גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי מבצע "עמוד ענן" בעזה תתחיל המלחמה על הפיצויים

תעשיינים ובעלי עסקים בדרום חוששים מסחבת ארוכה בתהליך קבלת הפיצויים על הנזק שנגרם להם

עשרות מפעלים מאזור הדרום, שמושבתים מאז תחילת מבצע עמוד ענן, צפויים לדרוש מרשויות המדינה פיצוי כספי על הפסדים, ירידה במכירות ובחלק מן המקרים, על נזקים שספגו תשתיות הייצור שלהם בעקבות פגיעות של רקטות. לפי תעשיינים מאזור הצפון, שכבר חוו בעבר מצבי לחימה והתנהלו בימים שאחריהם מול רשויות המדינה לקבלת פיצוי, המלחמה האמיתית של תעשייני הדרום עוד לא התחילה. "לחלק מהתעשיינים ובעלי העסקים הקטנים באזור הזה צפויה דרך ייסורים לא קצרה", העריך היום (ד') המשנה למנכ"ל חברת קליל מכרמיאל, יוני רובינזון. "המדינה רוצה לתפוס כמה גנבים שעשויים להערים עליה בניסיון לקבל כסף קל שלא מגיע להם, ובדרך, היא עשויה להקשות על רבים שזכאים לפיצוי".

קליל מעסיקה כ-300 עובדים בכרמיאל, ולדברי רובינזון, בימים שאחרי מערכות של צה"ל בלבנון הוא מצא את עצמו מתנהל מול מנגנוני הפיצוי השונים של המדינה במשך חודשים ארוכים, וגם אחריהם לא קיבל את מלוא הפיצוי.

"כעבור 3 או 4 חודשים מאז שהגשנו בקשה לקבלת פיצוי, קיבלנו 30% מהסכום שתבענו. את היתרה קיבלנו רק כעבור כשנה, וגם אז הסכום הסתכם בכ-70% ממה שדרשנו כי היינו חייבים להתפשר כדי לגמור עם זה. במצב שהיינו מתעקשים על כל הסכום, היינו צריכים להיכנס לעוד יותר בירוקרטיות ולהתייצב בוועדות שונות, שהיו אמורות להכריע בעניין. כמובן שזה היה מאריך את תהליך קבלת הפיצויים בזמן רב נוסף", אמר היום.

מאז תחילת הלחימה בעזה הורה פיקוד העורף על השבתה מוחלטת של פעילות הייצור בכ-70 מפעלים הסמוכים לרצועת עזה. לפי נתונים שמסרה אתמול התאחדות התעשיינים, מאז תחילת עמוד ענן הנזק המצטבר לתעשייה בדרום נאמד ביותר מ-150 מיליון שקל. בכל יום לחימה נוסף, שבו מטווח העורף ברקטות, היקף הנזק גדל. גם במפעלים חיוניים, שבהם פעילות הייצור נמשכת מתוקף צווים שהוציאו המשרד להגנת העורף ומשרד התמ"ת, העבודה מופרעת פעמים רבות בשל ירי הרקטות הנרחב התכוף והכניסות הרבות של עובדים למרחבים מוגנים.

לצלם ולתעד כל פגיעה

"כרגע, בזמן שהלחימה נמשכת כולם מחבקים את תושבי הדרום ועוטפים אותם במילות עידוד חמות", אומר רובינזון. "אחרי שהאש שוכחת, מתחילה הביורוקרטיה הארוכה".

"בימים כאלה אני ממליץ לתעשיינים שנאלצים לעבוד תחת אש, לא להסתפק בהדפסות כרטיס העובד בבואו לעבודה ובצאתו ממנה כדי להוכיח נוכחות", ממליץ רובינזון. "הצגת פרטים על היקף הנוכחות של העובדים לא מספיקה, כי היא לא כוללת את מספר הפעמים הרב שבו עובדים נאלצו לרוץ במהלך יום העבודה למרחבים המוגנים בעקבות אזעקה. זאת הסיבה שאני ממליץ להם לתעד את השעה המדויקת של כל אזעקה שהפריעה לשגרת הפעילות במפעל".

