גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרס: "למועמדים בבחירות אין חזון - הם משרתים רק את האגו"

נשיא המדינה שמעון פרס ישב לשיחה עם נבחרי G40, דיבר איתם על יוזמה ועל מנהיגות, ובדרך שיגר עקיצות לעבר מערכת הבחירות: "אל תחפשו מה להיות, אלא מה לעשות. מי שרק משרת את האגו - הוא קטן"

נאמר על נשיא המדינה שמעון פרס שהוא אופטימיסט נצחי, אבל מערכת הבחירות הנוכחית מביאה גם אותו לכדי ייאוש: "זאת הפעם הראשונה במערכת בחירות שלא ברור לי מה החזון שמדריך את האנשים", אמר השבוע בשיחה מיוחדת עם נבחרי פרויקט 40 הצעירים המבטיחים של G. "בשביל מה כל המאמצים אם אתה לא רוצה להשיג משהו גדול? על מה אתה לוחם? על קוטג'?".

כשמנחת האירוע סטלה קורין-ליבר שאלה אותו מה הקריטריונים לחזון, פרס הסביר בפשטות: "אדם שמעמיד עצמו לבחירה, צריך לשאול אותו אם הוא בא לשרת אותנו או שאנחנו נשרת אותו. אם אתה רוצה לשלוט בי, אני לא זקוק לשלטון. אם אתה רוצה להיבחר, זה אומר שאתה מוכן לשרת את החברה, אותנו, ושאתה לא עושה לביתך ולא מחפש יתרונות, לא כוח ולא כסף".

פרס גם שיגר עקיצה לכל אותם העסוקים כיום בקרבות אגו ובתרגילים פוליטיים: "כל אדם הוא גדול רק לפי מידת הנושא שהוא משרת. אם הוא משרת את האגו שלו, הוא קטן. אין דבר יותר קטן מאגו ואין דבר יותר גדול משירות ציבורי. אני אף פעם לא רציתי להיות מנהיג, רציתי להיות משרת. זה אחד הדברים החשובים בחיים - לא לחפש מה להיות, אלא מה לעשות. אל תלכו שבי אחרי תואר, תלכו שבי אחרי אפשרות והזדמנות".

פרס המשיך לנפץ בועה אחרי בועה בתפיסה של ההנהגה הישראלית, הן העסקית, הן הפוליטית והן התרבותית: "אני לא מתרשם מרהיטות", הסביר, "יש אנשים שמסבירים כה יפה, שאתה נופל איתם בפח. יש כאלה שיש להם כושר עשייה, אך מגמגמים. אני רואה את האדם. קורא, שומע אנשים, וכשמישהו אומר משהו יוצא דופן אני מרגיש שהוא איש כלבבי. הרעיון הזה שאני גדול, חכם, גיבור - זה לא רעיון שמוכרים אותו. אדם רואה את עצמו בטלוויזיה ואומר לעצמו: אני גדול. לא כל-כך בטוח. אם אתה גדול, אולי אתה יודע איך גומרים את המשבר הכלכלי? את הטרור? אם לא, במה אתה גדול?".

הנשיא שילב, כהרגלו, סיפורים היסטוריים. באחד מהם אפשר אולי לראות גם רמיזה לחוסר ההחלטיות של ההנהגה הנוכחית: "כשהייתי מאוד צעיר, בן-גוריון רצה להכיר אותי. חשבו שאני איזה ילד פלא. וכך, ביום חורף אחד הוא הזמין אותי לנסוע מתל-אביב לחיפה. נכנסתי למכונית, הוא נכנס, הפנה את הגב אליי, והתחיל לנמנם. הייתי מאוכזב, אבל מה יכולתי לעשות? להעיר אותו?

"רק כשהגענו לזכרון יעקב הוא קצת התעורר, הסתכל עליי ואמר: אתה יודע, טרוצקי לא היה מנהיג גדול. איך טרוצקי 'נכנס' למכונית בנסיעה ההיא, עד היום אני לא תופס. בכל אופן שאלתי אותו מדוע. אז הוא ענה לי: מה זה לא מלחמה ולא שלום? מנהיג צריך להחליט - או מלחמה וליטול את הסיכון, או שלום ולשלם את המחיר. לנין היה נחות מטרוצקי מבחינה אינטלקטואלית, אך הוא החליט שלום, ולשלם את כל המחיר".

אחת המסקנות העיקריות בשיחה עם פרס הייתה שהאירועים הגדולים בהיסטוריה לאו דווקא מתרחשים באמצעות ביצועים מושלמים, סדר, ביורוקרטיה ושמירה על הנהלים, אלא גם, ואולי בעיקר, דרך חשיבה מחוץ לקופסה.

