גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעסיקים - רוצים להוציא עובד לפנסיה? תצטרכו לנמק

פסיקה תקדימית: מעסיקים לא יכולים לפטר אוטומטית עובד שהגיע לגיל פרישה ■ מדריך ומחשבון פרישה

מומחים בשוק העבודה ממשיכים להצביע על ההיבטים הדרמטיים בפסיקה התקדימית שנתן השבוע בית הדין הארצי לעבודה, ולפיה מעסיקים מוכרחים לשקול בכובד-ראש להמשיך ולהעסיק עובדים גם לאחר הגיעם לגיל הפרישה, אם אלה מעוניינים בכך. על-פי הפסיקה, מעסיק מחויב לקיים שימוע לעובד שכזה ולהציג נימוקים ענייניים, כפי שמחויבים לנהוג עם כל העובדים.

"זה בדיוק התפקיד של מערכת המשפט, להתאים את החוק למציאות החיים", אומרת עו"ד תמר גולן, שמייצגת מעסיקים, בשיחה עם "גלובס". לדבריה, פסיקות קודמות של בתי הדין לעבודה קבעו כי חלק בלתי נפרד מהזכות לעבוד ולהתפרנס, היא הזכות לכבוד ולפיתוח המיומנות האישית. "הפסיקה האחרונה בעצם שיכללה את האמירות האלה, וקבעה שצריך לשקול כל מקרה על-פי נסיבותיו, ולא באופן גורף ודווקני".

לדברי עו"ד גולן, הפסיקה הזו מחייבת את המעסיקים באופן חד-משמעי - אלא אם בג"ץ יקבע אחרת, "אבל בג"ץ לא יקבע אחרת". היא מזכירה כי מדובר במגמה בפסיקה שמעניקה לעובדים יותר כוח ומשקל. "פעם יכולנו לפטר עובד כי הוא בא בבוקר וצבע העיניים שלו התחלף. כיום אנחנו צריכים להסביר לעובד למה רוצים לפטר אותו ולספק לו נימוקים ענייניים".

איך זה יראה בפרקטיקה? לקחנו באופן מכוון פרופיל של עובד עם חוות-דעת חיוביות, שמועסק בארגון רווחי שלא מתקיימים בו פיטורי צמצום. שאלנו כיצד תשפיע הפסיקה במקרה כזה, שבו אותו עובד באותו ארגון מבקש להמשיך לעבוד גם אחרי גיל 67, בה בעת שהמעסיק שלו ביקש לסיים את העסקתו.

"אם הארגון במשבר כלכלי, אז אין ספק שהפסיקה לא תשפיע, אבל במקרה כזה כמו שאתה מתאר יהיה למעסיק קשה יותר לסיים את העסקתו של העובד, ולשכנע שהדבר לא נעשה מחמת גיל", טוען עו"ד נחום פינברג, שמייצג גם הוא מעסיקים גדולים במשק.

גם עו"ד פינברג מזכיר כי כבר ניתנו בעבר פסיקות חשובות בעניין גיל הפרישה של עובדים. "בשנת 2000 ביטל בית המשפט העליון את הנוהג שהיה קיים בחברת אל-על, שלפיו דיילים ודיילות מחויבים לסיים את עבודתם עד גיל 60, מוקדם יותר מגיל הפרישה כחוק. השופט חשין סבר כי לא צריך לבטל את הנוהג, כיוון שלא ניתן לבדוק איזו דיילת יכולה לנעול נעלי עקב אחרי גיל 60, ואיזה דיילת לא יכולה, אבל בסופו של דבר נקבע כי גיל פרישה אחיד שומר יותר על כבוד האדם", הוא מזכיר.

לדבריו, פסיקה נוספת ניתנה לפני חודשים ספורים, במקרה של עובדת בשירות בתי הסוהר. "עד היום היה נוהג שלפיו סוהרים פורשים באמצע שנות החמישים לחייהם, אבל אותה סוהרת טענה כי היא מועסקת בתפקיד מטה, ולכן אין אלמנט של שחיקה שמחייב אותה לפרוש מוקדם יותר. הפסיקה תמכה בטענת הסוהרת, וביטלה את הנוהג הזה".

