גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לן רוזן מברקליס: "כל השנים שאני פה לא ראיתי אף פיצוץ"

מנכ"ל ברקליס ישראל לא נבהל מהאזעקות בת"א ■ "היסטורית, ההשפעה של אירועים פוליטיים וצבאיים על ישראל, או על ניירות ערך ישראליים בארץ ובחו"ל - מועטה מאוד" ■ ראיון מיוחד

אזעקה הראשונה שנשמעה בגוש דן תפסה רבים בהפתעה. גם לן רוזן, מנכ"ל ברקליס ישראל, ששהה בביתו בתל אביב, הופתע, אך לא התרגש. "הבנתי שהמצב משתנה, ולכל דבר מתרגלים", הוא מספר בראיון ל"גלובס". "אבל בכנות, אני נמצא פה כבר שש שנים, ואירוע האלימות היחיד שראיתי בחיי היה דווקא בניו יורק, ב-11.9".

- כך אתה מרגיע משקיעים זרים שמדברים אתך?

"בהחלט. כל השנים שאני פה לא ראיתי אף פיצוץ. היסטורית, ההשפעה של אירועים פוליטיים וצבאיים על ישראל, או על ניירות ערך ישראליים בארץ ובחו"ל - מועטה מאוד. בעבר היו תנודות חדות כלפי מטה ומעלה, והן קטנו עם השנים. מה שמשפיע על השוק בישראל הם בעיקר אירועים גלובליים, כמו משבר ההיי-טק או המשבר הפיננסי. משקיעים מבינים היום שיש לאירועים הביטחוניים השפעה מעטה על המצב הכלכלי".

- גם בלי קשר למצב הביטחוני, פעילות הזרים פחתה והתחושה היא שהבורסה הישראלית "מתייבשת".

"אני לא רואה ירידה בעניין של זרים בחברות ישראליות בכל הקשור ל-M&A (מיזוגים ורכישות, ש'ח'ו'), רכישת מניות או אג"ח. מה שכן ראינו זו ירידה מהותית בהיקפים בהשקעה בבורסה. הירידה בהיקפי המסחר היא תופעה גלובלית, ואנשים משקיעים פחות. במקביל, ישראל הוצאה ממדד המדינות המתפתחות, ועברה למדדים שכוללים את אירופה, שאף אחד לא משקיע שם עכשיו. אסתר לבנון (מנכ"לית הבורסה, ש'ח'ו) מודעת לבעיה, ופועלת, וגם אנו והבנקים האחרים מנסים לעזור".

רוזן מנהל את ברקליס ישראל מאז רכש הבנק הבריטי את פעילות ליהמן ברדרס בישראל. רוזן היה מנכ"ל החטיבה הישראלית של ליהמן בישראל עד לקריסת הבנק ב-2008.

"בישראלי רוצים למכור מוקדם מידי"

האי-ודאות במצב הכלכלי העולמי מובילה לקיצוצים נרחבים בבנקים רבים בעולם. ברקליס אמנם לא דיווח על פיטורים בחודשים האחרונים, אבל גם הוא אינו חסין מהמצב.

- האם בשלוחה הישראלית מרגישים לחץ?

"אנחנו פועלים כל הזמן להוכיח את עצמנו", אומר רוזן. "עם זאת, יש לנו תמיכה משמעותית מלונדון ומניו יורק. זה אולי יישמע שחצני, אבל היינו מוצלחים מאוד בכל אחד מתחומי הפעילות שלנו, וזה לא כך בכל מקום או בכל בנק אחר".

לדברי רוזן, המטרה של ברקליס בישראל הייתה לראות במה יכול הבנק להצליח פה, ולאורך התקופה הפעילות התרחבה. בשנים האחרונות הוביל ברקליס עסקאות של המדינה ושל חברת החשמל, וליווה עסקאות והנפקות של חברות כמו אבן קיסר, קומברס ואורבוטק. "כמעט כל בנקי ההשקעות פועלים פה ברמה זו או אחרת, אבל היתרון שלנו הוא שאנחנו בשלושת הראשונים בכל תחום פעילות שלנו", אומר רוזן. הוא מציין שהתחומים המעניינים בישראל הם כתמיד ההיי-טק והבריאות. "זה מה שהופך את ישראל לייחודית", אומר רוזן.