"יום אחד הגיע לוי אשכול, שהיה סגנו של בן-גוריון, וביקש ממני לעבוד במטה הצבא", שיחזר פרס. "לא ידעתי שום דבר. לקחתי שתי בירות ונסעתי למטה הכללי. באתי לשם, הייתה מהומת אלוהים. המזכיר של ההגנה, שהיה חבר שלי, בא ואמר לי: הרמטכ"ל חולה, שב במקומו.

"אני בא לחדר, מתיישב על כיסא הרמטכ"ל, פותח את המגירה ומוצא שם שתי איגרות במעטפות לא ממוענות, ואני מוצא שזה מכתב שכתב אלוף אחד שבן-גוריון הציע לו להיות הרמטכ"ל של צה"ל. במכתב הוא כותב לבן-גוריון על כך שהוא מצא שיש בצה"ל שישה מיליון כדורים, בעוד שליום מלחמה אחד יש צורך במיליון כדורים, ולכן הוא לא רוצה להיות רמטכ"ל לשישה ימים. זה היה ממש לפני מלחמת העצמאות. הייתי המום".

הימים עברו, ופרס המשיך לשבת בחדר הרמטכ"ל ולטפל בנושאים שונים. "הרטמכ"ל היה חולה זמן רב", הוא מתבדח. "בשלב מסוים הציעו לי דרגה. סירבתי. אמרתי: אם אני לא חייל, אני לא כפוף לאף אחד. כמעט כל החיים לא רצתי אחרי דרגות ולא רצתי אחרי קרדיט. ואז, לאט-לאט גם הסמכויות התחילו לעבור אליי".

הנשיא המשיך וסיפר כי היה האוזן הקשבת של כל "המשוגעים" - כל אותם אנשים שאיש לא רצה להקשיב להם מפני שהרעיונות שלהם היו קיצוניים מדי. פרס דווקא החזיק בעמדה שהרעיונות הכי נועזים מגיעים מהמקומות האלה: "היות שחוץ ממני לא העריכו אותם, הם התחילו לבוא אליי".

פרס היה בן 24 בלבד כשהתמנה למנכ"ל משרד הביטחון והחליט להקים כור גרעיני. כל המומחים התנגדו, הוא הסביר "אבל המומחים הם מומחים למה שהיה; אין מומחה למה שיהיה. אני באמת לא אדם משכיל, אבל כשמטילים עליי תפקיד אני לומד אותו לעומקו. כל מכון ויצמן היה נגד, אז הלכתי לטכניון ואספתי סטודנטים. היות שרצינו להקים את הכור באזור באר שבע, והעיר נחשבה אז למקום מאוד מרוחק ומבודד, מצאתי את עצמי מקים שם מספרה, בוטיקים, מכולות, רק כדי שיהיה להם שווה לבוא.

"וכמובן שהזדקקנו לכסף בשביל זה. עכשיו, בן-גוריון לא הבין כלום בכלכלה, אבל הוא היה הכלכלן הכי טוב שיש. היה לו עיקרון פשוט: אם היה בעד מהלך מסוים, אז זה היה זול; אם היה נגד מהלך מסוים, אז זה היה יקר. זו הייתה הכלכלה של בן-גוריון. הלכתי לאשכול, שהיה שר האוצר, והרציתי לו על הרעיון. כשגמרתי, הוא אמר לי: 'לא תקבל פרוטה שחוקה אחת'. כשאשכול אמר לי שום פרוטה, חיפשתי פרוטה בירח. זה לא עשה עליי טיפת רושם".

"כשחיפשתי כסף", המשיך הנשיא, התברר לי שבצרפת אוכל לקבל הכי הרבה, כי המיליה הצרפתי היה בידידות איתנו. אחד מבעלי הממון הציע לי לפנות לגורם מסוים, בעל תפקיד בכיר בצרפת. הוא היה אדם לא מאוד מרשים. ראש המוסד ראה אותו והזדעזע; הנציג הישראלי בצרפת נתן חוות דעת שזה מישהו שלא כדאי להתעסק איתו.

"פגשנו אותו לארוחת צהריים. הוא אכל צדפות בכמות מדהימה. היות שלא הבנתי אז צרפתית, הסתכלתי עליו אוכל צדפות. ביקשתי לראות את הבוס שלו, והוא הסכים. כשבאתי אליו הוא מאוד התרגש מכך שאני ישראלי, כי הוא לחם בנאצים.

"הוא פתח בקבוק יין פורט עתיק. שתינו את היין, ונוצרה ידידות עם שני האנשים האלה. הצרפתי היה משוגע. כל מה שביקשתי הוא השיג, לא היה דבר שהיה גדול עליו.

