גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למדתי להעריך את ביבי נתניהו

יש בעייה עם התעמולה של חד"ש מרץ והעבודה. הם לא יחליפו אותו

א.

בשבוע שעבר קצת סנדלתי את עצמי כשהבטחתי לענות על השאלה מה זה בעצם להיות שמאלני כיום ומה הסחורה שהוא מוכר, השמאל; ועכשיו אני קרוע בין הצורך לקיים הבטחות כמו שלימדו אותי בבית, לבין הרצון למרוח כמו שלימדו אותי בפוליטיקה.

אז כפשרה אנסה לקיים את ההבטחה בסגנון פוליטי בנוסח ימי בחירות ובתבלון בסגנון עדות השמאל, ששכללו עד לדרגת אמנות את יכולת ההלקאה העצמית. או במילים אחרות: הנה עוד ירידה של שמאלני על השמאל. וזאת כנראה התשובה הראשונה (והכי קלה) לשאלה מה זה להיות שמאלני - לפקפק כל הזמן במחנה שלך, לפעמים עד כדי ניג'וס.

נתחיל בזה שאני די שמאלני, נראה לי. אני מאמין שהכיבוש אשם ומשחית (אף שאני אוהב מתנחלים. הם המשפחה שלי. אני גם מסכים עם מה שאמרה יחימוביץ' השבוע, שעד הסכם צריך להמשיך לתמוך בהתנחלויות). אני מאמין שהכיבוש הוא עול אמיתי ומוסרי על החברה הישראלית, ושהפתרון היחידי הוא סיומו וחתירה להסכם שלום, שתי מדינות לשני עמים (אף שאני מקבל חלקית את הטענה שכרגע זה לא בדיוק הזמן הכי טוב לעשות את זה), כולל פינוי חלק מההתנחלויות (לא כולל גושי התיישבות). אני מאמין שאין מנוס מחלוקה של ירושלים המחולקת למעשה כבר עכשיו, במין מודל בינלאומי כזה, אזור מפורז או איך שקוראים לזה.

אני מאמין בכבוד האדם, שכולנו נולדנו שווים, שכולנו אחים, שחברה נמדדת ביחסה לחלשים ביותר, ושהפערים בחברה הישראלית בלתי נסבלים. עוול מטריף אותי. אני סוציאליסט. מאמין בממשלה רחבה, לא במובן של מספר שרים אלא במובן של אחריות ושל מוטת כנפיים; מה שנקרא מדינת רווחה (אבל אמיתית). אני מאמין בעבודה מאורגנת, בשוק חופשי אך מרוסן. אני גורס שהבעיה החברתית הכי גדולה של ישראל היא היחס לציבור הערבי, וששילוב מלא שלהם הוא הדרך הנכונה (בגלל זה הצבעתי חד"ש בבחירות האחרונות).

אני מאמין שהערבים יכולים לתת תנופה מטורפת למדינה הזו, לא פחות ממה שנתנה העלייה מברית המועצות. אני מאמין שישראל צריכה לקלוט פליטים (במגבלות), להוות מופת ואור לגוים. אני מאמין בזכויות מלאות ללהט"בים (הקהילה ההומו-לסבית). אני ירוק. משאבי הטבע של מדינת ישראל, ביבשה, בים ובאוויר, שייכים לכלל האזרחים. אני משתדל להיות יפה נפש, אפילו שזה לא קל. אני לא חושב שאנחנו וילה בג'ונגל, ולא מפני שאנחנו לא וילה, אלא מפני שזה לא ג'ונגל; סביבנו חיים בני אדם ממש כמונו. שמאלני, נו.

יחד עם זאת, אני מתנגד לירידה מרמת הגולן. ולא רק עכשיו. לראייתי, רמת הגולן שלנו. עם העם הפלסטיני אני רוצה לחתור להסכם, והאינטרס שלי הוא שתהיה להם מדינה מתוקנת, אבל אם הסורים - יש להם מדינה (לא מתוקנת, אבל זו לא הבעיה שלי) - רוצים שלום, על הכיפק, אבל הרמה נשארת אצלנו. לא רוצים, לא צריך.

כמו כן, אני ציוני נלהב. אולי טיפ-טיפה פוסט ציוני, אבל ממש בקצוות המרוחקים. אני מאמין שישראל צריכה להיות מדינת היהודים, שיש לנו זכות מלאה, זכות אבות, על הארץ הזאת, שראוי להילחם עליה. אני רואה בעצמי פטריוט, לאומן קנאי לשפה העברית ויהודי גאה.

