזנו לא מספקים בשביל לייצר את החיסכון המבוקש, המחשבון מעדכן על אי-הצלחת החיסכון שיאפשר את השגת המטרה.

* כתובת האתר: boi.org.il

* יעילות: המחשבון מעוצב בצורה מזמינה וידידותית ונוחה למשתמש. הצבעוניות נעימה והעיצוב הכללי ברור ויעיל.

לוקחים אחריות

מחשבון פנסיה

מחשבון זה בודק את גובה הזכאות לקצבת פנסיה בהתאם לנתונים האישיים של העובד.

שלב מילוי הנתונים כולל פירוט אודות מקומות עבודה קודמים. הזנת מועד הלידה יחשב את מועד הפרישה הצפוי. מומלץ לבדוק מראש את מועדי העסקתכם במקומות עבודה שונים. בהתאם לפרטים המחשבון בודק את שיעורי הזכאות.

לפי נתונים שהוזנו במערכת, לאדם שצפוי לפרוש בעוד כשנתיים ואשר עבד במרבית חייו הבוגרים ב-3 משרות מלאות לפי משכורת קובעת של 8,000 שקל - קבע המחשבון קצבה של 70% (5,600 שקל).

* כתובת האתר: civil-service.gov.il

* יעילות השימוש: נוח ופשוט. לא תמיד הלינק להסברים עבד, ונתקבלה הודעת שגיאה לפיה "הפעולה שביקשת אינה נתמכת".

השוואת קופות גמל, משרד האוצר

המערכת מפיקה תרשימים וטבלאות להשוואה בין כמה קופות גמל, חברות מנהלות ותאגידים שולטים או מדידה והשוואה של קופת גמל מסוימת, לפי טווחי זמן ונקודות זמן מוגדרות. ניתן להפיק שני דוחות: תשואות (השוואה של 12 חודשים ויותר) והשוואה למדד שוק (ת"א 25, ת"א 100, מדד אג"ח סחירות ממשלתיות וכדומה). המידע עליו מתבססת המערכת הוא נתוני תשואות קופות הגמל המדווחות לאגף שוק ההון.ניתן לבקש את המידע על כל קופות הגמל (כ-2,000), או לסמן את קופות הגמל הרצויות.

המידע מתייחס לתשואות לתקופה שהוגדרה ומציג את תשואות הקופה בממוצע שנתית לשלוש ולחמש השנים האחרונות. בנוסף מוצגים דמי הניהול, יתרת נכסים לסוף התקופה וסכום הצבירה נטו.

* כתובת האתר: gemelnet.mof.gov.il

* יעילות: האתר אמנם זמין לכלל הציבור, אולם נדמה כי פענוח הממצאים דורש הבנה שהיא יותר מבסיסית אודות הקרנות, כך שכדאי לעשות שיעורי בית מקדימים.

השוואת ביטוח חובה לרכב, משרד האוצר

כדי לקבל את הצעת המחיר יש למלא שאלון בסיסי הכולל אינפורמציה על הנהג העיקרי ברכב ועל מאפייני המכונית. מתקבלת רשימה עם הצעות מחיר של כ-15 חברות ביטוח. טווח המחירים, לפי המאפיינים שהקלדנו (רכב 1600 סמ"ק עם נהגת עיקרית בגיל 40, ללא תאונות בעברה) נע בין 1,312 שקל (הכשרת הישוב) ל-1,419 שקל (מנורה). כאשר מדובר בנהג צעיר, לא רק שמחיר הפוליסה מתייקר משמעותית אלא שגם הפערים בין ההצעות השונות גדלים עמו: להצעת מחיר עבור נהגת בת 20 עם ותק של שנה אחת וברכב הכולל מנוע של 1400 סמ"ק, התוצאות כללו טווח של יותר מ-600 שקל (3,015 שקל באיילון לעומת 3,632 שקל במנורה).

הצרכנים מתבקשים לדווח אם מוצע להם מחיר הגבוה מהטווח.

* כתובת האתר: car.mof.gov.il

* יעילות: נוח ופשוט מאוד. קבלת תוצאות באופן מיידי. תוצאות הבדיקה הצביעו על פערים בשיעור של כ-20% בין הביטוח הזול ליקר.

עוד כתבות

ורנר היור, יו"ר בנק ההשקעות האירופי / צילום: FRANCOIS LENOIR, רויטרס

בנק ההשקעות האירופי מסיט הלוואות מדלקים מאובנים

בנק ההשקעות האירופי משנה את מדיניות ההלוואות שלו, ובכך מצטרף לטרנספורמציה האנרגטית בעידן משבר האקלים ובהלימה ליעדי הסכם פריז

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

התפרסמה רשימת זוכי ההגרלה התשיעית ב"מחיר למשתכן"

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר את רשימת הזוכים בהגרלה האחרונה של מסלול "מחיר למשתכן" ● יותר מ-20 אלף משקי בית השתתפו בהגרלת מחיר למשתכן שפורסמה בספטמבר, מתוכם יש 3,316 זוכים

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

תל אביב מחפשת כיוון; המדדים מדשדשים סביב רמות הפתיחה

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר; מדד התקשורת מטפס 1.2% ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ● מניות הקנאביס ממשיכות לרכז עניין

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר הערב רה"מ ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים מו"מ עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

האם ההתנחלויות הן השטח הכבוש היחיד שהאירופים דורשים לסמן את תוצרתו?

איילת שקד טענה כי סימון מוצרים משטח כבוש חשוב לאירופים רק כשמדובר בישראל ● בדקנו אם זה נכון ● המשרוקית של גלובס

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון בהונג קונג מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי הבטיחה גיוס של 236 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

טרנד המכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אך 3 אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתיד התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בת"א, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי, והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● החברה הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

שרון נדב/ צילום:ת מונה פרטית

"כשארצה ללדת, לא אקבל את הזכויות שתקבל יולדת שהיא שכירה"

שרון נדב (25) היא מאמנת כושר עצמאית בשדרות וביישובי עוטף עזה ● "אין לי את הפריבילגיה שיש לעובד שכיר להישאר בבית כשהוא חולה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אור בנוזיו / צילום: אריאדנה סינל

"ראיתי את עצמי מתופף על במות, עד שתקף אותי חיידק המחשבים"

אור בנוזיו (35), ראש צוות פיתוח מובייל בחברת SciPLAY (סייפליי) ● טווח שכר: 30-35 אלף שקל

גידולי המפ לפני הקציר/ צילום:רויטרס

סין אוסרת על שימוש במריחואנה, אבל מאפשרת לתעשיית הקנאביס שלה לפרוח

חקלאים וחברות מגדילים את ההשקעות בגידול זן ההמפ, שמשמש להפקת כימיקל משולב בייצור מוצרים מגוונים