גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כחלון עם לבני - 27 מנדטים לעומת 30 לנתניהו וליברמן; הערכות: לבני תסכים לשמש מס' 2 של כחלון

סקר שהוזמן עבור כחלון: אם ירוץ עם ציפי לבני יעמוד הפער בין רשימתם לליכוד ביתנו על 3 מנדטים בלבד, העבודה תידרדר ל-13 מנדטים ולפיד ודרעי יקבלו פחות מ-10 מנדטים ■ הערכות: כחלון ולבני יחליטו בקרוב אם להקים מפלגה

המפץ הפוליטי החדש? מפלגה בראשות שר התקשורת, משה כחלון, ויו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, פותחת פער של 3 מנדטים בלבד מהליכוד-ביתנו - כך עולה מסקר שעשה מכון המחקר של רפי סמית והוזמן על ידי מקורבי כחלון. אם נתניהו חשב שהחיבור עם ליברמן מסיר ממנו דאגות, אז החיבור של כחלון ולבני גורם לו לכאב ראש חדש וחזק מאוד: בעוד כחלון ולבני גורפים 27 מנדטים, זוכים נתניהו את ליברמן ל-30 מנדטים בלבד. השניים, שעל-פי הסקרים שלהם יכולים לגרוף אפילו 42 מנדטים, מאבדים 12 מהם לטובת הכחלונים.

הסקר, שבדק גם את מי היה הציבור מעדיף לראות עומד בראשות המפלגה המשותפת, מצא כי כחלון זוכה ליתרון קל על לבני כשהוא עומד בראש הגוף הפוליטי החדש. כשלבני עומדת בראשות המפלגה, מתפזרים תומכיו של כחלון בין המפלגות השונות. גורמים המקורבים לשר התקשורת מעריכים כי לבני תיענה לבקשתו של כחלון להיות מספר 2 ברשימה. כחלון צפוי לקבל מחר סקר נוסף שיביא אותו לקבלת החלטה סופית.

היום (ד') צפויה לבני להיפגש עם אהוד אולמרט. לדברי אנשים ששוחחו עמה, צפויה לבני לומר לו כי החליטה שלא להמתין להכרעתו שלו באשר לכוונותיו הפוליטיות והיא מתכוונת לצאת בהודעה משלה קודם לכן, ייתכן שאף מחר. לדברי מקורבים לשניים, לבני נוטה לקבל את רעיון החבירה לכחלון.

מפלגה משותפת - כחלון את לבני בע"מ - מדרדרת את העבודה לכ-13 מנדטים, ומורידה את יאיר לפיד ואת ש"ס ודרעי ביגון שאולה. השניים מתרסקים אל כ-6% הצבעה בלבד (פחות מעשרה מנדטים) בקרב המגזר היהודי.

בין אם כחלון יקים מפלגה עצמאית ובין אם יחבור ללבני, נראה ששמחתם של ה"ביברמן" - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואביגדור ליברמן, השותפים החדשים, הייתה מעט מוקדמת. מהסקר שביצע רפי סמית ושהוצג בפני כחלון בתחילת השבוע עולה כי מפלגה בראשותו של כחלון היא האיום החדש על המערכת הפוליטית, והיא צפויה לנגוס בכל המפלגות הקיימות.

מהסקר עולה כי אין חסינות מהכחלוניזם: לו יחליט כחלון לצאת לדרך פוליטית חדשה ולעמוד בראשות מפלגה, תגרוף מפלגה בראשותו 20 מנדטים בקרב המגזר היהודי ואילו הליכוד-ביתנו יאבדו גובה וירדו לכ-32 מנדטים. מפלגתו של כחלון צפויה על-פי הסקר הזה לגנוב ממפלגת העבודה את התואר "השנייה בגודלה" ולתפוס את מקומה. העבודה, שנפגעת קשות ממפלגה בראשות כחלון, גורפת 15-17 מנדטים בלבד. "יש עתיד" של יאיר לפיד וש"ס של דרעי צונחות אף הן ומגיעות לשפל של מתחת לעשרה מנדטים כל אחת.