אני אוהב לראות את דגל ישראל מתנופף בגאווה, וגם אחרי לא יודע כמה פעמים שם אני עדיין נרגש בכל פעם שאני מהלך במסדרונות הכנסת. ביום העצמאות אני לוקח את הילדים לראות את מטס חיל האוויר - הוא הכי טוב בעולם. אני לא יודע אם צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, או אם יש בכלל דבר כזה, אבל הוא לבטח מוסרי יותר ממרבית הצבאות האחרים, למעט אולי הצבא השוויצרי. יודעים מה, אולי גם מהצבא השבדי.

ב.

ואחרי שכל זה נאמר, הגיע הזמן להכות קצת בשמאל. ראשית, אני חייב להתוודות על משהו, להוציא את זה מהסיסטם שלי. בזמן האחרון למדתי להעריך, אפילו לכבד, את ראש הממשלה בנימין נתניהו. הנה. אמרתי את זה.

אמנם השקפת העולם שלו לא מקובלת עליי, בלשון המעטה, לא הצבעתי לו בחיים ולא אצביע לליכוד גם אם תקפא השמש (על אף שאני מת על המפלגה הזו; יש בה חיים ותשוקה כמו שאין באף מפלגה אחרת); ויש רשימה ארוכה מאוד, אבל מאוד, של פגמים, של עיוותים, של טעויות ושל כשלים במדיניות הכלכלית, המדינית והחברתית שלו, כמו גם בחלק די נכבד מהמינויים שהוא עושה.

ועדיין, אני רואה בו מנהיג. וזה לא רק מפני שכשאני מסתכל סביב אני לא רואה אף מנהיג אחר שמתקרב אליו (או מנהיגה שמתקרבת). למרות מה שאמרתי, יש בו גם מתינות. ואחריות. ורצון טוב. וחוכמה. ולהט. והומור. לא יודע איך זה קרה לי, אבל הוא מרגיע אותי.

אולי זה רק כי התרגלתי, אבל גם אם כן, הרי זה לא דבר קטן: בעולם מטורלל שכזה, טוב שיש משהו אחד שאפשר להתרגל אליו. וזה לא רק אני, אתם יודעים, נדמה לי שרובנו ככה. אני מסתובב הרבה בארץ ולמדתי להבין את האנשים שאומרים "רק ביבי".

כנראה שלהנהיג את ישראל זה הג'וב הכי מטורף וקשה בעולם, בטח בנקודת הזמן הזאת. העולם מתהפך, משתגע, תמורות גיאו-פוליטיות שבכלל אי-אפשר לקלוט עדיין, סדר חברתי בן מאות שנים שקורס מול עינינו. ההיסטוריה, כלבה זקנה ומשוגעת שכמותה, בחרה בו להיות זה שייקח עליו את התיק, והוא עומד בזה. לא הרבה אנשים היו יכולים.

ולכן קשה לי עם תעמולת הבחירות של חד"ש, של מרצ ושל העבודה (על התנועה אני בכלל לא מדבר), שמופנית נגד נתניהו. מעבר לעובדה שיש שם כמה כשלים הגיוניים (כמו "ביבי טוב רק לעשירים" - אני קורא עיתוני כלכלה ונראה לי שרוב העשירים דווקא נהיו הרבה פחות עשירים לאחרונה), יש שם בעיה מהותית אחת: אתם לא תחליפו אותו. בטח לא הפעם.

הידיעה הזו, הברורה כשמש, הופכת את כל התעמולה הזו לפארסה. אני מבין שאלה הם כללי המשחק, אבל הייתי מכבד אותם יותר אם הם היו אומרים את האמת בפנים: הם שם בשביל לתת קונטרה. לחזק. לא להחליף.

מרצ, לדוגמה, מצהירה השכם והערב שהיא לעולם לא תשב עם נתניהו. תגידו אתם אם זו לא בדיחה טובה. אני לא יודע אם מרצ צריכה להצטרף כחטיבה לליכוד, אבל הייתי מכבד אותה יותר אם הייתה אומרת את האמת בפנים: היא שם בשביל להציק, להציב אלטרנטיבה אידיאולוגית. זה חשוב, אפילו קריטי. אבל זה צריך להיעשות מתוך ראייה נכונה של המציאות. אני לא מבין גדול בעולם החיות, אבל נראה לי שהזבוב מכבד את הפיל. הוא לא מאיים לקחת את מקומו. ונתניהו, הוא בסך-הכול בסדר. היינו יכולים ליפול על פיל גרוע בהרבה.