גם במצבים של נזק פיזי שנגרם לתשתיות הייצור בעקבות פגיעות של רקטות, רובינזון ממליץ לבעלי המפעלים לתעד עד כמה שניתן: "כדאי לצלם כל פגיעה, כמו גם לתעד עסקאות שבוטלו או שלגביהן המפעל לא הצליח לעמוד במועדי אספקה ונגרמו לו בכך הפסדים", אומר רובינזון, למוד הניסיון. "יש לאסוף את המסמכים המתאימים ולהציגם בבוא העת לנציגי הרשויות כהוכחה על הנזק הישיר ועל הנזק העקיף. בכל מקרה, צפויה בירוקרטיה לא פשוטה ומי שמנהל את התהליך לקבלת הפיצוי לבד, שיצפה להרבה מצבים של הלוך וחזור. מוטב שישכרו רואה חשבון שינהל עבורם את ההליכים האלה כי אלה מלחמות שלא כדאי לקיים לבד".

"טיפול איטי ולא יעיל"

לטענת עו"ד אלי דורון, ממשרד דורון, טיקוצקי, צדרבוים, עמיר ושות', שמתמחה במיסוי, "הניסיון מלמד כי הטיפול בתביעות הפיצויים של עוסקים שנפגעו בעקבות המצב הביטחוני איטי ולעתים לא יעיל. רק בימים האחרונים סיימנו, במסגרת הסכם פשרה, תביעה שהגישה לרשויות המדינה חברת שילוח ימי ועמילות מכס לקבלת פיצויים על נזקים שנגרמו לה עקב הפסקת פעילות בנמל חיפה במהלך מלחמת לבנון השנייה".

שמואל דונרשטיין, הבעלים של רב בריח, שמייצר באזור התעשייה הדרומי באשקלון, טוען שהוא מחכה לפיצויים מהמדינה על נזקים שנגרמו לו עוד במבצע עופרת יצוקה בסוף 2008. הוויכוח בינו לבין רשויות המס על כמה מאות אלפי שקלים התגלגל לפתחו של בית המשפט. "נוצר מצב אבסורדי לחלוטין. על נזק שספגתי לפני 4 שנים אני לא מקבל פיצוי, ובינתיים נגרם לי נזק על הלחימה בשבוע האחרון", אמר היום ל"גלובס". כ-500 עובדים מועסקים במפעל של דונרשטיין באשקלון, ולדבריו מלאכת הייצור מופרעת לעתים תכופות באזעקות. "בעקבות האזעקות צריך לנתק את מכונות הייצור, לרוץ אל המרחבים המוגנים, וכששבים לעבודה מדליקים את המכונות מחדש. אלא שאז יש אזעקה נוספת וחוזר חלילה. תפוקת הייצור שלי ירדה בשבוע האחרון ל-50%", סיפר. "כרגע כל הפוליטיקאים מחבקים את הדרום, אך אני יודע שמיד אחרי האזעקה האחרונה, אף אחד לא יספור אותנו ונכנס לביורוקרטיה אין סופית. אמצא את עצמי לבד מול הפקידים".

משרד התמ"ת: "מנסים להקל"

במשרד התמ"ת מתקשים להעריך את היקף הנזק הישיר והעקיף לתעשייה בדרום בעקבות שבוע הלחימה האחרון. עם זאת, אתמול הורה שר התמ"ת, שלום שמחון, לאנשי משרדו להקדים ולגבש תכנית סיוע מקיפה שתיתן מענה להערכת הנזקים שצפויים לתעשייה ולעסקים הקטנים והבינוניים בתום מבצע עמוד ענן.

לדברי המשנה למנכ"ל משרד התמ"ת, ינון אלרועי, בימים האחרונים שוקדים הגורמים המקצועיים על גיבוש סל כלים שיאפשר תשלום פיצוי לתעשיינים ולעסקים בדרום, לצד תגבור של מסלולי הייעוץ והסיוע לעסקים קטנים באמצעות מוקדים שנפרסו בשטח.

לדברי אלרועי, בחלק מהמקרים מנגנון זה אמור לתת תשובה גם לאובדן הכנסות והיעדרויות של עובדים: "אנו מנסים להקל על התעשיינים באזור זה גם בזמן אמת, כמו במקרים שבהם כוחות הביטחון סגרו כבישים והקשו על מעברים של משאיות עם סחורות שמיועדות לייצוא. בעקבות התערבויות שלנו, התאפשרה הגישה של המשאיות אל הנמלים".