פתרון גם למחסור ברופאים

לדברי עו"ד דפנה שמואלביץ', ההשפעה המיידית יותר של הפסיקה תהיה בזירה של מקומות העבודה המאורגנים. לדבריה, ארגוני העובדים והוועדים יבקשו לנהל משא-ומתן בעניין גיל הפרישה - בין אם בכדי ליישם את הפסיקה ולדרוש לאפשר לעובדים לפרוש בגיל מאוחר יותר בהתאם לרצונם, ובין בכדי לדרוש פיצויים מוגדלים למי שיסכימו לפרוש בגיל הקבוע לפי חוק.

ייתכן כי הראשון שעשוי לעשות זאת הוא יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן. אשתקד, במסגרת המשא-ומתן להסכם עבודה חדש, דרש ד"ר אידלמן לאפשר לרופאים שמעוניינים בכך לעבוד בבתי-החולים הציבוריים גם לאחר גיל 67, ובהתאם לאפשר לרופאים בני 65-67 לפרוש מוקדם יותר אם הם מדווחים על קושי לבצע ניתוחים.

"ניהלנו שעות של דיונים סביב הנושא הזה, אבל בסופו של דבר המדינה סירבה", מספר אידלמן. "לאנשי האוצר היה חשוב שהשליטה תהיה בידי המעסיק, כלומר שהמנהלים הם אלה שיקבעו מי יפרוש ומי לא".

אידלמן לא מסתיר את התלהבותו מהפסיקה ואומר: "זו החלטה דרמטית, ואני מעריך שאם היא הייתה מתקבלת לפני שניהלנו משא-ומתן בעניין, ייתכן שהיא הייתה משפיעה על התוצאות של הדברים".

לדבריו, הרוב המכריע בקרב הרופאים שנאלצים לפרוש מבתי-החולים הציבוריים בשל החוק הקיים, ממשיכים לעבוד במערכת הפרטית. "אין ספק שאם יעסיקו במערכת הציבורית יותר רופאים לאחר גיל הפרישה, אפשר יהיה להתמודד טוב יותר, גם אם חלקית, במחסור הקיים ברופאים", הוא אומר.

לפסיקה של בית הדין יש לא מעט השלכות כלכליות על המעסיקים ועל המשק בכלל. עו"ד פינברג, למשל, מזכיר כי הארכה בפועל של גיל הפרישה תתרום לקרנות הפנסיה, ולחיזוק קרנות הפנסיה באופן טבעי יש השפעה רוחבית וחיובית. מנגד, עובדים מבוגרים הם ברוב המקרים גם עובדים שמרוויחים טוב יותר מאלה הצעירים, והמשך העסקתם יכולה להכביד על הוצאות השכר של המעסיקים.

אם להסתמך על מכון ירושלים לחקר שווקים, הרי שבעצם העסקתם של עובדים מבוגרים טמון פוטנציאל כלכלי אדיר. על-פי תוצאות מחקר שפרסם לאחרונה המכון, כ-30% מבני 65 ומעלה שאינם עובדים כיום מסוגלים לעבוד, ואילו היו מועסקים - הדבר היה מייצר להם הכנסות של 6.4 מיליארד שקל.

על-פי המכון, חישוב ההכנסות נעשה בצורה שמרנית וזהירה מאוד, כאילו עובדים אלה מרוויחים שכר מינימום בלבד. אילו החישוב היה נעשה על-פי השכר הממוצע הקיים של בני 65 המועסקים כיום, פוטנציאל ההכנסות היה מגיע לכדי 16 מיליארד שקל.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

עתירה נגד הטבות המס של נתניהו: "פגיעה קשה בעקרון השוויון"

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת ועדת הכספים לאשר הטבות מס רטרואקטיביות לרה"מ בנימין נתניהו

השופט הנדל (מימין), ראש הלשכה חימי ועו"ד רוזובסקי / צילום: רפי קוץ, יוסי זמיר, שלומי יוסף