ג.

אז לא אהיה עצוב ב-23 בינואר, כשהוא ייבחר שוב. אמנם אהיה מודאג מאוד מכמה מהאנשים שישבו בממשלה שלו, ואשמח להיכנס בהם בכל הזדמנות; אבל יש לי תחושה שהוא יצליח להשתלט עליהם. הוא נהיה די טוב בזה. יותר מכך, כשאני מנסה להיות כן עם עצמי, אני יודע שמי שעומד ביני לבין הימין הקיצוני הוא לא זהבה גלאון או שלי יחימוביץ' - זה נתניהו. גם מהבחינה הזו אני רוצה אותו חזק.

אולי זה הזמן שעובר, שמרגיע, שמלמד. האיש כבר שלושים שנה עוסק בענייני ציבור. הוא היה שר, סגן שר, שגריר, ראש ממשלה וראש אופוזיציה; ראה דברים. יחימוביץ', להשוואה, שבע שנים. חברת כנסת; מצטיינת, אבל חברת כנסת בסך-הכול. אני בטוח, ואפילו קצת מקווה, שהיא תהיה ראשת ממשלה מצוינת יום אחד, אבל לא בינואר הקרוב. בכלל, ראשי ממשלה טובים יותר בפעם השנייה שלהם. חבל שאי-אפשר לדלג על הראשונה.

הרבה זמן לא הסכמתי להודות בפני עצמי שככה אני חושב על ראש ממשלה ימני, אבל עבר לי, ועכשיו אני מרגיש משוחרר להיות שמאלני טוב יותר. אולי זה צריך לעבור גם לחברות ולחברים בשמאל. להודות שבעת הזו זה המנהיג. נתניהו. ברמות בן-גוריוניות או רביניות כמעט. זה לא כניעה, זה לא התרפסות, זה לא שינוי בהשקפת העולם. זה לא אומר שהשמאל טועה. זה רק אומר שזה המצב. יבוא יום, אינשאללה שיבוא מהר, שבו השמאל יעמיד מנהיג ראוי, כריזמטי וסוחף. עד אז, אנחנו עם האיש הזה ועם הציורים המשונים שלו.

אני מתנגד לירידה מהגולן. ולא רק עכשיו. רוצים שלום, על הכיפק, אבל הרמה נשארת אצלנו. לא רוצים, לא צריך

עוד כתבות

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

פסילת היבא יזבק, האם הפעם תיפסל חברת הכנסת הצעירה מבל"ד

ח"כ אופיר כץ מן הליכוד הודיע הערב כי יגיש מטעם הליכוד בקשה לפסול אישית את ח"כ יזבק מן הרשימה המשותפת, חברת בל"ד, וזאת בשל תמיכה והזדהות עם מחבלים ● אחמד טיבי יו"ר הסיעה המשותפת: מנסים לפסול אותה בגלל דברים שאמרה לפני שנכנסה לכנסת

מריה סאלח מחאמיד

האמנית מרובת הזהויות ש"רוצה שיראו את אום אל-פחם אחרת"

תאונת הדרכים הקטלנית, החיים שתרמה לנער אלמוני, מצלמות המעקב והזהות התרבותית המורכבת ● היצירה 'אנא הון' של מריה סאלח מחאמיד במוזיאון הרצליה היא דיוקן עצמי סוחף

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

משתתפי ומשתתפות Valuable 500 Israel/  צילום: איציק יסנוביץ

על תבונה ונגישות: מי השיקו את פורום valuable 500 ישראל

וגם: רגע לפני פרישתו - שמואל פלדל, מנכ"ל סימנס ישראל, יצא לסיור פרידה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

ח"כ שמולי הודיע על עתירתו לפסילת מפלגתה של אשת רוצח ראש הממשלה

טרימבובלר-עמיר הגישה ביום רביעי האחרון את רשימתה לכנסת ואמרה בפני ועדת הבחירות המרכזית: "אנחנו דורשים משפט חוזר ליגאל עמיר" ● שמולי: "אסור שהכתם הזה ידבק בכותלי הבית, ובכוונתי לעתור לפסילתה כדי להסירו"

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה בחודשים אוקטובר-דצמבר אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה לשנת 2018, חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות ואיפה נרשמו עליות?

