גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצוינות ישראלית: הכרה בינלאומית למרכז של EMC בהרצליה

לא צריך להיות איינשטיין כדי להבין ש-EMC זה המוטו למהפכה קונספטואלית ■ לא, אנחנו לא מדברים על תורת היחסות אלא על הובלה של הטרנספורמציה המשמעותית ביותר בתחום המחשוב

הווארד אליאס נשיא תחום תשתיות המידע ב-EMC / צילום: יחצ  EMC
הווארד אליאס נשיא תחום תשתיות המידע ב-EMC / צילום: יחצ EMC

מרכז המצוינות (Center of Excellence) של חברת EMC בהרצליה פיתוח והשלוחה שלו בבאר שבע, חוגג רק שנה להיווסדו וכבר זוכה להכרה כאחד הטובים ביותר במערך המחקר והפיתוח של החברה העולמית. הביטוי המובהק ביותר למוניטין שהוא צבר כחממת רעיונות תוססת היא החלטת הנהלת EMC, שהמרכז יארח את כנס החדשנות העולמי שלה, אירוע שנתי שיוצא לראשונה מארה"ב לאחד ממוקדי המו"פ הפזורים בעולם.

חדר המלחמה בהרצליה

המרכז, שנחנך בנובמבר 2011 כדי לרכז את משאבי המוח הישראלי שנפלו בחלקה של EMC בעקבות רכישה של שש חברות סטארט-אפ ישראליות, נמצא במגמת גידול בריאה שאף הביאה להקמת הסניף בבאר שבע, בניהול אופיר קרא-עוז. כמו כן, שולבה במרכז פעילות RSA, חברת האבטחה ש-EMC רכשה ב- 2006 ואורגנה מחדש כחטיבת האבטחה הנושאת באחריות גלובלית לאחד התחומים החשובים ביותר של התאגיד. בהרצליה פיתוח נמצא, בנוסף למרכז הפיתוח, גם "חדר המלחמה" של EMC, מרכז הניטור לסיכוני רשת בו נערכת פעילות ניטור, איתור סיכונים ונטרול פעילות זדונית או פלילית 24x365 עבור קהילה עולמית של מנויי השירות.

כנס החדשנות, אליו הגיעו בכירי ההנהלה הטכנית של EMC, עסק לא רק במצוינות של הישראלים. זה אירוע מעורר השראה, סגור לתקשורת, המשודר בזמן אמת לכל סניפי החברה בעולם כדי לשמש זרז אינטלקטואלי ופורום להפריה הדדית של עובדי מו"פ. "המטרה היא לעורר השראה יצירתית ולעודד אנשים לחשוב מחוץ לקופסה", אומר הווארד אליאס, נשיא ו-COO לתחום תשתיות המידע ב-EMC. "במהלך השנה מאז הוקם מרכז המצוינות של EMC בישראל, ואף קודם לכן, בחמש השנים בהן פעל בישראל מרכז הפיתוח של EMC, בנינו מוניטין נהדר במונחי חדשנות טכנולוגית, הגדרת מוצר, ותרבות של מצוינות הנדסית".

מתנת יום הולדת ל-CoE

השידור הישיר מהרצליה, שנמשך מספר שעות והועבר לעולם כוועידת ווידיאו בפס רחב, נחתם בהענקת "פרס" לא רגיל לארנה ברי: הווארד אליאס הכריז על הקמת הסניף השני של EMC Labs מחוץ לארה"ב, כאן במרכז המצוינות שהיא מנהלת. אורנה, נרגשת אך בשליטה למופת, העלתה על נס את האנשים הטובים שעלה בחלקה לעבוד איתם. "ההחלטה לבחור בישראל כאתר שני בעולם להקמת EMC Labs, משקפת את המחויבות שלנו למצוינות ולחשיבה חדשנית, ואנו מאוד גאים בכך", היא ענתה להאוורד אך דיברה לכולנו.

"תעשיית ההייטק בישראל, על תרבות היזמות והפתיחות שלה לחדשנות, תורמת מזה שנים ותמשיך לתרום לטכנולוגיה המתקדמת אשר EMC מציעה ללקוחותיה בכל העולם. רוח החדשנות באה לידי ביטוי בשיתוף פעולה מעמיק והולך עם התעשייה, האקדמיה והממשלה. בסופו של יום, כל גידול בפעילות המו"פ המקומית תורם באופן ישיר ועקיף להגדלת פריון המשק הישראלי ואנו שמחים לקחת בכך חלק".