תיק הצוללות, בעיית הסיווג הביטחוני של ההגנה והתערבות ראש הלשכה

הסנגורים ב"תיק 3000" טוענים כי הגנת החשודים נפגעת מאחר שהמתמחים שלהם, בניגוד למתמחי התביעה, לא מקבלים סיווג ביטחוני, ולכן לא יכולים להיחשף לחומרי החקירה ולסייע בהכנה לשימוע • ראש הלשכה, אבי חימי, נחלץ לסייע ופנה לשופט האחראי לסיווג: "חוסר שוויון מובהק בין התביעה להגנה"

ד"ר אסף אילת / צילום: איל יצהר, גלובס

למה הציבור לא ייהנה מהוזלה משמעותית בתעריף החשמל? יו"ר רשות החשמל בראיון

ד"ר אסף אילת מסכם ארבע שנים כיו"ר רשות החשמל, וקובע בראיון פרישה כי "היינו עם מבנה משק נכה שבו חברת חשמל היא כמעט כל המשק. הרפורמה הביאה התייעלות וכסף, ויש לה חשיבות"

בניין עיריית ירושלים. העייריה שילמה כ־14 מיליון שקל פיצוי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מחשבים מס על פיצויים: הוני או פירותי?

בעלי קרקע שקיבלו פיצוי מהעירייה נדרשו לשלם מס בגינו, והמחלוקת שהתעוררה היא האם הרווח שהיו מפיקים מהקרקע היה רווח פירותי - שהמס עליו גבוה יותר - או רווח הוני

סניף של פיצה האט בארה"ב / צילום: שאטרסטוק

הזכיינית הגדולה ביותר של פאסט פוד בארה"ב הגישה בקשת פשיטת רגל

NPC, שמפעילה 1,227 סניפים של פיצה האט ועוד כ־400 סניפים של וונדי'ס, הגישה בקשה לצ'פטר 11 בבית המשפט בטקסס

עקיבא נוביק / צילום: ענבל מרמרי

הכתב הפוליטי עקיבא נוביק פורש מ"חדשות 13"

נוביק החליט לפרוש לאחר שבחר לא לקבל תפקיד אחר שהוצע לו

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

סגר כבר לא אופציה, אז מה כן? כלכלן, סטטיסטיקאי ואפידמיולוגית מייעצים

בכיר במשק, אפידמיולוגית, כלכלן וסטטיסטיקאי שוטחים את משנתם לגבי ההתמודדות עם מה שנראה כגל תחלואה שני של הקורונה ומדגישים את תפקיד המדינה בשיקום הפגיעה ההרסנית של הסגר בכלכלה • מה ניתן ללמוד מטעויות העבר וכמה חשוב לנתח את נתוני משרד הבריאות?

יואב מנדלסון, בעלים של חברה לקידום אתרים     / צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס

"כשהסגר התחיל הוצאנו את רוב העובדים לחל"ת"

יואב מנדלסון הוא בעלים של חברה לקידום אתרים ● את השלכות מגפת הקורונה והמשבר שהיא מזמנת הוא זיהה בשלב מאוד מוקדם ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

כאוס האלטרוקסין מגיע לעליון: היועמ"ש מערער על ההחלטה להשית את עלויות מנגנון הפיצוי על מי שנפגעו מהתרופה

עוד מלין היועמ"ש, כי החלטת ביהמ"ש המחוזי מרכז לפיה תחסם הדרך לעשרות אלפי נפגעי התרופה להגיש בקשה לפיצוי, כאשר הסיבה המרכזית לכך היא קריסת מנגנון הפיצוי בעקבות מבול פניות בלתי צפוי, עלולה לפגוע באופן משמעותי בחברי הקבוצה

עובדי ובעלי "בלדי" / צילום: דן פרץ

הנפקה עם בשר? בלדי בוחנת גיוס הון בבורסת ת"א לפי שווי של מעל חצי מיליארד שקל

לחברת המזון המשפחתית, שהוקמה בשנת 1916 כאטליז בשוק הכרמל בת"א, מחזור מכירות שנתי המוערך במעל 800 מיליון שקל ● הבעלים, ארז דהבני: "פנו אלינו כדי לעניין אותנו בהנפקה. כרגע זה לא על הפרק"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות בבורסה; שיכון ובינוי קופצת ב-6%, בזק עולה ב-5.2%