דצ'יה דאסטר / צילום: יח"צ

דאצ'יה דאסטר עדיין מציעה תמורה רצינית לכסף ללקוחות לא מפונקים

ב-120 אלף הדאסטר הוותיקה מקבלת מנוע טורבו-בנזין חזק וסופר-מודרני עם שורשים של מרצדס

 

 

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

המטה של BioNTech / צילום: יח"צ

אקזיט קטן בכת"ב: ניאון נרכשת תמורת מניות

חברת החזקות הביומד כלל תעשיות ביוטכנולוגיה הודיעה כי חברת הפורטפוליו שלה ניאון ת'רפיוטקס, הנסחרת בנאסד"ק, בה מחזיקה כת"ב 4%, נכנסה לעסקת החלפת מניות עם חברת BioNTech, במסגרתו תקנה ביונטק את ניאון לפי שווי של 67 מיליון דולר

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

צילום: יוסי זמיר

ביקור התזמורת: איך הגיעו פסנתרים לרחובות הערים בישראל ולמה השכנים מיואשים?

יזמים יצרו אותם בטכנולוגיה ייחודית, מפעל הפיס מימן והעיריות והמועצות האזוריות מתגאות בהנגשת המוזיקה במרחב ● כולם מרוצים מהפרויקט שמציב פסנתרי רחוב ביישובי ישראל, חוץ מכמה שכנים שמיואשים מהקקופוניה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

טסלה 3. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הרשויות בארה"ב יבדקו את רכבי טסלה בשל האצה לא רצויה

מנהל הבטיחות בכבישים בארה"ב מסר כי יבדוק 127 תלונות שהוגשו לאחרונה המבקשות לחקור אי סדרים הנוגעים להאצה לא רצויה של חלק מדגמי הרכב החשמלי ● הדוח שהוגש כולל דיווחים על 110 תאונות שגרמו לפציעות של 52 אנשים

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

סוחרים בבורסה של ניו יורק/  צילום: רויטרס, Jeenah Moon

נעילה חיובית בוול סטריט: מדד S&P 500 עלה ב-0.38%; אלפאבית הוסיפה 2% לערכה

מספר אישורי הבנייה בארה"ב בדצמבר 2019 הגיע לשיא של 13 שנים ● בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים ● המדדים העיקריים באסיה ננעלו בעליות, למרות הדיווח על הצמיחה הנמוכה ביותר בכלכלת סין מזה שלושה עשורים

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

רון סודק / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הכירו את גן הכלבים ברמת גן: "גם לנו יש וואטסאפ של ההורים"

ביום ההולדת מביאים עוגה וחוגגים יחד; כשמישהו חולה, כולם שולחים לו אימוג'ים ואיחולי החלמה; אם מישהו נושך חבר, ההורים שולחים הודעות מודאגות ● הכירו את גן הכלבים של רון סודק: "יש פה חברויות קרובות, ולכל כלב יש תפקיד בחבורה - כלבים לא נועדו לחיות בדירה סגורה"

שמחה רוטמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

"נתניהו אשם במצבו. כשמערכת המשפט עזרה לו להיפטר מיריבים, הוא זרם וחיזק אותה"

עו"ד שמחה רוטמן, היועמ"ש של התנועה למשילות ודמוקרטיה, בראיון אישי ● על הילדות בבני-ברק, על התגבשות הרצון לפעול ציבורית בימי אוסלו, על שלטון המשפטנים, על תיקי נתניהו ועל האקטיביזם של בג"ץ: "העליון נוטש את תפקידו כשומר סף. למה שתהיה לו סמכות לקבוע מי יהיה רה"מ?"

מרים כבסה / צילום: יונתן בלום, גלובס

על בדידות ועל הצלחה: "המחיר של יצירה שלי בארץ הוא רבע ממה שהוא בניו יורק, ואני שמחה שזה שפוי"

החזרה לישראל אחרי 18 שנה, שיברון הלב עקב הפרידה מבת זוגה הקוריאנית, השימוש ברעידות הנשימה כדי לצייר, הכנסייה שקנתה ● מרים כבסה, מהאמניות הישראליות המצליחות בעולם, בראיון אישי ל"ליידי גלובס" על הבדידות ועל ההצלחה