"מאוחר יותר מישהו אמר לי: יש לי חבר בצרפת שהוא היועץ הכלכלי של ראש הממשלה, ג'ורג' אלגוזי קוראים לו. לך תראה אותו, דבר איתו. אנחנו באים לבית. הוא היה רווק, ואמו חיה איתו. באמצע הסלון הגדול היה מין כיסא מלכות כזה, והוא הלך והתיישב שם. אני מספר לו מה אנחנו צריכים, והוא אומר לי: גש לאימא שלי. ניגשתי לאמו, והיא אומרת: 'תראה לי את ידיך'. ואחרי שהיא מסתכלת על הידיים שלי היא אומרת לבן שלה: ג'ורג', זה בסדר'. זה נשמע לכם מגוחך, כי אנשים נורמטיביים מפחדים להיות מגוחכים. אבל אני לא בטוח שהאנשים יוצאי הדופן אין להם משהו מגוחך. רק ככה מתקדמים. וככה התחלנו בצד הזה ובצד הזה".

פרס, עוד מעט בן 90, ידוע ביחסו המיוחד לצעירים, ולכן גם הקים לצדו פורום צעירים, שנועד לטפח את דור העתיד של המנהיגים. על רקע זה, לנבחרי פרויקט G40 היה לא מעט ללמוד ממנו, וכמובן גם ליהנות מהיכולת שלו לספר סיפור.

"אתם יודעים", התבדח הנשיא, "בארצות הברית הרשימה בטח הייתה כוללת את הצעירים שעד גיל 40 עשו מעל ארבעים מיליון דולר".

עוד כתבות

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מהפכת הנגד של בית המשפט בתוכניות תגמול עובדים

על פי מדיניות רשות המסים יש למנוע תגמול מנייתי שאינו אלא מסווה לבונוס ● אולם לאחרונה שלח בית המשפט מסר ברור ונוקב ולפיו חברה יכולה ליצור תוכניות תגמול מגוונות, המחזקות את מעמד העובד כ"שותף" לבעלי המניות האחרים, אך אינן הופכות אותו לבעל מניות מן המניין

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

הגירעון יגדל: הביטוח הלאומי הודיע כי יפסיק לרכוש אגרות חוב מהמדינה

זאת לאחר שלדברי מנכ"ל המוסד לא הושגה כל התקדמות במגעים לקראת הסכם חדש בין הביטוח הלאומי למדינה ● שפיגלר ציין כי בעבר הזהירו אותו באוצר שביטול ההסכם יוביל לזינוק בגירעון ל-3.9% - צעד שיביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל

אמיר אוחנה / צילום: לשכת עורכי הדין

האם משרד החינוך כבש את צמרת התקציבים של משרדי הממשלה?

משרד החינוך היה ידוע כמספר 2 הנצחי של ספר התקציב, אך לפי שר המשפטים אמיר אוחנה "בשנה האחרונה, תקציב החינוך עבר את תקציב הביטחון. זה לא היה בתולדות המדינה" ● בדקנו האם זה נכון ● המשרוקית של "גלובס"

מה אפשר לקנות ב- 2.1 מיליון שקל / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל במרכז הארץ?

דירת 3 חדרים ברמת גן, דירת 4 חדרים בהוד השרון, בקריית אונו או בבני ברק

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

לנדוור רוצה לגימה ממכירות הקפסולות בשוק הפרטי: חתמה על הסכם הפצה עם דנשר

החברה מחפשת להשתלט על עד 20% משוק הקפסולות ● החברה חתמה על הסכם הפצה עם חברת בת של דנשר הנקראת דנסל, שתפיץ עבורה את הקפה בכ-1,000 נקודות מכירה נוספות

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

שר האוצר, משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכן כלפי מעלה את נתוני הצמיחה של המשק, הישראלים ממשיכים להסתער על שוק הרכב

האומדן השלישי של נתון הצמיחה בחישוב שנתי עודכן מעלה ל-5% לעומת 4.8% באומדן השני ● ללא השפעת העלייה בהכנסות ממסי ייבוא עודכן נתון הצמיחה מעלה ל-3.6% ● ההוצאה לצריכה פרטית ירדה ב-0.4% לעומת עלייה של 4.2% ברבעון הקודם

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: ליברמן מתחזק, נתניהו וגנץ יציבים, סרטון הפלאפל לא עזר לברק

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

הרובוט "יגאל"/ צילום: Trax

הכירו את "יגאל": הרובוט החדש של שופרסל שיעזור לרשת לסדר את המדפים

רשת הקמעונאות הגדולה בישראל משתפת פעולה עם הסטארט-אפ טראקס, ותכניס לסניפיה רובוטים שיעקבו בזמן אמת אחר המלאי, במקביל למערכת חכמה של מצלמות שפריסתן תגדל ל-15 סניפים במקום שלושה כיום ● עלות כל רובוט נאמדת בכ-20 אלף דולר, ובחברה מעריכים כי המהלך ישפר בכ-5% את זמינות המוצרים