"בנקאים כמוני מגיעים לישראל בגלל הייחודיות, אבל נשארים דווקא בגלל מה שהופך את ישראל ל'רגילה' - פעילות כמו אנרגיה, תשתיות וגז.

"יש סיבה למה הפעילות פה גדלה. בעבר, בליהמן, היינו רק בתחומי בנקאות ההשקעות והמחקר, והיום בברקליס יש לנו גם קומת מסחר שלמה ומרכז מו"פ פיננסי. לפני עשר שנים לא היה לנו עניין בזה".

- יש ירידה בפעילות ה-M&A בישראל?

"יש ירידה עולמית בהיקפי ה-M&A מכמה סיבות: המשבר באירופה, האי-ודאות בארה"ב, וגידול באקטיביות של משקיעים, שמפחית את העניין של חברות לבצע רכישות, כי הסיכון שלהן עולה. בישראל יש זרם קבוע של עסקאות, והוא אפילו גדל כי שוק ההנפקות הראשונות (IPO) חלש".

- שוק ה-IPO יתאושש?

"כן, אבל קשה לדעת מתי. יש עדיין הנפקות ראשוניות, המצב לא עד כדי כך קשה. באחרונה עבדנו עם אבן קיסר, ויהיו עוד הנפקות. העובדה שאין הרבה הנפקות מישראל היא לא בגלל ישראל, אלא כי חברות מעדיפות ללכת לכיוון של רכישה".

רוזן מעריך ש"הרבה חברות יימכרו", וכי יש עניין בחברות הישראליות, אך יש לו גם ביקורת. "בישראל רוצים למכור מוקדם מדי. אנחנו תמיד שמחים לייעץ בעסקאות מכירה, אבל אישית הייתי מעדיף שהחברות ימשיכו לגדול לבד, כי זה יוצר יותר הזדמנויות ומקומות תעסוקה", הוא אומר.

"אפשר להבין את הפיתוי של ילד שהקים סטארט אפ ומציעים לו מיליוני דולרים, אבל לדעתי זו טרגדיה, כי ככה אין סיכוי לגדול. אבל אני מוטה", מוסיף רוזן בחיוך, "כי אנחנו לא עוסקים בעסקאות קטנות, אז האינטרס שלי שהחברות יגדלו, כדי שיהיה לי ביזנס".

מי שייצרה הרבה מאוד "ביזנס" לאורך השנים היא חברת התרופות טבע, שעבדה עם ליהמן ברדרס עד לקריסת הבנק. גם בברקליס עבדו עם טבע במהלכי גיוס חוב למימון רכישות גדולות שביצעה. אולם בטבע הכריזו באחרונה שהחברה תימנע מביצוע רכישות גדולות - מה שעלול להפחית את היקף העבודה של ברקליס איתם. רוזן לא מתרגש. "טבע לקוח חשוב ביותר, אבל יש לנו עוד לקוחות כאלה. אם כל החברות יחליטו לא לרכוש ולא לגייס כסף - אז תהיה לנו בעיה".

- האם יש בעיה של מחנק אשראי בישראל?

"גם אם יש, בשביל זה אנחנו פה. אנחנו מביאים כסף מחו"ל במקרים שאין מספיק כסף מקומי לתמוך בצמיחה".

אחת הדוגמאות לכך היא קידוח תמר, שברקליס מעורב במימון שלו. בבנק מסמנים את תחום הגז הטבעי כהזדמנות. "אנחנו מעורבים במידה מסוימת בכל פיתוח בתחום בישראל, והקדשנו לכך יותר משאבים מאחרים. אנחנו מדברים עם כל הגורמים בתחום", אומר רוזן.

"אנחנו מאמינים בטכנולוגיה"

- איפה כדאי להשקיע בימים כאלה?

"במצב הנוכחי הכול מסובך, דפנסיבי ומשתנה תוך דקות, ותשואות האג"ח נמוכות. לאנשים שמוכנים לקחת סיכון יש הזדמנות לעשות כסף. אנחנו מאמינים בטכנולוגיה, זה מקום שבטווח הארוך אנשים יעשו בו הרבה כסף".