"ישראל תופסת מקום שני, אחרי ארה"ב, בהיסטורית הרכישות שלנו", מסביר הווארד אליאס את הרקע להחלטה. "הגוף שנקרא EMC Labs שונה מגופי הפיתוח הרגילים, אלה שמקבלים כמשימה לפתח מוצר מוגדר שאחת החטיבות מעוניינות בו, או לפתור בעיה שהתגלתה במוצר קיים. למעבדות יש הרבה יותר חופש פעולה ושיקול דעת בבחירת פרויקטים חדשניים לגמרי, רעיונות שצמחו בתוך מרכז המצוינות וארנה מאמינה שכדאי לקדם אותם גם אם אין מנהל עסקי שמתייצב כ"ספונסר" לפיתוח.

זו המעבדה השנייה שלנו מחוץ לארה"ב, רק סין הקדימה את ישראל, וזאת עדות לאמון שיש לנו בארנה ובצוות שלה. שילוב הפעילות הנהדרת של מרכז המצויינות במסגרת EMC Labs, תוך חיזוק השת"פ עם האקדמיה הישראלית, יאפשר ל-EMC ישראל להמשיך ולתרום לחדשנות הטכנולוגית הגלובלית של EMC".

תנופה לפעילות המחקר של EMC

ג'ף ניק (Jeff Nick), סגן נשיא ו-CTO במשרד האסטרטג הראשי של EMC, נכנס לקצת יותר פרטים. "יש לנו בישראל מאגר ידע ייחודי ב-3 תחומים קריטיים: ניהול אוטונומי של מערכות אחסון; עיבוד Big Data על בסיס טכנולוגיות Greenplum; וניהול אבטחה במתודת RSA. הרעיון של מעבדה הוא לעלות שלב בסולם החדשנות ולראות איך שילוב הכוחות הזה מסוגל לתת תנופה לפעילות המחקר של EMC".

"אנו צופים כי מעבדות EMC בישראל יהוו גוף מחקר מוביל בטכנולוגיות עלית וישמש מופת לאופן בו ידע מוצרי עשיר, הבנת צורכי הלקוח, טכנולוגיות מתקדמות ויחסי גומלין בין תעשייה לאקדמיה ממונפים לקידום העסקים העולמיים של חברה המובילה בתחומה. אומנם זה לא מחקר אקדמי טהור, עדיין מדובר בחברה עסקית שצריכה להמשיך את המסורת של רווחיות מצוינת, אבל כן מדובר בהזדמנות להתחיל מחקר על דף לבן ולגמור עם מוצר שמסוגל לחולל תפנית באסטרטגיית החברה".

כדוגמה מביא ג'ף את פרויקט ההשקה של המעבדות, קונספציה שכבר קיבלה את שם המותג vPlan. "הרעיון הוא ליצור מערכת אינטליגנטית, שמסוגלת לנתח דרכים ולתכנן את תצורת הפתרון המומלצת במסגרת המשאבים הקיימים. במידת הצורך, המערכת תוכל להצביע על הצורך בתוספת משאבים כאלה או אחרים, לבחון את השיפור בביצועים ביחס להשקעה הכספית ולנתח כדאיות במושגי ROI. אבל החלק החשוב ביותר בתכנון מונחה מחשב של מהלך וירטואליזציה הוא הביטחון שהתוכנית מבוססת על מתודות מוכחות, Best Practices, שהולמות בדיוק את הצורך של הלקוח הספציפי. כבר לא מדובר בנוסחאות שבלוניות, One Size Fits All, אך גם לא בקסטומיזציה בנוסח ניסוי וטעייה.

אנו רוצים להגיע לכך שמערכת חכמה תדע לנתח צרכים ולמצוא להם מענה אופטימלי בכל מקרה לגופו, בצורה אוטומטית או תחת מינימום של הכוונה ידנית. האופי המחקרי של הפרויקט אומר שנזמין חוקרים צעירים, מאסטרנטים ודוקטורנטים בהנדסת מחשבים, להשתתף בו. לא כל מנהל קבוצת פיתוח ב-EMC היה שש לקחת על אחריותו את האתגר של פרויקט כזה, בו הדינמיקה להבטיח את השגת היעדים חורגת הרבה מהמודל ההנדסי המקובל בפיתוח - יישום עקרונות ידועים במתודה מוכחת לקבלת תוצאה בטוחה. אבל ארנה אינה "עוד מנהל פיתוח". מהיום הראשון היא מובילה קו של הגדלת העצמאות של מרכז המצוינות גם אם המחיר הוא נטל אחריות נוסף".