נראה שלנושא החברתי יש פוטנציאל נפיץ במערכת הבחירות הקרובה. מועמד מזרחי-חברתי שנהנה מתדמית חברתית ומציב את הנושא החברתי בראש סדר היום, לוקח מנדטים מכולם. הוא פוגע בימין, בשמאל, בחרדים ובאנטי-חרדים. כולם כולל כולם.

נתניהו מחוץ למשחק?

הדאגות של נתניהו לא מסתיימות כאן. להיפך. הן רק מתחילות. המפלגה החברתית החדשה של כחלון עלולה לערער את היכולת של נתניהו להקים קואליציה. שר התקשורת, שהיה ידיד עד לפני כמה חודשים, הופך באחת ליריב וללשון מאזניים.

כחלון הוא זה שיוכל לקבוע את אופיה של הקואליציה. הסיכויים שהיא תקום בלעדיו נמוכים הוא יהיה הראשון להיכנס, והוא זה שיכתיב מי יהיו השחקנים הבאים בתור.

אם יצטרף לממשלת נתניהו-ליברמן, יגיעו שתי המפלגות יחד ל-55 מנדטים. מספיק שיצרפו את ש"ס - ומלאכת הרכבת הקואליציה גמורה. את שאר המפלגות יוכלו לקנות במחירי סוף עונה. וכחלון? הוא יהיה שר האוצר, בדיוק כפי שרצה.

הסיוט של נתניהו יכול להיות גדול אף יותר, אם כחלון ימליץ על שלי יחימוביץ' לראשות הממשלה. אם יסגרו ביניהם רוטציה - הם יכולים להשאיר את נתניהו מחוץ למשחק.

הנקודה המעניינת באמת היא לא מה הן תוצאות הסקר, אלא העובדה שכחלון הזמין את הסקר. נראה שהאיחוד של הליכוד-ישראל ביתנו שינה לכחלון את התוכניות. רק לפני כמה שבועות הצהיר כחלון כי בכוונתו לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים כשהוא מסמן את הקדנציה הבאה-באה כנקודת חזרה במטרה לכבוש את ראשות הליכוד, אולם חזרתו של ליברמן לשורות הליכוד איימה על האפשרות הזו, וכחלון החליט לבדוק אילו אפשרויות עומדות בפניו כבר במערכת הבחירות הנוכחית.

השאלה המעניינת היא האם כחלון עשה סקרים קודם להחלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. הדבר ישפוך מעט אור על נסיבות פרישתו המפתיעה מהליכוד. אולי נגלה שכחלון היה הראשון לזהות שהימין החברתי לא קיים, או שאולי הוא פשוט גילה כמה מהר חולפת תהילת עולם, לאחר שכותרות האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו השכיחו את הכחלוניזם מסדר היום.

כחלון יצטרך לקבל החלטה ומהר. בפוליטיקה ללכת עם ולהרגיש בלי לא תופס. הציבור רוצה מישהו שיודע לחתוך ולקבל החלטות. לא גמגומים והתלבטויות. מה שבטוח הוא שהיום התברר הקשר בין כחלון למופז- שניהם הגדירו מחדש את המושג "פסק זמן" מהחיים הפוליטיים.

לא ניתן היה לקבל את תגובתה של ציפי לבני.

יחימוביץ': "אני רוצה מאוד לראות את כחלון בחיים הפוליטיים"

הקרב על כחלון: על רקע כוונותיו של כחלון להקים מפלגה חברתית חדשה, נבדקה גם בעבודה האפשרות להציע לכחלון חבירה למפלגה. מסקרים שהזמינה המפלגה עולה כי חבירה של כחלון ליו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', עשויה לזכות את המפלגה המשותפת בכ-30 מנדטים. בראיון לגלי צה"ל הודתה היום (ד') יחימוביץ' כי בדקה את הנושא. "כחלון הוכיח את עצמו כאדם חברתי ואני מבינה למה הוא עזב את הליכוד. הוא אדם ראוי, ועל-פי סקר מאוד יסודי שאנחנו הזמנו - השילוב של כחלון איתי בעבודה מביא הרבה, הרבה יותר מנדטים", אמרה.