ברשות המסים אמרו היום, כי דיון ראשון כבר התקיים עם נציגי לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים וההסתדרות בעניין פיצוי לעסקים ולתעשייה באזור הדרום. ברשות הדגישו, כי הדיון התקיים ברוח טובה, אך עם זאת, על רקע הימשכות הלחימה הצדדים סיכמו כי דיוני המשך יתקיימו בקרוב.

עוד כתבות

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

12 מיליון שקל להתחדשות העירונית בשמונה רשויות שונות זה ממש לא מספיק

רוב הדירות בארץ עדיין נמצאות בבניינים קטנים שיש בהם עד 10 דירות, ובשביל להגביר את הצפיפות ולחזק בניינים צריך שהמדינה תשקיע הרבה כסף ● דעה

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מתפארת בצמצום החוקים החדשים – אז איך יש יותר?

מבול של הצעות חוק פרטיות שטף את הכנסת ה-20 - אבל כמה מהם באמת נכנסו לספר החוקים? ● שרת המשפטים לשעבר איילת שקד טוענת שהיא צמצמה את ההיקף ב-50%, אבל זה מה שאומרים המספרים ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, טבע זינקה ב-5%

מדד ת"א 90 טיפס ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-1.95% ● אלטשולר שחם גמל זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה ● במהלך החודשים אפריל-יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בישראל, כך פרסמה הלמ"ס ● וואן טכנולוגיות זינקה ב-7.1% לשיא ● חד-אסף צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי ולפטר 45 עובדים

שרה פריש / צילום: דוברות הכנסת

השופטת בדימוס שרה פריש הודיעה על אי קבלת התפקיד של יו"ר ועדת ההיתרים

"לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה, ומאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם!", כך כתבה הערב השופטת בדימוס שרה פריש למבקר המדינה מתניהו אנגלמן

גל הבר, אלון גונן / צילום: יח"צ

לאחר שמכר אשתקד מניות Plus500 תמורת מאות מיליוני שקלים: אלון גונן חוזר לקנות מניות בחצי המחיר

מנייתה של פלטפורמת המסחר המקוון נפלה 55% בשנה האחרונה, על רקע חולשה בתוצאות שנבעה מהחמרת הרגולציה בתחום ● היקף הרכישות של גונן - כ-43 מיליון שקל

מוצר של ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה

חברת האסתטיקה הרפואית ונוס קונספט תמוזג לחברת רובוטיקה בנאסד"ק לפי שווי של 240 מיליון דולר

החברה הממוזגת צופה השנה הכנסות של 130-135 מיליון דולר, רובן מפעילותה של ונוס ● המנכ"ל דום סרפינו: "אנחנו רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ויכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי" ● "הרובוטיקה תהיה השדרוג הבא שלנו בשוק האסתטי"

רחוב ויצמן במרכז כפר סבא / צילום: דוברות עיריית כפר סבא

מתחזקים: משרדי מינהל ההתחדשות העירונית נפתחו בכפר סבא

עיריית כפר סבא מקדמת שורה של תוכנית להתחדשות עירונית במרכז העיר, להקמת אלפי דירות

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועמ"ש?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת ניסיונות ההצטרפות לליכוד, איילת שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לרה"מ כי היא תעבוד למענו אצל היועמ"ש אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

דירות חדשות בקרית גת / צילום: איל יצהר

עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות ● מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות ● הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו מגיב לסרטון זריקת החלה של אשתו באוקראינה

עוד ציין נתניהו בסרטון הפייסבוק כי "אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב ומשרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים - ניחא, שיהיה כך"

איילת שקד בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

כמה פלסטינים יקבלו אזרחות ישראלית אם נספח את שטחי C?