שילוב של מחקר אקדמי בפיתוח תעשייתי

החיבור ההדוק בין חוקרי אוניברסיטת באר שבע למהנדסי מרכז המצוינות הוא הכרחי להצלחה. "כדי לנהל את מערך האחסון אתה צריך ללמוד איך הוא מתנהג", אומר ג'ף ניק. "יש לנו פתרונות טובים איך לעשות זאת במסגרת התחזוקה השוטפת - אבל כדי לדעת איך מערך שעוד לא נבנה עתיד להתנהג בתסריטים שונים, בלי שאפשר לשלוף תשובה 'מהמגרה, צריך להטמיע בתוכנה יכולות שעדיין לא זמינות בצורה מסחרית. כמו "למידה חישובית" (Machine Learning), תובנות היוריסטיות והערכת הסתברות בנוסח Big Data, ויכולות אופטימיזציה עצמית באמצעות אלגוריתמים 'אבולוציוניים'.

אלה נושאים שעדיין נחקרים ונלמדים באקדמיה ולכן הקשר עם אוניברסיטת בן-גוריון חשוב כל-כך. בישראל, כך נראה לי, מעולם לא היה נתק ממשי בין תעשיית הידע והאקדמיה - ולכן פרויקט המעבדות מתאים לסביבה המקומית ככפפה ליד. ואם ללמוד מניסיון העבר, הכפפה הזאת מסוגלת להנחית נוק-אאוט לפני שהפעמון יצלצל".

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

לא רלוונטיים? לידיעת כחלון ופולקמן, זה מה שאפשר וראוי לעשות עם ארבעה מנדטים וים הבטחות לציבור

למרות שמפלגת כולנו איבדה יותר ממחצית מכוחה אחרי הבחירות האחרונות, עדיין הצביעו לה יותר מ-152 אלף איש ויש לה אפשרות להשפיע על הדמוקרטיה, למנוע פגיעה במערכת המשפט ולשמור על הכלכלה ● מה מסוגל כחלון לעשות עם ארבעה מנדטים בלבד? נחלצנו לעזרתו ● פרשנות

שאול ואיריס אלוביץ בבית המשפט היום / צילום: שלומי יוסף

תיק 4000: שוחרר חלקה של איריס אלוביץ בבית המגורים בצהלה

בתוך כך, בוטלו צווי איסור היציאה מהארץ נגד שאול ואיריס אלוביץ; השניים יפקידו את דרכוניהם אצל סנגוריהם ויעדכנו את הפרקליטות בטרם כל יציאה מהארץ ● יציאה משותפת של בני הזוג לחו"ל תחייב אותם בהפקדת ערובה בסך חצי מיליון שקל

שלמה גרופמן, יו"ר איילון / צילום: איל יצהר

העימות באיילון הוכרע: היו"ר גרופמן פורש, בהתאם לרצון בעל השליטה רחמני

החברה דיווחה הערב כי הצדדים "ויתרו, באופן הדדי, על כל הטענות, התביעות והדרישות" ● ב-11 ביוני תתקיים האסיפה הכללית שבה ייבחר יו"ר חדש לחברה

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

קנס המיליארדים של פייסבוק מתעכב בשל אי הסכמה בין רפובליקנים לדמוקרטים

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" מסוף השבוע, הסכם הפשרה עם רשות הסחר הפדרלית וקנס המיליארדים שיוטל בעקבותיו על הרשת החברתית, מתעכבים בשל פיצול בין רפובליקנים ודמוקרטים החברים ברשות הסחר הפדרלית (FTC)

מצביעים לפרלמנט של האיחוד האירופי בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

מדגמים בגרמניה: מפלה למפלגות השלטון בבחירות לפרלמנט האירופי

(עדכון) ● לפי מדגמים באוסטריה, מפלגת החירות הימנית קיבלה רק כ-17% מהקולות על רקע "פרשת איביזה" של מנהיגה לשעבר שטראכה ● התוצאות מתקבלות מרחבי אירופה ויתפרסמו בשעות הקרובות

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר

תמיר גדו /  צילום: יחצ

התשקיף של חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה הזניק את מניית עמיר שיווק בתל אביב

החברה מעוניינת לגייס עד 200 מיליון דולר, לפי שווי של יותר ממיליארד דולר "אחרי הכסף" ● עמיר שיווק העניקה ל-BOL הלוואה של 20 מיליון דולר, ובמקרה של הנפקה יעמוד חלקה בחברה על 16% ● BOL שואפת לייצר 870 טונות קנאביס, כשכיום היא מייצרת 7 טונות ● רשמה הפסד רבעוני של 13.7 מיליון דולר

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"

צביקה בארינבוים / צילום: אביב חופי

בעלי מניות סומוטו אישרו העסקה למכירת הפעילות לצביקה בארינבוים תמורת עד 50 מיליון דולר