- המשקיעים חוששים מהצוק הפיסקאלי בארה"ב. מתי להערכתך יימצא פתרון?

רוזן צוחק: "בדקה האחרונה של 31 בדצמבר. הירידה בשוק אחרי הבחירות לא הייתה בגלל אובמה, אלא כי בית הנבחרים רפובליקני, והיה חשש שלא יהיה שיתוף פעולה. אם יהיה פתרון כולל, השוק עשוי לעלות יפה".

- ומה המצב בישראל?

"המגמות נשארו חזקות. בנק ישראל ומשרד האוצר עושים עבודה טובה בניהול הפיסקאלי, ואני מצפה שזה יימשך".

- אז לא תהיה כלכלת בחירות?

"נכון שלפעמים בבחירות החלטות כלכליות מתקבלות על בסיס שגוי, אבל הבחירות יעברו בקרוב".

עוד כתבות

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

בעקבות בית ההשקעות פסגות, גם מיטב דש מפטר עשרות עובדים: "מתאימים את ההוצאות למבנה ההכנסות"

מיטב דש, שמעסיק כיום כ-1,000 עובדים, צפוי להוציא בקרוב לפועל מהלך פיטורים של כמה עשרות מעובדיו ● בחודש שעבר הודיע פסגות כי יקצץ כ-7% מכוח האדם, המונה כ-800 עובדים

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל / צילום: איל יצהר, גלובס

מיקו צרפתי, סמנכ"ל: הג'וב החדש והמפתיע שמסתמן עבור יו"ר ועד עובדי חברת החשמל

צרפתי, יו"ר המזכירות הארצית של ועד עובדי חברת החשמל, אמר כי אינו פוסל התמודדות על התפקיד שהתפנה בעקבות עזיבתו של עמית אוברקוביץ' לבנק הפועלים ● "כרגע זה לא רלוונטי. אם יפורסם מכרז, אהיה בדילמה קשה"

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

סגירה מעורבת בבורסה בתל אביב: סוער בשוק הסלולר - סלקום זינקה ב-20%; פרטנר ב-10%

צמד מניות הסלולר בלטו בצד החיובי ללא דיווח מצד החברות; ככל הנראה המשקיעים מקווים לתוצאות חיוביות שיציגו צמד החברות לרבעון השלישי של השנה ● מדד ת"א 35 איבד 0.2%, ת"א בנקים השיל 0.3% ומנגד ת"א 90 עלה ב-0.6% ● חלל תקשורת ניתרה ב-9%, אינרום ב-6.7% וגילת ב-6.6%

עו"ד ארז רוזנבוך / צילום:שלומי יוסף

בונה על מוסדיים: מגוריט גייסה כ-410 מיליון שקל בדיסקאונט של 12% על מחיר השוק

בקרן הריט מתכננים להשתמש בכסף שגויס לרכישת דירות ברחבי הארץ ● מאז החלה להיסחר בבורסה לפני כשלוש שנים, איבדה המניה 16% ● סך הגיוסים שלה במניות ובאג"ח בבורסה מסתכם מאז, וביחד עם הגיוס הנוכחי, ביותר ממיליארד שקל

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

בהשפעת ירידת המדד: רווחי מזרחי טפחות נשחקו ב-7%; המניה בשיא

הבנק מחלק דיבידנד של כ-170 מיליון שקל ● בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה קפצו רווחי הבנק ב-40% ל-1.4 מיליארד שקל, בשל השפעת החקירה בפרשת הלבנת ההון בתקופה המקבילה

אילן ישועה וינון מגל / צילומים: תמר מצפי ויונתן בלום

"אילן (ישועה) היה מדבר הרבה על הגברת. שכל הסיפור מגיע מהאזור שלה": תמלילי ינון מגל בתיק 4000 נחשפים

"גלובס" חושף את תמלילי עדותו של עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, במשטרה בתיק 4000 • מגל אישר שהופעלו עליו לחצים מבלפור, אבל טען שלחצים דומים הופעלו על ידי מושאי סיקור נוספים • "נלחמתי מאוד, לא חשבתי שמשרד המנכ”ל צריך להתערב בעבודת העריכה"

מונית של גט / צילום: צילומים:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