וול סטריט / צילום: רויטרס

טראמפ אמר שהדרך עם סין עוד ארוכה, וול סטריט ננעלה בירידות

נשיא ארה"ב אמר כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הדאו רשם ירידה של 0.09%, נאסד"ק ירד ב-0.43% ומדד S&P 500 ירד ב-0.34% ● המסחר באירופה ננעל בעליות, פוטסי 100 עלה ב-0.60%, הדאקס ב-0.35% וקאק 40 ב-0.65%

הטסלה של אלון מאסק ן / צילום: רויטרס

פעם ממשלת ארה"ב הניעה את המרוץ לחלל. היום כבר לא

ארה"ב לא ניסתה מאז תוכנית החלל "אפולו", שעלתה 25 מיליארד דולר, משהו שאפתני ויקר בקנה מידה כזה ● גם בימינו האמריקאים עדיין לוקחים סיכונים ופותרים בעיות, אבל הם לא מצפים שהממשל יעשה את זה ● פרשנות

פרשמרקט / צילום: יחצ

פרשמרקט רוכשת את סופר דוש בתמורה ל-138 מיליון שקל

המגעים על העסקה בין פרשמרקט לסופר דוש דווחו לראשונה ב"גלובס" לפני כחודש ● פרשמרקט תשלם לעזרא דוש, בעלי סופר דוש, עבור ארבעת סניפי הרשת בבית ים בשטח כולל של 7,185 מ"ר

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א פתחה בירידות: טבע מאבדת 3%; עליות בבנקים

פרשמרקט מזנקת 6% בעקבות העסקה לרכישת סופר דוש ● הנשיא טראמפ שלח אתמול את המדדים בניו יורק לירידות קלות של עד 0.38% לאחר שאמר כי "יש עוד דרך ארוכה" בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל חיזק את הירידות כשדיבר בפריז וחזר על דבריו לפיהם "יפעל בצורה הולמת" כדי לשמור על ההתרחבות הכלכלית

בני דרייפוס / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הבינוי ללמ"ס: נתוני המכירות שפירסמתם לא מציאותיים

בתחילת השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) כי בין החודשים מרץ למאי השנה נמכרו 5,310 דירות חדשות בלבד ● במכתב שהעביר המנכ"ל בני דרייפוס ללמ"ס נכתב כי לפי נתונים שבידו בתקופה זו נמכרו 9,600 דירות חדשות

שלי יחימוביץ / צלם: רויטרס

שנת השפל של המגדר בפוליטיקה הישראלית: לאן נעלמות הח"כיות?

בעוד במדינות דמוקרטיות רבות מציפות מועמדות מגוונות את שדרת ההנהגה נדמה שישראל צועדת לאחור ● האם חווינו עשור של פריחה זמנית ושגשוג בייצוג הנשי, שיא הנמצא מאחורינו ולא יחזור? ● פרשנות

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מפסיקה לטוס לתאילנד: הקו יבוטל ב-25 באוקטובר

בארקיע מציינים כי הפסקת הטיסות בקו היא זמנית והיא נובעת מכך ש"חכירת המטוס ששימש את הקו לתאילנד במשך שנה וחצי מסתיימת כמתכונן בנובמבר" ● ארקיע צפויה להציע חבילות לעקבה

חברת טבע / צילום: רויטרס

מינוף - כך תעשו את זה נכון: הדוגמאות של טבע ובזן

מינוף הוא לא מלה גסה, והוא יכול להשיא ערך ולהעלות את התשואה על ההון ● אך מינוף בלתי נשלט שמנוהל בצורה לא נכונה וללא התחשבות בשינויים מהותיים בעתיד עלול גם לחנוק חברות ולהביא לקריסתן

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

בין עזיבת כ"ץ לבחירות הנוספות: האם לאובר נפתח חלון הזדמנויות

השינויים בצמרת משרד התחבורה עשויים להוות חלון הזדמנויות לכניסה של שירותי הסעות שיתופיים על נוסח אובר וליפט ● כניסתם, שנחסמה עד כה, עתידה "לשבש" באופן מהותי את כללי המשחק בשוק ● "גלובס" מנתח: מה יקרה למוניות, האם המחירים באמת יירדו וכיצד יגיב שוק הרכב המקומי

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

רשות שוק ההון מעדכנת את לוחות התמותה וזה הולך לפגוע בפנסיה שלכם

רשות שוק ההון יוזמת עדכון שיביא לשינוי במקדם תוחלת החיים, שלפיו נקבע גובה קצבת הפנסיה החודשית ● הדבר צפוי להוביל לקיצוץ של אחוז בקצבה לחוסכים בקרנות הפנסיה החדשות ● בקרנות הוותיקות הקיצוץ עלול להגיע לשיעור כפול - 2% ● חברות הביטוח ייאלצו להגדיל עתודות במאות מיליוני שקלים