מחזור המסחר מסתכם ב-850 מיליון שקל ● בבורסות אירופה נרשמות היום עליות ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב המגמה חיובית ● הדולר נחלש קלות, האירו מתחזק

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

במשפט אחד חשף אמש שר האוצר החדש את האמת: מחירי הדירות לא מעניינים אותו

המילים הספורות של שר האוצר ישראל כ"ץ על ענף הנדל"ן גילמו את עמדתו: מחירי הדירות אינם מעניינים, סבסוד לזוגות צעירים לא על הפרק והמדינה רוצה להחזיר אליה את משקיעי הנדל"ן ● זו המציאות החדשה של עולם הנדל"ן

בני גנץ, כחול לבן / צילום: איל יצהר, גלובס

האם כשלפיד היה בממשלה הוא התנגד לחוק הפונדקאות?

גנץ בחר דוגמה כוזבת להפרת הבטחה של לפיד, ובכחול לבן לא טרחו לתקן ● "המשרוקית של גלובס"

מרכז העיר לסטר, בריטניה, שנכנסה לסגר בעקבות התפרצות מחודשת של נגיף הקורונה במחוזותיה / צילום: Rui Vieira, Associated Press

הגרף היומי: החורף מגיע לאוסטרליה וגם הדור הבא של המלחמה בקורונה

בריטניה וגרמניה מתמודדות עם גלים נוספים של תחלואה באמצעות סגרים נקודתיים ● גם באוסטרליה שכבר נכנסת לעונת החורף הטילו סגר על האזור שבו ממוקמת העיר מלבורן

גיוס הון / צילום: Shutterstock

פיצ'בוק: ירידה של 45% בסבבי הסיד של קרנות הון סיכון בארה"ב מאז תחילת השנה

היקף עסקאות הסיד שנעשו במחצית הראשונה של השנה צנח ב-45%: 803 עסקאות לעומת 1,447 בתקופה המקבילה ● היקף ההון שהושקע ירד ב-33% ל-2.2 מיליארד דולר

ברצלונה/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

משקיעים בנדל"ן מחוץ לישראל, אל תיפלו למלכודת המיסוי

עם קורונה או בלי, מרכיב מרכזי שעשוי להפוך השקעה בנדל"ן מעבר לים הוא תחום המיסוי ● אל תוותרו על שיעורי הבית בנושא

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוירית / צילום: איל יצהר, גלובס

דרמה בתעשייה האווירית: מפטרת 900 עובדים

משבר התעופה הבינלאומי מגיע לישראל ● הפיטורים: בחטיבת התעופה ● מוקדם יותר היום נחשף ב"גלובס" כי מנכ"ל החברה נמרוד שפר פורש אחרי שנתיים בלבד

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת שם ברקס למיזוג הגדול של שוק הסלולר

יועז הנדל שלח את אנשי המשרד לבצע השלמות נוספות לפני ההחלטה בנושא מיזוג סלקום וגולן טלקום ● זאת לאחר שבכירים במשרד מחו על כך שהמנכ"ל היוצא נתי כהן הזדרז להמליץ על אישור העסקה, בניגוד להמלצות של חלק מהבכירים שחשבו שצריך לקבוע תנאים לאישורה

בניין אמדוקס / צילום: איל יצהר

חברת אמדוקס עומדת לפני פיטורי מאות עובדים בארץ ובעולם

החברה מעסיקה ברחבי העולם 25 אלף עובדים ● "אנחנו בוחנים באופן שוטף התאמות נדרשות במבנה ההוצאות שלנו"

תחנת סקר סרולוגי של קופת חולים לאומית באשדוד. כמה חולים באמת פספסנו? / צילום: משרד הבריאות

כמה חולי קורונה יש באמת בישראל? הסקר הסרולוגי הגדול יצא לדרך וזה כל מה שצריך לדעת עליו

הסקר הסרולוגי שקופות החולים מתחילות לבצע אמור לתת תשובה לשאלה - כמה אנשים חלו בקורונה בישראל, ולאתר את מי שכבר מוגנים מפניה • האם מי שיימצא כבעל נוגדנים לנגיף יהיה מוגן מהדבקה חוזרת והאם דגימת האוכלוסייה תיתן תמונה אמיתית? • "גלובס" עושה סדר