איילת שקד רוצה לספח את שטחי C, ושותפה לרשימה, בצלאל סמוטריץ' חולם על הגדה המערבית כולה ● השאלה המרכזית בתוכנית המדינית של "ימינה" היא כמה פלסטינים חיים בשטחים הנתונים למחלוקת, ולמה קשה כל-כך לספור אותם? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית של גלובס"

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

צומת הדרכים של בנק אגוד: היו"ר שנדבק לכיסא והבנק שנשאר מאחור

יו"ר בנק אגוד, זאב אבלס, סוגר בימים אלה 20 שנה בתפקיד - הישג מרשים במיוחד בבנק שסובל מיעילות ומרווחיות נמוכות ונסחר בשווי נמוך משמעותית מההון העצמי שלו • אגוד נמצא בימים אלה בצומת דרכים, כשהוא מחכה להחלטה על מיזוג עם מזרחי טפחות • כשבעלי השליטה מאבדים עניין בבנק, ועתידו תלוי בהחלטת ביהמ"ש על המיזוג, דבר אחד בטוח - זהות היו"ר לא תשתנה בקרוב ● ניתוח

אייל חנקין / צילום: אמיר רון

מינויים ושדרוגים בקבוצת עזריאלי: אושר שכר המנכ"ל אייל חנקין

בעלי מניותיה של ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי אישרו בימים האחרונים את שידרוג עלות העסקת המנכ"ל, אייל חנקין, ובעלת השליטה, דנה עזריאלי, בתפקידה כיו"רית, וכן אישרו את מינויו של דני גילרמן כדירקטור בלתי תלוי בחברה, ואת מינויים של אהוד רצאבי ויוסף שחק כדירקטורים חיצוניים (דח"צים)

מנכ"ל סלקום ניר שטרן ומנכ"ל פרטנר איציק בנבנישתי צילום: תמר מצפי

התחרות על המהירויות הגבוהות הוצתה: פרטנר וסלקום מעכבות את השקת ה-500 מגה של הוט

שתי החברות מעכבות לעת עתה את השקת המהירות של הוט בשל התחרות שהיא מעמידה לקצב הגבוה על גבי הסיבים האופטיים שהן משווקות ● מקורבים להוט מציינים כי המדיניות של פרטנר וסלקום היא להסב נזק להוט, ולכן הן כל הזמן מייצרות תלונות-שווא למשרד התקשורת

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מעדיפים מהניילונים: מה עומד מאחורי ההתחזקות במכירות הדירות החדשות, ואיפה היא הכי מורגשת

מכירות של דירות חדשות מקבלן היוו בדרך-כלל רבע ואפילו פחות מכלל העסקאות, אבל בתקופה האחרונה הגיעו ליותר משליש ● זוגות צעירים שנכנסו לשוק בגלל תוכנית מחיר למשתכן קונים יותר דירות חדשות - לא רק במסגרת התוכנית: "הקבלנים מתאימים את עצמם ובונים דירות שמתחרות במחיר למשתכן"

מכשירי גלקסי של סמסונג / צילום: יח"צ

סאני מתחילה למכור חבילת סלולר ב-14.90 שקל לחודש

החברה תמכור את השירות, הכולל 50 ג'יגה גלישה, על בסיס הרשת של הוט מובייל ● כרגע מדובר על חבילת הסלולר הזולה ביותר בישראל, ויהיה מעניין לבחון את השפעתה על מחירי הסלולר בכלל

חוקרת במעבדה / צילום: רויטרס

האם הפער בין ההון העצמי לשווי מהווה הזדמנות השקעה בביו

על פניו קיים פער משמעותי בין שווי ההון העצמי המוערך של חברות מדעי החיים לבין שווי השוק שלהן בבורסה ● ממה נובע פער זה, והאם משמעותו שהן מהוות הזדמנות השקעה?

עובדי ההייטק / צילום: Shutterstock

חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group נרכשה ע"י Bright Mountain Media ב-23 מיליון דולר

חברת Bright Mountain Media האמריקאית הודיעה על רכישת חברת האד-טק הישראלית S&W Media Group תמורת 22.75 מיליון דולר במניות ו-750 אלך דולר במזומן ● מייסדי החברה נדב סלוצקי וג'ואי וינשמן צטרפו לדירקטוריון החברה הרוכשת

בניה בשכונה החדשה מצפה ימים, צפת / צילום: עיריית צפת

הסבת מפעל הבטון של איטונג פגעה בתוצאות אינרום: הרווח הנקי צנח ביותר מ-20% ברבעון השני

חברת מוצרי הבנייה מציגה ירידה של 9% בהכנסות הרבעוניות ל-228 מיליון שקל וצניחה ברווח הנקי ל-23 מיליון שקל ● יביא לה מזל? מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר, עמרי לוטן, ימונה לתפקיד מנכ"ל החברה הבת נירלט