גט מודיעה על סגירת ג'ונו ועל שיתוף פעולה עם ליפט

גט הודיעה היום על סגירת הפעילות של שירות הנסיעות השיתופיות שלה בארה"ב, שנרכשה תמורת 200 מיליון דולר ב-2017 ● שיתוף הפעולה עם ליפט ייכנס לתוקף ב-2020 ויאפשר ללקוחות העסקיים של גט להזמין נסיעה שיתופית של ליפט

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

יוצאת לדרך: התוכנית לשיקום המכונים להתפתחות הילד

במסגרת התוכנית, יבוטלו החל מאפריל ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים • בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים ● הקופות יתוקצבו ב-80 מיליון שקל בשנה עבור שיפור השירות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

13 מיילים בשנתיים, בלי בקשות גיבוי: מה נכלל ביתר המיילים ששלח שי ניצן לשופטים ולעורכי דין פרטיים?

תפוצת "פורום יוצאי הפרקליטות" של פרקליט המדינה שי ניצן, שעוררה סערה לאחר שנחשף כי ביקש משופטים ומעורכי דין פרטיים להגן על המערכת, לא כללה בקשות דומות ● מה בכל זאת נכלל ב-13 המיילים שהגיעו לידי "גלובס"?

טילי ספייק בשימוש חיילים גרמנים / צילום: רפאל

רפאל תמכור לגרמניה אלפי טילים נגד טנקים בכ-200 מיליון אירו

את העסקה בגרמניה הובילה חברת הבת של רפאל באירופה, Eurospike והיא נחתמה באחרונה ● במסגרת העסקה, במהלך השנים הקרובות רפאל תספק לצבא גרמניה אלפי טילי ספייק על דגמיהם השונים ועוד מאות משגרים מותאמים מסוג ICLU

HP חברת /צילום :Shutterstock / א.ס.א.פ קריאייטיב

HP דחתה את הצעת הרכישה של זירוקס, אך לא שללה את אופציית המיזוג ביניהן

ב-HP סבורים כי השווי שזירוקס הציעה נמוך מדי ● במיזוג של שתי יצרניות המדפסות תומך המשקיע האקטיביסט קרל אייקן, שמחזיק במניות של שתי החברות

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

סלקום, גולן טלקום ו-WE4G מתכננות לעתור לבג"ץ בניסיון לדחות את מכרז הדור חמישי

החברות מבקשות הקלות מהמדינה כדי לבצע מהפכה בשירות שמקבלים ישראלים כיום עקב אי-ודאות שעולה מהמכרז ● הוט מובייל העלתה טענות דומות אך מכחישה כי בכוונתה לעתור ● בכירים בחברות ל"גלובס": לא הגיוני שעשרות בקשות להבהרות נדחו ללא הסבר

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: ממשיך לדחוף לממשלת אחדות - עד רביעי בצהריים

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי הוא ממשיך לדחוף להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן ויעשה זאת עד ליום רביעי בשעה 12 בצהריים

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

הערכות: משרד הבריאות בוחן אפשרות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים המסוכנים אפילו אם לא תהיה ממשלה

משרד הבריאות פרסם הנחיות קנאביס לתקופת המעבר ● בין היתר: צמצום מספר הבדיקות, הקלות ביצור, התרת היצוא מנקודת המבט של משרד הבריאות ● התקנות אינן מתייחסות לייבוא אולם משרד הבריאות פרסם קול קורא ליבואנים כדי להתגבר על המחסור

כיכר סן מרקו בונציה מוצפת / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בפעם השלישית בפחות משבוע; הכיכר המרכזית נסגרה

ראש עיריית ונציה, לואיג'י ברוגנארו, העריך את נזקי ההצפות בעיר בקצת יותר ממיליארד אירו ● ממשלת איטליה הקציבה כ-20 מיליון אירו כדי להתמודד עם המשבר בונציה ותוצאותיו ● מרבית הכספומטים בעיר הושבתו

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

פרימור/  צילום: יחצ

"סימני עובש": ריקול למשקה תות-בננה של פרימור

חברת גניר, יצרנית פרימור, הודיעה על ריקול של משקה תות-בננה, המסומן בתאריכים אחרונים לשיווק בין 27.4.2020-26.4.2020