גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביקור בקו התפר: פתרונות ייחודיים לתחרות קשה בטקסטיל

שיתוף העובדים הפשוטים בהליכים, פורומים לקריאת ספרי ניהול, טיולים בחו"ל ואיסור על שימוש במילה "לא" מול הלקוחות ■ על רקע סגירת מפעל כיתן בדימונה, אופיס טקסטיל מציעה כמה פתרונות בלתי שגרתיים להתמודדות בתחרות

נראה שלא היה כלי תקשורת בישראל שלא פרסם לפני קצת יותר משבועיים את התמונות העצובות של סגירת המפעל של כיתן בדימונה; המפעל, בעברו הרחוק סמל לתעשייה הישראלית הפורחת, הפך בשני העשורים האחרונים שלא בטובתו לסמל לקריסתה של תעשיית הטקסטיל המקומית.

"לטקסטיל אין סקס אפיל", אומר בעצב רמזי גבאי, יו"ר איגוד יצרני הטקסטיל בהתאחדות התעשיינים ויו"ר מכון היצוא, ומוסיף "היית רוצה שהבן שלך יהיה רופא, עורך דין, או מנהל מפעל טקסטיל?".

בתקופה האחרונה גבאי נקרא תכופות לדיונים באוצר. על הפרק הפחתות נוספות במכסים על יבוא טקסטיל, שיצטרפו להפחתה משמעותית שנעשתה ביולי האחרון ברוח המחאה החברתית. הצרכן אולי נהנה, אך הדבר יוצר מציאות בלתי פשוטה עבור חברות הטקסטיל המקומיות שהצליחו לשרוד, ועבור כ-12 אלף עובדים שמועסקים בתחום (כולל טקסטיל המיועד לתעשיות ביטחוניות דוגמת אפודי מגן).

האם למה שנשאר מהתעשייה הזאת יש סיכוי לשרוד? האם מפעל ישראלי יכול להתחרות בייצור הזול שזורם מסין, בנגלדש, ירדן, מצרים וממדינות נוספות? רמזי גבאי, יו"ר חברת אופיס טקסטיל, עונה בחיוב. החברה שבראשה הוא עומד מייצרת הכנסות מרשימות. כך למשל, ב-2009 עמדו הכנסותיה על 205 מיליוני שקלים, וב-2011 על כ-273 מיליון שקלים. מאז נרכשה ב-1993 על-ידי אליעזר פישמן (יצוין כאן כי אליעזר פישמן הוא בעל השליטה בגלובס), בסכום של כ-16 מיליון דולרים, חילקה החברה דיבידנדים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

"כל העניין הוא ניהול", מנסה להסביר גבאי את ההצלחה של אופיס בתחום שבו, לפי נתוני האוצר, פוטרו בארבע השנים האחרונות כשליש מהעובדים. "זה לדעת איך לטפל ברצפת ייצור, לחסוך בהוצאות, לתת שירות נכון ללקוח, להקפיד על איכות המוצר, על זמן האספקה. החברות האחרות לא הקפידו על זה. התחרות היא קשה, אבל אם זה עובד - אתה מלך".

בדרך לדימונה

אופיס, שהוקמה לפני כ-40 שנים, מייצרת טקסטיל לבית: כלי מיטה, וילונות, מפות וכו'. בשוק המקומי לקוחותיה הם גולף, ורדינון, פוקס, הום סנטר ורשתות של בתי מלון כמו פתאל וישרוטל. כמחצית מתפוקתה, שעמדה ב-2011 על כ-24 מיליון מטרים, מופנית ליצוא, בעיקר לארצות הברית. עד תחילת העשור הנוכחי אופיס נסחרה בבורסה. ב-2010 החליטו הבעלים וההנהלה למחוק אותה מהמסחר. "זה עלה לנו מיליון שקל בשנה להיות ציבוריים", אומר גבאי, "ולא ראינו בזה צורך".

אז מה גורם לחברה להצליח בתחום שבו רוב החברות נכשלות דווקא? קברניטי אופיס מדברים על שיתוף העובדים במגוון רחב של הליכי ניהול ועל יצירת מחויבות שלהם כלפי המפעל. את הסיור שעשו לנו הם בחרו להתחיל דווקא בחדר האוכל של המפעל, הנחשב לאחד ממושאי גאוותו.

בהמשך אנחנו נחשפים לטיולים שעושים העובדים אחת לשנה בחו"ל, שאת התיעוד שלהם ניתן לראות על קירות משרדי ההנהלה. "אנחנו חברת לואו-טק שמתנהגת כמו חברת היי-טק, מסבירה אילנית, עוזרת המנכ"ל, ואחראית למשאבי אנוש.

"אנשים בתחום הטקסטיל לא מתגאים בדרך כלל במקום העבודה שלהם", אומר צלישר, "אבל אצלנו זה אחרת. חשבנו איזה ערך מוסף נביא לעסק. אם רוצים לייצר הצלחה לטווח ארוך, אנו צריכים לדאוג לכך שכולם ירצו לעבוד באופיס. יוצרים אווירה שבה כל אחד יממש את עצמו ויהיה גאה".