מניית חברת הטכנולוגיה עולה 4% על רקע הדיווח על אישור בעלי המניות ביום חמישי האחרון ● בעקבות האישור צפויה סומוטו לקבל במועד השלמת העסקה סכום של 36.7 מיליון דולר ● לאחר השלמת העסקה צפויה החברה לחלק לבעלי מניותיה דיבידנד של 18 מיליון דולר

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

למרות התחרות עם We4G על אותה משבצת: גולן טלקום שמרה על הרווחיות

דוחות חברת אלקטרה מוצרי צריכה  לרבעון הראשון של 2019 חושפים כי חברת הסלולר גולן טלקום סיכמה תקופה זו בחיוב, ולמרות העובדה שהכנסותיה נותרו ללא שינוי ברמה של 130 מיליון שקל, הרווח התפעולי מהן קפץ ב-28% והגיע לכ-23 מיליון שקל

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע מגיעה להסדר עם אוקלהומה בפרשת האופיואידים: תשלם למדינה 85 מיליון דולר 

לדברי טבע, "בעוד החברה אמרה לאורך כל הדרך כי בית המשפט אינו המקום לפתור משבר זה, טבע שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות נגד תביעות נוספות, כולל המשפט הקרב בבית המשפט הפדרלי בקליבלנד, המרכז את רוב התביעות" ● המניה ירדה היום בת"א 2.5%

משרדי פייסבוק בתל אביב / קרדיט: אורי ברקוביץ'

דיווח: פייסבוק תנפיק את מטבע הקריפטו גלובלקוין בתחילת 2020

על פי הדיווח ברשת BBC, ענקית המדיה החברתית קיימה שיחות בנוגע לתוכניות הקריפטו שלה עם משרד האוצר האמריקאי ועם נגיד הבנק המרכזי של אנגליה, ותתחיל כבר השנה בתהליך ניסוי לקראת השקה של מערכת תשלומים המבוססת על המטבע הדיגיטלי שהיא מפתחת, Globalcoin, שיושק ב-12 מדינות

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

אמנון לורך / צילום: איל יצהר

"פסקת התגברות וחוק החסינות הם השתלטות של חשודים בעבירות חמורות על מוסדות השלטון"

עו"ד אמנון לורך, מראשי משרד עוה"ד יגאל ארנון, ולשעבר פעיל במפלגת העבודה, שלח מכתב לעוה"ד והמתמחים של הפירמה: "מעבר לסכנה לאורחות חייו של כל אחת ואחד מאיתנו, אובדן האמון במערכת המשפט יגרום לתוהו ובוהו, שבו כל מי שחזק יותר שולט, ומי ששולט בממשל הוא החזק יותר"

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

חרדים וחרדות: קשיש או סטודנט עולה למדינה יותר מאברך?

יאיר לפיד טען כי תלמיד ישיבה בן 19 מקבל מהמדינה 8,000 שקל בחודש - האם הוא דייק? • מה קרה לתקציב למוסדות לימוד תורה בתקופתו של לפיד באוצר, ומה קרה לו כשלפיד עזב? • ואיך אפשר לרתום נתונים יבשים לטובת אג'נדה פוליטית? • "חרדים וחרדות" - פרויקט מיוחד של "המשרוקית של גלובס", שעושה סדר בעובדות מאחורי ההצהרות על הציבור החרדי • האזינו לפרק השלישי והאחרון בסדרה

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

קפיטל פוינט רוצה את חברת כן פייט: רכשה 5% ממניות החברה

כן פייט הודיעה כי תשיב בקרוב לדרישה לכינוס אסיפה ● אם יצלח המהלך של קפיטל פוינט, הוא ישים סוף מפתיע לאחד הסיפורים הוותיקים והמעניינים של הביומד בבורסה בתל אביב

אישה מבוגרת / צילום: shutterstock

ניסו להטעות ולהונות קשישים - ועשויים לשלם על כך מיליונים

הרשות להגנת הצרכן הודיעה על כוונתה להטיל עיצום כספי בסך 3.18 מיליון שקל על "אופק המרכז למימוש זכויות בע"מ" (ובשמה הקודם "תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות בע"מ"), וזאת בעקבות הטעיית צרכנים לגבי רכישת שירותי הכוונה וסיוע למימוש זכויות

בצלאל מכליס, נשיא אלביט מערכות / צילום: אלביט מערכות

עסקה של 127 מיליון דולר לאלביט בהודו: תספק מערכות רדיו לצבא

בהודעתה לבורסה אלביט מערכות לא פירטה באיזו מדינה מדובר, אך לפי גורמים ביטחוניים הדיווח מתייחס לצבא היבשה של הודו ● המוצרים יסופקו על פני תקופה של 3 שנים בידי חטיבת התקשוב והסייבר של אלביט