יחימוביץ', שהתראיינה גם לקלמן ליבסקינד ב"גלי ישראל", הוסיפה כי היא מעוניינת לראות אותו חוזר לחיים הפוליטיים. "קודם כול אני חושבת שכחלון הוא נציג ציבור מצוין. אני חושבת שהעזיבה שלו את הליכוד היא משמעותית. אני מאוד רוצה לראות אותו בחיים הפוליטיים. אני אומרת לך בכנות, וכאן אני באמת לא עוסקת בטובתה של מפלגתי שלי, מעבר לחישובי אלקטורט כאלה ואחרים, הכניסה של כחלון לזירה הפוליטית משרתת בדיוק את הדבר הזה שאני נאבקת עליו: הפסקת הדיכוטומיה הזאת שהיא לא רלוונטית יותר בין ימין שמאל מדיני. אין יותר שני גושים ימין שמאל מדיני, זה הכול קיבעון מחשבתי ויצירת תפיסה חדשה של מהי מפלגה פוליטית, מה היא מדינת ישראל, ולכן אני אשמח אם הוא יצטרף לחיים הפוליטיים".

כחלון למקורביו: "ארסן את המדיניות הכלכלית האכזרית של נתניהו"

עם הודעתו על הפרישה מהחיים הפוליטיים, הצהיר השר משה כחלון שלא יעזוב את הליכוד, אבל אין בנתון הזה כדי להעיד על מערכת היחסים בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בשיחות סגורות עם מקורביו לא מסתיר כחלון את הביקורת שיש לו על מדיניותו החברתית-כלכלית של ראש הממשלה והוא אמר יותר מפעם כי "יש לרסנה".

כחלון אף הביע חשש כי הליכוד בהנהגת נתניהו לא יקבל מספר מנדטים גבוה בבחירות הקרובות.

לדברי מקורביו, גם אם מפלגתו החדשה של כחלון תמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה, ינסה שר התקשורת להחליש את המדיניות הכלכלית-חברתית הדורסנית של נתניהו, מחשש שהיא תהיה "כוחנית, אכזרית וקפיטליסטית", כדבריו, לנוכח החבירה למפלגתו של אביגדור ליברמן.

כבר לאורך הקדנציה האחרונה שלו בלטו חילוקי הדעות בין השניים על הרקע החברתי-כלכלי.

המחלוקת הגיעה לשיא כשכחלון הצביע נגד הגזירות שביקש נתניהו להעביר בממשלה.

סקר שהזמינה יחימוביץ': 32 מנדטים ליחימוביץ' עם כחלון

יו"ר מפלגת העבודה יחימוביץ' פירסמה הערב סקר שבוצע להזמנתה שבדק כמה מנדטים תגרוף העבודה אם ישמש כחלון מספר 2 במפלגה. מהסקר עולה כי בעוד עם לבני זוכה כחלון ל-27 מנדטים, יחד עם יחימוביץ' המנדטים ממריאים ל-32, והם מתחרים ראש בראש בליכוד-ביתנו שזוכים לאותו המספר בדיוק. יאיר לפיד, על פי הסקר, זוכה ל-14 מנדטים ואילו ש"ס ל-13.

בחירות 1

בחירות 1

עוד כתבות

קובי ריכטר / צילום: תמר מצפי

לא חיכתה לעסקה: מניית סומוטו זינקה ב-110% מתחילת השבוע שעבר

בעקבות הדיווח אתמול (ד') על עסקת מיזוג עם נוסטרומו הפועלת בתחום הלוהט של אגירת וניהול אנרגיה, זינקה מניית סומוטו ב-60% לשווי חברה של 230 מיליון שקל ● עוד לפני הדיווח אתמול קפצה סומוטו בכ-30% בתוך מספר ימים

דני רופ בקמפיין משרד האוצר / צילום: צילום מסך

על מה הולך הכסף? משרד האוצר - הקמפיין המושקע ביותר מבחינה תקציבית בשבוע החולף

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת האהודה ביותר בשבוע החולף היא של משרד הבריאות עם ישראל קטורזה ● מזגני טורנדו נותרת הזכורה

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

ראג'ה קודורי, מנכ"ל קבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה באינטל / צילום: דוברות אינטל