"הגדרנו לעצמנו שנהיה ארגון לומד, הגדרנו שהלמידה תהיה דבר עיקרי, אין זכות קיום לארגון שלא לומד. הגדרנו את ערך האחריות כדבר שני מבחינת העובד. אנו רוצים שתהיה להם מחויבות כדי שיבטאו יוזמה אישית.

ניצול הגז הנובע מהר האשפה של חירייה

האם רוח המפקד מגיעה גם לפועלים? האם הפורומים, השיחות והצ'ופרים מצליחים להניע אותם? מהשיחות איתם עושה רושם שכן. במפעל טקסטיל, כמו במפעל טקסטיל, העבודה פיזית והתנאים אינם פשוטים. אנחנו ממשיכים למחלקה הרטובה, שבה צובעים את הבדים, ומקבלים דוגמה. הדוודים מעלי אדים, הריח חריף, ואין מיזוג שאפשר להפעיל.

צלישר אומר כי התחרות העיקרית של אופיס היא מול פורטוגל, ספרד, איטליה וטורקיה. סין, אומר צלישר, כלל לא יכולה להיחשב לתחרות, שכן בכלל אי-אפשר להתחרות במחירים הנמוכים שהיא מציעה. אופיס, הוא מסביר, מציעה יתרון משמעותי בשירות, ולקוחות מסוימים מוכנים לשלם על זה.

"אנחנו הרבה יותר יעילים מהסינים", מוסיף גבאי. "כשאת באה למפעל בסין, את רואה שמונה עובדים ליד מכונת דפוס, ופה יש רק שלושה. זמן האספקה שלנו הרבה יותר מהיר. אנחנו גם נותנים פתרון לחברות בינוניות וקטנות, שלהן פחות כדאי לרכוש בסין, שבה עובדים על מסות גדולות".

אחד האלמנטים שאפשרו את התוצאות המוצלחות של אופיס, הוא ניצול הגז הנובע מהר האשפה של חירייה הסמוכה, באמצעות צינור שהונח בין המפעל למזבלה. הפעילות הזו מאוגדת במסגרת חברה בת שבה מחזיקה אופיס טקסטיל כ-51%, ומאפשרת לא רק לחסוך בהוצאות מזוט, אלא גם מייצרת הכנסות, שכן החיסכון בזיהום האוויר נמכר הלאה לחברה צרפתית לפי הכללים שקבעה אמנת קיוטו. המהלך הזה, מספר גבאי, שבתקופתו כמנכ"ל יזם אותו, חוסך לאופיס הוצאות של כמאות אלפי שקלים מדי חודש.

- מעבר לשיתוף העובדים והיחס אליהם, יש עוד משהו שגורם לאופיס להרוויח?

צלישר: "אנחנו לא אומרים 'לא' ללקוחות. לכל בקשה של לקוח קודם כול אומרים 'כן'. אני היחיד שמותר לו להגיד לא, ואני לא עושה את זה. אני רוצה להטמיע את זה כנורמה: לא לפחד מאתגרים".

הכתבה המלאה - במגזין G

עוד כתבות

כנס חדרה לאנרגיה- שומרי הבית / צילום: ענבל בן יעקב

"התנהלות המדינה סביב אסדת לווייתן ממשיכה להיות תמוהה"

המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול" הגישו עתירה לביטול היתר הפליטה של אסדת לוויתן והן דורשות צו מניעה נגד הפעלת האסדה ● גם עמותת "שומרי הבית" פנתה לבית המשפט, ופעיליה שיבשו את נאומו של השר שטייניץ הבוקר בכנס בחדרה

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

אולם בית המשפט העליון./ צילום:ראובן קסטרו

סיר הלחץ של המשבר החוקתי ממשיך להתבשל

הפור נפל השבוע והמועד לדיון בפסילת "חוק יסוד הלאום" נקבע לקיץ ● כעת נותר רק לצפות באסון החוקתי המתרחש למולנו בהילוך איטי ● זה לא חוק יסוד הלאום שמטריד את השופטים ● אלה ההגבלות על כוחם שהם מבקשים למנוע ● ועל הדרך ידרסו את מה שבעבר ראו כקדוש

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

חנוך ועידן מוטולה / צילום: אלבום פרטי

שווים בתקשורת: המיזם להקמת גוף תקשורת שמורכב מעיתונאים עם מוגבלות

העיתונאי עידן מוטולה, שהקים את עמותת "שווים" שמטרתו "לתת קול לאנשים עם מוגבלות", החליט להקים גוף תקשורת ייעודי שיורכב ע"י אנשים בעלי מוגבלויות מתחומים מגוונים ● לשם כך הוא פתח קמפיין לגיוס המונים

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

דרור פויר/ צילום: יונתן בלום

לא צריך להתרגש מכל הנתניהו והגנץ והליברמן האלה

הימים ימי חוסר אמון - אנשים לא מאמינים לפוליטיקאים, לבנקאים, לשוטרים, לגנרלים, לשופטים, לפרקליטים ולעיתונאים ● אז נכון שעכשיו קצת קשה, ילדים, אבל ככה זה תמיד בימים הראשונים של הטלת הספק