ראש בראש עם אנבידיה ו-AMD: אינטל נכנסת לשוק המעבדים הגרפיים

בסוגיית המשך הייצור הבהירה אינטל: "נמשיך להשקיע בטכנולוגיות ייצור עתידיות של אינטל. לא חוששים שנפגר אחרי המתחרים" ● אינטל חשפה את המעבד החדש "אלדר לייק", המפותח בישראל ושלטענתה יהיה "המוצר הטוב ביותר של אינטל אי פעם בכל הקשור לביצועים מול צריכת חשמל"

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

אירופה נפתחה בירידות; הקאק יורד ביותר מ-1%

"נטפליקס הסינית", iQiyi, צוללת לאחר המסחר ב-20% וזאת לאחר ידיעה שרשויות ארה"ב חוקרות את החברה בחשד להונאה ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת בהמשך לנתוני האבטלה שהיו טובים מהצפוי

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד / צילום: AP

ההסכם עם איחוד האמירויות: פוטנציאל כלכלי ענק מול העולם הערבי כולו

הקשרים והיחסים שהתקיימו עד כה בין ישראל לבין העולם הערבי היו ברובם מתחת לפני השטח, ופה ושם יצאו לאור ● כעת, לאחר ההסכם עם איחוד האמירויות, האפשרויות הנפתחות בשווקים הערביים עבור החברות הישראליות הן עצומות ועשויות להגדיל באופן דרמטי את הייצוא הבינלאומי, ולכאן נכנס היתרון הכלכלי האמיתי של ההסכם

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

שוב מהפך: פחות חוזרים לעבודה מנפלטים מהשוק

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

עופר מרום וגלית אבישי / צילום: תומר יעקובסון, תמר מצפי

לשירותכם זמנית: מה קורה בראשות הגוף שאמור להגן על הצרכנים

גלית אבישי בדרך לראשות המועצה לצרכנות (לפחות באופן זמני) לאחר שהגוף שאמור לשמור על האינטרסים של הצרכנים בישראל פועל מזה יותר משנתיים ללא מנכ"ל קבוע ● וגם: הפגנות נגד "היהודים באים", ליין הופעות במלון קורונה, ועוד ● השיחה

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

מקפצת יחסי הסחר: אלו ההיבטים הכלכליים של נרמול היחסים עם איחוד האמירויות

הנורמליזציה עם אחוד האמירויות תפגיש את המגזר העסקי הישראלי עם מושגים ונורמות שעד כמה לא היו מוכרות במחוזותינו ● ההסכם עשוי לשמש כמקפצה לכינון יחסי סחר עם שכנותיה של איחוד האמירויות, וגם לתיירות שלנו צפוי שיפור משמעותי, בעיקר לאחר משבר הקורונה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

עו"ד ליאת בן־ארי / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

ה"בן-אריסטים" מאמצים את השיטות של ה"ביביסטים"

הם טוענים שהיא לא עשתה שום עבירה וסתם מתנכלים אליה, שהסיפור האמיתי הוא לא המעשה שלה אלא האינטרסים של מתנגדיה, ומזדעזעים מההפגנות נגדה ● כל הטענות שמחנה לוחמי השחיתות לעגו להן עד לפני רגע, מאומצות שם עכשיו בחום רב

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

הסחיטה, היחסים הסודיים והמכתב שהוסתר מתחת לכיסא

ד"ר שחאדה נפגש עם מנכ"ל הבנק ומציע לו פיילוט חדשני שכולל שיתוף פעולה עם הסטארט-אפ של עומר לרנר ● במקביל פונה לשחאדה אנדריי אומנסקי ומציע פיילוט משלו ● במשרדו של ניר לאון מתגלה מכתב מבוהל שמיועד לראם סבאג ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

השופט מזוז, פלא סטטיסטי ואיוולת הימין

פסיקת בג"ץ שמנעה את הריסת בית המחבל הביאה את ראש הממשלה נתניהו לדרוש מהעליון דיון נוסף ועקרוני בנושא ● אלא שהדרישה הזו היא איוולת ● אם ראש הממשלה רוצה ללמוד כיצד מנתבים את הפסיקה לתוצאה הרצויה כדאי לו לתפוס את השופטת נאור לשיחה קצרה

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018